Aile Danışmanı Kimdir?
2021

Aile Danışmanı Kimdir?


Bu yazımızda aile danışmanı kimdir? hep birlikte öğreneceğiz.

Aile Danışmanı, diğer bir adıyla aile terapisti ya da evlilik terapisti. Biz bu yazımızda Aile Danışmanı diyeceğiz. Aile Danışmanı, teorik bir modele dayalı olarak yürütülür. Danışma sürecinde danışman, ailenin ne denli fonksiyonel olduğunu araştırır. Nelerin yanlış gittiğini analiz eder. Ve yanlış giden şeylerin değişmesi için neler yapılabileceğini anlayıp tanımlar.

Günlük hayattan bir örnek vererek pekiştirelim. Akmakta olan bir trafik düşünün. Düşündünüz mü? Şimdi de bu trafikte bir otomobil hayal edin. Bu otomobil belli bir yolda kendi büyüklüğü, hızı ve fonksiyonelliği ile yoluna devam ediyor. Tek başına arabayı anlatmak, çevre ve hava koşullarından bahsetmek anlamsızdır. Çünkü yolun özellikleri göz önünde bulundurulmadan arabanın fonksiyonelliğinden bahsetmek oldukça yetersiz olur. Aile danışmanları da ailenin fonksiyonelliğini ve onu oluşturan bireylerin fonksiyonelliğini tanımlayarak açıklayamazlar. Bunun için aile bireylerinin özellikleri göz önünde bulundurulur. Örneğin, aile üyelerinin zekâ düzeyleri, kişilik özellikleri, duygusal durumları gibi. Fakat tüm bunlar aile grubunun tedavi planı için yeterli değildir. Fakat hemen belirtelim. Aile içindeki üyelerin kişilik yapısı ve duygusal tonunu anlamak oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede birbirlerine nasıl bağlandıklarını anlayabilirsiniz.

Bireysel savunma mekanizmalarının anlaşılması ailede kullanılan savunma mekanizmalarının anlaşılmasını da sağlar. Ancak bu noktada önemli bir durum var. Biliyoruz ki aile, en yakın ve uzun süreli bir gruptur. Dolayısıyla bu süreç aile içindeki bireylerden daha fazla bilgi birikimi ve uygulama becerisi gerektirir. Aileye yönelik birçok kuramsal yaklaşım vardır. Bu kuramsal modellerden en önemlisi de sistem kuramıdır. Peki, sistem kuramı nedir? Cevabını merak mı ediyorsunuz? Bunun için okumaya devam edin.

 

Aile Danışmanlığında Sistem Kuramı Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Aile Danışmanlığında kullanılan bir yöntem var. Sistem kuramı. Çoğu kişinin aklını karıştıran bir soru meydana geliyor. Aile Danışmanlığında sistem kuramı nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sistem düşüncesi aile terapisinde bütünleştirici bir yöntemdir. Sistem yaklaşımı, aileyi çevresiyle ve birbirleriyle ilişki ve etkileşim içinde bulunan parçaların oluşturduğu dinamik bir bütün olarak görür. Ailede yer alan alt sistemlerin bir işlevi, dolayısıyla bir amacı vardır. Ve her bir aile kendine özgü bir amaç etrafında şekillenir. Aileyi, çevresinden çeşitli kaynaklar alan açık bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede aile, çevresinden kendisine aktarılanlardan uygun olanları kabul eder ve benimser. Çevreye, yani dış sisteme aktardıkları sosyal ilişkilerine bağlı olarak dolaylı yoldan kendisine yeniden dönebilir. Yani toplum içinde yaşayan ailenin hem içindeki üyeleri hem de dışındaki büyük sistemle karşılıklı bağlılıkları onlara ayna tutar.

Bu süreçte ilişki, dış sistemde meydana gelen değişikliklere uğrayabilir. Bu yüzden de aile sistemine yansır. Bu sebeple çerçevede aileyi kapalı bir sistem olarak değerlendirilmelidir. Bu sistem, gerçekte ailenin içinde bulunduğu topluma açık bir sistemdir. Açık olmasının sebebi, içinde yaşanılan dönemin getirdiği teknolojik gelişmelerdir. Örneğin, bilgisayar ve internet ağı.  Ve haberleşme sistemindeki yenilikler. Bu kavramlar aradaki kapalılığı ortadan kaldırılmıştır. Toplumlar arasındaki karşılıklı etkileşimler vardır. Bu etkileşimler de kültürler arasında benzerlikler ve geçişler oluşturur. Gerçekte yaşayan bütün büyük sistemler alt sistemlerden oluşmuştur. Bu yüzden toplumları oluşturan şey, alt kültürler ve toplumsal kuramlardır. Kültür grupları da ailelerden (alt sistem) oluşur. Her bir aile de birey ve birey grupları olarak adlandırılan alt sistemlerle adlandırılır. Bu sistemi kapsayan bireyler de anne, baba ve çocuktur.

