8 Adımda Daha Hızlı İngilizce Öğrenme

8 Adımda Daha Hızlı İngilizce Öğrenme


İngilizce global iş dünyası için bir gereklilik. Dünyada neler olup bittiğini bilmek zorundasınız. Bunun için dil öğrenmek şart. Üstelik hızlıca ve kalıcı olarak. Hızlıca olmalı çünkü hedeflediğiniz herhangi bir şeyin anında olmasını istersiniz. İş, eğitim, oyun, eğlence her konuda geçerli bu. İnsanın yaratılışında vardır acelecilik. Hayal edilen süre uzarsa, ilgi hemen azalmaya başlar. Buna İngilizce öğrenmek de dahil. İngilizce öğrenmek aceleye getirilmemesi gereken bir süreç olsa da İngilizceyi daha hızlı öğrenmek için yapabileceğiniz 8 adımlık bir öğrenme tekniği listesi hazırladık. Hatta bu listeyi olabildiğince eğlenceli, son derece etkili ve basit tutmaya çalıştık. İşte daha hızlı İngilizce öğrenmek için atılacak 8 adımın listesi. 

 

8 Adımda Daha Hızlı İngilizce Öğrenme Aşamaları

 

1. Hafıza Teknikleri İle İngilizce Eğitimi Alın

Süreci Hafıza Teknikleri İle İngilizce Eğitimi alarak başlatmanız gerekiyor. Neden? Çünkü bu eğitim İngilizce'yi en kısa sürede ve kalıcı olarak öğrenmeyi sağlıyor. Şunu biliyoruz. Öğrenmeyi kalıcı yapan ve zamanı geldiğinde kullanılmak üzere hızla ortaya çıkaran etken hafızadır. Hızlı öğrenmenin mantığı da bilginin hafızada kalıcı olarak yer alması ile mümkün. Hafıza ve beyin gücü göz ardı edilen son derece etkili unsurlar.

Hafıza Tekniği ile öğrenme günümüzde son derece etkin olarak kullanılmakta. Aynı zamanda dil öğrenme konusunda da çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu uygulamada bilgiler önce kapsamlı bir organizasyonla sınıflandırılır. Hemen ardından süratle hatırlamayı sağlayacak faktörler bellekte depolanır ve istenildiği zaman anından karşınızdadır.

Tıpkı bir dolabın çekmecelerini ihtiyacınız olduğunda hemen bulacak şekilde akılcı olarak yerleştirmek ve hepsini son derece kullanışlı bir şekilde numaralandırmak ya da kodlamak gibi. Organizasyon son derece başarılı. O sırada ya da daha sonra ne gerekiyorsa anında ilgili çekmeceyi açıp alıyorsunuz. Basit, eğlenceli ve çok etkili. Zira bir defa hafızada kaydolduysa sürekli orada kalacaktır. Eğer aceleniz varsa Hafıza Teknikleri İle İngilizce Öğrenmek sizin için ideal bir başlangıç olacak.

 

1. Gece Uykusunu Aksatmayın

Hafıza Tekniği İle Öğrenmekonusunda uykunun çok önemli olduğu zaten bilinen bir olgu. Ancak yakın zamanda yapılan bilimsel araştırmalar kaliteli bir gece uykusunun daha hızlı ve kalıcı öğrenmede son derece kilit rol üstlendiğini gösterdi. Uyku konusunda araştırmalarını sürdüren uzmanlar, uyku düzeni, kalitesi ve süresinin hafıza ve öğrenme üzerinde çok etkili olduğunu özellikle belirtiyor. Uykunun öğrenme üzerindeki etkisini iki temel başlıkta inceleyip şu sonuca varıyorlar: İlk başlık uykusuzluk. Uykusuz insan dikkatini optimum düzeyde asla toplayamaz. Bu durum testlerde de kanıtlandı. İkinci başlık ise, uykunun farklı aşamalarının hafızayı güçlendirdiği noktası.  

