online-egitimler-bogazici-enstitusu
Google Ads Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Google Ads Kalite Puanı Nasıl Artırılır?


Google Ads reklam çalışmanızı başlattınız. Çok iyi. Amacınız en üst sırada ve sürekli olarak yer almak. Bunun için çok yüksek teklif verdiniz. Ancak hemen belirtelim yüksek teklif vermek üst sıralara çıkmanız için yeterli değil.  Zira Google reklamcılık alanında da kullanıcılarına en etkili içerikleri sunmaya odaklı çalışır. Dolayısı ile üst sıralarda yer almak ve bunu sürdürülebilir yapmak için kalite puanınızın arttırılması gerekir. Peki ads reklamlarınızın kalite puanı nasıl ölçülüp nasıl artırılır?

Ads Reklamlarınızın kalite seviyesini ölçmenizi sağlayacak olan değer Google Ads Kalite Puanı ‘dır. 1 ile 10 şeklinde rakamsal değerlerle hesaplanı. Bu puan vasıtasıyla reklamlarınıza dair kalite ölçümleri gerçekleştirebilirsiniz. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde gösterilecek reklamlarının konumunu belirleyen ciddi bir faktördür. Reklam puanınız ve verdiğiniz teklif çarpılarak reklamınızın konumu belirlenir.    

7 Adımda Google Ads Kalite Puanı Nasıl Artırılır?  başlığı altında Google Ads Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir detaylı olarak inceliyor olacağız. Böylece bu konudaki eksiklerinizi tamamlayabileceksiniz. Ancak konuyu Google Ads kalite puanı hakkında hiçbir fikri olmayan, detayları bilmeyen arkadaşlarımızıda dikkate alarak en baştan incelemekte fayda var. Önce Google Ads Kaliteli Puanı Nedir bu ifade ne anlama gelir buradan giriş yapıp temelden en sonra doğru detaylı olarak ilerleyelim.

 

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Google Ads Kalite Puanı, anahtar kelimeleriniz üzerinden gelen kullanıcıların reklamlarınız ve sitenizde sergilediği genel kullanıcı deneyim derecesidir. En düşük 1 ve en yüksek 10 olmak üzere rakamsal değerlerle ifade edilir. Google ‘ın ifadesiyle Google Ads Kalite Puanı şiddetle uymanız gereken son derece katı bir kural değil sadece reklamlarınız ve web sitenizin potansiyel müşterileriniz açısından faydalı olup olmadığını gösteren bir rehber niteliğindedir.

Dolayısı ile endişeye kapılmadan konuyu bilinçli bir düzeyde ele almanız gerekiyor. Reklamlarınız için belirlediğiniz anahtar kelimelerin kalite puanı’nı ekileyen bazı unsurlar mevcut. Onları inceleyelim.

Google Ads Kalite Puanını Etkileyen Faktörler

» Tıklama Oranı (TO): Kullanıcının, arama yaptığı anahtar kelimeler neticesi karşısına çıkan reklamınıza tıklama olasılığı nedir?

» Reklam Alaka Düzeyi: Herhangi bir anahtar kelimeyle arayıp reklamınızı gören kullanıcı onu dikkate değer olarak görüyormu?

» Açılış Sayfası Deneyimi: Tıklanınca gidilen açılış sayfasındaki veriler reklamla uyumlu mu?

Reklamlarınızda kullandığınız anahtar kelimelerinizden hedeflediğiniz sonucu alamıyorsanız yukarıdaki maddelerde bir dizi inceleme ve düzeltme işlemleri yapmanız gerekecek. Google anahtar kelimelerinizin Kalite Puanı konusunda özel bir algoritma kullanır. Dolayısı ile Kalite Puanı’nızı artırmak için seçtiğiniz anahtar kelimelerde, oluşturduğunuz reklam gruplarında ve web sitenizin ilgili sayfalarında bir takım düzenlemeler yapmak durumunda kalabilirsiniz.  Şimdi bu düzenlemeler nedir, nasıl uygulanır ve geliştirilir detaylı olarak bakalım.

