Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Başarıya Ulaşmış İnsanların Hikayeleri

Başarıya Ulaşmış İnsanların Hikayeleri


Başarısızlıklar Karşısında Asla Pes Etmemiş 10 Başarılı İnsan

Başarısızlık okulda, iş yerinde, evde ve aile içinde her gün yaşanır. Kaçınılmaz olduğu kadar sinir bozucudur ve kişide karamsarlığa neden olur.

Her ne kadar pes edip oradan uzaklaşma fikri çok cazip de gelse birkaç dakikanı ayırıp, benzer başarısızlıkları yaşamış ama pes etmeyerek adını tarihe yazdırmış insanlardan ilham almak sana yardımcı olabilir.

Başarıya ulaşmış insanların hikayeleri başarasızlıklarla dolu uzun bir yoldan geçmiştir.

"Başarısızlık, yeniden ama daha akıllıca başlamak için bir fırsattır." - Henry Ford

İşte, başarısızlığı tatmalarına rağmen pes etmeyerek tüm dünyaya ilham veren ünlü kişilerin başarı hikayeleri:

 

J._K._Rowling_Boğaziçi Enstitüsü

 1. J.K. Rowling

Harvard'da yaptığı bir konuşma sırasında Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling başarısızlığın önemine ve değerine vurgu yapmıştı.

Neden mi? Çünkü kendisi de daha önce başarısız oldu.

Üniversiteden mezun olduktan birkaç yıl içerisinde en büyük korkuları gerçeğe dönmeye başladı. Bu tecrübeleriyle ilgili şunları söylemişti:

"Cidden büyük bir şekilde başarısız oldum. Son derece kısa ömürlü bir evlilik yaptım ve işsizdim, çocuğumu tek başıma büyütüyordum ve bir evsizden tek farkım başımı sokabileceğim küçük bir evimin olmasıydı. Ailemin ve kendimin korktuğu şeylerin tamamı başıma gelmeye başlamıştı ve bildiğim en büyük başarısızlığı kendim yaşıyordum."

Bu başarısızlığı onu daha güçlü ve kararlı biri yaptı ve bu da ona bugünkü başarısını elde etmesi için yardımcı oldu.

 

 

 1. Steve Jobs

Başarı liderlik hikayeleri için verilebilecek en iyi örnek Steve Jobs. Bugünkü teknoloji devi Apple iki adam tarafından bir garajda kuruldu. Yıllar sonra artık bu şirket 2 milyar dolar sermayeli ve 4000 çalışanlı çokuluslu bir şirkete dönüştü.

Ancak inanması ne kadar zor olsa da Steve Jobs daha önce kurmuş olduğu bu şirketten kovuldu.

Ama başarısız olması onu hayali için çalışmasından alıkoymadı. NeXT ve Pixar gibi firmalarda yakaladığı başarı sayesinde tekrar Apple şirketine CEO olarak kabul edildi. 2005 yılında şunu söylemişti:

"O zamanlar bunun farkında değildim ama görünüşe göre Apple'dan kovulmam hayatımda başıma gelebilecek en iyi şeydi."

Yakın zamanda işini mi kaybettin? Asla pes etmezsen sen de bu adam gibi mükemmel bir geri dönüş yapabilirsin.

 

 

 

 1. Bill Gates

Bill Gates, Harvard Üniversitesini bıraktı. Traf-O-Data adında bir şirket kurdu ve bu şirket onun için büyük bir başarısızlık oldu. Ancak bilgisayar programcılığı için olan tutkusu ve yetenekleri bu adamın dünyanın en ünlü yazılım şirketi Microsoft'u kurmasına ve 31 yaşında dünyanın en genç dolar milyarderi olmasına yardımcı oldu.

Kendi deyimiyle:

"Başarıyı kutlamak önemlidir ama başarısızlıklardan ders çıkarmak daha önemli."

Elbette bu okulu bırakmanın seni milyarder yapacağı anlamına gelmiyor ama belki elindeki diploma başarılı olman için içindeki arzu ve istek kadar değerli değildir.

Eğer aradığın motivasyonu Bill Gates'de bulamadıysan, aşağıdaki bağlantı işine yarayabilir.

