Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
8 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır

8 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır


8 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır konusunda adeta püf noktası niteliğinde oldukça faydalı bilgiler veriyor olacağız. Ancak  konu bütünlüğü açısından önce Yerel SEO ‘nun tanımına bakmakta fayda var. Nasıl yapıldığını anlamak için Yerel SEO Nedir  net olarak bilmemiz gerekiyor. Yerel SEO başta google olmak üzere arama motorlarında bölgesel olarak yapılan arama sonuçlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmeyi sağlayan çalışmalar bütünüdür.

 

Yerel SEO Kapsamı Nedir

Şunu net olarak biliyoruz. Herhangi bir konuda hizmet yada ürün almak isteyen insanlar öncelikle internete yönelir ve arama motorlarında ilk olarak kendilerine yakın bölgelerdeki işletmeleri ararlar. Örneğin İstanbul Sarıyerdesu tesisatçısı arayan bir kullanıcı arama kutucuğuna Sarıyer Su Tesisat Tamircileri şeklinde bir arama ifadesi yazıp Sarıyer semtindeki tesisatçıları arayacaktır.

Demek ki Yerel SEO ‘nun kapsamı bölgesel aramalar. Bu bizim çıkış noktamız.  Bu tür aramalarda potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilmek için Site İçi ve yerel SEO kurgunuzu iyi oluşturmalısınız.  Tam bu aşamada 8 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır konusunu madde madde açıklamaya başlayabiliriz;

 

8 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır

1 - Yerel URL Kurgusu Oluşturun

URL yapınız da SEO çalışmalarında etkilidir. Web sayfalarınızın URL’leri kısa, etkili ve ana anahtar kelimelerinizi barındıran yapıda olmalıdır. Ayrıca Yerel SEO için URL’lerinizde yerel ifadelere yer vermelisiniz. Örneğin; siteniz.com/sariyer-su-tesisati gibi.

 

2 - Yerel Anahtar Kelimeler Belirleyin

SEO çalışmaları hedeflenen anahtar kelimeler üzerine entegre edilir.  Kuşkusuz Yerel SEO stratejisinde belirlenecek anahtar kelimeler genel SEO çalışmalarına oranla çok daha farklı olacaktır. Yerel SEO kurgusu için mutlaka bölgesel odaklı anahtar kelimeler seçilmeli. Öncelikle bölgenizle ilgili detaylı bir hedef kitle araştırması yapın.

Sektörünüzle ilgili çok ihtiyaç duyulan ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere bölgesel isimleride mutlaka ekleyerek sayfalarınızı oluşturmanız gerekiyor. Örneğin;  İstanbul Sarıyer ‘de hizmet sunan yerel bir restoran evlere sipariş gönderiyor ve internettede bulunmak istiyorsa web sitesinde “sarıyer dürüm siparişi, sarıyer yemek siparişi” gibi yerel odaklı kelimeleri seçmeli.

 

3 - Google Benim İşletmem Kaydınızı Oluşturun

Google Benim İşletmem bir diğer ifadeyle Google My Business Google’ın yerel hizmet sunan küçük işletmeler için oluşturduğu son derece etkili bir uygulama.  Google Benim İşletmem kaydınızı mutlaka eksiksiz olarak oluşturun. Google Benim İşletmem Kaydı Oluşturmakonusunda yardıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki makaleyi okuyup orada adım adım anlattığımız gibi oluşturabilirsiniz.

» Makale tavsiye »  Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Oluşturulur

Unutmayın potansiyel müşterileriniz Google üzerinden işletmenize ulaşır ve ürün yada hizmetleriniz hakkında detaylı bilgiler edinir. Başarılı bir bölgesel varlık için Google Benim İşletmem ( Google My Business ) kaydını mutlaka oluşturmalısınız. Aksi halde şirketinizin yerel olarak internetteki bulunurluğu ve varlığından söz etmek mümkün olmayacaktır.

 

4 - NAP Düzenlenmenizi Yapın

NAP (Name, Address, Phone) Ad, adres ve telefon numarasının kısaltılmış halini ifade eder. Google, hizmet verdiği kullanıcıları açısından yüksek kalitede doğru bilgilere ulaşılmasını istiyor ve buna ciddi anlamda değer veriyor. Dolayısı ile web sitenizi Yerel SEO için optimize ederken, eklediğiniz bilgilerin doğru ve iyi odaklanmış olmasına maksimum dikkati göstermelisiniz.

Potansiyel müşterileriniz ve arama motoru botlarının yerel bazda sitenizi keşfedip iyi bir konuma oturtmaları için NAP düzenlemelerinizi mutlaka oluşturun. Arama motorları eklediğiniz iletişim bilgilerinizi baz alarak konumunuzu belirler ve kullanıcıların size ulaşması için onlara sunar. Web siteniz WordPress alt yapılı ise NAP ayarlarınızı çok kolay bir şekilde SEO eklentileriyle rahatça yapabilirsiniz.

