Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
7 Adımda Etkili İçerik Nasıl Yazılır?

7 Adımda Etkili İçerik Nasıl Yazılır?


Yazılarınızdan istediğiniz sonucu alamıyormusunuz?. Bu normal. Zira etkili ve dikkat çekici kaliteli içerik hazırlamak profesyonellik gerektiriyor. Ancak merak etmeyin şimdi sizde öğreneceksiniz. Unutmayın kaliteli içerik web sitenizin tasarımı, estetiği ve tüm teknik altyapısından çok daha önemlidir. Fakat burada bir yanlış anlaşılma olmasın. Diğerlerini önemsizleştirmiyoruz. Zira tasarımdan, açılış hızına, kod yapısından, meta tag yapısına kadar çok sayıda unsur  büyük resmi tamamlayan parçalar olarak tek tek çok değerlidir.

Fakat bütün bunların içinde ilk sırayı kaliteli içerik alır. Asıl vurgulamak istediğimiz noktada bu. Çünkü arama motoru sonuçlarını kaliteli içerik yönlendirir. Sitenize gelen trafiği artırır ve işletmenizin sektör lideri olarak ön plana çıkmasını sağlar.  Dahası web sitenize başta google olmak üzere arama motorları nezdinde itibar kazandıranda yine kaliteli içeriktir. Ve günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında pazarın kalitesini belirleyen faktörde odur.

Etkili İçerik Nasıl Yazılır?  sorusunun en detaylı cevabını bu makaleden alacaksınız. Tabi daha iyi bir odaklanma ve net anlama yüzdesi için sıra ile aşama aşama gideceğiz. Çünkü henüz Etkili İçeriğin anlamı üzerinde bir açıklama yapmadık. Etkili İçerik Nedir?  tam anlamıyla bilmiyorsunuz. Dolayısı ile konuya dair tüm kavramları adım adım öğreterek gitmek bu yazıdan alacağınız verimi daha çok artıracaktır.  

 

Etkili İçerik Nedir?

Etkili içerik, daha ilk bakışta merak uyandıran, ilk satırlardaki özet cümleleri ile okuma isteğini tetikleyen son derece faydalı ve her açıdan katma değer artıran içeriktir. Bu tür bir içerik başlığı ile kendini hemen belli eder. Tamamen özgün ve akıcı bir üslupla oluşturulmuştur. Etkili içerik aynı zamanda kaliteli içeriktir. Ele aldığı konuyu alt başlıklar kullanarak tüm yönleriyle açıklar.

 

Etkili İçeriğin Faydaları Nelerdir?

Etkili yani kaliteli içeriğin tüm taraflar için çok sayıda faydası vardır. Bunları maddeler halinde yazmak istersek temel olarak ortaya şöyle bir liste çıkar;

» Okuyucu için gerçek anlamda fayda sağlar.

» Okuyucunun sitede daha çok zaman geçirmesine katkıda bulunur.

» Web sitesinin otorite ve saygınlığını artırır.

» İşletmenin marka bilirliği konusunda son derece faydalıdır.

» Son derece kaliteli olduğu için araştırmalara kaynak teşkil eder.

» Bulunduğu web sitesinin hemen çıkma oranını düşürür

» Web sitesinin arama motoru sıralamalarını yükseltir

» Online itibarı artırmada son derece etkilidir.

» Genel SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır.

» Sitenin ve işletmenin sektör lideri olmasını sağlar

» İşletmeyi sektörde otorite konumuna yükseltir.

» Pazarlama çalışmalarında yüksek geri dönüşüm sağlar

» Arama sonuçlarından organik trafik getirir.

 

Bu maddeler çoğaltılabilir. Özellikle günümüz dijital dünyasının en çok ihtiyaç duyulan en önemli kriteri konumundadır. Artık etkili içeriğin göz ardı edilemez önemini ve üst düzey faydalarını net olarak biliyoruz.  Şimdi sorabiliriz. Etkili yada bir diğer ifadeyle Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?.

Cevabımızı  7 Adımda Etkili İçerik Nasıl Yazılır?  alt başlığında detaylı olarak verelim.       

 

7 Adımda Etkili İçerik Nasıl Yazılır?

Yüksek kaliteli içerik yazmanın çok gizli bir formülü yok. Fakat profesyonellik, bilgi birikimi ve deneyim gerektiren kriterleri var.  Bunları madde madde  şöyle açıklayalım;

 

1 - Dikkat Çeken Bir Başlık Yazın

Başlık, okuyucularınızın makalenizin geri kalanını okuyup okumayacağını belirler. Başlık hedeflenen ilgiyi uyandırmazsa, okuma isteğini tetiklemez yada okuyucunun konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamazsa, içeriğinizle istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Dolayısı ile son derece dikkat çekici bir başlık oluşturmakla başlamalısınız işe. Örneğin Karpuzun faydaları başlıklı bir içerik yazacaksınız. Sadece "karpuzun faydaları" şeklinde yazarsanız bu hiçbir anlam ifade etmez. Dikkat çekmez. Fakat, Karpuzun Sizi Şaşırtacak 9 Faydası şeklinde oluşturursanız şaşırtıcı sonuçlar aldığınızı göreceksiniz. Doğruyu daha çekici şekilde söylüyorsunuz.

