Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
6 Adımda E-Ticaret İş Planı Nasıl Oluşturulur?

6 Adımda E-Ticaret İş Planı Nasıl Oluşturulur?


Girişimcisiniz. Bir E Ticaret projeniz var. Fakat kapsamlı bir oluşum için yeterince sermayeniz yok. Bu noktada finans desteği bulmanız gerek. Nasıl yapacaksınız? E-ticaret başlangıcınız için yatırımcılar, ortaklar veya çalışanlar bulmayı planlıyorsanız elinizde son derece detaylı olarak hazırlanmış bir E-Ticaret İş Planı  olmalı.  Henüz yoksa E-Ticaret İş Planı Nasıl Oluşturulur?   bunu bilmeniz gerekiyor. Bir çok insan konu hakkında bilgi sahibi olmadığı için, bu süreci olması gerekenden daha karmaşık hale getiriyor. Oysa doğru yaptığınızda, bir iş planı oluşturmak zor değil.  Rehber niteliğindeki bu makalede, güçlü bir e-ticaret iş planı oluşturmak için sadece 6 adımlık kısa bir süreçle bu işi başarabileceğinizi gösteriyor olacağız.

 

E-Ticaret İş Planı Nedir?

Bir iş kurduğunuz zaman ulaşmak istediğiniz hedefler oldumu? Az yada çok mutlaka olmuştur. Muhtemelen, bu hedeflere ulaşmak için atacağınız adımların arkasındaki stratejileri, maliyetleri ve yöntemleri detaylı olarak bulunduran notlar aldınız. Şimdi bunu çok daha kapsamlı olarak düşünün.

İş kurarken bunu daha önce yaptıysanız, temel bir iş planı oluşturmuşsunuz demektir. Ancak bundan daha fazlası yoktur. Peki E Ticaret İş Planı Nedir?   Kısaca şudur; E-ticaret iş planı, işletmenizin nasıl çalışacağına, bunu nasıl finanse edeceğinize, hedef kitlenizin kim olacağına ve nasıl başarılı olmayı planladığınıza ilişkin geniş çaplı bir stratejidir.

Bir iş planının nasıl oluşturulacağını anlamak çok önemlidir. Araştırma, hedef kitlenizi anlama, bütçe oluşturma ve daha fazlasını gerektirir.  Bir iş planı yazmanın genel anahtarı, yeterince kapsamlı ve detaylı döküman oluşturmaktır. Böylece bir sonraki adımın ne olacağını asla merak etmenize gerek kalmaz.  Zira daha önce planlamışsınız. Dolayısı ile o aşamaya geldiğinizde uygulayacağınız bir strateji mevcuttur.

Bu strateji hazırsa bir sonraki adımı atmakta zorlandığınızda endişelenmenize gerek yok çünkü iş planınız yapacağınız her şeyi, ne zaman yapacağınızı ve ne kadara mal olacağını ayrıntılı olarak açıklıyor olacak.

İş planı yazmanın bir başka yönü de yatırımcı veya ortak aramaktır. E-ticaret işinizi anlaşılması kolay bir şekilde kurmanız gerekiyor. Şunu unutmayın, yatırımcılar vizyonu olmayan veya organize olmayan bir şeye asla dahil olmak istemeyeceklerdir. Doğrudan konuya giren kapsamlı bir iş planına sahip olmak, yatırımcılara ne yaptığınızı bildiğinizi ve başarı için somut bir stratejiniz olduğunu gösterecektir.

 

E-Ticaret İş Planının Diğerlerinden Farkı Ne?

E-ticaret işletmelerinin müşterilerine ulaşma şekli fiziki işletmelere göre çok daha farklı. Fiziki mağazalar örneğin şehrin en dikkat çeken bölgelerinde bilboard reklamları ile çıkış yaparken E-ticaret mağazaları ise çok kolay bir arama motorlarının sonuç sayfalarına odaklanır.Anahtar kelimenizde nasıl üst sıralarda çıkacağınızı bilmiyorsanız e ticaret işletmeniz kimse tarafından bilinmeyecektir. İş planınızı oluştururken bu tür önemli kriterleri mutlaka aklınızda tutmanız gerekir.

İş planınızın araştırılması ve geliştirilmesi aşamasına gelince. Standart fiziki işletmelerin nerede ve nasıl iş yapabileceklerini belgeleyecek yerel lisansları, yönetmelikleri, bina ve kira yönetmeliklerini ve diğer faktörleri hesaba katması gerekir. Ancak e-ticaret girişimi için bu konuda çok endişelenmesine gerek yok. Fakat tabiki bu gerçeği görmezden gelebileceğiniz anlamınada gelmiyor. Ürünlerinizi tedarik etmenizi ve satmanızı engelleyebilecek tüm kısıtlamaları veya gereksinimleri anlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

 

E-Ticaret İş Planı Neden Önemlidir?