Dahası, arama motorlarına işletme bilgilerinizi doğru göstermeleri için gerek duydukları tüm verileri sunmak için Schema.org kod yapısını kullanmanız gerekecek.  Bu aşamada web sitenize entegre etmeniz gereken kod şöyle olmalı:

shema

Bu yapıyı kendi web sitenize uyarlayabilirsiniz. İşletmenize en uygun yapı için schema.org/LocalBusiness adresini ziyaret edip gerekli incelemelerde bulunmayı unutmayın.

 

5 – Google Yandex ve Apple Harita Kayıtlarını Oluşturun

İnsanlar bölgelerine yakın hizmet yada ürün ihtiyacı duyduğunda yerel aramalara yöneliyor demiştik. Yerel aramalar için en etkili araçlar ise başta Google Haritalar olmak üzere Yandex Navigasyon uygulaması asla göz ardı edilmemeli. Ayrıca İphone cihaz kullanıcıları için Apple Haritalar uygulamasıda mutlaka bulunmanız gereken bir başka kanal.

Kendinizden de biliyorsunuz insanlar yaşadıkları bölgede ihtiyaca yönelik olarak aradıkları bir işletme, ürün hizmet yada organizasyonu bulabilmek için navigasyon uygulamalarını çok sık tercih ediyor. Dolayısı ile mutlaka Google, Yandex ve Apple harita uygulamalarında kaydınızı oluşturarak Yerel SEO çalışmalarınızı daha güçlü bir  şekilde yapabilirsiniz.  

 

5- Görsel Optimizasyon da Yerel Etiket ve İsimler Kullanın

Web sitenizin resimlerini yerel olarak her açıdan iyi optimize ederseniz, görsel odaklı arama sonuçlarında çok iyi konumlarda görüntülenirsiniz. Nasıl yapacaksınız bunu? Tabiki web site resimlerinize yerel bazlı alt etiketleri ve açıklama metinleri ekleyerek yapacaksınız. Örneğin, bir sarıyer kebapçısı olarak evlere servis ettiğiniz dürüm için web sitenizde resim kullanacaksınız. Bu resim yada resimlere alt etiketi olarak sarıyer döner dürüm ibaresini ekleyip, isminide sariyer_doner_durum.jpg şeklinde ayarladığınız takdirde web sitenize görsel aramalardan çok iyi seviyede organik potansiyel ziyaretçi gelecektir.

 

6 – Siteniz Mobil Uyumlu ve Hızlı Olmalı

Web sitesinde mobil uyumluluk günümüzde olmazsa olmaz bir kriter düzeyine yükselmiş durumda. Aynı zamanda site hızı. Siteniz mobil uyumlu ve hızlı değilse diğer çalışmaların tamamını eksiksiz olarak yapmışta olsanız her zaman bir adım geriden başlayacak bununlada kalmayıp sürekli geride durmaya devam edeceksiniz.

Başta google olmak üzere bütün arama motorları öncelikli olarak mobil uyumu iyi ve açılış hızı yüksek siteleri siteleri ön plana çıkarır. Dolayısı ile web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmesi böylece potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için mobil uyumlu, responsive ( duyarlı )  tasarımlı bir siteniz olmalı. Aynı zamanda 3 saniye içinde tamamen açılmalı. Bu durumda arama sonuçlarından çok iyi etkileşimler bekleyebilirsiniz.

 

7 - Yerel Rehberlere Kayıp Olun

Yerel SEO konusu ele alınıyorsa mutlaka  yerel kaynaklardan da faydalanmak gerektiği üzerinde konuşmak gerekir. İşletmenizin bulunduğu bölgedeki yerel rehberler vasıtası ile şirketinizi, ürün ve hizmetlerinizi, marka bilinirliğinizi daha gözle görünür duruma  getirebilirsiniz. Unutmayın yerel kaynaklardan faydalanmak önemli bir site dışı SEO taktiği olmakla birlikte aynı zamanda Yerel SEO çalışmalarınında göz ardı edilmemesi gereken bir unsurudur.

Yerel bazda kaliteli ve güçlü linkler elde ederek daha fazla göz önünde olmanın yanı sıra aynı zamanda arama motorları nezdine sıralamalarınızıda ciddi anlamda yükseltebilirsiniz. Ancak edindiğiniz linklerin, kayıt olduğunuz internet rehberlerinin kaliteli ve DA – PA değerleri açısından yüksek olmasına çok dikkat etmelisiniz.

 

8 - Yerel Bazda Sosyal Medya Yönetimi

Yerel SEO çalışmalarınızın etki seviyesini yükseltmek için hizmet verdiğiniz bölgelere özel sosyal medya hesapları oluşturabilirsiniz. Örneğin Sarıyer Döner Dürüm Lokantası olarak Sarıyer Dönercisi adıyla oluşturacağınız Facebook, İnstagram hesapları üzerinden yerel potansiyel kitlenize ulaşabilir, kurduğunuz etkileşimi web sitenize yönlendirilebilirsiniz. Bu sayede hem bulunduğunuz bölgede bizzat en yakınızdan takipçilerinizi arttırırken aynı zamanda web sitenize sağladığınız kaliteli trafik sinyali ile arama motoru performansınızı daha üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?