Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
9 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur

9 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur


İnsanların ürün ve hizmetleriniz konusunda daha fazla bilgi edinmesi dolayısı ile firmanıza güvenmesi için Marka Bilinirliği çok önemli. Hakkınızda daha çok konuşulsun, tavsiye edilsin, sürekli yeni müşteri akışı olsun istiyorsanız markanızı ön plana çıkarıp akılda kalıcılığını ve güven algısını oluşturacak çalışmaları başlatmanız gerekiyor.  Kuşkusuz Marka Bilinirliğini Oluşturmak İçin uygulanacak çok fazla metod var.  Bunları size uygun şekilde derleyip bir plan dahilinde çalışmaya başlamanız akılcı bir strateji olacaktır. Bu amaçla hazırladığımız 9 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur makalesi sizin için etkili yol haritası niteliğinde olacak.

 

Marka Bilinirliği Nedir?

Marka Bilinirliği kısaca, firmanızın, ürün yada hizmetlerizin müşterilerin akıllarında yer bırakmalarını sağlamak için yaptığınız çalışmaların bütünüdür. Potansiyel müşteri kitlesinin alışverişlerinde herhangi bir markayı tercih etmelerini sağlayan en önemli tetikleyici etkenlerin başında Marka Bilinirliği kriteri geliyor. Hedeflediğiniz kitlenin aklında herhangi bir işaret yada imge veya bir aktivite ile yer etmediğiniz sürece,  sektörde ileriye doğru adım atmanız ve markanızı büyütmeniz oldukça zor.  Dolayısı ile marka bilinirliği çalışmalarınızı ön plana almak ve profesyonel bir süreç olarak öncelik tanımanız gerekiyor.

 

Marka Bilinirliği Neden Önemli?

Müşterilerizin akıllarında yer bırakmaktan bahsettik. Neden akıllarında kalmalısınız?. Zira sürekli alışveriş yapan müşterileriniz, eğer akıllarında kalıcı bir iz bıraktıysanız her defasında sizi tercih edeceklerdir. Bu açıklama Marka Bilinirliğinin Önemi açısından tek başına bile yeterli açıklayıcılığa sahip. Marka bilinirliği gibi çok önemli bir kritere sahip değilseniz, potansiyel müşteriler sizin reklam ve pazarlama etkinliklerinize beklediğiniz tepkiyi vermeyeceklerdir. Zira sizi tanımıyorlar. Biliyorsunuz insanlar tanımadıkları markalara, ürün yada hizmetlere karşı karşı güven hissi duymazlar.

Dahası Marka Bilinirliği  sizin aynı zamanda yeni potansiyel müşterilere ulaşma noktasında en ciddi dayanak noktalarınızdan biri konumundadır. İnternet sitenizin ziyaretçi trafiğinizi artırmanızda çok büyük rol oynarak aldığınız geri dönüşümleri daha iyi kullanmanıza imkân sağlar. Dolayısı ile reklam bütçenizde bile çok büyük oranda tasarruf sağlamanızın önünü açar.

 

9 Adımda Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur

1 - İçerik Pazarlamaya Odaklanın

Periyodik düzende disiplinize içerik üretimi politikası uygulamak marka bilinirliğinizi artırma noktasında ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Dolayısı ile Marka Bilinci kurgunuz için ele alacağınız ilk aşama İçerik pazarlama olmalıdır.  Neden? Çünkü düzenli ve kaliteli içerik üretimi internetteki varlığınızı güçlendirip görünürlüğünüzü daha üst seviyede artırmanızı sağlar.  Düzenli içerik üretimi sayesinde web sitenize organik ve kaliteli ziyaret akışı sağlanacaktır. Sürekli insanların gözleri önünde bulunmak marka bilinirliği açısından oldukça önemli bir unsur.

 

2 - İnfografik İçerikler Oluşturun

İnfografik, anlatılmak istenen herhangi bir konunun grafik ve görsel destekli olarak detaylı bir şekilde hazırlanıp web sitesinde yada benzeri ortamlarda kullanıcıya sunulan içerik türüdür. Metin türü içeriğe göre daha hızlı ve kolay ve anlamayı sağlar. Dolayısı ile çok fazla ilgi görür.

Neden bu kadar ilgi görür?  Çünkü oluşturulan içeriği daha çekici kılar aynı zamanda kolayca akılda kalır. Anlatım konusunda oldukça etkilidir. İçeriğin okunup tam olarak anlaşılması çok daha uzun sürerken infografik anlatım sayesinde konu daha kısa sürede okuyucunun aklında kalır. Zira insan beyni görsel bilgiyi metin anlatımından 3 kat daha yüksek hızda algılar. Dahası okuduklarınızın sadece %20 si aklınızda kalırken görsellerde bu oran %80 ’dir.

 

3 - Düzenli ve Kaliteli Sosyal Medya Paylaşımları Oluşturun

Marka Bilinirliği için etkili bir başka unsur düzenli ve kaliteli Sosyal Medya paylaşımlarıdır. Ancak sürekliliği sağlamalı ve kaliteye önem vermelisiniz. Böylece mevcut takipçi kitlenize markanızın güvenilirliğini ifade etmeye çalışırken, uyguladığınız süreklilik vesile ile yeni kitlelere ulaşmanızda mümkün olacaktır. İnsanlar markanız tarafından sürekli ve düzenli paylaşım yapıldığını görünce bunu belirli bir kaliteli seviyesi olarak algılayacaktır.