 

6 Adımda Google Ads Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

 

1 -  Ads Kalite Puanına Etki Eden Faktörleri Tespit Etmek

Yukarıdaki Google Ads Kalite Puanını Etkileyen Faktörler  başlığı altındaki içeriği okuyarak, Google Ads kalite puanınızı artırmak için ilk adımı zaten attınız.  Önce puanınızı olumlu yada olumsuz olarak etkileyen faktörlerin neler olduğunu anlamakla işe başlamak doğru teşhis için ilk başlangıç noktasını oluşturuyor.  Bu faktörlerin tümü eşit oranda etki etmez ancak her faktörün kalite puanınız üzerinde etkili olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Sorunu çözmek için sorunun kaynağına inmek gerekiyor. Tıpkı burada ilk madde de yaptığımız gibi.

 

2 – Doğru Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Reklamınızı oluşturdunuz sıra geldi anahtar kelime eklemeye. Düşünerek tahmin yoluyla anahtar kelime ekleme işlemi asla yapmayın.   Zira anahtar kelimeler, kalite puanınızı etkileyen en önemli unsurlardan biridir.  Reklamınız için eklemeden önce mutlaka google arama kutucuğunda aratın. Sizin anahtar kelime sandığınız bir kelime yada kelime öbeği aslında anahtar kelime olarak kullanılmayabilir. Yada sizinle hiç alakası olmayan farklı bir yönde kullanılıyor olabilir.  Sektörel anahtar kelimenizi google ‘a yazın ve aratın. İlk sayfada hangi sitelerin çıktığına bunların size yakın sektörler olup olmadığına ve arama sonuçlarının en altında yer alan uzun kuyruk arama kelimelerine dikkat edin. Bu veriler size ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

 

3 - Negatif Anahtar Kelime Çalışması Yapmak

Anahtar kelimelerinizde kullandığınız geniş eşleme şeklindeki eşleştirme modelleri, Google’ın sizinkine benzer olarak kabul ettiği kelimelerde de çıkmanıza neden olacaktır. Ancak siz bunu istemiyorsunuz. Buna engel olmak için reklam performansınızı analiz edin ve hangi kelimelerle arandığınıza bakarak reklamlarınızın gösterildiği ancak sizin istemediğiniz  anahtar kelimelerinizi negatif anahtar kelimeler listesine ekleyin.  Hatta periyodik olarak negatif anahtar kelimesi araştırmasını düzenli olarak örneğin her 5 günde bir yapın. Böylece reklamınız sektörel olarak daha çok ilgili sonuçlarda çıkacak ve  kalite puanınız yükselmeye başlayacaktır.

 

4 -  Reklam Gruplarınızı Hedefli Kampanyalar Olarak Tasarlayın

Reklam gruplarınızı daha çok hedefli kampanyalar halinde tasarlarsanız Ads kalite puanınız yükselecektir. Kampanyalarınızı oluşturmaya başladığınızda, kullanılan anahtar kelimelerle alakalı oldukları sürece, ihtiyaç duyduğunuz kadar farklı reklam grubu kullanın. Ancak alakalı değillerse, sadece reklam grubu oluşturmuş olmak için grup oluşturmayın. Aynı anahtar kelimeleri kullanan birkaç reklam grubunuz varsa, bu tür bir çalışma reklamlarınızı potansiyel müşterileriniz için alakalı hale getirmez. Zira bu durumda aradıkları hedef reklamı bulmak onlar açısından son derece zor olacaktır.

Unutmayın her reklam grubunun kendine ait alakalı anahtar kelime grupları olmalı. Reklamlarınızı etkili bir şekilde hedefleyebilmenizin tek yolu budur. Kullanılan anahtar kelimelerin doğru ve hedefe yönelik olduğundan, reklam gruplarının aradıklarıyla eşleştiğinden mutlaka emin olun. Böylece Ads kaliteli puanınızı yükseltiyor olacaksınız.

 

5 – Web Sitenizin Açılış Sayfasını Optimize Edin

Şunu asla unutmayın. Google her zaman kullanıcı merkezli bir değerlendirme yapar. Web sitenizin açılış sayfası kullanıcıya her açıdan kalite imajı sunmalı. Özellikle reklamlarınız söz konusuysa bu ciddi anlamda önemli.  Peki Açılış Sayfası Nedir? Açılış Sayfası kullanıcıların mevcut reklamınıza tıklayınca gittikleri sayfanın adıdır. Açılış sayfanızın potansiyel müşteriniz olan ziyaretçiler için ne kadar önemli olduğunun farkında olmayabilirsiniz.  

