7 Adımda SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?
2021

7 Adımda SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?


SEO Uyumlu İçerik son derece önemli bir unsur. Çünkü organik ziyaretin kaynağı içeriktir. Fakat basit içerikten bahsetmiyoruz. Konumuz organik ziyaret getirecek olan kaliteli içerik. Kaliteli içerik SEO uyumlu olmalı. Yani Google‘nin güncel standartlarını tam anlamıyla karşılamalı. Bunu nasıl yapacaksınız? Tabi ki nasıl yapacağınızı öğrenerek. Yani eğitimle. Yapmak için önce öğrenmek gerekiyor. İşte bu amaçla SEO uyumlu içerik oluşturma konusunu ele aldık. Hedefimiz sizi bu konuda bilgilendirmek. Dahası alacağınız eğitim noktasında rehberlik etmek. O halde başlayalım. Önce eğitim dedik. Eğitim noktasına dikkat çekerek devam edelim.

 

İçerik Yazarlığı Eğitimi

Hemen konuya girelim. SEO uyumlu içerik yazmak için önce kuralları bilmelisiniz. Bunun için İçerik Yazarlığı Eğitimi almak gerekiyor. Böylece SEO uyumlu içerik nasıl oluşturulur tam anlamıyla öğreniyor olacaksınız. Başta Google olmak üzere arama motorlarının kompleks standartları vardır. SEO uyumlu içerik bu standartların tamamını karşılamalı. Sitenizden verim almanızı sağlayan da bu tür içeriklerdir.

Dolayısı ile bütün kuralları en kısa sürede öğrenmeniz gerek. Bunu yapmanın yolu iyi bir eğitimden geçiyor. Araştırma, deneme-yanılma, test etme gibi süreçlerle vakit kaybetmek akılcı bir strateji değil. Doğrudan eğitim gerekiyor. Bu eğitimi yıllardır başarılı öğrenciler mezun eden Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde alabilirsiniz. Kurum Uygulamalı Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi sunuyor. Eğitim profesyonel eğitmenler tarafından hazırlandı. Başarı odaklı ve üst düzey kalitede.

Unutmayın, SEO Uyumlu İçerik Yazmak başlı başına farklı bir sanat dalıdır. Yazmak benim için bir tutku diyorsanız çok iyi. O halde kolay öğreneceksiniz. Eğitimi başarı ile bitirdiğinizde bir sınava girmeniz gerekiyor. Sınav sonrası alacağınız 3 adet sertifika ile artık SEO Uyumlu İçerik Yazarı olarak istediğiniz kademede görev yapabilirsiniz. Siz artık bir üst seviyedesiniz. SEO standartlarına uygun olarak içerik oluşturabilecek. Bu kaliteli içerikler vasıtasıyla sitelerinizi sıralamalarda yukarı taşıyabileceksiniz.

Peki, o halde başlayalım. İşte SEO Uyumlu İçerik Oluşturma Aşamaları

 

7 Adımda SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır

1 - İçeriğinizi Yapılandırın!

İlk aşamamız bu. Kaliteli içerikler oluşturmak istiyorsanız sağlam bir yapı kurgulayın. Önce içeriğinizin ana bölümünü belirleyin. Bu giriş olacak. Daha sonraki bölümde konu gelişmeye başlayacak. Alt başlıklarla detaylanacak. Nihayet son aşamada sonuç bölümü ile bitecek. Yapı bu. Oluşturmak zor değil.

Lise ya da ortaokul yıllarınızı hatırlayın. Kompozisyon yazma dersi vardı. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşuyordu. İşte bu. Burada bahsettiğimiz bu yapının daha gelişmiş versiyonu. Merak etmeyin öğreneceksiniz.

icerik-yapisi

Bu yapıyı uygulamak yazınızı daha anlaşılır yapacak. Aynı zamanda akıcı ve hızlı okuma sağlayacaktır. Okuyucunun istediğide bu. Okuyucu bu içeriğin olduğu siteyi uzun süre terk etmez. Böylece sitenizin hemen çıkma oranı olumlu etkilenecek. Tüm değerleriniz yükselişe geçecektir.  

