İyi Bir Gelecek, Küçük Bir Yatırımla Başlar! Acele Et, İş ve Kariyer Fırsatı Sunan Üniversite Sertifikalı Kurslara Şimdi Kaydol!
2024-02-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
AB Proje Yazımı Nedir? Ab Proje Yazma Eğitimi Nedir?

AB Proje Yazımı Nedir? Ab Proje Yazma Eğitimi Nedir?


Avrupa Birliği Proje Fonu, içerisinde Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede yapılacak olan farklı konseptler içlerce Euro destek sunmakta ve özel bir havuzdan yapılan fonlama faaliyetleri için de belirlediği kriterlere tam uyum istemektedir. 

Yıllık toplantılar ile proje koordinatörleri, her yıl desteklenecek projelerin kapsam ve niteliklerini sunarak, AB Proje Programından yararlanmak isteyen kurum, kuruluş ya da bireylerin bilmesi gerekenleri de aktarmaktadır. 

Program kapsamında her ülke kendi proje ajansı tarafından temsil edilirken, proje yin her yıl binazımı, organize edilmesi, vatandaşlarına rehberlik etmesi, proje kriterlerine göre yapılacak olan elemeler de bu ajans bünyesinde değerlendirilmektedir. 

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ülkemizde yapılmak istenen her projenin detayları ilgili kişilerce incelendikten sonra AB Proje Programları kapsamında başvurulara dâhil edilmektedir. 

AB Proje Fonu, çeşitliliğin artırılması ve özellikle de dezavantajlı bölgelerin de faaliyetlerden faydalanabilmesi için her yıl hem kategorilerini hem de bu kategorilere kabul edeceği projeleri değiştirmektedir. 

Birden fazla disiplinin bir araya getirdiği ortaklı projeler de AB Proje Programına başvurabilmekle birlikte, oluşturulacak konsorsiyumun niteliği ve tüm basamakları AB tarafından bizzat denetlenmektedir. 

Bu nedenle, AB Proje Fonu’na başvurmadan önce kriterlerin doğru belirlenmesi ve oluşturulacak olan projenin AB standartlarına uygun biçimde yazılması büyük önem arz etmektedir. 

AB PROJE YAZIMI NEDİR?

Kurum, kuruluş ya da bireylerin hedefleri doğrultusunda oluşturdukları projeleri değerlendirerek fonlayan Avrupa Birliği, bu projeleri belirlediği kriterler doğrultusunda yazılı olarak talep etmektedir. 

Bu nedenle her proje, oluşturulan ekip tarafından tam bir metin halinde sunulmakta ve değerlendirme sürecinde muhtemel eksiklerin giderilmesi için geri dönüşler de olabilmektedir.

Ülkemizde, sıklıkla başvurulan hibe fonlarından birisi olan AB Proje Fonu için yazım aşaması en önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bu nedenle AB Proje yazımında ilk olarak KOBİ ve farklı toplumsal finansman kaynaklarının projeya katkı sunmasına özen gösterilmelidir. AB, projeleri değerlendirirken proje içerisinde ismi geçen koordinatörü de dikkate alacaktır. 

Proje koordinatörünün tüm disiplinlerle bir arada ve uyumlu çalışması önemli bir etken olurken, proje ortaklarının doğru seçimi de avantaj kazandıracak unsurlardan birisidir. 

Dünyanın en rekabetçi fonlarından birisine katılmak üzere proje yazıldığı da unutulmamalıdır. AB her yıl hem kurumsal hem de bireysel bazda açtığı başlıklar ile hem toplumsal hem de kitlesel olarak ‘en iyi’yi aramakta ve başvuruda kendisini ya da projesini ‘en iyi’ biçimde anlatan başvurulara öncelik vermektedir. 

Hem Avrupa ayağı hem de bulunduğu ülkede toplumun çözüm bekleyen herhangi bir alanına ustalıkla değinen, hedef kitlesine kazanç ya da fayda sağlayan, hâlihazırda bir çözüm beklentisi içerisinde olan dezavantajlı bir durumu kısa sürede yükseltebilecek standartları içerisinde barındıran, iyi koordine edilen ve iş ortakları iyi seçilmiş projeler her zaman AB Projeleri içerisinde bir adım daha önde olacaktır. 

Avrupa Komisyonu, 2020 yılı projelerinde teknolojiye ilişkin çalışmaları öncelik olarak açıkladı. Bu alanda yapılacak olan ve toplumun ihtiyaçlarına yönelik hizmet sağlamak amacıyla üretilecek projeler, inovasyon odaklı modern yüzyılın da en fazla tercih edilen çalışmaları olacaktır. 

Yalnızca AB Proje Yazımı sırasında değil, projenin gerçekleştirilmesi aşamasından da birden fazla sektör ya da sanayi kolunun bir araya gelmesini sağlayacak olan teknolojik hamleler, gelecek nesillerin ufkunu da aydınlatacaktır. 

Siz de hemen şimdi hem kurum ya da kuruluşunuz için hem de bireysel katkı sağlamak amacıyla AB Proje Yazımı Eğitimi alarak hedeflerine giden yolda ilerlemenizi hızlandırabilirsiniz. 

AB PROJE YAZMA EĞİTİMİ NEDİR?

Dernek, vakıf, özel sektör kuruluşları, belediyeler, STK’lar ya da KOBİ’lerin projeleri için uluslararası platformda ilerleme ve dezavantajlı bölgelerde uygulama imkânı sağlayan AB Projeleri, bu alanda uzman isimlere ihtiyacı da artırdı. 

Özel eğitim kurumlarınınmüfredat programına giren AB Proje Yazma Eğitimi, tüm sosyal projelerle birlikte bireysel olarak da çalışmak isteyen kişilere mentorluk yapmanızı sağlarken, bu alanda ilerlemek isteyen kurum ve kuruluşların çatısı altında projelere destek olmanızı da kolaylaştıracak. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?