Ancak açılış sayfası genellikle kullanıcıların gördüğü ilk sayfadır.  Neden? Zira reklama tıklayıp geliyorlar.  Bu sayfa mutlaka kaliteli olmak durumunda. Eğer reklam çalışması yapıyorsanız Ads kalite puanınızın düşük olmaması yada düşmemesi için en azından açınız sayfanız için üst düzey SEO çalışması yaptırmanız gerekmekte. Açılış sayfanız iyi durumda değilse, kullanımı zorsa ve ziyaretçileriniz için kafa karıştırıcı ve yorucu ise, kalite puanınız düşük olacaktır. Şimdi artık açılış sayfanızın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Açılış sayfanız mobil uyumlu, hızlı açılan, sektörünüzle ilgili ve Ads reklamlarınızda kullandığınız  alakalı anahtar kelimelere mutlaka sahip olmalı. Böylece daha fazla kullanıcı içeriğinizle ilgilenecektir.

Ayrıca reklamınızın açılış sayfası arama yapan kullanıcının arama sorgusuna doğru cevap bulmasını sağlayacak şekilde olmalı.  Örneğin “buzdolabı” araması ile gelen kullanıcı reklama tıkladığı vakit mutlaka “buzdolabı” ile ilgili sayfaya gitmeli. Bunu sağlamak için her anahtar kelimenize uygun bir URL ler belirlemeniz akılcı olacaktır. Bu doğru ve akılcı stratejinin Ads kalite puanınızı artıracak etkenlerden biri olduğunu unutmayın.

 

6 - Reklam Metinlerinizi Optimize Edin

Oluşturduğunuz Google Ads reklamınıza birden fazla başlık ve birden fazla açıklama  girişi yapabilirsiniz. Google bu özelliği size sunuyor. Dahası üç adet reklam metni tasarlama imkânınızda var.  Bu özellikleri doğru kullandığınız takdirde en çok verim alan reklamınız gösterilecek böylece kullanıcı dönüşümü çok iyi seviyede artacaktır. Bu google ‘ın alakalı sonuçlar kriteri ile doğrudan uyumlu olduğuiçi Ads kalite puanınız artış gösterecektir. Kalite puanınızı olumlu yönde etkileyen bu özellikleri mutlaka kullanın.

 

7 - Dinamik Anahtar Kelime Özelliğini Kullanmayın

Google Ads, diğer birçok özelliğinin yanı sıra aynı zamanda dinamik anahtar kelime ekleme adı verilen bir özelliğede sahiptir. Bazı kullanıcılar anlık olarak bu özelliği kullanmaktan dolayısı kısa süreli fayda sağlayabilirler.  Ancak uzun vadeli ve sürekli çalışma yapıyorsanız kalite puanınızı olumsuz yönde etkilememesi için Dinamik Anahtar Kelime Ekleme özelliğini kullanmamalısınız.

Zira bu özellikte reklamınız üzerinde tam bir kontrolünüz yoktur. Dinamik olarak anlık ve etkileşime göre oluşturulan reklamlarda metinler otomatik oluşturulur. Dolayısı ile eğer uygun metin eşleşmesi sağlanmamışsa kullanıcılar amatör ve iyi düzenlenmemiş reklam oluşturduğunuz düşüncesine kapılabilir. Bu olumsuz algı neticesi reklamlarınız tıklama almayacak ve Ads kalite puanınız düşecektir.

 

Sonuç

Google Ads Kalite Puanı, Google reklamınızın kalitesini ölçmek için kullanılır.  Bu ölçüm oluşturduğunuz reklamın daha az maliyetle daha üst sıralarda çıkması için çok önemli bir etkendir.  Yukarıda madde madde olarak belirttiğimiz Ads Kalite Puanı Artırma Yöntemleri ile reklamınızdan daha çok geri dönüşüm almanız mümkün.  Bu başarıyı sağlamak için  için Ads reklamlarınızı oluşturmadan önce odak noktası  Google Ads Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?  sorusunun cevabı olan 7 Adımda Google Ads Kalite Puanı Nasıl Artırılır?  Başlıklı rehber niteliğindeki makalemizi adım adım uygulamanız çok önemli.  Böylece daha çok geri dönüşüm ve üst düzey verim alabileceğiniz aynı zamanda Ads kalite puanı yüksek reklamlar oluşturmanız mümkün olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?