Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile Danışmanlığı Nedir?


Bu yazımızda aile danışmanlığı nedir? hep birlikte inceleyeceğiz.

İçinde yaşadığımız toplumun bireysel gereksinimleri gün geçtikçe artıyor. Hâl böyle olunca son yıllarda Aile Danışmanlarınaolan talep de artıyor. Aile Danışmanı, bireyin yaşantısını gözden geçirmesi açısından önemli bir işleve sahiptir. Ayrıca bireyin hayatıyla ilgili kararlar almasında da aktif rol oynamaktadır. Aile, toplumsal bir kurumdur. Ve toplumun en küçük yapı birimidir. Aile, üyelerine sağladığı destek fonksiyonları bakımından toplumda büyük bir yere sahiptir. Böylesine önemli bir kavram ancak Aile Danışmanlığı Hizmeti kapsamında incelenebilir. Aile danışmanlarının amaçlarından biri insanların sorun çözme becerilerini geliştirmektir. Aile Danışmanı, aile içinde bir sorun olduğunda aile tedavisi yöntemini kullanır. 

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nedir?

Şimdi de aile danışmanlığı eğitimi nedir? hep birlikte keşfetmeye devam edelim.

Aile içinde yaşanan problemlere bağlı olarak Aile Danışmanı ihtiyacı meydana gelir. Bu noktada Aile Danışmanının önemli görevleri vardır. Aile Danışmanının uygulaması gereken prosedüre göre hareket etmesi gerekir. Tam da bu noktada Aile Danışmanlığı Eğitimi devreye giriyor. Aile Danışmanlığı Eğitimisayesinde bu alanda ihtiyacınız olan yeterliliğe ulaşabilirsiniz. Nasıl bir yol izlemeniz gerektiği, hangi türden tespit yapmanız gerektiği gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Alacağınız iyi bir eğitim sizi bu meslekte daima önde tutacaktır. Donanımlı ve bilgili bir hâle gelmek istiyorsanız öncelikli olarak doğru bir kurumdan eğitim alın. Alacağınız doğru eğitim, aynı zamanda kişisel gelişiminize de katkı sağlayacaktır. Ayrıca mesleki bilgileri edindikten ve sertifikanızı aldıktan sonra ister devlet kurumlarında isterseniz de özel sektörde çalışabileceksiniz.

 

Aile Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Gelin hep birlikte aile danışmanının görevleri nelerdir? maddeler ve açıklamalar halinde inceleyelim.

 

Aile Bireylerinin Sorunlarını Yapıcı Bir Şekilde Çözmeleri için Strateji Geliştirmek

Bu noktada aile içinde oluşan olumsuzlukları tespit etmek oldukça önemlidir. Bu sorunlara bağlı olarak aile içi problemleri çözüme kavuşturmanız beklenmektedir. Bunun için alacağınız eğitim size oldukça fayda sağlayacaktır.  Bu sayede gereken algı ve teknikleri yerinde kullanacaksınız. Bunun yanında aileye faydası dokunacak stratejiler geliştireceksiniz.

 

Test, Görüşme ve Gözlem Yolu ile Aile Üyeleri Hakkında Bilgi Toplamak

Aile bireylerini tanımak adına çeşitli uygulamalar yapmalısınız. Bireylere ait fikir edinebilmek için gerekli gözlemi yapmanız yerinde olacaktır. Aile üyelerine çeşitli testler yaparak analiz etmelisiniz. Böylelikle aile üyeleri hakkında fikir sahibi olacaksınız.

 

Danışanlara İlaç, Psikiyatri, ve Adli Yardım Gerektiren Durumlarda Uzmana Yönlendirmek

Aile içinde belirlenen probleme bağlı olarak uzman görüşü gerekebilir. Bu noktada aile üyelerini doğru yönlendirmeniz gerekmektedir. Fiziksel ve ruhsal açıdan ailenin sağlıklı olması fayda ilgilendiğiniz vakada ilerlemenize fayda sağlayacaktır.

 

Faaliyet, İlerleme Notları, Değerlendirme ve Önerileri İçeren Dosyaları Saklamak

Bu noktada aile bireylerinin gelişimini takip etmeniz gerekir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamanız adına doğru bir yol izlemelisiniz. Aile bireylerinin ne kadar gelişim gösterdiğini anlamak için gerekli analizleri yapmalısınız. Böylelikle bu analizleri içeren dosyaları saklayıp ilerleyen süreçte karşılaştırma yapabilirsiniz.

 

Bireysel Vakaları Analiz Etmek ve Danışmanlık Hizmetlerini Kontrol Etmek

Bu aşamada gidişatı analiz etmelisiniz. Buna göre yeni yollar belirleyip uygulamanız gerekir. Tam da bu noktada aile üyelerini bireysel olarak ele almalısınız. Bu süreçte uygun analiz yeteneğine sahip olmalısınız. Bu yeteneği de alacağınız eğitim sayesinde edinmeniz mümkündür.

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan başka bir soruya açıklık getirelim. Aile danışmanlığı eğitimi sertifikası ne işe yarar? Gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım.

Aile danışmanlığı eğitimi kursu mesleğe atılmanız için size vesile olacaktır. Ayrıca kişisel gelişiminize de oldukça katkı sağlayacaktır. Eğitim sonrasında öğreneceğiniz bilgiler sayesinde iş hayatınızda başarılı olacaksınız. Gerekli analiz ve raporları yapıp ailelere katkı sağlayacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek için eğitim almanız gerekmektedir.

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Verilen eğitimin kalitesini araştırmak önemlidir. Güven esası ise bakma bir bakılacak unsurdur. Bu bakımlardan Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan kurumdur. Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli akademik kadro ile çalışır. Ve eğitiminizi destekler. Eğitimlerin, katılımcıların geleceğini için ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Boğaziçi Enstitüsü sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarır. Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası geçerliliği olan, İstanbul Aydın Üniversitesi onaylı sertifika vermektedir. Bu eğitimi edinmek için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Aile Danışmanlığı Eğitimi için inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitimi için de araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}