Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Anaokulu Psikologluğu Nedir? Etkinlikleri Nelerdir?

Anaokulu Psikologluğu Nedir? Etkinlikleri Nelerdir?


Tüm dünyada gelişmişliğin sembolü, özellikle okul öncesindeki eğitim ile ölçeklendiriliyor. Ülkemizde, zorunlu eğitim yaşına ulaşmayan çocuklar 36 – 72 ay arasında okul öncesi eğitim kurumlarına devam ediyor.

Doğumdan 36 aya kadar anne ve baba yani ebeveynler ile eğitimine başlayan çocuk, çekirdek aile dışında ebeveynlerinin anne ve babası tarafından bakıldığında sosyal çevresi de genişlemiş ve dil gelişimi, zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından mesafe kat etmiş olarak değerlendiriliyor.

Eğitim kurumları ise çocukların bilişsel ve sosyal gelişimine katkı sunarken, aynı zamanda anaokuluna hazırlık için de büyük önem arz ediyor.

Okul öncesi dönemde hem ebeveyn ve eğitimcileri hem de çocukları en çok zorlayan ise, anneden ayrılma olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan son araştırmalara göre, sözel – dilsel becerileri henüz yaşıtlarına oranla gelişmemiş çocuklarda anneden ayrılma zorluğuna daha fazla rastlanıyor.

Hem aile hem de eğitim kurumları çocukların gelişiminde büyük rol oynarken, çocukların bu süreçte sürekli gözlem altında bulundurulmaları ve gelişim süreci aksine durumların tespit edilerek uzmanlar tarafından giderilmesi büyük önem arz ediyor.

İşte tam da bu noktada, ülkemizde her geçen gün yaygınlaşan Anaokulu Psikologları devreye girerek, çocukların sağlıklı gelişimi açısından ihtiyaçlarını tespit ediyor.

ANAOKULU PSİKOLOĞU NEDİR?

36-72 ay yaş grubu ile eğitim kurumları çatısı altında çalışmalarını sürdüren psikologlar, Anaokulu Psikoloğu olarak adlandırılıyor.

Çocukların gereksinimlerini belirleyerek bu alanda faaliyetlerini yürüten anaokulu psikologları, 36-72 ay yaş grubunun bedensel, zihinsel, sosyal ve bilişsel gelişimlerini baz alıyor.

Söz konusu yaş grubunun sosyal beceriler kazanması, öz – bakım becerileri edinmesi, okul için psikolojik ve zihinsel açıdan hazırlanmaları görevi eğitimciler tarafından üstlenilirken, Anaokulu Psikologları da gerekli yönlendirmeler ile bu çalışmalara destek sunuyor.

Gerektiğinde ebeveyn görüşmeleri, test teknikleri, özel görüşme vb. çalışma biçimlerine başvuran Anaokulu Psikoloğu, bir çocuğun yalnızca durumunun tespit edilmesinde değil, ileriki yaşlarda karşılaşacağı muhtemel problemlerin erkenden tespit edilerek, gerekli düzenlemelerin yapılmasında da rol oynuyor.

Çocukların tüm gelişim süreçlerini yakından izleyen Anaokulu Psikoloğu DEHB, Sosyo-fobi, şiddet ya da benzeri problemlerin de tespit edilmesinde görev alır.

ANAOKULU PSİKOGLOĞU ETKİNLİKLERİ NELER?

Çocukların tanınması ve doğru anlaşılması çalışmaları ile hizmet sunmaya başlayan Anaokulu Psikoloğu, doğru iletişim kurma, okul içerisindeki uyum, okul içerisindeki dengelerin düzenlenmesi, çocukların becerilerinin tespit edilmesi, gelişimsel-davranışsal ya da duygusal problemler yaşayan çocuklarla, özel çalışmaların yürütülmesi gibi görevler üstlenir.

Veliler ile düzenli aralıklarla görüşmeler gerçekleştiren Anaokulu Psikoloğu, bu görüşmeleri öğretmen ve eğitimciler ile de belirli aralıklarla yapılan değerlendirmeler olarak takvimlendirir.

Özel eğitim ihtiyacı duyan öğrenciler ile bizzat ilgilenen Anaokulu Psikoloğu, yaş grubuna uygun olan envanterler arasında geçerli testleri uygulayarak çocuklara ve ailelerine gerekli yönlendirmeleri yapar.

ANAOKULU PSİKOLOĞU HANGİ ENVANTERLERİ KULLANIR?

36 – 72 ay arası çocuklarda bellek, dikkat ve algı üzerine testleri kullanan Anaokulu Psikoloğu, Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), Denver II Gelişim Tarama Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Metropolitan, Marmara Okul Olgunluğu Testleri, C.A.T, Frostig Görsel Algı Testi, Oyun Terapisi vb. birden fazla yöntemi kullanarak çocukların iç dünyalarını ve iç dünyalarındaki simgelerin günlük yaşamdaki karşılıklarını anlamaya çalışır.

Her bir çocuğun yetenek ve gelişim özelliklerine uygun yöntem ve teknikle ilerleyen Anaokulu Psikoloğu, çocukların en doğru biçimde yönlendirilmesi ve gelişimlerinin sağlanması için görevini sürdürür. Çocuklara özel dosya ve raporlar hazırlayan Anaokulu Psikologları, burada hem çocuğun mahremiyetini gözetir, hem de gerekli bilgilerin aile ve kurum yetkilileri ile paylaşarak müfredat ve eğitim programına katkıda bulunur.

ANAOKULU PSİKOLOĞU NASIL OLABİLİRİM?

Anaokulu psikologluğu yapmak için yapılması gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi anaokulu psikolokoğu mesleği üzerine alınmış örgün veya sertifika eğitimleridir. Bunu için insanların mesleği yapmak istediklerinde, ilk olarak bu aşamaları geçmesi gerekmektedir. Boğaziçi Enstitüsünün hazırlamış olduğu "Anaokulu ve Kreşte Psikolog Olmak Eğitimini" veya "Anaokulu Psikologu Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?" adlı yazımızı okuyarak siz de sertifika sahibi olabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}