Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-11T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Arabuluculuk Sınavı Nedir?

Arabuluculuk Sınavı Nedir?


Arabuluculuk Sınavı, arabuluculuk eğitimini tamamlayan kişilerin arabulucu olabilmek için girdiği sınav türüdür. Bu sınava katılmak için hukuk fakültesi mezunu olmak başta olmak üzere birçok kriter vardır.

Arabulucu olmak isteyen kişilerin Arabuluculuk Sınavı'na girmesi ve sınavdan yeterli puanı alması şarttır. Aksi halde bu mesleği yerine getirmek mümkün değildir.

Arabuluculuk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Arabuluculuk Sınavı başvurusu yapmak için ÖSYM'nin internet sitesini ziyaret edebilir veya fiziki başvuru merkezlerine gidebilirsiniz.

Arabuluculuk Sınavı başvurusunu bireysel olarak yapmanız gerekmektedir. Bunun için ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasını kullanabilir, ÖSYM'nin internet sitesini ziyaret edebilir ya da ÖSYM'nin başvuru merkezlerine gidebilirsiniz.

Arabuluculuk Sınavı’na Girmek için Şartlar Nelerdir?

 • Arabuluculuk eğitimini tamamlamak
 • Türk vatandaşlığına sahip olmak
 • Hukuk fakültesinden mezun olmak
 • Kasten işlenmiş suçlardan ötürü 1 yıl ve daha fazla ceza almamış olmak
 • Yüz kızartıcı suçlardan ötürü hüküm giymemek
 • En az beş senelik mesleki kıdeme sahip olmak

 

 

Arabuluculuk Sınavı'na Kaç Kez Girilebilir?

Arabuluculuk Sınavı'na giriş sayısında herhangi bir sınırlama bulunmaz. Kişiler sınava birden çok defa girebilir.

Ancak bu noktada sınavın yapıldığı tarihleri göz önünde bulundurmak gerekir. Sınav senede bir kez yapıldığı için adayların sınava gireceği sene bol bol konu tekrarı yapıp test çözerek sınava hazırlanması gerekir.

Arabuluculuk Sınavı Kaç Dakikadır?

Arabuluculuk Sınavı toplamda 90 dakika sürmektedir.

Sınav için adayların saat 10.00'da sınav salonunda bulunması gerekir. Saat 10.00'dan sonra sınav salonuna adayların girmesi yasaktır, bu kritere dikkat etmek oldukça önemlidir.

 

 

Arabuluculuk Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Arabuluculuk Sınavı çoktan seçmeli, 5 cevap şıklı olmak üzere toplam 60 sorudan oluşur. Adayların vermiş olduğu cevaplar ÖSYM tarafından değerlendirilir. Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü sınavda ham puanlar, dört yanlışa karşılık bir doğru cevabın silinmesi sonucunda elde edilir. Sınav puanları 100 puan üzerinden hesaplanır.

Sınav sonrasında iptaline karar verilen soru ya da sorular olması durumunda ise yanlış soruların puanları diğer sorulara eşit bir şekilde dağıtılır. Arabuluculuk Sınavı sonuçları internet üzerinden yayımlanır. Adayların adresine sınav sonuçlarına dair hiçbir belge ya da kağıt gönderilmez. İnternet üzerinden yayımlanan sınav sonuç bilgileri tebliğ hükmü taşır.

Arabuluculuk Sınavı'nda Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

Arabuluculuk Sınavı’nda yanlışlar doğruları götürür. Sınav sonuçları değerlendirilirken dört yanlış cevaba karşılık bir adet doğru cevap silinir.

Sınavda yanlışların doğruları götürme sebebi, daha etkili bir değerlendirme yapmaktır. Böylece kimin ilgili alanda daha bilgili olduğu net bir şekilde belirlenmiş olur.

Arabuluculuk Sınavı Baraj Puanı Kaçtır?

Arabuluculuk Sınavı'nda baraj puan 70 olarak belirlenmiştir. Adaylar 100 tam puan üzerinden en az 70 puan almalıdır. Arabulucu alımları, en yüksek puan alan adaydan başlayarak arabulucu ihtiyaç sayısı kadar yapılır. Başarılı kabul edilen en düşük puanlı aday ile aynı puanı alan adaylar da başarılı kabul edilir.

 

 

Arabuluculuk Sınavı Puanı Hesaplanabilmesi için Kaç Net Yapılmalıdır?

Arabuluculuk Sınavı puanı hesaplanabilmesi için kaç net yapılması gerektiği açıklanmamıştır.

Ancak sınavda 100 üzerinden en az 70 alınması gerekmektedir. Baraj puanın bu kadar yüksek olduğu göz önüne alındığında adayların soruları dikkatli bir şekilde çözmesi gerektiği bir kez daha anlaşılacaktır.

2022 Arabuluculuk Sınavı Ne Zaman?

2022 yılı Arabuluculuk Sınav tarihi ÖSYM tarafından 26 Haziran olarak belirlenmiştir.

Sınava belirlenen tarihte girmek zorunludur çünkü sınavın telafisi yapılmamaktadır. Ayrıca adayların sabah saat 10.00'da sınav salonuna girmiş olması gerekmektedir.

2022'de Arabuluculuk Sınavı Kaç Kez Yapılacak?

2022 yılı ÖSYM sınav takvimine göre 2022 yılında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Sınavı yalnızca bir defa yapılacaktır.

Son üç senedir Arabuluculuk Sınavı 12 ayda bir yapıldığından 2022 yılında da yalnızca bir kez yapılmıştır. 

2022 Arabuluculuk Sınavı Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

2022 Arabuluculuk Sınavı sınav sonuçları, sınavdan bir ay sonra 26 Temmuz tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacaktır.

Sınav ÖSYM tarafından düzenlendiği için adayların sınav bittikten yaklaşık bir ay sonra belirlenen tarihte ÖSYM'nin internet sitesinden sınav sonuçlarını öğrenmesi gerekmektedir.

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk, iki taraf arasındaki uyuşmazlıkları çözen, çağımızda yaygın olarak başvurulan bir yöntemdir. Arabuluculuğa taraflar arası uyuşmazlık yaşandığında, mahkeme ya da tahkime başvurmadan önce ve mahkemeye dava açtıktan sonra başvurulabilir.

Arabulucular, süreçte karar veren ya da çözüm öneren kişi değil; tarafların uyuşmazlıklarını kendi aralarında anlaşarak çözmesini sağlayan kişidir. Arabulucular, anlaşamayan tarafların aralarındaki uyuşmazlığın sebebini ve çıkarlarını belirleyip bu konularda tartışmalarını ve çözüm bulmalarını sağlamaya çalışan kişidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?