Anaokulu ve Kreşte Psikolog Olma Eğitimi Nedir?

Anaokulu ve Kreşte Psikolog Olma Eğitimi Nedir?


Bu yazımızda anaokulu ve kreşte psikolog olmak eğitimi nedir? hep birlikte inceleyeceğiz. Çocuk, anne karnından başlayarak sürekli değişim geçirir. Bu değişim devamlılık halindedir. Çocuk, gelişirken büyür ve büyürken de dünyayı tanır. Gelişim sürecinde bedeninde, zihninde ve duygularında değişimler olur. Çocukluk döneminin bu gelişimsel değişimleri hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Bu değişimlere bağlı olan ruh sağlığı sorunlarının günümüzde arttığı belirlenmiştir. Anaokulu ve kreşte psikolog aranan meslekler arasına girmiştir. Dolayısıyla anaokulu ve kreşte psikolog olma eğitimine ilgiyi arttırmıştır. Bu sorunları çözmek ve mesleğe adım atmak adına alacağınız eğitim sizin için yeterli olacaktır. Bu sürece uygun adımlar atmalı ve size en uygun kursu bulmalısınız. Diğer taraftan yukarıda bahsettiğimiz sorunların farkında olmalısınız. Bu farkındalık ve aldığınız iyi eğitim sizin için avantaj olacaktır.

 

Anaokulu ve Kreş Psikologlarının Görevleri Nelerdir?

Anaokulu ve kreş psikologlarının görevleri nelerdir? hep birlikte keşfedelim.

Her gelişim döneminin kendine özgü bazı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar dahilinde ilerlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Yaşamın ilk iki yılında çocuğun kişiliğinin temelini oluşturan temel güven duygusu oluşur. Bu güvenin kazanılması açısından sevgi ve yakın ilgi önemlidir. Bunun için çocuğun her türlü ihtiyacının zamanında ve yeterince karşılanması gerekmektedir. Çocuğun oyun oynamasına fırsat verilmelidir. Bu süreçte çocuğa yönelik uygun yaklaşımlarda bulunulması yerinde olacaktır. Çocuğa erken yaşta temel bazı alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Çocuk gelişimi konusunda ebeveynlerin bilgilendirilmesi ise ayrıca şarttır. Bu sayede çocuklar, gelişim özellikleri ve beklentileri doğrultusunda bu alışkanlıkları kazanacaklardır. 

Anaokulu ve kreş psikologlarının çeşitli görevleri vardır. Şimdi de bu görevleri maddeler halinde inceleyelim.

 

Çocukların Psikolojik Açıdan Karşılaştıkları Problemleri Gözlemlemek: 

Anaokulu ve kreş psikoloğunun en önemli görevi analiz yapmaktır. Yapılan analiz sonrasında çocuğa uygun gelişim çizelgesi yapılır. 

 

Gerekli Testleri Uygulayarak Ölçme ve Değerlendirme Sonuçlarını Analiz Etmek: 

Uyguladığınız testler sayesinde çocuğa yönelik daha fazla veri elde edersiniz. Elde ettiğiniz verileri analiz edip uygun bir yol çizmeniz gerekmektedir.

 

Çocuk Sağlığı ve Ruh Sağlığı Verilerini Öğretmen, Yönetici ve Ebeveynler İle Paylaşmak:

Çocuğun gelişimi açısından elde edilen verilerin tartışılması gerekmektedir. Bu aşamada uygulanan testler belge niteliği taşır. Çocuğun ilerleyen süreçte psikolojik olarak sağlıklı büyümesi önceliklidir. Bundan dolayı eğitmen ve ailelerle paylaşılan veriler çocuğun gelişimine katkı sağlar. 

 

Aile Danışmanlığı Hizmetlerini Yürütmek:

Bu sürecin devamlılık niteliğinde olması gerekir. Çocuğun gelişimi açısından aile ile irtibatta olmalısınız. Gerekli danışmanlık hizmetini başarıyla yürütmelisiniz.

 

Varsa Tespit Edilen Problemlerin Çözümüne Yönelik Stratejilerin Geliştirmek:

Bu noktada tespit edilen sorunun çözüme kavuşturulması gerekir. Alacağınız eğitim sayesinde gerekli stratejileri geliştirebileceksiniz. Bu stratejiler sayesinde çocuğun sağlıklı gelişmesine vesile olacaksınız.

