Araştırmacı Gazetecilik Nedir?
2020

Araştırmacı Gazetecilik Nedir?


Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan araştırmacı gazetecilik, gazetecilik türlerinden biridir. Araştırmacı gazeteci bir konuyu en ince ayrıntısına kadar araştıran kişidir. Araştırmacı gazetecilikte, konu en ince ayrıntısına kadar araştırılır. Kamuoyu yararına gizlenmiş en gizli konuların detaylarına kadar araştırmasını yapar ve bunu yayınlar.
 
Bu özelliği ile araştırmacı gazetecilik oldukça farklı bir meslektir. Bunun yanında yayınlanmış olan haberlerin bile eksik yönlerini araştırarak tamamlamaya çalışır. Bu eksiklikleri takip ederek kamuoyu ile paylaşır. Haberlerin doğruluğunu mutlaka kontrol eder. Haberle bağlantılı olan her şeyi eksiksiz bir şekilde kamuoyuna aktarır. Araştırmacı gazetecilik son zamanlarda yaygın olarak yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Bu meslek son derece önemlidir. İnsanlara doğru şekilde doğru bilgilerin verilmesi gereklidir. Araştırmacı gazetecilik özen, sabır ve dikkat gerektiren bir meslektir.
 
     arastirmaci-gazetecilik-nedir-1
 
Bu meslekte esas olan işi doğru bir şekilde tamamlamaktır. Bilgiler kesinlikle doğru olmalıdır. Araştırmacı gazeteci öğrendiği her bilgiyi anında paylaşmaz. Öncelikle bu bilgilerin doğru ve güvenilir olduğundan emin olması gerekir. Bu bilgilerin gerekli kontrolünü yaptıktan sonra kamuoyu ile paylaşır.
 
Araştırmacı gazeteci toplumun bilmemesi gereken konuları ortaya çıkarır. Böylece insanların yaşadıkları ülkede neler olup bittiğini öğrenmesini sağlar. Araştırmacı gazeteciler toplum tarafından oldukça fazla tanınan kişilerdir. Bu kişiler kamu yararına olacak her bilgiyi eksiksiz ve detaylı bir şekilde paylaşırlar.
 

     Araştırmacı Gazeteci Kime Denir?

 
Bütün gazetecilerin temel özelliği araştırma yapmaktır. Araştırma yapmadan zaten haber olamaz. Ancak araştırmacı gazeteci başlı başına ayrı bir meslek grubudur. Araştırmacı gazeteci olayları en derin şekilde inceleyen ve araştıran kişidir. Normal gazetecilikten çok farklı olarak görev yaparlar. Her konuyu kamu yararına araştırmak için ellerinden gelenin çok daha fazlasını yapmaktan geri durmazlar.
 
Bu alanda araştırmacı gazeteci her toplumun ihtiyaç duyduğu bir meslek grubudur. Olayların bilinmeyen yönlerini en ince ayrıntısına kadar araştırmakta oldukça yeteneklidirler. Bu özellik araştırmacı gazetecilerin en belirgin özellikleridir. Haberlerde detaylara oldukça fazla önem veren araştırmacı gazeteci, toplumun ve birçok gazetecinin görmediği bilgileri anında fark edebilir. Araştırmacı gazeteci, toplumda oldukça farklı bir meslek grubu olarak bilinir.
 
Araştırmacı gazeteci, genel olarak kamuoyundan gizlenen her konudaki olayları araştırarak açığa çıkarır. Bu bilgilerin doğruluğunu ve gerçekliğini inceleyerek kamuoyu ile paylaşan kişidir. Yayınlanmış bir haberi dahi eksik bulduğu zaman tamamlayarak tekrardan kamuoyu ile paylaşır.
 
Araştırmacı gazeteci çok iyi gözlem, sorgulama ve inceleme yeteneğine sahip kişilerdir. Bu kişiler gazetecilik yapan diğer kişilerden ayrılırlar. Araştırmacı gazeteci çok iyi bir muhabirdir. Nasıl soruların sorulması gerektiğini, hangi soruların mutlaka cevaplanması gerektiğini çok iyi bilirler.
 

     Araştırmacı Gazeteci Nasıl Olunur?

 
Araştırmacı gazeteci olmak çok fazla sorumluluk gerektiren bir meslektir. Olayları en ince ayrıntısına kadar bilmek ve araştırmak azim gerektiren bir iştir. Bu nedenle mesleği yapmak isteyen kişiler sabırlı, azimli ve dikkatli olmalıdır. Araştırmacı gazeteci olmak ise oldukça basittir.
 
Öncelikle araştırmacı gazeteci olmak isteyen bireylerin gazetecilik mesleğini öğrenmesi gereklidir. Bunun yanında muhabirlik nasıl olur çok iyi öğrenmesi gerekir. Bunun için gazetecilik bölümünü okumak yeterli olacaktır. Araştırmacı gazeteci olmak isteyen kişiler de araştırmacı gazetecilik veya gazetecilik bölümünü okuyarak bu mesleğe sahip olabilirler. Alınan bir eğitim sonucunda da araştırmacı gazeteci olunabilir.
 