Zira periyodik süreklilik yoksa markanızın hali hazırda faal olup olmadığı konusunda güven eksikliği yaşanabilir. Unutmayın sürekli tekrar ve her zaman göz önünde bulunmak akılda kalıcılığın en önemli kriterlerinden biri. Bunu sağlamak için bir Sosyal Medya planlaması oluşturabilir ve disiplinize olarak bu plana uygun hareket edebilirsiniz.

 

4 - Yeniden Pazarlama ( Remarketing ) Yapın

Dilimize Yeniden Pazarlama yada Yeniden Hedefleme olarak çevrilen Remarketing en basit tanımı ile, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizden ayrıldıktan sonra bazı uygulamalar vasıtası ile ziyaret ettikleri başka sitelerde yine sizin reklamınızı görmelerini sağlama çalışmaları olarak tarif edilebilir.

Dolayısı ile sitenize gelen ancak herhangi bir satım alım gerçekleştirmeden sitenizden çıkan ancak giriş yaptığı başka sitelerde yine sizin reklamınızı gören kullanıcıların tekrar sitenize gelerek, ürün yada hizmetleriniz satın alma ihtimali yükselecektir.

Remarketing bu özelliği için cookie temelli bir teknoloji ile hareket eder. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bilgisayarlarına cookie yerleştirir. Bu durumda kullanıcı sitenizden çıktıktan sonrada takip edilmeye başlanır. Aynı bilgisayarda örneğin facebook hesabı dahil girdiği her web sitesinde sizin reklamızı tekrar tekrar görecektir. Büyük çoğunlukla kullanıcı bir süre sonra sitenize geri döner ve satım alım gerçekleştirir. Ki bunu yapmasa bile sürekli sizin reklamınızı görmesi akılda kalıcılık açısından oldukça önemlidir.

Dolayısı ile bu özelliği bünyesinde taşıyan Facebook ve Google Adwords uygulamaları ile remarketing çalışmaları başlatmak marka bilinirliği artırmada aşamasında çok önemli rol oynar. Sitenizi ziyaret eden ancak herhangi bir işlem yapmadan terk eden insanlara yeniden ulaşıp sitenize çekmek amacıyla remarketing çalışmaları kurgulamalısınız.

 

5 - İnfluencer Pazarlamaya Önem Verin

İnfluencer Kavramı insanların kitlesel olarak davranışlarını büyük oranda etkileyip değiştiren kişi olarak tarif edilebilir.  Bu kişi geniş kitleler tarafından rol model olarak kabul edilen ünlü bir sanatçı, bir youtuber veya örneğin ekonomi konusunda sıkı takip edilen bir blog yazarı olabilir. Fakat hangi kitleye yönelik hareket ederse etsin paylaşımları ciddi anlamda önemsenen belirli bir takipçi kitlesi ve popülariteye sahiptir.

Dolayısı ile takipçilerinin gözünde influencer aslında bir bilirkişi modelidir. Ancak bunu sağlayan kendisi değil ona inanan takipçi kitlesidir. Günümüzün en etkili pazarlama trendlerinden biri olan İnfluencer Pazarlama Metodu marka bilinirliğini artırma aşamasında oldukça fazla destek olacaktır.

İnfluencer pazarlamada daha yüksek etki yakalayabilmek için doğrudan potansiyel müşterilerinize hitap eden, sektörünüzle ilgili alanında uzman kişilerle bağlantı kurarak onları marka tanıtımınız için kullanmak üzere anlaşma yapabilirsiniz. Böylece geniş çaplı kitleler üzerinde iyi seviyede bir marka güveni oluşturmaya başlayacaksınız.

 

6 - Dijital Reklam Kanallarınızı Artırın

Facebook ‘ta yada sadece Google Ads platformunda reklam veriyor olabilirsiniz. Basit olarak sadece ürün satışına yada biraz daha fazla etkileşime odaklandıysanız bu normal. Ancak Marka Bilinirliği Oluşturmak amacındaysanız yetersiz. Zira farklı platformlar üzerinde sürekli reklam gösterimleri oluşturmanız marka bilinirliğinizi artırma konusunda ciddi öneme sahiptir.

Örneğin google ads platformu ile ürün tanıtım reklamı yapıyorsanız bununla birlikte sosyal medya paylaşımlarınızıda öne çıkarıp reklamlar vererek daha fazla kişiye ulaşabilir, daha yüksek oranda akılda kalıcılık oluşturabilirsiniz.  Farklı kanallar üzerinde reklam kampanyaları planlamanız, farklı potansiyel kitlelerin markanızla ilgili içerikler görmelerini sağlayacaktır.  

 

7 - Sosyal Sorumluluk Projeleri Yürütün

Marka bilinirliği artırma konusunda göz ardı edilmemesi gereken bir diğer metod sosyal sorumluluk projeleridir. Marka imajınıza uygun sosyal sorumluluk projelerine katılabilir veya bizzat kendi projelerinizi başlatabilirsiniz. Böylece aynı zamanda sektörünüzde öncü olarak markanızın değerlerini hedef kitlenize anlatıyor olursunuz.

 

9 - Kampanya ve Etkinlikler Düzenleyin

Marka bilinirliğini hızlıca artırmak için tercih edilen metodlardan biride kampanya, indirim, çekiliş gibi etkinlikler düzenlemektir. Örneğin sosyal medya üzerinde çekiliş, indirim duyurusu, farklı bir kampanya etkinliği gibi etkileşimler oluşturabilirsiniz.  Etkinliğe katılım şartı olarak sayfanızı takip etme ve paylaşma gibi maddeler belirleyebilirsiniz. Böylece daha geniş kitlelere ulaştığınızı göreceksiniz. Tabi bunu sürekli olarak değil belki 6 ayda bir veya yılda bir yapmanız daha ideal olacaktır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?