2 - Dikkat Çeken Bir Özet Oluşturun

Okuyucularınızı başlıktan sonra makaleye bağlamak için üç saniyeniz var. İlk birkaç cümle, içeriğinizin geri kalanını okuyup okumayacaklarını belirleme noktasında son derece etkili rol oynar. Bu bölüm makaleye giriş yapmadan önce görülen birkaç cümle yada birkaç satırdan oluşan özet alanıdır. Buradaki ifadeler okuyucunun dikkatini çekmeli ve onları sorunsuz bir şekilde makalenizin tamamına yönlendirmelidir.

3 – Mutlaka Araştırma Yapın

Özellikle teknik bilgi yada uzmanlık gerektiren konularda yazıyorsanız. Konu hakkında son derece kapsamlı bilgiye sahip olmalısınız. Bunun yoluda çok detaylı bir araştırma sürecini kapsıyor. Güvenilirlik oluşturmak ve iddialarınızı desteklemek için istatistikleri, verileri ve ölçümleri mutlaka dahil edin. Konu hakkındaki tüm detayları alt başlıklarla destekleyerek açıklayın. Böylece makaleniz daha sonra referans olarak kullanılacak bir kaynak niteliği taşıyacaktır.

4 - Tek Bir Amaca Odaklanın

İçeriğinizi oluşturmadan önce iletmek istediğiniz en az bir ana mesaj belirlemelisiniz. Yani konunun ana fikri. Lise yıllarınızda edebiyat dersinde kompozisyon hazırladıysanız ne demek istediğimizi net olarak anlayacaksınız. İçeriğinizi yazarken bunu mutlaka aklınızda bulundurun ve mümkün olduğunca düzenli olarak ana fikre geri dönüp vurgulayın. Böylece konunun anlamı bozulmadan bütünlük sağlanıyor olacaktır.  

5 - Kaliteli Bir Üslupla Yazın

Yayınladığınız içerik, şirketinizin sesidir ve şirketinizin kişiliğine özgü olmalıdır.  Yani asla kaliteyi elden bırakmayın. Yazınızın üslubunu hedef kitlenize, iş hedeflerinize ve marka kişiliğinize uygun hale getirmek çok önemlidir.

6 - İçeriğinizi Optimize Edin

En iyi dijital içerik genellikle en fazla 5 satırlık kısa paragraflardan, kısa cümlelerden ve madde işaretli listelerden oluşur.  H kriterlerini mutlaka uygulayın. Ana başlığınız H1 etiketi ile başlarken alt başlıklarda H2 etiketini kullanmaya dikkat edin.  Kullanmayı hedeflediğiniz anahtar kelimeler içerikle adeta bütünleşmeli.  Makalemize tüm güncel SEO kriterlerini uygulayın. Ve teknik açıdanda arama motorlarının istediği seviyeye getirin.

7 – Yayınlamadan Önce Düzenleyin

Makalenizi tamamen oluşturduktan sonra en başa geri dönün ve dikkatli bir şekilde okuyun. Zira yazım sırasında mutlaka eksik harfler, hatalı kelimeler yada farklı problemler ortaya çıkmış olabilir. Yazınızın olası pürüzlerini nasıl düzeltebileceğinizi planlayın.  Karşılaştığınız her hatayı düzelterek adım adım ilerleyin. Dünyanın en otoriter içerik oluşturusu dahi yazım esnasında mutlaka kelime hataları yada başka eksikler yapacaktır. Dolayısı ile makalenizi yayınlamadan önce mutlaka gözden geçirin ve düzenleyin.

 

Sonuç

Etkili İçerik Yazma, site ziyaretçilerini memnun müşterilere dönüştürmek için kritik öneme sahiptir. Sadece yazmak tek başına hiçbir anlam ifade etmez. Aynı zamanda yüksek kaliteli içerik üretmek göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.  Unutmayın, arama motorları, web sitesi içeriğini tarar ve kaliteli içerikleri olan web sitelerini, arama sonuçlarında daha üst sıralarda sıralayarak ödüllendirir.

Burada yazdıklarımızı net olarak anladınız. Çok kaliteli ve son derece faydalı bilgiler öğrendiniz. Ancak herşeye rağmen en baştan yazma konusunda kendinizi yetersiz görüyor olabilirsiniz.  Ne yazacağınızı, nereden nasıl başlayacağınızı bilememek ciddi bir problemdir. Yazma konusunda başlangıç seviyesinde değilseniz burada anlattıklarımız çok hoşunuza gitsede uygulama noktasında tam anlamıyla başarılı olamayabilirsiniz. Dolayısı ile tavsiyemiz önce Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi alarak bu eksiği mutlaka tamamlayın. Ardından burada sunduğumuz çok önemli bilgileri tekrar okuyun ve içeriklerinizi bu kriterler çerçevesinde oluşturun. Ortaya çıkacak sonuçlar sizi ciddi anlamda şaşırtacaktır.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}