online-egitimler-bogazici-enstitusu
7 Adımda Doğru Backlink Stratejisi

7 Adımda Doğru Backlink Stratejisi


Günümüzde İnternet adeta dev bir online kütüphane konumunda. İstediğiniz her konuda, her alanda bilgiye ulaşmanız mümkün. Aradığınızı size sunmak için yoğun bir rekabet mücadelesi veren yüzbinlerce web sitesi bu global kütüphanenin bölümlerini oluşturuyor. Bu arada tabiki bütün web siteleri bilgiyi sunma yarışında ön sıralarda yer almak ister.

Ancak bu bilginin kaynağı olan web site sahiplerine şunu tavsiye edelim, siteniz için hazırladığınız içeriğin yüksek kalitede ve anlamlı olması gerekiyor. İçerik kalitesi her açıdan google standartlarında olmalı.  Kaliteli içerikle aynı seviyede güçlü ve konuyla alakalı bir backlink ( geri bağlantı ) politikanızında olması gerekiyor. Bunları başarılı bi şekilde sağladıktan sonra arama listeleme sonuçlarında daha üst seviyelerde görünmeyi bekleyebilirsiniz.

Web dünyasında sitenize yönlenen backlink’ler dijital referanslarınızdır. Tıpkı gerçek dünyadaki referanslarınız gibi. Başta google olmak üzere arama motorları bu referansların kalitesi ile doğru orantılı olarak sıralama durumunuzu daha iyi seviyelere çeker yada kalitesiz referanslarınız sebebiyle sıralama düşüşü yaşarsınız. Doğru Backlink Politikası uygulama aşamasında bizden bir destek olarak adım adım takip etmeniz gereken 7 Adımda Doğru Backlink Stratejisi rehberi oluşturduk. Uyguladığınız takdirde başarı seviyeniz yüksek olacaktır.

1 - Doğru Anchor Text Uygulaması

Etkileşim sağladığınız bir backlink çalışmasının organik sıralamanızı yükseltmesi için bağlantıda sırasında kullandığınız metin yani anchor text ( üzerine link verilen metin ) anahtar kelimenizle tam olarak ilgili olmalıdır. Bu ne demek?.  Örneğin, backlink almak istediğiniz ve kendisine özel bir sayfa oluşturduğunuz anahtar kelime yeni yıl kampanyaları olsun. 

Backlink alımı yaptığınız kaynakta anahtar kelimeniz üzerinden link vererek siteniz.com/yeni-yil-kampanyalari sayfasına yönlendirmelisiniz. Böylece arama motorları alınan backlink’in web sitesinizle alakalı olduğunu anlayıp buna göre uygulama gerçekleştirecektir.

 

2 – Kırık Bağlantıları Değerlendirme

Oldukça başarılı bir yöntemdir. Web sitenizi sıralamalarda yükseltmek için bu metodu dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz.  Herhangi bir web sitesini tarayıp dış linklerinden 404 hatalarını tespit etmekle başlıyorsunuz işe.  Örneğin; başarılı bir web sitesi yeni yıl kampanyaları anahtar kelimesinde başka bir web sitesine yönlenen bir link çıkışı yapmış ancak zaman içinde bu linkin gittiği web sitesinin kapanması yüzünden kırık link çıkmış ortaya. Bu kapanan web sitesinin aldığı bir tanıtım yazısı olabilir.

Hemen kırık linkin olduğu web site sahibini bilgilendirip bu bağlantıyı web sitenizdeki yeni yıl kampanyaları sayfasına yönlendirmesini teklif edebilirsiniz. Böylece hem o web sitesinin kırık link sorunu çözmüş hemde oldukça kaliteli bir backlink almış olacaksınız. Bu davranış karşı tarafında hoşuna gidecek aynı zamanda kaliteli bir çevre edinmiş olacaksınız.

 

3 – Başka Sitelerde Yazar Olun

Konuk yazarlığın başka bir modeli.  Bilinen konuk yazarlıkta kendi web sitenize yazarlar davet eder içerik oluşturmalarını sağlarsınız. Bu metodda ise siz başka web sitelerine konuk yazar olarak içerik oluşturmak üzere başvuruda bulunmalısınız. Ancak bunun için yüksek kalitedeki web sitelerini tercih etmelisiniz. Başvuru yaptığınız web site yöneticileri ücret taleb edeceğinizi düşünerek buna olumsuz cevap verebilir.

Dolayısı ile baştan ücretsiz ve kaliteli içerik üretebileceğinizi onların istediği sayıda link çıkışı yapabileceğinizi kısaca amacınızı net olarak belirtirseniz çoğu olumlu karşılayacaktır. Dahası bunun onların web sitelerinede faydası olacağını ifade ettiğinizde başarı oranınız yükselecektir. Böylece oldukça yüksek kalitede backlinkler alıyor olacaksınız.

 

Link İnşaası bir diğer ifadeyle sitenizde oluşturduğunuz dâhili bağlantılar, kendi web sitenizin sayfalarından anahtar kelimeler vasıtasıyla diğer sayfalarına bağlantılar verdiğiniz bir metoddur.  Esasen Link İnşaası önemli ve başarılı bir SEO tekniğidir. Ancak çoğu kullanıcı tarafından göz ardı edilir ve uygulanmaz.

Link İnşaası sırasında oluşturduğunuz bağlantılar çoğu zaman kullanıcılar tarafından görülmez ancak tamamı arama motoru botları tarafından indexleme sırasında görülür ve farklı bir taramaya tabi tutulur. Tıpkı backlink alımı yapmış gibi bir karşılık alırsınız. Zira yaptığınız bu çalışma ile, arama motorlarında kullanıcılarınız için daha iyi içeriklere bir yönlendirme yaptığınız algısı oluşacak dolayısı ile sıralama sonuçlarında yükseliyor olacaksınız.