Uzmanların üzerinde durduğu bir diğer nokta yeterince uyumamak ve uykusuzluk. Bu durum nöronların son derece aşırı çalışmasına sebep olmakta. Dolayısı ile uykusuzluk halinde bilgi koordinasyonu normal seyrinde işleyemiyor. Hatta daha önceden öğrenilen bilgileri dahi hafızadan geri çağırmak zorlaşıyor. Dahası zamanlama, plan yapabilme, ses tanıma, odaklanma gibi özelliklerde uykusuzluk durumunda azalıyor. Dolayısı ile gerek eğitim aşamasında gerekse bilginin hafızada kalıcı olarak yer edinmesinde yeterli ve sağlıklı gece uykusu zorunlu.

 

3. Hareket Halindeyken Not Alın

Nereye giderseniz gidin yanınızda her zaman bir defter ya da ajanda taşıyın. Bunun için telefonunuzun notlar bölümünden de yararlanabilirsiniz. Şimdi gördüğünüz ve duyduğunuz yeni kelimeleri yazın. Etrafınızı dikkatle takip edin. Zira amacınız hızlıca öğrenmek. Daha sonra bu kelimelerin anlamlarına bakın ve bunları cümlelerde nasıl kullanabileceğinizi araştırın. Böylece öğrendiğiniz her yeni kelime mutlaka hafızanızda pekişecektir. Hafızada pekişen bilgiyi sonraki aşamada kolayca pratiğe dökebilecek ve İngilizce öğrenme sürecini hızlandıracaksınız.

Neden hızlanır? Çünkü bu sırada merak faktörü devreye giriyor. Nasıl oluyor? Yeni bir kelime öğreniyorsunuz, merak faktörü ile bu kelimenin anlamını, cümlede nasıl kullanılacağını merak ediyorsunuz. Yüksek merak sonrası merak edilen konunun öğrenilmesi onun hafızada kalıcı olarak yer edinmesini sağlıyor. 

 

4. Aynayla Konuşun

Evet sıra dışı ama son derece etkili. Düzenli olarak İngilizce pratiği yapacak kimse bulamıyorsanız, bunu kendi kendinizle yapın. Kendinizi İngilizce konuşurken görmek sadece harika bir şevklendirme kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça heyecan verici olabilir. Bu heyecan öğrenmenizi hızlandıracaktır. Dahası ayna vasıtası ile kendinizle göz teması kurup konuşmak diğer insanlarla İngilizce konuşmanız gerektiğinde sizi buna hazırlayacaktır. 10-15 dakikalık seanslar halinde haftada en az üç defa yapın bunu. Unutmayın bu sayede konuşma ve telaffuzunuzda gelişecektir.

 

5. İngilizce Podcast ve Youtube Kanallarına Abone Olun

Diğerleri gibi son derece etkilidir. Araştırdığınızda İngilizce konuşan bir podcast ya da Youtube kanalı mutlaka bulacaksınız. Birkaçına abone olun. Artık sürekli olarak takip etmeye başlayın. Araba kullanırken dinleyin ya da işe giderken seyredin. İlk başta, anadil aksanları konusunda zorlanabilirsiniz. Ancak devam edin. Zira kısa süre sonra duyduğunuz her şeyi anlamaya başlayacaksınız. Dahası aynı zamanda anadilinden farklı olarak çok sayıda yeni kelimeler öğreneceksiniz.

 

6. Yurt Dışına Çıkın

İmkânınız varsa bunu kısa süreli de olsa mutlaka yapın. Zira İngilizce öğrenmenin en pratik ve kısa yolu İngilizce konuşulan bir ülkede zaman geçirmek ve kültürel etkileşimde bulunmaktır. İngilizcenin dünyada en çok konuşulan dillerden biri olduğunu biliyorsunuz. Kısa bir Google araştırması ile aralarından seçim yapabileceğiniz uzun bir ülke listesi bulmanız mümkün. Örneğin; Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Kanada ya da Güney Afrika tercih edilebilir. Bu listeleri kendiniz de oluşturabilirsiniz.