Araştırmacı gazeteciliğin sadece eğitimle alakalı bir durum olmadığını bilmek gerekir. Eğitim tek başına bu meslek için yeterli değildir. Bireyin araştırmacılık konusunda oldukça iyi olması gerekir. Meraklı, dikkatli ve çok iyi sorgulama yeteneğinin olması da gerekir. Bunun yanında yaptığı işte dürüst olması, tarafsız olması gereklidir. Bu kriterleri barındıran herkes gerekli bölümü okuduktan sonra araştırmacı gazeteci olabilir.
 

     Araştırmacı Gazetecilik Ne İş Yapar?

 
Araştırmacı gazeteciliğin temelinde mutlaka kamu yararına bilgi sağlamak vardır. Araştırmacı gazetecinin, diğer gazetecilerden farklı bir görevi vardır. Öncelikle kamu için gerekli olan bilgilerin eksiksiz gün yüzüne çıkması için çalışır. Mutlaka kamu yararını ön planda tutar. Haberlerin bilinmeyen ve kamudan gizlenen yönlerini detaylı bir şekilde araştırarak bu bilgileri paylaşır. Araştırmacı gazeteci öncelikle haberi araştırır.
 
Araştırdığı haberi en ufak detayına kadar inceler. İncelediği haberi mutlaka toplumla paylaşır. Bu haberler doğru araştırılmış ve doğru bilgilerdir. Toplum için oldukça gerekli olan bir mesleği yapmanın sorumlulukları da oldukça büyük olur. Her ülkede mutlaka halktan gizlenen durumlar bulunur. İşte araştırmacı gazetecinin görevi bu gizlenen gerçekleri en doğru şekilde kamuoyu ile paylaşmaktır. Yayınlanan her haberin doğruluğunu ve eksikliğini araştırmak, araştırmacı gazetecinin işleri arasındadır.
 
Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğunu, eksik yönlerini detaylı bir şekilde inceler. Araştırmacı gazeteci daha çok kamuoyundan gizlenmiş olan haberleri araştırırlar. Bu haberlerin gün yüzüne çıkması için gerekli olan tüm çabayı sarf ederler. Bu mesleği yapmak oldukça büyük zahmet ve cesaret ister. Dürüstlük, mesleğin en temel kuralıdır. Haberlerin doğru olması için araştırmacı gazeteciler her durumda oldukça fazla büyük bir çaba harcarlar.
 

     Araştırmacı Gazeteci Özellikleri

 
-Araştırmacı gazeteciliği diğer gazetecilik türlerinden ayıran en önemli özellik, haber yayınlaşmış olsa dahi konunun eksik yönlerini ve daha sonraki gelişmelerini takip eder. Araştırmacı gazeteci, çok fazla insan tanıyan kişidir. Bu insanlar aracılığı ile bilgiye ulaşması çok daha kolaydır. Özellikle birçok alanda geniş bir kaynak kitlesine sahiptir.
 
Bu nedenle bilgiye oldukça rahat ulaşabilir. Arşiv taraması konusunda son derece beceriklidir. Özellikle soru sormayı çok iyi bilir ve nerede, kime, nasıl soru sorulmasını gerektiği konusunda çok beceriklidirler. Araştırmacı gazeteci doğruya ulaşmak için dürüst yolları dener. Bunun haricinde yanlış bir yoldan bilgiyi öğrenme seçeneğini tercih etmezler. Her haberi olması gerektiği dürüstlükte alırlar ve paylaşırlar. Haberde doğruluk ilkesine son derece önem verirler. Kesinlikle yanlış bilgilerin yer almasına izin vermezler. Bilgileri kulaktan duyma değil somut bir şekilde kamuoyuna sunarlar. Bu anlamda dürüstlük araştırmacı gazetecinin en temel özelliğidir.
 
       arastirmaci-gazetecilik-ozellikleri
 
-Araştırmacı gazetecilikte, haberler detaylı bir şekilde incelenir. Gerekli taramalardan sonra kamuoyuna bildirilir. Araştırmacı gazeteci, dikkatli bir şekilde davranır. Aldığı her haberi kesin olarak doğrulamadan paylaşmaz. Genel olarak araştırmacı gazeteciler tanınmış kişilerdir. Oldukça fazla geniş çevreye sahiptirler. İnsanlarla bağlantıları oldukça kuvvetlidir. Alınan haberlerin doğruluğuna çok fazla önem verilir.
 
-Araştırmacı gazetecinin en önemli özellikleri arasında tarafsız olması vardır. Araştırmacı gazeteci kesinlikle taraf tutmaz. Onun için önemli olan tek kural bilgilerin doğru ve detaylı bir şekilde insanlarla paylaşılması gerektiğidir. Bunun için araştırmacı gazeteciler oldukça fazla çalışkandırlar. Ayrıca dikkatli ve son derece özenli olarak çalışırlar. Araştırmacı gazeteci, çok iyi sorgulama özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı olayların her yönünü ayrıntılı şekilde öğrenebilirler. Bunun yanında meraklı olma özellikleri de bulunur.
 
-Araştırmacı gazetecinin özellikleri diğer gazetecilik türlerinden biraz farklıdır. Olaylara bakış açısı bakımından, sorgulama bakımından ayrı olarak kendini gösterir. Bu durumlarda Araştırmacı gazeteci oldukça profesyonel bir şekilde davranarak bilgiye ulaşmaya çalışır. Bilginin doğru olması, araştırmacı gazeteci açısından son derece önemlidir. Çünkü araştırmacı gazetecinin görevi toplum için yararlı ve gizlenmiş olan bilgilerin açığa çıkmasını sağlamaktır.
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}