Başarılı Emlak Danışmanı Olmak İçin 6 Öneri

Başarılı Emlak Danışmanı Olmak İçin 6 Öneri


Özellikle günümüzün en çok tercih edilen kariyer vasıtalarından biride Emlak Danışmanlığı. Başarılı Emlak Danışmanı Olmak İçin 6 Öneri ‘ye geçmeden önce şunu belirtelim,  Emlak Danışmanlığı Yapmak için belli başlı prosedürleri uzman seviyede bilmek oldukça önemli bir kriter. Emlakçılık sanılanın aksine kolay bir iş değil. Her işte olduğu gibi bu sektöründe kendine has bazı detayları var kuşkusuz. Bu arada Emlak Danışmanlığı ile ilgili bazı konuları merak ediyor olabilirsiniz. Örneğin şu iki soru;

» Emlak Danışmanı Nasıl Olunur

» Emlak Danışmanı Ne Kadar Kazanır

sektörle ilgili en çok sorulan sorular. Konumuzun özüne geçmeden önce bunlarıda açıklamakta fayda var.

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlak Danışmanı Olmak İçin bir eğitim şartı yok. İlkokul mezunu olmanız yeterli. Ancak sektör yoğun olduğundan iyi bir Emlak Danışmanı Olmak İçin  profesyonel eğitim almanız gerekmektedir. Bu aşamada İstanbul Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde uzaktan eğitim metodu ile alacağınız Emlak Danışmanlığı Kursu sizi sektöre profesyonel anlamda hazırlar. Böylece ilk adımınızı daha bilinçli atmış olursunuz.

Emlak Danışmanı Ne Kadar Kazanır ?

Emlak danışmanının kazancı bilgi ve birikimleri ile birlikte kişisel özelliklerine görede değişiklik gösterebiliyor. İyi kazanç sağlamak isteyen emak danışmanı, sürekli araştırma ve gözlem halinde olmalı. Hatta bunları teknoloji ile birleştirerek hareket etmeli. Aksi halde kazanç seviyesi düşük kalacak kısa süre sonra bu işi bırakmak durumunda kalabilecektir.

Normal standartlarda bir emlak danışmanı; 10.000 TL - 30.000 TL arası kazançlar elde edebilir. Daha çok kazanç  tabiki mümkün.  Ancak bu gelir, emlak danışmanının çalışma yaptığı bölge, portföy ve kişisel özellikleri ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir.

Cevapları merak edilen bu konularıda açıkladıktan sonra şimdi asıl konumuza geçebiliriz. Başarılı bir emlak danışmanı olmak için uygulamanız gereken bazı kriterler var. Ciddi olarak dikkatli bir şekilde uyguladığınız takdirde şaşırtıcı değişimi bizzat farkediyor olacaksınız.

 

Başarılı Emlak Danışmanı Olmak İçin 6 Öneri

1 - ) Profesyonel Bir Müşteri Listesi Oluşturun

Hali hazırda portföyünüzde müşterileriniz var. Onlara destek sunuyorsunuz. Ancak sadece bununla yetinmeyin. Profesyonel çapta bir liste oluşturun. Bütün müşterilerinizi yeni müşteri – eski müşteri şeklinde kategorize ederek listenizi oluşturabilirsiniz. Hepsinin telefon numarası elinizin altında olsun. Bayramlarda, özel günlerde kutlama mesajları gönderin. Böylece kendinizi unutturmadan sürekli iletişim halinde kalırsınız. 

Potansiyel müşteri adaylarınızı ayrı bir kategoride listeleyin. İletişim bilgileri, doğum tarihleri, aradıkları emlak özellikleri gibi önemli bilgileri dikkatlice sıralayın. Emlak portföyünüzdeki satılık ve kiralık ilanlarla ilgili düzenli ancak aşırı olmamak üzere bilgi mesajları gönderin. Dahası, sadece ilanlarla ilgili değil emlak dünyası haberleri ile ilgili güncel ancak çok önemli gelişmeleride mesaj olarak gönderip bilgilendirebilirsiniz.