 

 

 1. Albert Einstein

Albert_Einstein_Boğaziçi Enstitüsü

 

 

Einstein dendiğinde herkesin aklına zeka küpü veya dahi gibi şeyler gelir. Ama genel görelilik teorisinin öncüsü Albert Einstein dokuz yaşına gelene kadar kendi anadilini bile akıcı bir şekilde konuşamıyordu. Asi doğası okuldan atılmasına neden oldu ve daha sonra Zürih Politeknik Okulu'nun sunduğu bursu reddetti.

Geçmişte yaşadığı başarısızlıklar onu 1921 yılında Nobel Ödülünü kazanmasından alıkoymadı. Kendi deyimiyle:

"Başarı, süre gelen bir başarısızlıktır."

Bu güne kadar yaptığı araştırmalar kültür, din, sanat ve hatta televizyon şovlarına kadar hayatlarımızın birçok farklı yönünü etkiledi.

Bu örneğe bakarsak, henüz büyük bir şey başarmamış olmanın bunu asla başaramayacağın anlamına gelmediğini kolaylıkla söyleyebilirim.

 

 1. Abraham Lincoln

Abraham_Lincoln_Boğaziçi Enstitüsü

1831 yılında kariyerinde başarısız oldu, 1836 yılında sinir krizi geçirdi, 1856 yılında başkanlık seçimlerini kaybetti. Abraham Lincoln başarısızlığın ve reddedilmenin ne olduğunu bilen biriydi. Tüm bu olumsuzluklar karşısında pes etmek yerine devam etmeyi ve elinden gelenin en iyisini yapmayı seçti.

Kendi deyimiyle:

"Benim en büyük endişem başarısız olup olmamak değil, bu başarısızlıktan bir ders çıkartıp çıkartamamam."

Lincoln 1861 yılında Amerika'nın 16. Başkanı olarak seçildi.

Hayatın boyunca ne kadar reddedildiğin seni tanımlamaya yarayan bir faktör değil. Başarı, sen istediğin ve pes etmediğin sürece her zaman elinin altındadır.

 

 

 1. Michael Jordan

Michael Jordan Boğaziçi enstitüsü

Başarılı sporcuların hikayeleri açısından bakıldığında Jordan, belki de en iyi örneklerden birisi olabilir.

"Kariyerimde 9000'den daha fazla şut kaçırdım. Yaklaşık 300 maç kaybettim. 26 sefer maçı kazanabilecek şutu attım ama kaçırdım. Hayatımda sürekli olarak başarısız oldum. İşte, bu yüzden başarılı olabildim."

Yukarıdaki konuşma emekli basketbol efsanesi Michael Jordan'ın Nike reklamında kendisinden bahsederken söyledikleri.

Jordan'ın basketbol konusunda ortalama bir yetenek olduğu yanılgısına kapılmak çok kolay. Aslında kariyerinin başlarında koçları Jordan'ın NBA'de oynamak için asgari boy uzunluğuna sahip olmadığı konusunda da endişeleniyordu. Onu bugün tanıyorsak, bu onun yıllar boyunca süren çabaları, çalışmaları ve başarısızlıkları sayesindedir.

Michael Jordan'ın başarısı içsel motivasyonunun bir parçası. Bu motivasyon türü oldukça güçlüdür ve kişide sürekli olarak başarılı olmaya çalışması için itici bir güç yaratır.

 1. Steven Spielberg

Steven_SpielbergBoğaziçi enstitüsü

Gelmiş geçmiş en başarılı film yapımcılarından biri olarak kabul edilen Steven Spielberg hemen hemen herkesin tanıdığı biri. Jaws ve E.T. gibi filmlerin arkasındaki bu başarılı ismin lisede çok kötü notlara sahip olması ve Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından 3 kez reddedilmesi oldukça şaşırtıcı, değil mi?

Üniversitedeyken Universal Stüdyoları tarafından fark ediliyor ve 1969'da yönetmen olarak işe alınıyor. Bu işi kabul etmesiyle birlikte mezuniyetini de 33 yıllığına erteliyor.

Başarısızlığı kabullenmek ve başarısızlık karşısında metanetli olmak başarının anahtarıdır. Kendi deyimiyle,

"Yaşlansam bile ürettiğim hiçbir şey benimle birlikte yaşlanmıyor ve bu da benim için en büyük motivasyon oluyor."

Okulda aldığı kötü notları bir kenara bırakırsak, bu adamın bir dahi olduğunu düşünmemek elde değil.

