Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Adım Adım Girişimcilik Rehberi

Adım Adım Girişimcilik Rehberi


Hareketsizliğin aksine atılımı ifade eden Girişimcilik son zamanlarda adı sıkça duyulan, iş dünyasında periyodik olarak sürekli yükselen bir kavram. Daha çok web teknolojilerinin hızla yükselişe geçmesi ile birlikte daha çok gündeme gelmeye başladı.  Günümüzdeki Y kuşağı girişimci adayları önceki dönemlerin aksine keşfedilmeyi beklemiyor. Hemen fikrini uygulamaya geçirip, kendi işini kurmak için harekete geçiyor.  Bu çok iyi. Ancak girişimci olmak için sadece güzel bir iş fikrine sahip olmak yeterlimi?. Bir girişimci başarılı olmak için hangi özelliklere sahip olmalı?.  İş fikrini girişim aşamasına getirmek için hangi adımları takip etmeli?  Bu ve benzeri tüm sorularınızın cevabını bulacağınız Adım Adım Girişimcilik Rehberi makalemiz tüm girişimci adayları için bir rehber niteliğinde hazırlandı.

Girişimciliğin 9 Adımlı Rehberi

1. Girişimci Kararlılığı

İş kurma ve girişimcilik konusunda sabit ve kesin kararlı olmak bu konuda atılacak ilk adımdır. Tam zamanlı maaşlı işinizde çalışıyorsunuz ancak herhangi bir sebeple artık maaşlı çalışmaya son vermek istediniz. Kendi işinizi kurmak için harekete geçeceksiniz. Ve bunda kesin kararlısınız. Çok iyi zira artık bu aşamadan sonra geri dönüp vaz geçmek sizi olumsuz etkileyecektir. Neden?. Çünkü başladığınız girişimcilik hevesi sebebiyle bir önceki maaşlı çalışma alışkanlığınızdan tamamen soğumuş olacaksınız. Kararlılık her şeyde olduğu gibi girişimcilik konusunda da oldukça önemli.

Elbette sizi Girişimcilik konusunda vaz geçirmek isteyen sebepler olacak ancak olumsuz düşüncelere kendinizi kesinlikle kaptırmadan kararlılığınızı son ana kadar sürdürmek esas olandır.

2. İş Fikrinizi Netleştirin

Girişimcilik adımları öncesinde potansiyeli yüksek bir iş fikri belirlemiş olmalısınız. Bu fikir sürdürülebilirlik ve başarı açısından yüksek performans sergileyebilecek bir seviyede olmalı. İş fikriniz aynı zamanda uzman olduğunuz konuda olmalı. Maaşlı çalışma zamanlarınızdaki iş deneyimlerinizi, uzmanlık ve yeteneklerinizi tam anlamıyla kapsamalı. Uygulama aşamasında da zorlanmayacağınız bir model üzerinden fikir belirlemek işinizin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

3. Etkili Girişimcilik Eğitimi

Çok önemli bir kriter. İş kurmak isteyebilirsiniz. Bu oldukça iyi bir karar. İş fikrinizde hazır. Sürekli üzerinde çalıştığınız uzman olduğunuz bir alan. Zihninizde bir çok detay yerine oturmuş vaziyette ciddi bir kararlılıkta olabilirsiniz. Ancak Girişimcilik sürecinin profesyonel eğitimini almak sizin bu yolculukta hata yapma riskinizi adeta sıfıra indirecektir. Biliyorsunuz çoğu girişimci böyle bir eğitim almadan başladı. Ancak mevcut başarılı seviyelerine gelinceye kadar çok fazla hata, defalarca iflas ve her defasında yeniden başlama gibi sorunlarla karşılaştılar.

Ancak sizin her defasında yeniden başlamanıza yetecek sermaye gücünüz yoksa bu durumda hata yapma ve iflas etme lüksünüz yok. Girişiminizi başlattığınız andan itibaren sürdürülebilir bir şekilde sürekli başarılı olmak zorundasınız. İşte bu sebeple iflasa giden hatalar yapmamak ve girişimcilik serüveninizi başarı ile sürdürmek için Etkili bir Girişimcilik Eğitimi almak durumundasınız. Merak etmeyin günümüz teknoloji çağında Uzaktan Eğitim Kurumları vasıtası ile bu gereksinimi üstelik evinizden hiç ayrılmadan kısa sürede karşılayabilirsiniz.