2 – Konu Başlığında Anahtar Kelime Kullanın

Odaklandığınız ana anahtar kelimeniz makalenizin başlığında mutlaka yer almalı. Örneğin, vurgulamak istediğimiz anahtar kelime Elmanın Faydaları olsun. Başlığımızda bu kelime doğrudan ya da dolaylı olarak mutlaka yer almalıdır. Tabi ki dolaylı olarak yani daha uzun bir başlık halinde yer alması ideal olandır.

Mesela; Severek Yediğinizi Elmanın Faydaları Nelerdir gibi.  Ya da Elmanın Bilinmeyen 25 Faydası şeklinde daha ideal başlık kullanabilirsiniz. Bu tür rakamsal ifadeler çok daha fazla dikkat çekecektir. Rakamsal ifadeler aynı zamanda farklı bir SEO kriteridir. Bunu başka bir konuda ele alalım. Başlığımız H1 formatında ve en çok 60 karakter uzunluğunda olmalı. Unutmayın, Google arama sonuçlarında ilk 60 karakteri görüntüler.

3 – Özgün ve Anlamlı İçerik Oluşturun

Özgünlük çok önemli. Google‘nın titizlikle üstünde durduğu bir kriter. Özgünlüğü sağladıktan sonra okuyucuya istediği bilgiyi anlışılır olarak sunmalısınız. Türkçe dil kurallarına uygun yazmanız gerekiyor. Öyle ki okuyucu hiç zorlanmadan anlayabilmeli. Okuyucu odaklı içerik ifadesini duymuşsunuzdur. İşte anlatmak istediğimiz bu. Hedefimizde tam olarak bu. Cümleler aşırı uzun olmamalı. Aşırı uzun cümle kafa karıştırır. Her cümle net anlatım sunmalı.

Örneğin, Elmanın Faydaları başlığı altında yazmaya başladınız. İlk paragrafa şöyle bir giriş olabilir. "Elma son derece önemli bir vitamin kaynağı.  Aynı zamanda mineraller bakımından da zengin..." Dikkat ederseniz ilk paragrafımızda kısa ancak çok anlamlı iki cümle var. Bu iki cümleyi birleştirip tek cümle yapabilirmiydik? Evet. Ancak bu durumda bir zihin kargaşası kaçınılmaz olacaktı.  

Paragraflarınızın uzunluğu en fazla 4 -5 satırla sınırlı olmalı. İdeal ölçü bu. Her 5 satırdan sonrasını başka bir paragraftan devam edebilirsiniz. Fakat paragrafın son cümlesini tamamlayıp nokta ile bitirmeden başka bir paragrafa geçiş yapmamaya dikkat edin.

4 – Mutlaka Alt Başlıklar Kullanın

Alt başlıklar SEO Uyumlu İçerik konusunun en önemli yapı taşlarından biridir. Ele alınan konuyu derinlemesine detaylandırmanız gerek. Alt başlıklar bunu yapmanızı sağlar.  Alt başlıklar okuyucuda kaliteli bir yazı okuduğu izlenimi uyandırır. Dolayısı ile sitenizde daha fazla vakit geçirir. Okuyucunuzun sitede kaldığı her saniye artı değer olarak yansıyacak.

Alt başlık kullanmak arama motorlarının en önemli standartlarından biri. Ancak oluşturacağınız alt başlıklar konuyu dağıtmamalı. Hedeften asla uzaklaşmamalı. Aksine detaylandırmalı. Ve birleştirici olarak ilerlemeli. Yine kompozisyon konusunu hatırlayın. Kompozisyonun giriş, gelişme ve sonuç bölümleri gibi ilerleyin. Ve hedefe varıp ustaca bağlayıp bitirin. Örneğimiz üzerinden devam edelim.

Tekrar aynı örneğe dönelim. Elmanın Faydaları şeklinde bir başlığımız vardı. Burada ana gövdeyi oluşturduk. Şimdi bir alt başlık oluşturalım.  Elmanın Göze Faydaları diyelim. Böylece konuyu detaylandırmaya başladık. Daha kapsamlı ve derinlemesine. Elma hakkında ne varsa alt başlıklardaki konu başlıklarımız onlar. İşte bu.