 

7. Öğrenme Zamanlarına Bağlı Kalın

Disiplin, kararlılık ve bağlılık öğrenmede son derece etkilidir. İngilizcenizi güçlendirmek için her gün mutlaka belirli bir zaman ayırın. Örneğin; bu listedekileri yapmak için kendinize bir zamanlama oluşturun ve buna kesinlikle bağlı kalın. İyi bir haber verelim, çok fazla zaman harcamak zorunda değilsiniz. İngilizce öğrenmek için günde sadece 15 dakika ayırmak bile sonunda karşılığını başarı ile alacağınız bir süreci getirecektir. Listemize sadık kaldığınız ve düzenli olarak her gün yaptığınız takdirde kısa sürede ortaya çıkacak başarılı sonucu fark edeceksiniz.

 

8. Her şeyi İngilizce Dinleyin ve İzleyin

İngilizce yolculuğunuza sürekli İngilizce dinleyerek devam edin. Bütün televizyon ve radyo dinleme alışkanlıklarınızı öğrenim bitinceye kadar değiştirin. Örneğin, artık İngilizce radyo dinleyin. İngilizce televizyon izleyin. Sevdiğiniz İngilizce müzikleri bulun ve düzenli olarak sadece onları dinleyin. İngilizce açık oturum programları arayın. Bulup dinleyin. Evet bütün bunlar kulağa oldukça basit geliyor. Fakat yabancı bir dili sürekli dinleyerek öğrenmek bu gün bilimsel olarak da ispatlandı. Scientific American bu konuda şöyle diyor: "Arka planda bir yabancı dili sürekli duymak, dikkatinizi vermeseniz bile o dili daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabilir." Aynı zamanda burada Hafıza Teknikleri İle Dil Eğitimikonusuna tekrar atıfta bulunmuş oluyoruz. Önemi net olarak ortada. Sadece İngilizce dinleyerek seslerin kalıplarını öğrenmek, İngilizce'de uzmanlaşmak için uzun bir yol kat etmenizi sağlayacak.

 

Sonuç

İş yapma pratiklerinin daha çok hızlandığı bir dünyada yaşıyoruz. Global dünyayla bağlantıyı sağlayan dil öğrenimi dikkatle çözümlenmesi gereken bir süreç. Bu süreci bir gecede geçemeyeceğinizi unutmayın. En hızlı şekli de olsa İngilizce öğrenmek için zaman ve enerji ayırmaya hazır olmalısınız. Zira kendiniz için ciddi bir yatırım yapıyorsunuz. Plan ve disiplin çok önemli. Yukarıda hazırladığımız liste çok hızlı şekilde İngilizce öğrenmenizi sağlayacak. Ancak her gün aksatmadan yapacak bir disiplin sağlamalısınız.

Biliyorsunuz günümüzde İngilizce, medya endüstrisinin de ortak dili. İngilizce konuşamıyorsanız, o zaman daha geniş haber bültenlerini, kitap, müzik ve TV programlarındaki diğer gelişmeleri kaçıracaksınız. Belki de medya dünyasını ifade eden İngilizceden daha önemlisi, aynı zamanda interneti de tanımlayan dil olması. Orantılı olarak, online yayın yapan web sitelerinin çoğu İngilizcedir. Dünyada neler olup bittiği hakkında daha kapsamlı bilgi için medya ve internet son derece önemli. Daha önemlisi onların yayın dilleri olan İngilizceyi öğrenmek. Böylece hem global anlamda ticari ilişkilerinizi daha fazla geliştirebilecek hem de haber ve bilgi adına daha kapsamlı bir görüş açısı kazanmış olacaksınız.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}