Başarılı CV Nasıl Hazırlanır?
2021

Başarılı CV Nasıl Hazırlanır?


Bugün pek çok üniversite mezununun merak ettiği konulardan birisi hakkında konuşacağız. CV. Evet, nedir bu CV?  Hazırlanması neden önemlidir? sorularının cevabının tamamını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz. Biliyoruz ki özellikle yeni mezunlar CV hazırlama konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Nasıl CV hazırlanacağını bilmemeleri ise iş alınmamalarının en büyük nedeni oluyor. 

 

Öz Geçmiş Neden Önemlidir?

Öz geçmiş iş hayatının vazgeçilmezlerinden birisidir. Hangi alanda ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu gösterir. Tüm iş deneyimlerinizin tek bir noktada gösterilmesini sağlar. Becerilerinizi, aldığınız eğitimi işverene sunan belgedir. Kısa bir özetle öz geçmiş sizi hiç tanımayan bir kişinin tüm hayatınız hakkında bilgi edinmesini sağlayan en net belgedir. Ancak bu belge içerisinde özel hayatınızın detaylarına yer verilmemelidir. Genellikle kariyer odaklı olması gereken öz geçmiş kendi sınırları içerisinde oluşturulur.

 

İşverenler işe alım sürecinde öz geçmiş talep ederler. Bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi genellikle sizin için bir görüş oluşturmalarında öz geçmişin önemi vardır. Başarılı öz geçmiş, işverenlerin kimliğiniz hakkında bilgi edinmesini sağlar. İyi bir izlenim kazanmak adına bu belgeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı zamanda başarılı öz geçmiş staj, burs, iş imkânlarının değerlendirilmesinde de avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple ilk olarak CV nasıl hazırlanmalıdır sorunuzu cevaplandıralım.

 

Tüm İş Deneyimlerini Kapsamalıdır.

CV, tüm iş deneyimlerinizi kapsayacak şekilde olmalıdır. Yani bu zamana kadar alanınızla ilgili gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmalara CV içerisinde yer vermelisiniz. Ancak bu göz yoracak detaylara kadar eklenmesi anlamına gelmiyor. Örneğin uzun uzun paragraflar CV içerisinde kullanılmamalıdır. Aksi şekilde hazırlanmış CV örnekleri profesyonelliği barındırmadığını gözler önüne serer. Bu durum işe alınma oranınızı düşürür.

 

Anlatım Şekline Dikkat Edilmelidir.

İkinci adımda ise anlatım şekli geliyor. CV hazırlanırken birinci ya da üççü tekil kişi ağzından yazım gerçekleştirilmelidir. Örneğin eğitiminizden bahsederken Boğaziçi Enstitüsü öğrencisiyim cümlesi kullanılabilir. Ancak Boğaziçi Enstitüsü öğrencisiyiz demeniz doğru olmayacaktır. İşverenler CV içerisinde anlatım tarzına oldukça dikkat eder. Bu sebeple profesyonel bir CV için anlatım tarzınıza özen göstermeniz gerekir.

 

Sayfa Sayısı Fazla Olmamalıdır.

CV hazırlarken az ama öz bilgiler verilmesi gerekir. Uzun uzun anlatımlar gerçekleştirilmemelidir. Bu durum CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Paragraf paragraf ne yaptığınızı anlatmamalısınız. Hangi işte, ne kadar süre, kimlerle çalıştığınızı anlatmanız CV için yeterlidir.

Bu üç özellik başta olmak üzere CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken pek çok özellik vardır. Dikkatli bir şekilde hazırlanan başarılı CV ile profesyonel işler elde edebilirsiniz.

 

Başarılı öz geçmiş içerisinde hangi bilgileri barındırmalıdır?

 • Kişisel bilgiler,
 • Eğitim bilgileri,
 • Yetkinlik ve beceriler,
 • Sertifikalar,
 • Kullanılabilen programlar,
 • Sıralama,
 • Staj bilgileri,
 • Kısa notlar,
 • İş deneyimleri,

 

Öz Geçmiş Ne İşe Yarar?

Yazımızın bu kısmında gelelim öz geçmiş ne işe yarar sorusunun cevabına. Öz geçmişin tek bir işe yaradığından söz edip soruyu cevaplamak mümkün değil. Öz geçmişi pek çok insan aktif bir şekilde kullanıyor. Staj başvuruları ve iş başvuruları bu yerlerden sadece ikisidir.  Mesleki geçmişinizi bir belge ile ortaya koymanıza imkân tanır. Aynı zamanda kişisel bilgilerinizin de profesyonel bir şekilde sunulmasını sağlar. Özetle başarılı bir öz geçmiş kişinin yaşantısını en kısa şekilde anlatan taslaktır diyebiliriz. Bu taslağın doğru hazırlanmadığı durumlarda işveren ile iletişim sağlanamaz. Eksik bilgiler içeren CV de iş imkânlarının olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

 

Başarılı CV Oluşturma Nasıl Mümkün Olur?