 

Aile Danışmanlığı Süreci ve Amaç Oluşturma Nasıl Yapılır?

Şimdi de Aile Danışmanlığı süreci ve amaç oluşturma nasıl yapılır? bundan bahsedelim. Aile Danışmanlığı sürecinde bireysel ve psikolojik danışma yaklaşımları vardır. Bu yaklaşımlar bireyin duygu, davranış ve kişilik yapılarını değiştirmeyi amaçlar. Bununla beraber sorunların nedenini bireyin bilişsel, duygusal ve kişilik yapısında araştırırlar. Aile Danışmanları sorun çözerken doğrudan aile üyeleri arasındaki etkileşimleri inceler. Ve bu etkileşimlerin soruna katkısının değerlendirilmesini öngörür. Aile Danışmanlığı diğer danışma yaklaşımlarından farklılık gösterir. Çünkü bu süreç yapı, teknik ve amaçlar açısından farklı bir şekilde ele alınır.

Kuramsal olarak Aile Danışmanlığı, psikolojik danışma kuramlarının çoğu ile benzerlik gösterir. Ve bununla birlikte diğer kuramların kavramlarından faydalanır. Psikolojik Danışma, bireylere ve danışan-danışman ikili ilişkilerine önem verir. Aile Danışmanlığı ise özel bir yapı ve etkileşim sistemi olarak aileyle ortak paydada buluşur. Danışman, bireyi yalnızca kendi başına değil, ailenin diğer üyeleri ile olan ilişkileriyle ele almalıdır.  Aile Danışmanlığında birey, ailenin sosyal yapısı içinde bütün olarak incelenir. Uzun lafın kısası Aile Danışmanlığı sürecinin amacı, aile sistemini kişiler arası ilişkileri değiştirmeye yöneliktir. Aile yapısının değişmesi ile aile bireyleri de değişir. Ve yeni beceriler, deneyimler kazanır. Bireyin kazandığı deneyimler, içsel olduğu kadar dışsal çevresel etmenlere de bağlıdır. Amaç belirlemek, herhangi bir eylem planı geliştirmenin ilk adımıdır.  Bu sebeple aile merkezli yaklaşımlarda, eylem planı aile öncelikleri ve endişelerine yönelik yapılır. Amaç belirleme için kullanılan süreç, ailenin önceliklerini açıklığa kavuşturmaya da vesile olur. Amaç, ayrıca zaman içinde değişimi ölçmenin de bir yolunu sağlar.

 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan başka bir soruya açıklık getirelim. Aile Danışmanlığı eğitimi ne işe yarar? gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım. Aile Danışmanlığı eğitimi mesleğe atılmanız için size vesile olacaktır. Ayrıca kişisel gelişiminize de oldukça katkı sağlayacaktır. Eğitim sonunda nitelikli eğitim danışmanı sıfatı kazanacaksınız. Bunun yanında derslerde öğrendiğiniz bilgileri iş hayatınızda kullanacaksınız. Aile Danışmanı olarak kariyer planlaması yapacaksınız. Gerekli analiz ve raporları yapıp ailelere katkı sağlayacaksınız. Ailenin problemlerini belirleyip gerekli çözüm önerilerini sunacaksınız. Böylelikle hem işinizde başarılı olup hem de ailelere yardımcı olacaksınız. Fakat her şeyden önce bu alanda eğitim almalısınız. Eğitimin ardından sizlere verilecek olan sertifikalarla bir adım öne çıkacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bu alanda çeşitli eğitim platformları eğitim vermektedir. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Biliyoruz ki verilen eğitimin kalitesini araştırmak hareket etmek oldukça önemlidir. Güven esaslı ve tecrübeli eğitmenlerle çalışan bir enstitü arayışındaysanız sorunuzun cevabı tek bir kapıya çıkıyor. Boğaziçi Enstitüsü! Bu bakımdan Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Çünkü tecrübeli akademik bir kadro ile çalışır. Eğitimlerin, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindedir. Bu sebeple eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika verir. Üniversite onaylı bir sertifika daha verir. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika alacaksınız. Bu eğitimi edinmek için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Aile Danışmanlığı Eğitimi için inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi pozitif etkileyecek başka eğitimlerin listesini de sizler için sıralıyoruz:

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}