 

5 - Kaliteli İnfografikler Oluşturun

Görsel bilgiler çoğunluğun tercih ettiği verilerdir. Akılda kalıcılık yönünden çok daha etkilidir. Unutmayın beyin görsel bilgiyi yazılı bilgiden 3 kat daha yüksek hızda algılar. Okunarak elde edilen bilginin yalnızca %20 'si akılda kalırken, görsel olarak elde edilen bilginin akılda kalma oranı %83 tür. Dolayısı ile eğer her açıdan çok kaliteli hazırlanmışsa başkaları tarafından viral olarak paylaşılma oranıda çok yüksektir.

Günümüzün yoğun iş temposuda dikkate alındığında insanların dikkat süresinin oldukça sınırlı olduğunu net olarak belirtebiliriz.  Bu yüzden herhangi bir düşünce yada ürün pazarlaması konusunda oluşturulmuş uzun yazıları okumak yerine bir grafiği yada detaylı bir şemayı incelemeyi daha çok tercih ederler.

Dolayısı ile infografik içerikler, web sitenizde aynı zamanda hemen çıkma oranınıda ciddi oranda olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda ziyaretçilerinizin daha çok ilgi çeken içerikleriniz siz farkında bile olmadan viral olarak paylaşılacak ve çok kaliteli backlinkler edineceksiniz. Kaliteli görseller ve detaylı açıklayıcı görsellerle oluşturduğunuz kaliteli bir infografiğin sosyal medyada okuyucularınız tarafından defalarca paylaşılmış olduğunu görmeniz oldukça mümkün.

 

DA ( domain authority ) Moz ‘un geliştirdiği bir web site üstünlük faktörü. 0 ile 100 arasında derecelendirilir. Algoritma yapısı dışarıya karışık olmakla birlikte web sitenin link yapısı, toplam kaliteli backlink miktarı ile birlikte MozRank, MozTrust ve birbiri ile iç içe 40 üzeri unsur kullanılarak DA derecelendirmesi yapılır.  Göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir kriterdir.

Yine aynı şekilde önemli olan diğer unsur PA ( Page Authority ) değeri. Moz ‘un oluşturduğu özel bir algoritma vasıtası ile sayfaların arama sonuçlarında gösterdiği performası ölçer. PA ölçülendirmesi link sayısı, mozscape site indexleri, sayfanın hemen çıkma oranı, içeriğin görüntülendiği süre ile birlikte MozRank ve MozTrust faktörleride göz önüne alınır. Bu çalışmalar günümüzün en yüksek teknolojilerinden olan Makine Öğrenimi (Machine Learning) modeli ile yapılır. Dolayısı ile yüksek kaliteli sonuçlar çıkar ortaya.

Backlink almayı planladığınız sitenin öncelikle DA  – PA değerlerini kontrol etmeniz kaliteli ve sıralamanıza olumlu etki eden backlink almanız açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde google tarafından ceza uygulanmış hatta değerleri sizin sitenizden bile düşük profilli bir siteden alacağınız backlinkle bir anda düşüş ivmesi kazanmak durumunda kalabilirsiniz.

 

Bu teknik genel olarak bilinen ancak çok fazla uygulanmayan oldukça etkili bir SEO tekniğidir. Kendi backlink ağınız oluşturduğunuz bir wordpress.com yada blogger içeriğinden aynı anda ana sitenize link vermek değildir tabiki.  Çok daha kompleks ve kaliteli aynı zamanda ciddi oranda zaman alan bir sistemdir.

Backlink ağınız için oluşturacağınız her bir web sitesi kendi alanında otoriter ve tam anlamıyla bağımsız olmalı. Her bir sitenizle özel olarak ilgilenmeli, temasından tasarımına kadar herşeyini çok iyi ayarlamalı, düzenli ve kaliteli içerikler üretmeli, her aşamasını titiz bir şekilde takip etmelisiniz. Onların her biri ayrı bir dünya gibi hareket etmeli. Dahası her bir siteniz insanlar için fayda sunar tarzda olmalı.

Peki böyle 5 adet oldukça kaliteli üst düzey ve insanlara fayda sunan, takip edilen ve sıralamalarda iyi seviyede olan siteniz olursa sonuç ne olur?. Tıpkı kaliteli bir siteden tanıtım yazısı vasıtası ile aldığınız backlink çalışmasının etkisini hatta daha fazlasını gösterecektir. Kaliteli 5 adet web sitesiyle ana sitenize adeta doping etkisi oluşturacak bir backlink çalışması yapabilirsiniz.

 

Daha Yüksek Başarı İçin SEO Eğitimi

Backlink çalışmasınıda bünyesinde barındıran SEO, başlı başına yüksek düzeyde uzmanlık gerektiren kompleks bir alan. Bu alanda başarı elde etmek için birbiri ile içe içe girmiş birçok faktörü aynı anda ve tam anlamıyla biliyor olmanız gerekmekte. Kısa sürede öğrendiğiniz birkaç bilgi yada deneme yanılma yoluyla elde etmeye çalıştığınız sonuçlar, üzerinde çalıştığınız projelerin zarara uğraması gibi istenmeyen neticelere sebep olabilecektir. Dolayısı ile SEO çalışmalarınıza biliçli ve kaliteli bir başlangıç yapmak için mutlaka profesyonel bir SEO Eğitimi almanız bu alanda atacağınız en akılcı ve stratejik karar olacaktır. SEO Eğitimi sonrası elde edeceğiniz SEO Uzmanlığı Sertifikası ise kariyerinizde yepyeni bir sayfanın açılmasını sağlıyor olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?