İş planının nasıl oluşturulacağı konusunda arkaplandaki önemi göremezseniz bu plan size hiçbir şey ifade etmez. Başarılı bir iş kurmanın çok daha önemli yönleri bulunuyor. Her e-ticaret girişiminin kapsamlı bir iş planından başlayarak her aşamada istikrarlı bir temeli olmalıdır.

E Ticaret İş Planının Önemini Gösteren Bazı Unsurlar

» Ticari Yolculuğunuzda Kaybolmazsınız

Sağlam bir iş planına sahip olmak, bir iş kurma ve büyütme adımlarında size rehberlik eder. Planı, işletmenizin acil eylem planı olarak düşünün. Eğer nerede ne yapacağınızı şaşıracak ve panik yapacak derecede kaybolursanız, her zaman orijinal iş planınıza geri dönebilir ve yeni baştan başlayabilirsiniz.

» Fikir Üretmenize Yardımcı Olur

İş planı süreci göründüğünden çok daha kolay. Başta endişe verici gibi görünebilir. Ancak bir kez başladığınızda, başarılı adımlar gelecek ve muhtemelen sonraki aşamalarda büyümeye dair daha güzel fikirlerinizinde olduğunu göreceksiniz. İş planınız varsa yeni fikirlerinizide plana dahil edip istikrarlı bir şekilde devam etmeniz mümkün olacaktır.

» Pazarı Tanımanıza Yardımcı Olabilir

Hedef kitlenizi tespit etmek, bir e-ticaret girişimin en önemli kriteridir. Herkese ulaşmaya çalışıyorsanız, kimseye ulaşamazsınız. İş planınızın büyük bölümü, bir müşteri profili oluşturmak üzerine kurgulanmalıdır. Bu potansiyel profil sizin mükemmel müşterinizdir.  Sizi ve markanızı sevdikleri için sattığınız her şeyi satın alan bu kitledir. Onlar aynı zamanda ulaşmaya çalıştığınız pazarıda tanımanızı sağlayacak.

» Finansman Bulmanız Yardımcı Olur

Çıktığınız bu yolculukta finansman desteği yada iş ortakları arama noktasına gelebilirsiniz. Bu durumda son derece kaliteli ve kapsamlı bir iş planına ihtiyacınız olacaktır. Güçlü bir stratejiye sahip olmak, yatırımcılara yaptığınız işe güvendiğinizi, işi anladığınızı net olarak gösterir. Böylece sizin girişiminize yatırım yapmak onlar için tercih edilir bir seçim olacaktır.

» Başarılarınızı Takip Etmenin Harika Bir Yoludur

Şimdi düşünün. Geriye dönüp hayalini kurduğunuz her şeyin hayata geçtiğini görmenin daha iyi bir yolu var mı? Bunun yolu tabiki başarılı bir iş planından geçiyor. Önümüzdeki birkaç yılı oluşturduğunuz iş planında haritalayabilirsiniz. Böylece işletmeniz büyümeye başladığında geriye dönüp bakabilir ve başardığınız her şeyi takip edebilirsiniz. Bir iş planı, yeni girişiminiz için aslında bir "yapılacaklar" listesi görevide görür.

 

E-Ticaret İş Planı Neye Benziyor?

Tabiki korkmanız gereken uzun yazılar hazırlama yoğunluğuna benzemiyor. E-Ticaret iş planının neleri içermesi gerektiğini merak ediyorsanız, başlangıçta düşündüğünüzden biraz daha farklı görünebilir. 20 - 30 sayfalık devasa iş planları hazırlanan zamanları çoktan geride bıraktık. Şimdi teknolojinin adeta zirve yaptığı dijitalleşme çağındayız. Girişiminiz için yatırımcı bulmak yada ürünlerinizi başarılı bir şekilde satmak için son derece karmaşık bir iş planına ihtiyacınız yok.

Günümüzde son derece yalın iş planlarının  popülaritesi artıyor.  Örneğin E-ticaret iş planı, işletmenizin tek sayfalık bir "satış konuşması" olabilir. Toplum hayatında çözdüğünüz bir sorunu, buna dair benzersiz çözümünüzü, pazarınızı, rekabeti, ekibinizi ve şirket kültürünüz hakkında kısa, öz ve belgelenebilir bilgiler yeterli olacaktır.   Bu bilgilendirmeden sonra artık 6 Adımda E Ticaret İş Planı Nasıl Oluşturulur?   aşamasına geçebiliriz.

 

6 Adımda E Ticaret İş Planı Nasıl Oluşturulur?

» Adım 1: Yönetici Özeti

Yönetici Özeti'ni  şirketinizin amaç ve hedeflerine genel bir bakış olarak düşünün. Birine 250 veya daha az kelime ile işletmeniz hakkında en fazla açıklamayı içeren bir kağıt vermek zorunda olsaydınız, ne derdiniz? Anlatmak istediğimiz tamda bu.

