6 Adımda Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

6 Adımda Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?


Büyük ihtimalle Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur? araştırması yaparken geldiniz buraya. Bu çok iyi. Çünkü aradığınız konu ile ilgili en kapsamlı makaleyi hazırladık. Amacımız kariyer yolculuğunuzda size destek sunmak. Biliyorsunuz pandemi ile birlikte dünya genelinde hemen her şey değişti. Özellikle iş dünyasında yaşanan dönüşüme hep birlikte şahit oluyoruz. Dünya çapında dijitale yoğun geçiş yaşanıyor. Bu sırada çok sayıda insan işsiz kaldı. İş arama sürecinde yeni nesil mesleklere ilgi arttı. Siz de onlardan biriyseniz yeni bir kariyer başlangıcının zamanı geldi demektir.

Sosyal Medya Uzmanlığı çok iyi bir fikir. Hem prestijli hem de maddi getirisi yüksek yeni nesil bir meslek. Bu mesleği öğrenmek istiyorsunuz. En başta belirttik, tekrar vurgulayalım. Makalemiz tam da bu amaca yönelik olarak hazırlandı. Sosyal medya uzmanı olmak için ne gerekli ise hepsini bu yazıda bulacaksınız. Donanımlı bir Sosyal Medya Uzmanı olmanın bütün aşamalarını size öğretiyor olacağız.

 

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı; firmaların marka bilinirliğini arttırmak, dijital pazarlama faaliyetlerini yürütmek, potansiyel müşterileri ve satışları arttırmak amacıyla strateji planlar. Bunları belli bir sistem dahilinde uygular ve takip süreci yürütür. Bütün bu işlemlerin başından sonuna kadar tüm yönetiminden sorumlu olan kişidir.

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital dünyanın en çok sorulan sorularından biride Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar? sorusu. Açıklayalım; Sosyal Medya Uzmanı kısaca sosyal medya pazarlama faliyetlerini yürütür ve yönetir. Sosyal medya pazarlama çalışmaları dahilinde Sosyal Medya Uzmanının yapması gereken işler şunlardır;

 • Hizmet verdiği firmanın sosyal medya sayfaları ve profillerini oluşturmak,
 • Düzenli olarak online içerik planlamak, oluşturmak ve yayınlamak,
 • Sektörel hedef kitleye yönelik sosyal medya stratejisi oluşturmak ve uygulamak,
 • Yazılan olumsuz eleştiri ve haberler için düzeltme çalışmaları yürütmek,
 • Sonraki dönemler için sosyal medya pazarlama planı oluşturmak ve uygulamak,
 • Detaylı müşteri analizi ve raporlamalar yapmak,
 • Analiz bilgilerini daha etkili çalışmalar yapmak amacıyla kullanmak,
 • Sosyal medya trendleri konusunda uzman olmak

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

Şunu belirtelim, serbest meslek sahiplerinin gelirleri tam zamanlı olarak çalışan maaşlı personelden her zaman daha fazladır. Tabi ki bazı istisnalar mevcut. Ancak genel anlam itibariyle durum bu. Bir firmaya bağlı olmadan serbest çalışacaksanız, ne kadar kazandığınız ne kadar çalıştığınıza, çalıştığınız kurumun türlerine ve hizmetlerinizi nasıl fiyatlandırdığınıza bağlıdır. Ancak, yine de dünya genelinden bir kaç rakam vermek gerekirse;

İngiltere'deki Sosyal Medya Uzmanları yılda ortalama 80.000-145.000 TL kazanırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde bu rakam yıllık 150.000 ve üstü doları Avrupa'da ise 160.000–165.000 seviyesini bulabilmektedir. Serbest çalışan Sosyal Medya Uzmanlarının Türkiye‘de kazandığı miktar ise yıllık 85.000–160.000 TL seviyelerindedir. Tabi iyi bir ekip kurarsanız daha fazla gelir elde etmeniz mümkün.

 

Sosyal Medya Uzmanı Olmanın 6 Adımı

1 - Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi Alın

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin internette her gün saatlerce araştırma yapabilirsiniz. Yeter mi? Elbette hayır! Ayrıca YouTube videoları da izleyebilirsiniz. Hatta bu konuda yazılmış kitaplarla kütüphanenizi de zenginleştirebilirsiniz. Ancak bunların hiç biri sizi kısa sürede Sosyal Medya Uzmanı yapmaz. Neden? Çünkü bir deneme yayılma sürecine girmiş olacaksınız. Sektörde yenisiniz. Ve konu hakkında hiçbir fikriniz yok. Bütün aşamaları öğrenmek ve işinizi başlatmak için en az 2 yılınız gidecektir. Oysa vakit kaybına gerek yok. Hemen başlamak istiyorsunuz.

