Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?


Dijital yaşam, kendi zorunlu alanlarını da beraberinde getirerek ilerlemeye devam ediyor. Günlük yaşamın dijitale evrilmesi alışkanlıkların dönüşümünde de önemli rol oynadı. Bu dönüşümle birlikte, virüsler, casus yazılımlar ve ‘hacker’ kavramı da hayatımıza girdi.

 

   beyaz-sapkali-hacker

 

İlk kez 1960’lı yıllarda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT’de kullanılan ve “mainframe” yani ana sistemin güçlendirmek amacıyla kullanılan terim, zaman içerisinde bambaşka bir boyuta taşınmıştır.

Sözlük anlamı ‘kırmak’ olan ‘hack’; bir sistemin yazılımsal açıklarından faydalanarak veri ve datalara ulaşmak anlamında kullanılıyor. Genel olarak ‘bilgisayar korsanı’ olarak anılan hackerlar, elde ettikleri ikincil erişim sayesinde ulaştıkları verileri genellikle kötücül amaçlarla kullanır.

Sistemin network ve yazılım açıklarından faydalanarak oluşturdukları ikincil erişim ağı ile sistemlere sızan hackerler üç farklı kategoride değerlendirilir.

Bunlar;

Siyah Şapkalı Hacker: Sahip olduğu sistemsel yetenekleri kötücül niyetlerle kullanan ve siber suçların ortaya çıkmasına neden olan kişilere verilen isim.

Gri Şapkalı Hacker: Genellikle ‘beyaz şapkalı’ kategorisinde değerlendirilmesine rağmen kimi zaman siber suçların ortaya çıkmasında rol oynayan kişilere verilen isimdir.

Beyaz Şapkalı Hacker: Dijital dünyada ‘Üstad’ olarak değerlendirilen ve sahip oldukları tüm yetkinlikleri kurum, kuruluş ya da şirketlerin özel verilerinin korunması amacıyla kullanan kişilere verilen isim.

   

   Beyaz Şapkalı Hacker Nedir?

Certified WhiteHat Hacker-CWH yani Beyaz Şapkalı Hacker’lar, tüm bu sisteme hakim olan ve sistemin işleyişinde aksayan ya da aksaması muhtemel noktalarda gerekli müdahaleleri yerine getiren kişiler olarak adlandırılırken; savunma amaçlı kullanılan tüm bu beceriler kısa sürede büyük ilgi gördü.

 

   beyaz-sapkali-hacker-ne-demek

 

Siber dünyada en sık rastlanılan siber suçlar; bir yazılım ya da programın ‘crack’lenmesi, zararlı yazılımlar, DDoS, Phishing, Brute Force, 0 (Zero) Day ve Sosyal Mühendislik saldırıları ya da özgürlükçü, politik veya dini amaçlarla gerçekleştirilen Hacktivist Eylemler olarak sıralanabilir.

Bütün bunların yanı sıra devletler bazında ulusal güvenlik, para, hukuk sistemlerine gerçekleştirilen çoklu siber saldırılar günümüzde en fazla karşılaşılan durumlardandır.

Beyaz Şapkalı Hacker’lar tüm bu suçlar ile mücadele ederken bir yandan da muhtemel atakların önüne geçmek için sistemlerin sürekli güncellenmesi, mevcut açıkların sistem üzerinden kapatılması ya da bir sızıntı olması durumunda bilginin izini sürerek siyah veya gri şapkalı hackerların yakalanmasını gibi sorumluluklar alır.

Beyaz Şapkalı Hacker’ların bir diğer çalışma alanı da tüm dünyada ‘etik’ olmayan veri toplama işlemlerinin başında gelen ‘dinleme’ temelli faaliyetlerin önüne geçilmesini sağlamaktır.

 

   Nasıl Beyaz Şapkalı Hacker Olabilirim?

-Temel bilgisayar sistemleri üzerinde yetkinlik sağlayarak,
-Python/ Ruby, PHP, C, C++, Lips gibi farklı dillerde eğitimleri tamamlayarak,
-MySQL ve MSSQL veritabanlarından sistemin çalışmasına ilişkin bilgi sağlayarak,
-Windows, Unix/Linux gibi sistemlerle nesnelerin interneti hakkında bilgi sahibi olarak,
-Özellikle Kali Linux sistemi üzerinde uzmanlaşarak,
-HTML, Java Script, Css, Jquery, Asp, asp.net gibi web sayfalarının temellerine ilişkin yetkinlik geliştirerek,
-CEH 9, OSCP ve CISSP vb. sertifika programlarının eğitimini alarak,
-Şifre kırmak üzerine olan ‘kriptografi’ alanında belirli becerileri edinerek,

siz de dijital dünyada geleceğin meslekleri arasında görülen Beyaz Şapkalı Hacker’lar listesine adınızı yazdırabilirsiniz.

   beyaz-sapkali-hacker-nasil-olunur

Sistemler, her zaman bir yazılımcının imzasını taşır. 1 ve 0’lardan oluşan ve kodlama ile görünür hale getirilen her sayfasının arkasında usta bir yazılımcının çalışmaları ve emeği vardır.
Fakat bu çalışmalar, zaafların ya da muhtemel sapmaların tespit edilmesi anlamına gelen ‘sosyal mühendislik’ becerileri kullanılarak hackerlar tarafından sistemin içerisine sızmakta kullanılır.

Bu nedenle bütün yetkinliklerin yanı sıra sosyal mühendislik anlamında da kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekir.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?