Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
2020

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü


Bilgisayar mühendisliği bölümü nedir, bilgisayar mühendisliği eğitimi, alınacak dersler, iş olanakları ve bilgisayar mühendislerinin yaptıkları işler bilgisayar mühendisi olmayı isteyenlerin merak ettikleri konulardır. Üniversite sınavına giren ya da girecek olan kişilerin bilgisayar mühendisliği bölümünü tercih edip etmemeye karar vermelerini sağlayacak bilgiler şunlardır;

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bilgisayar mühendisliği bölümü, bilgisayar yazılım ve donanım elemanları, algoritmalar, bilişim teknolojileri başta olmak üzere bilgisayar ile yapılabilecek tüm işlemlerle ilgilenen bir bölümdür. Lisans bölümlerinden birisi olan bilgisayar mühendisliği bölümüyle bilgisayar yazılım ve donanım elemanlarını kullanabilen, yeni programlar üretebilen ve programlarda yaşanan sorunları çözebilen mühendislerin yetiştirilmesi amaçlanır.

Bilgisayar teknolojik gelişmelerden en fazla etkilenen ve kullanım alanı geniş bir alan olduğu için bilgisayar mühendisliği eğitimini alan kişiler çok iyi yerlerde çalışma imkanı bulabilirler. Ancak bölümü tercih eden kişilerin aldıkları eğitime ek olarak, bilgisayar dünyasındaki yeniliklerin takipçisi olup yeni arayışlar içerisinde olmaları ve kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları

Bilgisayar mühendisliği taban puanları Türkiye’de bilgisayar mühendisliği eğitimi veren üniversitelerin o sene içerisinde bölüme en düşük kaç puanla öğrenci aldıklarını gösterir. Ayrıca taban puanları dışında üniversitelere yerleşmek için başarı sıralamalarının da yüksek olması gerekir. Aksi takdirde puanı daha yüksek ancak başarı sıralaması düşük olan kişilerin yeterli puanla yerleşmesi zor olabilir.

Bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencilerinin 2020 yılında bölüme yerleştiği taban puanları ve başarı sıralamalarından bazıları şunlardır;

 • ODTÜ taban puanı: 538,59 başarı sırası: 1688
 • Boğaziçi Üniversitesi taban puanı: 546,34 başarı sırası: 643
 • İstanbul Teknik Ü. taban puanı: 531,68 başarı sırası: 2620
 • Marmara Üniversitesi tabanı puanı: 499,97 başarı sırası: 16233
 • Ankara Üniversitesi taban puanı: 486,29 başarı sırası: 25236
 • Gazi Üniversitesi taban puanı: 465, 93 başarı sırası: 41165
 • Kocaeli Üniversitesi taban puanı: 454,50 başarı sırası: 50753
 • Koç Üniversitesi taban puanı: 545,38 başarı sırası: 773
 • Özyeğin Üniversitesi taban puanı: 530,74 başarı sırası: 2746
 • Bilkent Üniversitesi taban puanı: 543,23 başarı sırası: 1063

Bu puanlar ÖSYM tarafından açıklanır ve öğrenciler bu puanlara göre kendilerine girecekleri YKS sınavında hedef belirlerler. Ancak bu puanlar en düşük puanlardır ve üniversitenin alım yaptığı daha yüksek puanlar vardır. Bu puanlar her sene sınav sonuçlarına ve başarıya bağlı olarak değişir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dört yıllık eğitim verilen bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler hem alanlarıyla ilgili dersleri hem de temel dersleri görürler. Yıla ve döneme göre değişen bu derslerde gördükleri konulardan da final ve vize sınavlarında sorumlu olurlar.

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin 4 yıllık eğitimlerinde sınıflara göre aldıkları dersler şunlardır;

 • 1.sınıf: Bilgisayar Mühendisliğine Giriş, Matematik, Türk Dili, İngilizce, Algoritma ve Programlamaya Giriş, Fizik, Lineer Cebir, Teknik Resim, Akademik İngilizce, Kimya ve Atatürk İlkeleri ve İnkılapçılık Tarihi
 • 2.sınıf: Veri Yapıları, Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı, Diferansiyel Denklemler, Mühendislik Ekonomisi, Sayısal Sistemler, Nesneye Dayalı Yazılım Geliştirme, Elektronik Elemanlar ve Devreler, Yazılım Mühendisliği ve Nümerik Analiz
 • 3.sınıf: İşletim Sistemleri, Mikroişlemciler, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri, Veri Haberleşmesi ve Bilgisayar Ağları, Sistem Programlama, Bilgisayar Grafikleri, Programlama Dillerinin Temelleri, Yazılım Mühendisliği ve Algoritmalar
 • 4.sınıf: İşyeri Eğitimi, Lisans Projesi ve Seçmeli Dersler (Paralel Programlama, Derleyici Tasarımı, Yapay Zeka, Robotiğe Giriş, Web Programlama, Bulut Bilişim, Sosyal Ağlar ve Bilgisayar Ağları)

Bilgisayar mühendisliği bölümünde okutulan bu dersleri üniversitelerin eğitim stratejilerine bağlı olarak farklı olabilir. Ders isimleri yanı sıra ders kredilerinde de farklılık olabilmektedir. Özellikle seçmeli olarak verilen dersler üniversitelere göre farklılık gösterebilir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler geniş iş imkanlarına sahip olurlar. Bilgisayar mühendisleri mezuniyetlerinin ardından özel ve kamu kurumlarında çalışma şansı elde edebilirler. Bu kurumlara bağlı olarak yaptıkları işlerde değişebilir ancak genel olarak bilgisayar mühendislerinin yaptığı işler bilgisayar üzerindeki işlerdir.