Bu durumda akılcı davranıp online eğitim kapsamında Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü size bu eğitimi son derece uygun fiyat politikası ile sunuyor. Üstelik alanında uzman eğitmenler eşliğinde. Dahası alacağınız Sosyal Medya Kursu sayesinde Sertifikalı Sosyal Medya Uzmanı  olarak hemen işe başlamanız da mümkün. Eğitim sonrası size sunulacak Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası ise sektördeki tercih edilirliğinizi artıracak.

 

2 - Serbest Meslek Sahibi Olarak Kaydolun

Serbest çalışmayı planlıyorsanız işinizi legal hale getirmelisiniz. Bu aşamada öncelikle serbest meslek vergi mükellefi kaydınızı yaptırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınız, dünyanın hangi ülkesinde olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak ülkemiz için süreç son derece basit. Vergi kaydınızı oluşturacak, muhasebeniz için bir muhasebeci ile anlaşacak ve birkaç küçük prosedürü geçeceksiniz. Hepsi bu kadar. Başta da belirttiğimiz gibi serbest meslek sahibi olarak çalışacaksanız iş hayatınızı devlete kayıtlı hale getirmeniz akıllıca bir strateji olacaktır.

 

3 – İşinize Özel Banka Hesabı Oluşturun

Kişisel banka hesabınızı işiniz içinde kullanabilirsiniz. Bunda tabi ki bir sorun yok. Ancak, konu vergilerinize geldiğinde kafa karıştırıcı olabilir ve işleri olduğundan daha karmaşık hale getirebilir. Dolayısı ile gelecekte herhangi bir sıkıntı yaşamamak için işinize ayrı bir banka hesabıyla güçlü bir başlangıç ​​yapmak daha akıllıca olacaktır.  

Böylece, kişisel hesabınızla iş hesabınız ve harcamalarınız birbirine karışmaz. Ayrı ayrı değerlenir. Örneğin, herhangi bir ödemenizi ya da gelen ödemeyi inceleme durumunda banka hesap özetleri arasında saatlerce gezinmek zorunda kalmazsanız. İşiniz için ayrı hesap açmak vergi ödeme ve aylık beyanname gibi işlemlerinizi çok daha kolay hale getirecektir .

 

4 - Web Sitenizi Kurun

Müşteri görüşmeleri yapmaya başlamadan önce web sitenizi kurmak son derece önemli. Hatta özellikle yapmanız gereken çalışma. Web siteniz sunduğunuz hizmetler için dijital bir vitrin görevi görür ve potansiyel müşterileri çekmenize yardımcı olur. Potansiyel müşterileri daha fazla bilgi için sitenize yönlendirmenin yanı sıra, çalışmanızın örneklerini göstermek yani referanslarınızı sergilemek, kendinizi tanıtmak ve online bilinirlik oluşturmak için gerekli bir platformdur.

Sitenizin internetteki en prestijli, en gösterişli web sitesi olması gerekmiyor. Bunun endişesini taşımayın. Sürekli tema değişikliği, renkleri, orası burası derken web sitenizle çok fazla vakit kaybetmeyin. Başlangıçta sadece 4 sayfadan ibaret bile olabilir. Ziyaretçilerinize ne yaptığınızı, hangi hizmetleri sunduğunuzu, kim olduğunuzu ve sizinle nasıl iletişime geçileceğini net olarak belirtiyor ise sizin için yeterli olacaktır. Sitenizin en önemli kısımlarından biri sonraki dönemde açacağınız blog bölümü olacaktır. Bunun haricinde dediğimiz gibi 4 sayfalık bir site yeterlidir.

Siteniz için aşağıdaki bilgileri mutlaka oluşturmanızı öneriyoruz.

  • Hakkımda sayfası - müşterilere kim olduğunuzu açıklamak için
  • Hizmetler sayfası - müşterilere ne yaptığınızı göstermek için
  • Referanslar sayfası - müşterilere referanslarınızı göstermek için
  • İletişim sayfası - müşterilerin sizinle iletişime geçmesini sağlayacak olan sayfa

 

Sıfırdan bir web sitesi oluşturma düşüncesi gözünüzü asla korkutmasın. Çünkü günümüzde her şey gibi web sitesi yapmakta son derece kolaylaştı. Teknik bilginiz olmadan birkaç saniye içinde kendi web sitenizi kurabilirsiniz. Bunun için oluşturulmuş platformlar var. Wordpress var. Wix var. weebly.com var. Bütün bunlar hızlıca web siteleri oluşturmak için son derece ideal. Birini seçin ve hemen başlayın.