» Girişimcilik Eğitimi İçin Tavsiyemiz »  Liderlik ve Etkili Girişimcilik Eğitimi


4. Profesyonel İş Planı Hazırlayın

Girişiminiz çerçevesinde kuracağınız şirketin amacını, hedeflerini, kısa ve uzun vadeli eylem planını, sermaye gereksinimini, finansal tabloları gibi bir çok detayı ayrıntılı bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Şirketinize ve çalışma sürecine ait tüm  detayların adeta bir yol haritası mahiyetinde yer alması gereken iş planında herşeyi madde madde net olarak yazın. Profesyonel bir iş planı hazırlama aşamasında aşağıdaki makalemizden »

5. Kurulum Sermayesi Oluşturma

Girişiminiz için en önemli aşamalardan biri sermaye oluşturma aşaması. Bu aşamada kendi birikimlerinizle yada alabileceğiniz bir banka kredisi ile sermayenizi oluşturabileceğiniz gibi, aile,  akraba, dost çevrenizin desteği  ile bu aşamayı tamamlayabilirsiniz. Ancak tabiki yatırımcılar yada proje desteği sağlayan devlet kurumları ( örneğin Kosgeb ) ile görüşmelerde yapabilirsiniz. Fakat elbette bu görüşmeler için profesyonel derecede hazırlanmış iş planı gerekli olacaktır.  İş planınızı mutlaka yukarıda belirttiğimiz makaleyi baz alarak hazırlamanızda ciddi fayda göreceksiniz.

6. Dürüstlük ve Samimiyet

Önce kendinize sonra herkese karşı dürüst ve samimi olun. Her zaman şeffaf ve açık olun. Örneğin yapacağınız girişimin tüm detayları ve işleyiş sürecine ait istisnasız bütün bilgileri eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Bu bilgi paylaşımı esnasında samimi, dürüst ve şeffaf olun. Hiçbir şekilde küçükte olsa sürece yalan katmayın. Unutmayın yalanın beyazı, küçüğü, tatlısı yoktur. Yalan küçükte olsa büyükte olsa yalandır ve aldatmaktan başka bişey değildir. Kendinize, eşinize, dostlarınıza, çalışma arkadaşlarınıza karşı dürüstlüğünüz ve samimiyetiniz üzerinizden tonlarca yükün kalktığı hissine sebep olacak aynı zamanda destek noktasında her zaman onları yanınızda bulabileceksiniz.

7. Müşteri Kitlenizi Netleştirin

Hangi müşteri kitlesine hitap edeceksiniz. Ürün yada hizmetleriniz kimlere yönelik olacak. Zira bir firma herkese hitap etmez. Hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti, geliri, ırkı ve kültürü, nerede mağaza açtığınızı veya hatta iş için fiziksel bir adrese sahip olmanız gerekip gerekmediğini belirlemede büyük rol oynayacaktır. İş modelinize en uygun grubun hangisi olduğunu detaylı olarak araştırın ve tüm ayrıntıları ile belgeleyin.

8. Şirket Kuruluş Aşaması

Artık fiziki olarak işinizi kurmaya başlıyorsunuz. Bu kurulumla ilgili tüm detayları hazırladığınız iş planında belirtmiş olmalısınız.  Bu aşamada şirketin fiziki olarak faaliyet yapacağı mekânın kiralanması, yasal kuruluş işlemlerinin başlatılması, elemanlar, makine ve ekipman temini. Teknolojik alt yapının kurulumu gibi detaylarla birlikte şirketin faaliyetleri başlatılmış olur.

İşletmenin faaliyete henüz başladığı bu ilk dönem, oldukça farklı aşamalardan oluşur.  Kuruluş aşaması zorlu bir dönem olacaktır. Ancak bu zaten iş planınızda da belirgin olduğu için sürece karşı bir yabancılık çekmeden geçiş yapabileceksiniz. Bu dönemde minimum risk almalısınız. Tüm zamanınızı ve odak noktanızı işinize yönlendirmeli, hedeflerinizi sürekli göz önünde bulundurmalısınız.

9. Web Siteniz Mutlaka Olmalı

Başarılı bir girişim için bu mutlaka yapılması gereken bir zorunluluk. Tasarım ve içerik yönünden kaliteli, kurumsal blog bölümü sürekli güncel ve kaliteli içeriklerle desteklenen, SEO altyapısı profesyonel olarak yapılmış bir web siteniz mutlaka olmalı.  En etkili iletişim kanallarından biri olan iyi kurgulanmış bir web sitesi aynı zamanda şirketinizin insanlar gözünde statü ve saygınlığınıda daha üst seviyeye taşıyacaktır.  Web sitesinin ticari katkısı düşünüldüğünden çok büyüktür.

10. Periyodik Reklam ve Tanıtım

Girişiminizi başlatıp şirketinizi kurdunuz. Bu durumdan haberdar olmayan potansiyel müşterilerinizi artık şirketinizin varlığından haberdar etme zamanı geldi. Dolayısı ile periyodik olarak düzenli ve kaliteli reklam çalışmaları düzenlemeli,  hedef kitlenize kendinizi ve şirketinizi tanıtmalısınız. Potansiyel Bu aşamada mutlaka şirketinize ait sosyal medya hesaplarınızıda oluşturmalı bu kanallardan son derece kaliteli görsellerle tanıtım ve reklam paylaşımları yapmalısınız.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?