 

Mesleki Gelişmeleri Takip Ederek Yenilikleri Hizmet Verilen Kuruma Entegre Etmek:

Güncel sistemi yakından takip etmek bu noktada işinize yarayacaktır. Elde edeceğiniz bulgular çocuğun gelişimine destek olabilir. Bundan dolayı araştırmacı olmalısınız. Nesnel bulguları çalıştığınız kuruma aktarabilmelisiniz.

 

Çocukları Tanıma ve Değerlendirme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocukları tanıma ve değerlendirme sürecinde görev alan kişilerin dikkat etmesi gereken koşullar vardır. Şimdi de çocukları tanıma vedeğerlendirme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? hep birlikte keşfedelim.

 

Çocukların Bildiklerinden Hareket Edinilmesi:

Bu, çocuğa yeni öğrenme alanları yaratacaktır. Böylelikle çocuğun dikkati öğrenme alanlarına çekilecektir. Bu aşamada çocukların neyi bilmediğinden ziyade neleri ne kadar bildiği önemlidir. Bundan dolayı sürece uygun ilerlemekte fayda vardır.

 

Çocukları Tanıma ve Değerlendirme Testlerinin Uygun Olması:

Bu noktada kullanılan yöntem ve teknik çocuğun gelişimine açık olmalıdır. Değerlendirme, tüm gelişim alanlarını kapsamalıdır. Yapacağınız test, öğrenim sürecinde ele alınan kazanım ve göstergelerle uyumlu olmalıdır. Bu yüzden yaptığınız analizler sonucu doğru bir yol izlemelisiniz.

 

Çocukların Olumlu Benlik Algısını Geliştirmek:

Bu madde çocukları tanıma ve değerlendirmenin temel amaçlarından biridir. Çocukların güçlü yanlarını ortaya çıkarmalısınız. Olumlu benlik algısını geliştirmek adına çeşitli testler yapmalısınız. Bu testler, çocuğun yapabildiklerinden hareket edilerek planlanmalıdır.

 

Ailelerle İşbirliği İçinde Olmak:

Bu noktada en önemli şey çocuğun gelişim sürecini aileyle paylaşmaktır. Uygulanan testlerin analizinden bahsetmeniz ebeveynleri bilinçlendirecektir.

 

Etik Bir Davranış Sergilemek:

Gerek çocuğa karşı gerekse aileye karşı objektif yaklaşılmalıdır. Psikolog, çocukla ilgili bilgi toplar. Bu esnada çocuk ya da ailesine ilişkin duyguların sonucu etkilemesine izin vermemelisiniz. Tamamen tarafsız bir şekilde bu süreci yönetmelisiniz. 

 

Anaokulu ve Kreş Psikoloğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Çoğu insanın aklına takılan bir diğer soru ise anaokulu ve kreş psikoloğusertifikası ne işe yarar? sorusu oluyor. Şimdi de hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

Kendinizi geliştirmeniz ve bu sektöre adım atmanız için öncelikli olarak eğitim almanız gereklidir. Alacağınız eğitim sonunda nitelikli bir anaokulu ve kreşpsikoloğu olarak mesleğe başlayabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda dilediğiniz özel ya da devlet kurumuna başvuru yapabilirsiniz. 

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Kalite ve güven esası açısından en uygun eğitimi Boğaziçi Enstitüsünden alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü kariyerli ve tecrübeli eğitmenlerle çalışmaktadır. Bu eğitmenlerden alacağınız eğitim ile en güncel ve en yeni mesleki bilgilere ulaşacaksınız. Ve geleceğinize güzel bir yatırım yapmış olacaksınız. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Çünkü uluslararası geçerliliği olan, üniversite onaylı sertifika vermektedir. Bu eğitim için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Anaokulu ve Kreşte Psikolog Olmak Eğitimi için inceleme yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 5.00 Puan
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
5.00

Yazı Puanı

Yazı Değerlendirmesi : 5.00
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0

Yorumlar

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
Yorum & Oylama Ekle

 • Bu yazıyı beğendiniz mi?