Bu adım aşağıdaki bilgileri içermelidir:

» Ürünlerinizin detaylı açıklaması

» Bir e-ticaret sağlayıcısı olarak hedefleriniz

» Potansiyel hedef kitleniz

» Sektördeki rekabet durumu

» Genel büyüme potansiyeli

» Finansman gereksinimleri

Yukarıdaki bilgiler bu iş planının en önemli yönüdür. Bu bilgiler iş planınızda mutlaka yer almalıdır.  

 

» Adım 2: Şirketin Tanımı

Siz kimsiniz, deneyiminiz nedir ve neden başkalarına ürün satma hakkına sahip olmalısınız? Bu sorulara akılcı cevaplar verip kendinizi tanıtıyorsanız bu bölümü başarılı bir şekilde tamamladınız demektir. Şirketin açıklaması, onu klişe kelimelerle tanıtmaktan çok kendinizi, deneyimlerinizi ve girişiminiz konusunda yeteneğinizi öne sürmeniz demektir. Potansiyel yatırımcılara ve ortaklara güven sağlamak için girişim sahibinin kimlik bilgilerini yani kendinizi net olarak göstermek şirketinizin tanımı için yeterlidir.

 

» Adım 3: Pazar ve Sektör Araştırması

Hedef kitlenizi veya içinde çalıştığınız sektörü anlamıyorsanız, başarılı olmanız mümkün değil.  Hangi tür girişim olursa olsun sektörel pazarı araştırmak kritik öneme sahip. Ancak burada standart iş ile bir e-ticaret girişimi arasında büyük bir fark var.  Fiziki bir perakende mağazası için pazarı araştırırken, hedef kitlenizin kim olduğu konusunda sınırlısınız.

Ancak konu E-ticarete gelince, dünya sizin hedef kitlenizdir.  Fakat tabiki ürünlerinizi herkese ulaştırabilmek ve başarılı bir pazarlama yapmak için onu belirli bir demografiye kadar daraltmanız gerekir. Bu aşamada başarılı olmak için şu soruların cevabını net olarak verebilmelisiniz;

» Müşterilerimin ne gibi sorunları var?

» Bu sorunları nasıl çözebilirim?

» Bu sorunları hangi ürünler çözüyor?

» Kişiler bu ürünler için ne zaman alışveriş yapıyor?

» Bunları ne sıklıkla satın alıyorlar?

 

» Adım 4: Operasyon Planları

İnsanlar kâr elde etmek için girişimde bulunur ve şirket kurar değil mi?  Hepimizin cevabı evet olacaktır. İşte bu aşamada iyi bir operasyon planına sahip olmak, tüm maliyetlerinizi aynı seviyede tutarak daha kârlı bir ilerleme göstermenize yardımcı olabilir. İş planının bu bölümünde, yönetim, kadrolaşma, ürün hazırlama, siparişlerin karşılanması, envanter yönetimi , müşteri hizmetleri ve daha fazlası ele alınmalıdır.

Kısaca bu bölüm, işletmenizde günün nasıl geçeceğini özetlemeye başlayacağınız yerdir. Süreç nasıl işleyecek, insanlar size nasıl müşteri olacak, satışı nasıl yapacak ve bütün bu işleyişi nasıl yöneteceksiniz? Bu aşamada şunlara cevap vermelisiniz;

» Hangi ekipman ve malzemelere ihtiyacım var?

» Komuta zinciri nedir; sorumlu kişi kim?

» Ürün geliştirmem gerekiyor mu yoksa başkalarına mı satıyorum?

» Personel ihtiyaçlarım nelerdir?

» Faaliyetlerim değişecek mi yoksa büyüdükçe aynı mı kalacak?

Operasyon planınızı hazırlarken sektörünüzü, hedef pazarınızı ve hedef kitlenizi aklınızda bulundurduğunuzdan mutlaka emin olun. Zira daha sonraki dönemlerde yanlış yöne gitmek istemezsiniz.

 

» Adım 5: Pazarlama Planları

Başarılı olmak istiyorsanız işinizi pazarlamanız gerekecek. Ancak bu aşamada bir plana ihtiyacınız var.  E-ticarette birkaç farklı seçeneğiniz var ve yaptığınız seçimler çok şey belirleyecektir.

