Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-01T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Başarılı Satış Pazarlama Taktikleri

Başarılı Satış Pazarlama Taktikleri


Şirketinizin en kilit departmanı olan Satış ve Pazarlama departmanı üst düzey profesyonel kalitede yönetilmeli. Zira başarı için satış yapabilmek şart.  Bu anlamda  pazarlama doğru teknikler kullanılarak yapıldığında işletmenizin kârını çok büyük oranda artıracaktır. Bunun aksini düşünmek bile istemezsiniz. Eğer ikna edebilme, başarılı satış yapabilme yeteneğiniz yoksa, işiniz biraz zor. Ancak merak etmeyin çözüm var. Başarılı Satış Pazarlama Taktikleri tam olarak sizin için hazırlandı. 

Müşteri Kitlenizi Dinleyin

Başarılı Satış Pazarlama Taktikleri arasında ilk ve en önemli yeri kapsayan bu kriter çok önemli ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Müşterinizi her zaman dinlerseniz neye ihtiyacı olduğunu, ne tür sorunlar yaşadığını bilir ona göre satış planı belirlersiniz. Böylece tam hedefe yönelik çalışma yapar başarılı olursunuz. Bu noktayı dünya çapında uygulayan bir çok firma oldukça yüksek başarılar elde ettiler.  Örneğin Dünyanın en büyük perakende şirketi Walmart ‘ı duymuş olmalısınız. Şu an 27 farklı ülkede, 55 tür marka ile hizmet veriyor. Bu kadar büyümesinin ve aşırı şekilde tercih edilmesinin sebebi nedir?. Elbette müşterisini dinlemek ve onları net olarak anlamak.

Walmart ‘ın kurucusu Sam Walton müşterilerini çok iyi tanıyordu. Zira onları dikkatli bir şekilde dinlediği biliniyor. Sam Walton ‘a göre eğer müşterilerinize iyi davranır, sorunlarını ve ihtiyaçlarını iyi dinleyip istediklerini verirseniz, onlar da her zaman tekrar tekrar alışveriş için Walmart ’a geleceklerdir.

Ülkemizin önde gelen GSM operatörlerinden Turkcell, ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve bu ihtiyaca yönelik çözümler sunabilmek için abonelerini artık sürekli dinliyor. Gerek çağrı merkezleri aracılığıyla gerekse web üzerinden ürün ve hizmetleri için geri dönüş yorum ve önerileri talep ediyor. Toplanan data raporlanarak şirketin ilgili birimleri tarafından değerlendirilip üretim aşamasına buradan çıkan ihtiyaçlara göre yön çiziliyor.

Örneğin Vitra Pazarlama ve Satış Müdürü Berna Erbilek tasarım ve pazarlama öncesinde mutlaka müşterileriyle görüşüp bilgi verdiğini, fikir alışverişi yaparak onları dinlediklerini belirtiyor. Bu çok önemli nokta. Neticede bu firmalar daha iyi seviyelere geliyor. Bu kritere göre davranış sergileyip müşterilerini dinleyen birçok Türk firması bu gün çok daha iyi konumda. Frito Lay, Unilever, Alarko-Hillside Grubu, Elektrolüx bunlara en iyi örneklerden.

Farkınızı Ön Plana Çıkarın

Ürününüzü pazarlamanın etkili yolu, farkını ön plana çıkarmaktan geçiyor.  Önemli olan ürün yada hizmetinizi nasıl sattığınızdan çok pazarlamasını nasıl yaptığınız. Örneğin sunduğunuz ürün yada hizmetin diğer firmaların ürün yada hizmetlerinden daha ucuz yada daha kaliteli olduğunu uzun uzun anlatabilirsiniz. Ancak bu müşteri için çok fazla önemli değil. Ürün yada hizmetiniz müşterinin hayatını çok daha iyi yönde değiştirebiliyormu? İşte ana nokta burası.

Üretimden Önce Pazarlayın

Genelde bir çok firma pazarlama süreci öncesinde önce ürünün tam olarak satışa hazır hale gelmesini bekliyor. Aslında bu ciddi bir hata.  Dahası aynı zamanda maliyet açısından da riskli. Üretimi tamamlanan ürününüzden potansiyel müşterilerinizin haberi yoksa ne olacak?. Zarar edeceksiniz tabiki.  Potansiyel müşterileriniz için en azından ön tanıtım mahiyetinde bir kampanya yapmadığınız sürece, ürününüz piyasaya çıktığında talep beklentileriniz hayal kırıklığı ile noktalanabilir.

Potansiyel müşterilerinizi önceden haberdar etmek, iyi ve etkili bir yol olacaktır. Ürününüz henüz hazır olmadan, faydaları konusunda bilgilendirme yapıp ürünün tüm bu özelliklerini detaylı bir anlatımla pazarlarsanız ürününüz satışa hazır olduğunda müşterilerinizide hazır bulacaksınız.

Çok Kanallı Reklamlar Yapın

İyi bir reklam çalışması için öncelikle birden çok pazarlama kanalını deneyip hangisinin daha etkili olduğunu gözlemleyerek hareket etmek çok iyi bir fikir.  Ancak reklâm yöntemlerden sadece birini kullanmak yerine birkaç kanalı birlikte kullanmak çok daha etkili olacaktır. Örneğin potansiyel müşterileriniz sizi yerel bir televizyon kanalında izlediğinde,  internette ürün araştırırken arama motoru sonuç listelerinde firmanızıda gördüğünde, bloglarda tanıtım yazılarınızla karşılaştığında firmanıza karşı bir güven ortamı oluşmaya başlayacaktır.

Müşterilerinizi Desteksiz Bırakmayın

Bir ürün yada hizmet satışı yaptınız hedefinize ulaştınız. Gerçek bumu? Kesinlikle hayır. Öncelikli hedef ürün yada hizmet sattığınız müşteriyi sadık ve sürekli müşteri olarak kazanmaktır. Bu nasıl olur?. Tabiki satış sonrası her zaman destek sağlamakla. Yukarıda müşteriyi dinlemekten bahsettik.  Müşterinize destek sunmak ise bu maddenin ikiz kardeşi gibidir. Bu davranışla müşterilerinize onları önemsediğinizi net olarak göstermiş oluyorsunuz.

Bu kriteri göz ardı eden ve sonuçta başarısız olan çok fazla firma var. Müşterilerine satış gerçekleştiriyorlar ancak daha sonra destek gerekince ulaşılmaz oluyorlar. Bu takibi müşteri kaybı demek. Dahası sizden memnuniyetsiz olarak ayrılan her bir müşteri sizin olumsuz anlamda reklamınızı yapacak bir medya yayını gibidir.

Yukarıda anlattıklarımız başarılı olmak isteyen bir Girişimci için asla göz ardı edilmeden mutlaka uygulanması gereken çok önemli kriterler. Bu kriterler geçmişte olduğu gibi günümüzde de hâla uygulanıp üst düzey başarılar sağlanıyor. Buradaki ana fikir müşteri odaklı olmak. Bu ve benzeri uygulamaları daha başarılı olarak uygulamak ve kaliteli bir Girişimcilik örneği sergilemek için yada Satış Pazarlama Uzmanı olarak görev yapmak için sizlere kurumumuz tarafından sunulan aşağıdaki eğitimleri tavsiye ediyoruz. 

» Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi 

» Bütünleşik Dijital Pazarlama Eğitimi

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?