Aktüerya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
2021

Aktüerya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?


Yaşam, ölüm, sakatlık, hastalık, emeklilik, doğum oranları vb. tüm koşullar hem dünya nüfusu üzerinde önemli oranda etki eder hem de toplumların ekonomileri başta olmak üzere hayat koşullarının şekillendirilmesinde rol oynar.

Matematiğin rastgelelik ilkesine bağlı olarak öngörülemeyen olaylar, yaşamı derinden sarsan ve insan hayatına etki etme niteliklerine bağlı olarak politikaları, finansal kaynakları ve bunların kullanımını belirler. Sosyal yaşama dair çizgilerin çizilmesinde de etki eden tüm faktörlerin risklerinin analiz edilmesi, olasılıklarının tahmin edilmesi ve kurum, kuruluşların veriler ışığında yapılandırılması sosyal toplumun da gerekliliklerinden birisidir.

Bu alanda yapılan analiz çalışmaları hem insan yaşamının doğasını anlamak ve riskleri en aza indirgemek hem de toplum yaşamının gerekliliklerini belirleyerek kurum ve kuruluşları yönlendirmek amacıyla kullanılır.

   aktuerya-uzmani


Veri, günümüz dünyasının en önemli madenlerinden birisi olarak görülmektedir. Özellikle Hollanda’da veri bilimi üzerine yapılan data çalışmaları dünyanın birçok ülkesine ait nüfus, sosyal yaşam, gelir düzeyi, eğitim bilgileri ve daha birçok alanda datanın sağlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Dünya ülkeleri robot ve robotik çalışmalarına yapay zekâ desteği ile hız verirken Hollanda’nın diğer ülkelerden farklı olarak veri bilimine yönelmesi ilk bakışta pek önemsenmese de, 2000’li yılların başından itibaren her bir robotik çalışmaların beslenmesi için veriye ne kadar ihtiyaç duyulduğu da ortaya çıkmıştır.

 

   AKTÜERYA UZMANI NE İŞ YAPAR?

Aktüerya; geleceğin 20 mesleği arasında ön plana çıkan en önemli alanlardan birisidir. Genel olarak finansal analizleri ile bilinen Aktüerya Uzmanları; yangın, kaza, sel, deprem vb. doğal olayların risklerinin belirlenmesinde de rol oynar.

aktuerya-uzmani-ne-is-yapar


 -Büyük ve geniş ölçekli şirketlerde görev alan Aktüerya Uzmanları, muhtemel risklere karşı çözüm yolları geliştirerek, uzun vadede yaşanabilecek finansal krizlerin belirlenmesinde etkin rol alır.

 -Finansal kayıpların en aza indirgenmesi noktasında devreye giren Aktüerya Uzmanları; modelleme, raporlama, sigorta, emeklilik, finansal, ekonomi ve istatistik modüllerini kullanarak verileri işler.
Aynı zamanda bu veriler ışığında alınacak tedbirlere uygun modellemelerin de yaratıcısı olan Aktüerya Uzmanları bu nedenle geleceğin 20 mesleği arasında gösterilir.
İşletme Fakülteleri kapsamında dört yıllık eğitimin ardından kurum ve kuruluşlarda görev alan Aktüerya Uzmanları, pratik problemin çözümlenerek muhtemel kayıpların gelecek dönemlere etki etmesini de önler.

 -Hukuk, Muhasebe, Olasılık ve İstatistik, Korelasyon ve Regresyon, Risk Teorileri, Reasürans Teknikleri gibi algoritmalarla çalışan Aktüerya Uzmanları, raporlamalar ve tablolarla muhtemel finansal kayıpları netleştirir.

 -Bütün bu disiplinlerin bir araya getirilmesinden olasılıkları ve riskleri hesaplayan Aktüerya Uzmanları, bugün yalnızca bankacılık sektörüne hizmet verseler de önümüzdeki yıllarda değişmesi öngörülen finans ve yatırım modellerinin günümüz kaynakları ile doğru yorumlanmasında da aktif rol oynayacaktır.

 -Dünyanın finansal kaynaklarının yeterli ve düzenli olarak kontrolünün sağlandığı bankacılık, sigortacılık gibi sektörlerin riskleri, para sistemlerinin değişmesi ile bir dizi yeniliğin de toplumlar tarafından kullanılmasını zorunlu hale getirecek.

 -Bitcoin, Blockchain gibi kripto paraların daha fazla kullanılması ile birlikte finansal yapıda da yenilenme ve değişim zorunlu hale gelecek. Bu dönüşümün mimarlarından olması beklenen Aktüerya Uzmanları, şirketlerin yatırım alanlarını yönlendirerek bu alanlarda kazanç-kayıp oranlarının belirlenmesinde de etkili olacak.

   Aktüer adı verilen Aktüerya Uzmanları’ndan analitik düşünce gücüne sahip olması, gündemi ve özellikle uluslararası kaynakları yakından takip etmesi, matematik ve matematiğe bağlı disiplinlere ilgi duyması, hızlı ve pratik biçimde iş bölümüne uyum sağlaması ve azami ölçüde dikkat olması beklenir.
İnsan hayatını en doğrudan yönlendiren ve dünya kaynaklarının kullanımına ilişkin verilerin net biçimde anlaşılması için datalardan faydalanan Aktüerya Uzmanları’nın, empati yeteneği en gelişmiş bireyler arasından seçilmeye özen gösterilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}