Bilgisayar mühendislerinin yaptıkları en önemli iş algoritmalar ve programlama dilleri aracılığıyla bilgisayar programları yazmaktır. Bu programlar iş alanlarında kullanılan paket programlar, tasarım programları, Office programları ve uygulamalar olabilir. Ayrıca bilgisayar mühendisleri yazılım üzerine yoğunlaştıklarında web site tasarımları da yaparak kullanışlı web sitelerinin ortaya çıkmalarını sağlayabilirler.

Bilgisayar mühendisleri çalıştıkları yerde bulunan bilgisayarların bakımlarını yaparlar. Bu bakım sırasında bilgisayarlarda görülen yazılım ve donanım sorunlarını çözerler. Arızalanan parçaların değiştirilmesi ve bilgisayarın tekrar kullanılır hale gelmesi gibi işleri yaparlar. Ayrıca bilgisayarın kurulumu aşamasında donanım testlerini yaparak yaşanabilecek sorunlarının önüne geçerler.

Bilgisayarların donanımsal sorunlarının çözümü ve bakımı yanı sıra güncellemeleriyle de ilgilenirler. Böylelikle güncellenen bilgisayarın sorun yaşamamasını ve dolayısıyla da yapılan çalışmaların aksamamasını sağlarlar. Güncelleme işlemleri yanı sıra çalıştıkları şirket veya kurumun web sitesine ve bilgisayarlarına yapılacak korsan saldırıları önlerler. Saldırıları önlemek için bulut depolama kullanırlar ve böylelikle saldırı anında yaşanabilecek kayıpların en aza indirilmesini sağlarlar.

Bilgisayar mühendislerinin yaptıkları işler arasında mobil uygulama geliştirmek de yer alır. Çalıştığı kurum için veya bireysel olarak firmalar için mobil uygulama geliştirebilirler ve geliştirdikleri uygulamayı web siteleriyle entegre ederek kullanılmasını sağlayabilirler. Bunların dışında bilgisayar mühendisleri bilgisayar programlarının yönetimini, kullanımını, programlara veri girişini ve bilgisayar üzerinde yapılabilecek her türlü işleri yapabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu olan öğrenciler diğer bölüm öğrencilerine göre geniş iş olanaklarına sahip olurlar. Günümüzde kurumlarda, kuruluşlarda veya özel şirketlerde yapılan işlerin tamamı bilgisayara taşındığı için bilgisayar mühendisleri her sektör veya alanda kendilerine iş bulabilirler. Bu işler masa başında veya sahada olan işler olabilir. Bölümde verilen 4 senelik eğitimi tamamlayan kişiler memur olarak çalışmak istediklerinde lisans düzeyinde yapılan KPSS sınavına girerek memur olabilirler. Böylelikle bilgisayar mühendisliği mesleklerini devlet kurumlarında mühendis olarak yapabilirler.

Bilgisayar mühendislerinin akademik kariyer yapma imkanları vardır. Bunun için lisans eğitimi sonrasında doktora veya yüksek lisans gibi eğitimleri de alarak üniversitelerde akademik personel olarak çalışabilirler. Ayrıca profesör veya doçentliğe kadar yükselerek üniversitelerde bilgisayar mühendisliği veya bu bölüme bağlı alt dallarda eğitim verebilirler.

Bilgisayar mühendisliğinin yazılım, donanım, ağ, internet ve işletim sistemleri gibi alt bölümleri olduğu için bu bölümler üzerine yoğunlaşarak çalışabilirler. Böylelikle çalıştıkları bölüme bağlı olarak mühendisliğin yanı sıra yazılım uzmanı, veri analisti, web tasarım uzmanı, grafik tasarımcı, veri mimarı ve ağ internet uzmanı pozisyonlarda çalışabilirler.

Ayrıca bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) mesleğine de yönelebiliyorlar. Özellikle teknik kısımlarda daha başarılı oldukları için bu meslekte hızlı bir ilerleme kaydedebiliyorlar. SEO Uzmanı Ne İş Yapar adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz ve Boğaziçi Enstitüsünün SEO Uzmanı olmak isteyenler için hazırladığı SEO Eğitimi: Sertifikalı Uzmanlık Programı sayesinde iş bulma imkanınızı artırabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 5.00 Puan
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
5.00

Yazı Puanı

Yazı Değerlendirmesi : 5.00
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

 • {{dil.oylama_sorusu}}