Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Beden Dili Nedir? Beden Dili Eğitimi Nasıl Alınır?

Beden Dili Nedir? Beden Dili Eğitimi Nasıl Alınır?


Dünyanın en sessiz iletişim biçimi olan beden dili, bilinçaltına verilen mesajların da en bilinen yöntemlerinden birisidir. 

Ray Birdwhistell tarafından bir bilim dalı olarak literatüre giren beden dili, jest ve mimiklerin anlamlarını da içeren bir iletişim türüdür. 

Kişilerin duruş, konuşma, ses tonu, göz hareketleri, fiziksel mesafe vb. tüm hareketlerinin yorumlanarak mevcut duruma ilişkin saptamaların yapılmasını da kolaylaştırır. 

İngilizce’de "knesics" olarak ifade edilen beden dili, özellikle son yirmi yılda çalışma yaşamının vazgeçilmez seçim yöntemlerinden birisi olmuştur. 

BEDEN DİLİ NEDİR?

Kişilerin bulundukları ortam içerisinde, fiziki koşullar başta olmak üzere her duruma verdikleri tepki ve kendileri ifade etme biçimleri değişiklik gösterir.

Sesli ve nesnel iletişimden tamamen farklı değerlendirilen beden dili, insanlık tarihinin de en eski ve değişmez ifade biçimlerinden birisidir. 

Duygu ve düşüncelerin kelimelerden bağımsız bir biçimde vücut bulması bireylerin kendilerini toplum ya da kişiler önünde ifade etmesine olanak sağlarken, yapılan araştırmalar değişmeyen kuralları da belirlemiştir. 

Korku, tiksinme, nefret, şefkat, acıma vb. tüm duygular tüm bireylerde ortak mimiklerle ifade edilirken, kişilerin beden dilini farklı kullanmasına neden olan fiziki koşullar da artık bilinmektedir. 

İlk kez karşı karşıya gelen iki kişinin iletişiminden toplumsal uzlaşı sağlanması gereken durumlara kadar tüm alanlarda etkili beden dili bireylerin bir adım öne çıkmasını sağlarken, özellikle politikacılar, iş insanları, eğitimciler, insan kaynakları departmanında hizmet sunanlar, satış temsilcileri ya da danışmanları gibi birbirinden farklı meslek gruplarında beden dili önem arz etmektedir. 

Liderlik ve hâkimiyet, anlayış ve sabır, acıma ve şefkat, öfke ve kızgınlık gibi birbirinden farklı duyguları el ve kol hareketleri, duruş, oturuş vb. tepkilerle karşı tarafa aktarmak olarak da bilinen beden dili, psikoloji ve sosyoloji bilim dallarının araştırmaları kapsamındadır. 

Bireylerin yalnızca karşı tarafı daha iyi anlaması değil, kendini de iyi ifade etmesi açısından önem arz eden beden dili, sosyal yaşamın kolaylaşması için de önemlidir. 

Muhatabın gözlerini kaçırması, parmak sallayarak konuşması, ritmik hareketlerle dikkat dağıtmak, uzun süre sabit kalmak, ses tonunu kullanma biçimi, kelime seçimi, ayaklarını çapraz bağlaması, el ve kol hareketlerinde aşırıya kaçması, sürekli telefonuna ya da saatine bakmasının size bir şey anlatması için "Beden Dili Eğitimi" alabilir ve hem kendinizi daha iyi ifade edip hem de iletişimin püf noktalarına hâkim olabilirsiniz. 

BEDEN DİLİ EĞİTİMİ NEDİR?

Kültürler arasında farklılıklar olmasına rağmen hala dünya üzerindeki en etkili iletişim yöntemi olan beden dili, bireylerin duygu ve düşüncelerinin yansımasıdır. 

Karşı karşıya gelen iki kişinin ilk izlenimi, iletişimin sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir. İnsanların yüz yüze kurdukları iletişimde kelimeler % 10, ses tonu % 30 ve beden dili % 60 önem taşır.

Beden Dili Eğitimi, algı, anlama, beden dili, ses tonu gibi en temel iletişim becerilerinin kazandırılmasını hedefler.

İlk izlenimin bilinçaltında oluşturduğu algı, iletişim kurulan kişilerin birbirine ilişkin alt mesajları almalarını sağlarken, tüm jest ve mimiklerin doğru yorumlanması için Beden Dili Eğitimi büyük önem arz eder.

İlk ifadenin yüzde ve gözlerde başlamasının ardından her bir duyguya göre bedensel verilen tepkilerin analiz edildiği Beden Dili eğitimi, bireylerin yalnızca sosyal yaşamına değil çalışma hayatlarını da olumlu yönde etkiler. 

Esas ve ikincil olarak ayrılan jest – mimiklerin doğru yorumlanması iletişimi güçlendirirken, kendiliğinden refleksler de sözsüz iletişimin içerisine dâhil edilerek yorumlanır. Beden Dili Eğitimi davranış bilimin çatısı altında bulunan ve toplumda önemli yer tutan sözsüz kuralların aktarılmasında da önem arz eder. 

BEDEN DİLİ EĞİTİMİNİ NASIL ALABİLİRİM?

Beden dilini tam olarak öğrenmek için temelini sağlam atmanız gerekmektedir. Boğaziçi Enstitüsünün hazırlamış olduğu eğitimler sayesinde siz de temelinizi sağlam atarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Normal düzeyde Beden Dili Eğitimi, İleri Seviyede Beden Dili Eğitimi almak için tıklayınız.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?