 

2 - ) Sosyal Medyada Aktif Olun

Gerek Facebook, Linkedin, İnstagram yada gerekse Twitter tüm sektörler için olduğu kadar emlak dünyası için de çok önemli ve ciddi bir imkân.  Sosyal medyada sadece hesap oluşturmak ve klasik olarak paylaşımlar yapmakla yetinmeyin. Zira sosyal medyada bulunmak kadar, kullanıcılarla doğru bir şekilde etkileşim sağlamakta çok  önemli.

Dolayısı ile örneğin kaliteli görsellerle oluşturulup tüm bilgileri eksiksiz girilmiş bir Facebook sayfası oluşturmakla kalmayın. Bu kanallardan gelen yorum, soru görüş ve önerilere mutlaka en kısa zamanda cevap verin. Böylece daha çok dikkat çekecek, hatta tavsiye edilebileceksiniz.

 

3 - ) Daha Fazla Sosyal Olun

Emlak danışmanlarının müşterilerine ev, arsa, dükken gösterme gibi randevuları genelde hafta içinde ve akşam saatlerinde gerçekleşiyor. Yada bunun için hafta sonları tercih ediliyor. Ancak siz gerek hafta içi sabah ve gerekse öğle saatlerinde daha fazla sosyal yaşamaya çalışın. Yeni insanlarla tanışmanızı sağlayarak etkinliklere katılın. Bu tür ortamlar yeni potansiyel müşterilerinizle tanışmak için oldukça ideal yerlerdir.

 

4 - ) Bir Web Siteniz Olsun

Satılık yada kiralık emlak araması yapan kullanıcıların internette geçirdikleri süreyi düşünün. Devasa bir zaman ortaya çıkıyor. Emlak danışmanı olarak herhangi bir emlak sitesine üyeliğiniz haricinde oluşturacağınız kişisel web sitesi vasıtası ile daha yüksek bir portföy yakalama imkânı elde edeceksiniz. Bu aynı zamanda sizi sektörde daha farklı bir konuma getirecektir.

Başarılı bir SEO çalışması ile sitenizin güçlendirilmesi sayesinde Google yada diğer arama motorlarında yapılacak emlak aramalarında sizin sitenizdeki ilanlarda listelenecektir. Web sitenize emlak alım-satım konularında, sektörle ilgili detaylı konularda bilgi sunan içerikler hazırlamanız halinde daha iyi seviyelere gelirsiniz.  Dolayısı ile hem portföyünüz hemde kazancınız çok daha iyi seviyelere gelecektir.

 

5 - ) İlanlarınıza Mutlaka Kaliteli Resimler Ekleyin

Büyük çaplı emlak ilân sitelerinin verilerine göre kaliteli ve detaylı resimlerle desteklenmiş emlâk ilanları daha çok görüntüleniyor ve ilgi çekiyor. İnsanlar resimli ilanlara bakıyor, resimsiz ilanları ise hiç açmıyor. Aradaki fark devasa boyutlarda. Dolayısı ile listelere eklenen emlak ilanları konusunda en önemli kriter resimli olması.

Özellikle kaliteli resimler, ilanları inceleyen potansiyel müşterilerde bir kalite algısı oluşturacaktır. Sonraki aşama ise ilanın detayları. Bu aşamada eklediğiniz ilanla ilgili olabildiğince fazla detaya yer verin. Örneğin yüzme havuzu, yürüyüş yolu, otopark, ailece oturma alanları, güvenlik kamera detayı gibi detayları eklemekle birlikte bunlara ait resimlerde mutlaka bulunsun.

 

6 - ) Çalıştığınız Bölgeyi Çok İyi Tanıyın

Bu çok önemli bir kriter. Bölgenizin ekonomik ve rağbet değeri durumu, hangi dönemde ne kadar emlak satışı yada kiralama gerçekleştiği, net tür inşaatlar yapıldığı gibi tüm detaylar hakkında iyi seviyede bilgi sahibi olun. Potansiyel müşterinizden gelecek bu konularla ilgili bir soruya cevap veremediğiniz durumda puanınız mutlaka düşecektir. Ayrıca hizmet verdiğiniz bölgeye ait ulaşım yolları, okullar, hastaneler, tesisler, devlet kurumları, demografik yapı gibi detaylar mutlaka zihninizde detaylı olarak yer almalı.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}