Başarılı CV oluşturmak için pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Altı üstü bir belge diyerek geçmemelisiniz. Bir ya da en fazla iki sayfa içerisinde öz geçmişinizi anlatmak son derece zor gelebilir. Paragraf paragraf yazı ile herkes kendisini anlatabilir ancak unutulmamalıdır ki CV hazırlarken uzun paragraflar kullanılmaması gerekir. Pek çok insan CV hazırlama konusunda profesyonel bir yaklaşım sergileyemeyebilir. Bu durumda başarılıCVhazırlanabilmesi için eğitimler mevcuttur. CV hazırlamak için eğitim mi olur? Diye düşünebilirsiniz. Evet, CV hazırlamak için eğitim veriliyor.

İş herkesin hayatını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan özelliklerden birisidir. İşe alım süreci ise pek çok kişinin gözünü korkutabilir. Bu durumda hazırlanan CV etkin rol oynayacaktır. CV hazırlamayı bilmeyen kişiler içinse CV hazırlama eğitimleri veriliyor.

 

Başarılı CV Oluşturma Eğitimi Nedir?

Başarılı CV oluşturmanın önemi hakkında pek çok bilgi verdik. Bu kısımda ise anlattıklarımızın yanı sıra eğitimin başarılı CV üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.  CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken her şey Başarılı CV Oluşturma Eğitimi içerisinde veriliyor.

Bu eğitimde sizlerin temelden üst düzeye kadar tüm detayları öğrenmesi amaçlanır. Eğitim süresinde bir nevi kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi öğreneceksiniz. Boğaziçi Enstitüsü, CVhazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. Rakiplerinizden ön planda olmanız için yapmanız gereken her şey Başarılı CV Oluşturma Eğitimi içerisinde mevcuttur. Örneğin iki kişi aynı işe başvurabilir. Bu durumda işveren iki kişiden de CV isteyecektir. Birinci kişi CV içerisinde tüm yeteneklerinden bahseder. İkinci kişi ise CV içerisinde bahsedilmemesi gereken detaylara girer. Bu durumda işveren bu iki kişi arasından ilkini seçecektir. Donanımlı olsun ya da olmasın kendisini iyi yansıtması kişinin işe alınmasını sağlar. Bu sebeple CV oluşturmanın iş hayatındaki yeri oldukça fazladır.

Başarılı CV Oluşturma Eğitimi, donanımınızı işverene en iyi şekilde aktarmanıza yardımcı olur. Bunun da eğitimi mi olur diye düşünebilirsiniz. Ancak profesyonelliğin gerektiği pek çok alanın eğitimi vardır. Başarılı CV Oluşturma Eğitimi ile sizler de profesyonelliğinizi gösterebilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

Online Başarılı CV Oluşturma Eğitimi

Online eğitim günümüzde pek çok alanda uygulanıyor. Boğaziçi Enstitüsü olarak biz de ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere pek çok alanda eğitim sunuyoruz. İş hayatının vazgeçilmezi olan CV üzerine de CV eğitimi veriyoruz. Öz geçmiş eğitimi olarak da adlandırabileceğimiz bu eğitim sizleri işe alınma oranını arttırıyor. Enstitümüz başarılı bireylerin başarısını ortaya koyabilmesi adına faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Sizler evinizden kolaylıkla online Başarılı CV Oluşturma Eğitimine katılarak kısa süre içerisinde profesyonel CV oluşturabilirsiniz. Sektörde kendinizi kanıtlamanız adına CV oluşturmanız oldukça önemlidir. Yazının diğer kısımlarında da bahsettiğimiz üzere CV kişinin kimliğini karşısındakine yansıtmasının en kısa yoludur. Öz geçmiş eğitimi sizlere bu imkânı tanır. Karşınızda kim olursa olsun kendiniz hakkındaki detayları kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

Online eğitim ile kolay bir şekilde zaman kaybetmeden sertifika sahibi olabilirsiniz. BoğaziçiEnstitüsü eğitiminiz boyunca sizlerle oldukça etkin bir şekilde ilgilenir. Bu sebeple eğitiminiz süresince herhangi bir aksaklık meydana gelmez ve eğitiminizi problemsiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sizler de online eğitim imkanlarından yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey eğitime kaydınızı gerçekleştirmek. Enstitü bu aşamadan sonra sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Boğaziçi Enstitüsü, Başarılı CV Oluşturma Eğitimi sizler için özel olarak hazırlanmıştır. İlgi duyabileceğiniz,

Başta olmak üzere pek çok eğitim enstitü online eğitim platformunda mevcuttur. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformu üzerinden tüm eğitimler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}