Spielberg, bu güne kadar 51 film yönetti ve 3 Oskar kazandı.

 

 

 1. Walt Disney

Walt_Disney_Boğaziçi ENstitüsü

Başarılı girişimcilik hikayeleri açısından Disney, gelmiş geçmiş en iyi örnek olabilir. Mickey Mouse'un yaratıcısı Walt Disney gençken okulu bıraktı ve orduya katılmak için yaptığı başvuru reddedildi. İlk girişimlerinden Laugh-o-Gram Stüdyoları, sahip olduğu başarısız yönetim becerileri nedeniyle iflas etti. Bir keresinde Missouri gazetesinden yeterince yaratıcı olmadığı için kovuldu.

Ama bugün Disney Stüdyolarının arkasındaki dahi, birçok jenerasyonun çocukluk anılarına ve hayallerine katkıda bulundu. Disney yeni jenerasyonları da Pamuk Prenses'ten Karlar Ülkesi'ne kadar birçok yapımıyla eğlendirmeye devam ediyor.

Bunun arkasında yatan mantık aslında oldukça basit:

"Geçmişe çok uzun süre bakmıyoruz. Önümüze bakıyor, yeni kapılar açıyor ve yeni şeyler yapıyoruz çünkü meraklıyız... Ve merak, bizim yeni yollar denememize yardımcı oluyor."

 

 

 

 1. Vincent Van Gogh

Vincent_van_Gogh_Boğaziçi Enstitüsü

Vincent Van Gogh hayatı boyunca bir akıl hastalığına sahipti, ilişkilerinde başarısız oldu ve 37 yaşında intihar etti.

Hayatı boyunca sadece bir tablo sattı ve bu da sanat kariyerini başarısız bir kariyer yapıyor. Ancak hiçbir zaman sanat için duyduğu tutku ve heyecandan vazgeçmedi.

Ölümünden yıllar sonra art-izlenimcilik alanında öncü bir ressam olmanın yanı sıra dünyanın da gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından birisi olacağını tahmin bile edemezdi.

Sanat derslerinde çalışmalarının okutulacağını ve eserlerinin televizyonlarda, kitaplarda veya farklı popüler kültür araçlarında kullanılacağını bilemezdi.

Bu harikulade ama trajik adamın deyişiyle:

"Eğer içinden bir ses 'resim yapamazsın' derse o zaman kesinlikle resim yapmalı ve o sesi susturmalısın."

 

 1. Stephen King

stephen_kingg-Boğaziçi enstitüsü

Paranoyak, sorunlu, sürekli kabus gören ve yoksulluk içinde büyüyen bir çocuk olarak Stephen King'in lakabının "Korku Ustası" olması pek de şaşırtıcı değil.

Hayatındaki mutluluklarla başa çıkmak için uyuşturucu ve alkol bağımlısı oldu. Yayıncılar tarafından aşağılayıcı geribildirimlerle sayısız kez reddedilmek psikolojisi üzerinde olumlu sonuçlar doğurmadı.

Bu yoğun duygular sayesinde yazmaya daha çok odaklanmaya başladı ve kendi deyişiyle:

"Gerçek korkularla başa çıkmaya yardımcı olmaları için kendi korkularımızı uyduruyoruz."

Yazmak onun için bir başa çıkma mekanizması oldu ve bugün tanıdığımız bu adam, başarısının neredeyse tamamını bu özelliğine borçlu.

 

Son Söz

Albert Einstein'in da söylediği gibi başarı, süre gelen bir başarısızlıktır. Eğer başarısız olmazsan o zaman başarılı da olamazsın.

Başarı, kendini rahatsız hissetmene neden olan yaşadığın sıkıntılı anlarından beslenir. Bu zorlu zamanları yaşamadığın sürece güçlenemez ve başarıya yaklaşamazsın.

Eğer kendini başarısız biri olarak düşünüyorsan veya yeterince başarısız deneme yaptığına inanıyorsan, unutma ki, hayatında değişiklik yapmak için asla geç değil. Seni sınırlandıran şeyleri, kendin için birer fırsata çevirmen gerekiyor.

Başarısız olmaktan korkma. Aslında başarısız olmaya başladığında başarılı olmaya da başlayacaksın.

Kaynakça: tr.wikipedia.org/wiki/

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?