Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Aile Danışmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Aile Danışmanı Kimdir? Ne İş Yapar?


Bildiğiniz üzere toplumun en küçük birimini aile oluşturur. Aynı zamanda aile, insanlığın bir arada yaşamasıyla birlikte bunu kurumsallaştırır.  Aynı zamanda aile, toplumların temelini oluşturur. Bu kavram çeşitli fonksiyonlara sahip olduğu gibi kendi içinde bazı sorunları da barındırabiliyor. Hatta şöyle de diyebiliriz. Geleneksel toplumlardan modern topluma geçişi ile birlikte toplumda birtakım değişimler oldu. Haliyle de bu değişimler aile kavramına yansıdı. Bu sayede de aile içi ilişkilerde yeni algılar ve yeni yaşam biçimleri ortaya çıktı. Söz konusu bu dönüşümler aile içi ilişkilerin bozulmasına ve iletişim çatışmalarına da sebep oldu. Aklınıza daha da yatması için örnekleyeceğim. Örneğin ailebirliği düşüncesinin ve evlilik yapısının değişmesi. Ya da eşler arası iletişim sorunları. Bununla birlikte boşanma ve aile fertlerindeki madde bağımlılıkları gibi. Bu noktada ailede meydana gelen problemlerin çözümüne yönelik aile Danışmanlığı uygulaması ortaya çıkıyor. Bu çalışmada modernleşmeyle birlikte meydana gelen toplumsal dönüşümler ele alınıyor. Kısacası aile kavramına etkisi sonucu ortaya çıkan birtakım sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yürütülüyor.  

 

Aile Danışmanlığı Uygulaması

Danışmanlık ve Terapi kavramları literatürümüzde birbirlerinin yerine de kullanılabilir. Bu konuda birbirinden farklı görüşler ortaya atılmış.  Kısaca özetlemek gerekirse Aile Danışmanlığı uygulaması, Aile Terapisi diye adlandırılan hizmetin adıdır. Bununla birlikte 1970’lerin sonlarına doğru Aile Danışmanlığı, Terapi olarak kabul edilmiş. Aile için rehberlik, Danışmanlık ve Terapi alanında, ülkemizdeki çalışmalar oldukça yeni diyebiliriz. Bu nedenle, bu alanda kullanılan kavramların netleştirilmesine karşı ihtiyaç var. Komisyon çalışmalarının başında bu amaca yönelik kavramların tanımı yapılmış. Bu amaçla, alana ilişkin literatür dikkate alınarak aşağıdaki kavram tanımları benimsenmiştir.

 

Aile Rehberliği

Rehberliğin bilgi verici, öğretici ve yönlendirici işlevi bulunur. Bu bağlamda, aile rehberliği, ebeveynlere bireysel ya da gruplar halinde yardımcı olur.

 

Aile Danışmanlığı

Danışmanlığın, iç görü ve farkındalık kazandırma gibi bir görevi vardır. Bununla birlikte yeniden yapılandırma ve geliştirme işlevleri de bulunur. Bu bağlamda Aile Danışmanları, sağlıklı bir iletişim ortamının yaratılması için çalışır. Ailenin yapısal, işlevsel ve gelişimsel özellikleri bakımından aile içi ve çevre ilişkilerini inceler.

 

Aile Terapisi

Aile Terapisinin biyopsikososyal açıdan iyileştirici ve tedavi edici özellikleri bulunur.

Aile danışmanlığının bireysel ve grup danışmanlığından farkını merak ediyor olabilirsiniz. Buna vereceğimiz cevap da danışandır. Aile danışmanlığı tüm yaşam sistemini değiştirmeye odaklanır. Bireysel ve grupla danışma da kişisel veya kişiler arası değişikliklerin seçimine odaklanır.  Aile danışmanları, psikolojik danışma kuramlarını, sistem teorilerini ve klinik müdahale tekniklerini birleştirir. Bu sayede danışma merkezlerinde bireylere ve ailelere yardımcı olurlar. Aile danışmanlığı kuramları, psikolojik danışma kuramlarına benzerlik göstermekte ve onların tekniklerinden faydalanmaktadır. Ancak bu tamamen aile danışmanlığı kuramlarının psikolojik danışma kuramlarının aynısı olduğu anlamına gelmez. Aile danışmanlığı, diğer yaklaşımların birbirinden bağımsız ilkelerini de ele alır. Oysaki aile danışmanlığı, aile sistemine de yer vermelidir. Psikolojik danışma kuramları tek bir bireye, problemli birime veya gruba odaklanır. Özellikle de yapısal aile danışmanlığı aile sistemini bir “danışan” olarak görür. Fakat danışma sürecine birey değil, aile ön plandadır.