 

5 – İşinizi Kolaylaştıracak Online Araçlar Kullanın

Birçok çalışan başlangıçta herhangi bir teknik destek olmadan işe başlar. Dijital dünyada işlerini kolaylaştıracak araçlardan çoğunlukla habersizdir. Bu yüzden, örneğin, 1saatte bitecek işler için günlerce mesai harcarlar. Bu makale sizin de aynı hataya düşmenize engel olacak. İşinizi kolaylaştıracak birkaç online aracı elinizin altında bulundurmak akılcı bir strateji olacak. Böylece çalışma süreçlerinizi düzene koymak için çok fazla uğraşmak ve aşırı derecede yorulmak durumunda kalmayacaksınız.  

Örneğin şu araçları düzenli olarak kullanabilirsiniz:

  • Freshbooks veya Bonsai gibi bir fatura ve muhasebe aracı
  • Trello ya da Asana gibi bir proje yönetimi aracı
  • Toggl veya Clockify gibi bir zaman yönetimi aracı
  • Sendible gibi bir sosyal medya planlama aracı

 

6 - Çalışma Fiyatlarınızı Belirleyin

Kuşkusuz işin en zor kısmı burası. Hiç kimse para hakkında konuşmayı sevmez. Özellikle aldığı hizmetler karşısında ödeme yapması gerekiyorsa. Bu konuda dünya son yılların en ilginç zamanlarını yaşıyor. Bu sorun dünya çapında böyle. Müşteri ürün ve hizmet alabilmek için firmanıza gelir istediği kendisine sunulur, satın alma gerçekleşir ancak ödeme işlemi sancılı geçer. İnsanların çoğunluğu ödeme noktasında oldukça duyarsız kalabilmektedir.

Tabi ki bir süre sonra bu süreci de aşacaksınız. Dolayısı ile takılmayın. Size benzer hizmetler sunan diğer serbest çalışanların web sitelerine bakarak başlayın fiyat belirleme adımına. Onların sitelerinde fiyatlarını yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol edin. Çoğunlukla bazı standart işlemler hariç web sitesinde sunulan hizmetler için fiyat belirlemesi yapılmaz. Fiyat belirlemesi daha çok müşteri ile yüzyüze görüşürken ya da teklif sunulurken yapılır.

Fiyat belirlerken yapabileceğiniz en iyi şey ne kadar ücretle rahat edeceğinizi belirlemektir. Daha net bir ifade ile şöyle söyleyelim; ne kadar aylık ücret sizin için yeterli olacak? Hangi seviyedeki ücret sizi daha rahat hissettirecek? Hedeflediğiniz aylık ücret ne kadar? Bu sorulara vereceğiniz cevap belirlemeniz gereken ücret politikanızın yol haritasını çizecektir. Kuşkusuz bu kişiden kişiye değişir. Dolayısı ile bunu yapmanın en kolay yolu, saatlik ücret hesaplamaktır.

Önce aylık giderlerinizi hesaplayın. Ardından vergiler, sigorta ve işle ilgili diğer harcamaları inceleyin ve bunu aylık harcamalarınıza ekleyin. Her ay kaç saat çalışmak istediğinizi hesaplayın ve bunu aylık harcamalarınıza bölerek net sonucu çıkarın. Bu size en düşük saatlik ücretinizi verecektir. Eksik saatler, yönetici görevleri ve diğer beklenmedik genel giderleri hesaba katmak için % 20-30 oranında fazladan bir eklenti yapmak iyi bir fikirdir.

 

Daha Başarılı Olmanızı Sağlayacak 5 Bonus İpucu

1 - Sektörünüzde en iyisi olmaya çalışın, farkındalık oluşturun. İnovatif etki meydana getirin.

2 - Tüm büyük sosyal medya platformlarında kendi hesaplarınızı oluşturun. Yönetin ve izleyin. Önce kendi hesaplarınızda üst düzey başarı kazanın. Ve nerede, ne yaparak daha iyi sonuçlar aldığınızı, tüm detayları her şeyi not alın.

3 – Hedef kitlelerin ilgisini daha hızlı nasıl çekeceğinizi düşünün. Bunu yapabildiğiniz oranda tercih edilme imkânınızda daha yüksek olacaktır.

4 – Asla etik olmayan sosyal medya uygulamalarını kullanmayın. Çünkü güven, bir defa kaybedildiğinde asla geri kazanılamaz. Dolayısı ile kalite vazgeçilmeniz olsun.

5 – Daha çok öğrenmeyi asla bırakmayın. 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}