Okuyucu ilgisini çeken alt başlıklarla karşılaşmalı. Konunun tüm yönlerini makalemizde bulmalı. Adeta aradığı bilgiye ulaşmanın keyfiyle sitenizde daha fazla vakit geçirecektir.

5 - Anahtar Kelimelerinizi Eşit Dağıtın

Odak anahtar kelimeniz ve onun uzun kuyruklu tüm varyasyonları. İçeriğinizde  dengeli ve eşit dağıtılmış olarak mutlaka yer almalı.  Yukarıdaki elma örneğimizden açıklamaya devam edelim.  Elmanın Faydaları başlıklı makalenizin içeriğinde örneğin "...Uyumadan önce elma yemenin faydaları...” şeklinde değişik varyasyonlar mutlaka kullanın. Bu son derece profesyonel davranış olacaktır. Amacınız elma ile ilgili tüm konuları bir araya toplamak.

Konunuzla ilgili tüm anahtar kelimeleri kullanmak çok önemli. Ancak bunun için öncesinde kapsamlı bir anahtar kelime analizi yapmanız gerekiyor. Analiz sonucunda konu ile ilgili anahtar kelimelerin tüm detaylarına ulaşmış olacaksınız. Şimdi sırada onları içeriğinizde kullanmak var.

6 - Anahtar Kelimenize Link Verin

Çok önemli bir kriter. İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelimelere mutlaka link yönlendirmesi yapın. Başlığınız Elmanın Faydaları. İçeriğinizeki Elmanın Faydaları – Elmanın Göze Faydaları – Elmanın Cilde Faydaları gibi tüm kelimeleriniz bu amaçla kullanılabilir. Bunları aynı sayfaya link verebilirsiniz. Ancak bir kelimeyi sadece bir defa yönlendirmeye dikkat edin. Böylece Link İnşaası kriterini uygulamış oluyorsunuz. 

Neden link inşaası? Çünkü sitenizde çok güçlü ağ bağlantısı oluşur. Arama motorları sitenizin tüm içeriklerini indexler. Üstelik anahtar kelimelerinizi referans kabul ederek yapar bunu. Link inşaasının çok sayıda faydası vardır. Kısaca şunu belirtelim. Link inşaası yapılmış bir web sitesi diğerlerine oranla bir adım öndedir.

7 - Latent Semantic İndexing Önerisinden Faydalanın

Latent Semantic Indexing ifadesinin Türkçe karşılığı Gizli Anlamsal İndexlemedir. Bu başta Google olmak üzere genel bir arama motoru özelliği. Çok etkilidir. Şöyle ki; Örneğin, Google‘da Elmanın Faydaları kelimesini aratırsanız bir sürprizle kaşılaşacaksınız. Nasıl? Arama sonuçlarının en altında “…ile ilgili aramalar” şeklinde bir bölüm dikkatinizi çekecek. Şöyle;

latest-semantic

Yukarıda anahtar kelimenizin değişik varyasyonlarından oluşan türlerinde listelendiğini göreceksiniz. Bu özellik arama motorunun size bir önerisi gibidir. Direkt olarak kendi veritabanından gerçek aramaları kullanarak sunar. Çok dikkat edilmeyen bir özellik. Bu öneriyi mutlaka dikkate alın. Ve en altta listelenen bu kelimelerden faydalanın. Nasıl faydalanacaksınız? Çok basit. İçeriğinizde alt başlık olarak kullanabilirsiniz.

 

Sonuç

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır konusunu ele aldık. Son derece etkili önerilerde bulunduk. Uyguladığınız takdirde çok büyük gelişme kaydeceksiniz. Bu aşamada son olarak bir öneri daha yapabiliriz. SEO uyumlu içerik yazmayı amaçlıyorsunuz. Bunun için İçerik Yazarlığı Kursu aldınız. Çok güzel. Ancak kendinizi daha iyi eğitebilirsiniz. Bunun bir üst aşaması bir de SEO Eğitimi almak olacak. Tavsiyemiz aşağıdaki eğitimleri incelemeniz yönünde. Merak etmeyin Temel SEO Eğitimi Ücretsiz. Ve son derece kaliteli. Ücretli ya da ücretsiz eğitimler Boğaziçi Enstitüsü bünyesindeki profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanıyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}