 

Aile Danışmanlığına Duyulan İhtiyaç

Teknolojik bakımdan gelişmiş ülkelerde, toplumsal hayatta da hızlı değişmeler olur. Meydana gelen bu değişimler, aile yapılarının da değişmesine de önayak olmuştur. Geleneksel ailelerdeki çocuk eğitimlerinde ebeveynler yalnız değillerdi. Yani ne demek istiyorum? Çocuğu eğitirken ailede babaanne, büyükbaba gibi ailenin yaşlı ve tecrübeli bireylerinin tavsiyeleri dinlenirdi. Ve bu tavsiyeler doğrultusunda denetimli bir şekilde çocuklar eğitilirdi. Hadi modern döneme gelelim. Çekirdek yapıya geçmiş olan aileleri baz alalım. Burada ebeveynler, yaşlı kuşakların tecrübelerinden yararlanma imkânlarından yoksun kalmışlar. Ayrıca modern dünya, çağdaş toplumların beklentilerini karşılayabilecek düzeyde olmayı hedefliyor. Aynı zamanda hızlı yaşam temposuna ayak uydurabilecek bir şekilde atik, özerk ve kendine güvenen bireyler yetiştirmeyi de amaçlıyor. Ancak aileler tarafından bu beklentiler tam olarak yerine getirilmiyor. Bu nedenle her toplum kendi çizdiği hedeflerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek istiyor. Bu minvalde modern toplumları ele alalım. Çekirdek ailede yaşayan ebeveynlere ve eşlere ihtiyaç duydukları bilgi ve donanımı sağlamak önceliklidir. Bunların başında da Aile Danışmanlığı uygulaması geliyor.

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı Nedir?

Aile Danışmanlığına dair çoğu şeyi konuştuk. Sıra geldi Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı Nedir? Sorusuna. Öyleyse hadi hep birlikte öğrenelim.

Biliyorsunuz. Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Kapsamlı bir araştırma sürecine girmek özellikle bu eğitim adına oldukça önemli. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Geleceğinizi inşa edecek bu eğitimi güven standartları içerisinde edinmek en doğal hakkınız. Dediğim gibi. Oldukça detaylı bir inceleme gerçekleştirmek zorundasınız. Gerekli analiz ve araştırmaları yapmak sizi zorlayabilir. İnternet üzerindeki yüzlerce site arasından ayrım yapmak oldukça yorucudur. Hatta şöyle yapalım. Siz yerinizde kalın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim her zaman önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğu biliyorlar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçiyor. Derslerden aldığınız verimi danışmanlık yaptığınız ailelere bağdaştırma fırsatı edinirsiniz. Ayrıca aldığınız bu eğitimle birlikte problem yaşayan ailelere yardımcı olabilirsiniz! Üstelik bu alana dair bilgili olduğunuzu aldığınız sertifikalarla belli edersiniz. Bu eğitim, sizin kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak! Bu sayede aile içi problemlere karşı uygun yaklaşımları biliyor olacaksınız. Ayrıca analiz yeteneğiniz sayesinde çığır açacaksınız! Aynı zamanda aldığınız eğitimi CV’nizde belirterek rakiplerinizin önüne geçeceksiniz. Bununla beraber Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programına dair her şeyi öğrenebilirsiniz! Az önce de belirttim. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü Aile Danışmanlığı Eğitimi bitirme sertifikası
 2. Üniversite onaylı Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı belgesi alacaksınız.

Bu aşamada aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki önemini özellikle vurguladık. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Dilerseniz yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?