Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-09-27T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Başarıya Ulaşacağınız Etkili Sunum Teknikleri

Başarıya Ulaşacağınız Etkili Sunum Teknikleri


İş hayatında başarıya ulaşacağınız etkili sunum teknikleri yazımız ile birlikte bir sunumda olması gerekenleri, etkin bir şekilde hitap etmeyi ve dinleyicinin ilgisini her daim diri tutabilmeyi nasıl başaracağınızı anlatacağız.

Kesin başarı sağlayacak etkili sunum teknikleri yazımız ile herkesin aklında kalacak bir sunuma hazırlanın!

1. Slaytlarınız İlgi Çekici Olsun!

Günümüzde birçok insan herhangi bir içeriğe baktığında ilgi çekici görseller görmek istiyor. Yalnızca yazılar çoğu insana sıkıcı gelirken onların ilgilerini çeken bir görsel gördüğünde, o şeye güçlü odaklanıyorlar. Etkili sunum teknikleri yazımızın en önemli maddesi olan slayt hazırlama konusuna oldukça dikkat edin.

Etkin bir sunum yapmak istiyorsanız ilgi çekici ve bazen de eğlenceli görseller kullanın. Dinleyiciler bir yandan anlattığınız şeye odaklanırken diğer yandan da slayta eklediğiniz görseller ile ilgilerini hep diri tutacaklar. Gerekli bilgileri olması gerektiği gibi zihnine yerleştiren dinleyici, arka plandaki resimler ile bu bilgileri görsel hafızalarına da eklemiş olacaklar. Böylece akılda kalıcı, etkin bir sunum yapmış olacaksınız.

2. Kitlenizi Doğru Belirleyin

Etkili bir sunum yapmak istiyorsanız sizi dinlemeye gelecek kişiler, yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Dinleyici kitleye doğru hitap edebilmek ve yaptığınız sunumun etkin olmasını istiyorsanız sizleri dinleyin kitleyi iyi tanıyın. Arz ve talep dengesini iyi kurun. Böylece ilgilerini kaybetmemiş, etkili bir sunum yapmış olursunuz.

3. Göz Teması Kurmaktan Çekinmeyin

Kesin başarıya ulaşabileceğiniz etkili sunum teknikleri yazımızın belki de en önemli maddesi bu: göz teması kurmak! Karşılıklı iletişimlerde en temel yapı göz teması kurmaktır, dinleyicileriniz ile sıkça göz teması kurun, anlatmak istediklerinizi bir topluluğa değil bir bireye anlatıyormuş gibi hissettirin. Dinleyiciler ile girdiğiniz etkileşim hali, sunumuzu akılda kalıcı kılacak ve kurduğunuz göz teması ilgiyi hep diri tutacaktır.

4. Teknolojiyi Mutlaka Kullanın

Etkin sunum teknikleri, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmaktan geçer. Artık eski sunum tekniklerini bir kenara bırakın ve teknolojinin her alanından kendinize bir pay edinin. Çağa ayak uyduran videolar kullanın, GIF’ler ile sunumuzu destekleyin, eğlenceli illüstrasyonlar ile sunumuzu daha da akılda kalıcı kılın. Böylece insanlar sunumuzdan sıkılmaz ve ilgileri koptuğu anda geri dönebilirler.

5. Mola Vermeyi Unutmayın

Eğer yaptığınız sunum uzun süreli ve bol sayfalı ise sizi dinleyen kitle elbet yorulacaktır. Başarılı bir sunum tekniği geliştirmek istiyorsanız kısa ve öz şeyler anlatmayı deneyin. Eğer bu mümkün değilse anlatacağınız konu kapsamlı ve uzunsa mutlaka molalar verin. Dinleyiciniz ihtiyaçların karşılar, böylelikle aklındaki tek şey sizin eğlenceli ve ilgi çekici sunumunuz olur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?