Ortaklarınızın ve potansiyel yatırımcıların başarıya giden net bir yolunuzun olduğunu görebilmesi için kullanmayı planladığınız yöntemleri mutlaka vurgulamanız gerekir. Bu aşamada özellikle şunlara odaklanmalısınız:

» PPC (Tıklama Başına Ödeme)

» SEO ve İçerik Pazarlama

» Konuk Yazar çalışmaları

» Sosyal medya kurgulamaları

Ancak bunların hepsinin bir kombinasyonunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü her birinin iyi ve kötü yanları var. Nasıl?. Örneğin, SEO çalışmaları nispeten düşük bir maliyettir. Ancak çok zaman alır. Fakat son derece etkilidir. Zira SEO ‘nun yapısı gereği süreç bu şekildedir.  Hızlandırmak için illegal çalışmalar spam uygulamalar yapmak arama motorları tarafından anında cezalandırılma riski oluşturacaktır. Dahası SEO bilgisine sahip değilseniz, bunu işletmeniz  için yapacak bir ajans yada bağımsız bir SEO uzmanı tutmanız gerekir. 

Ücretli reklamcılıkta da durum aynı. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız PPC yani tıklama başına reklam ödemesi maliyetli olabilir. Ancak daha hızlı sonuç alırsınız. Zira hangi kanalda reklam planlıyorsanız üst sırayı bizzat ücretini ödeyerek satın alıyorsunuz.  Kısaca E-ticaret iş planınız için hangi pazarlama yöntemlerini seçerseniz seçin, bunları vurgulamanız ve bunları nasıl kullanmayı planladığınızı detaylı olarak açıklamanız gerekecektir.

 

» Adım 6: Maliyetler ve Gelir Tahminleri

Bu son aşamada iş planınızı artık tamamlıyorsunuz. Şimdiye kadar iş planınıza dahil ettiğiniz unsurları göz önüne aldığınızda elde edeceğiniz gelire karşı maliyetleriniz nedir? Bu soruya son derece net cevap vermeniz gerekiyor. İlk yıl gelirleri bazen abartılı olabilir yada daha düşük seyredebilir. Ancak gelecekte daha fazla gelir elde etme potansiyeline ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Zira potansiyel yatırımcılar ve ortaklar sizin büyüme potansiyeline sahip olduğunuzu gördükleri sürece, ilk yıl kayıpları konusunda fazla endişelenmeyeceklerdir. Dolayısı ile esas olan maliyetlerinizi olabildiğince düşük ve gelirinizi olabildiğince yüksek tutmak olmalıdır.

İşletmenizin iki yıllık işletme maliyetini tahmin edip bunu plana dahil edin.  Ardından aynı şekilde olası gelir tahminini de yine iş planınıza ekleyin.  Buraya kadarki adımları net olarak bu tahminleri yapmak kolay olacaktır. İşletmenizi kurmak ve bir yıl boyunca işletmek için tüm unsurların ne kadara mal olacağını bilmelisiniz. Pazarınıza ve rakiplerinizin ne yaptığına bağlı olarak, ilk yıl gelir tahmini yapmak daha kolay olacaktır.  Diğerleri gibi bu adımıda oldukça basit ve şeffaf tutun.

 

Sonuç

Artık E-Ticaret iş planının nasıl oluşturulacağını öğrendiniz. Başarılı bir şekilde bunu yapabilmeniz mümkün. Peki sonraki adımlarınız neler? İş planı ile ne yapmayı planlıyorsunuz?  Çoğu insan, işe başlarken yatırımcıları, ortakları ve çalışanları bulmak için iş planlarını kullanır. Sizin hedefiniz ne?

Yatırımcılara sunum konuşması yapmayı düşünüyorsanız, dikkatli bir seçim yapmak isteyeceksiniz. Zira tüm yatırımcılar sizin için doğru seçim olmayabilir. Birisi size istediğiniz finansmanı vermek istese bile, bu doğru kişi olmayabilir. Dolayısı ile yanlış bir ortaklık sizi sizi yanlış yola yönlendirir. Nasıl?. Örneğin sürekli yönetimde olmak isteyebilir,  şirkette daha büyük hisse isteyebilir yada her zaman işlere karışabilir. Yada sadece finansman sağlar ancak aradığınız teknik desteği bulamayabilirsiniz. Zaman içinde bunu analiz edebilmeyide öğreneceksiniz. Bu aşamada Yatırımcı Bulmak İçin Yapmanız Gerekenler noktasında aşağıdaki makalemizide okuyabilirsiniz;

»  İş Fikrine Sermaye Nasıl Bulunur?

Müşteri ihtiyaçlarını toplamanın ve dijital pazarlamanın temellerini anlamanın önemli olduğunu asla unutmayın. Ancak önemli olan uygulama. Bu makalde ana hatlarıyla belirttiğimiz adımları mutlaka uygulayın. Biraz zor görünebilir ancak  size yardımcı olacak çok sayıda kaynağımız var. Merak etmeyin doğru bir strateji ile kısa sürede hazırlarsınız.  İş Planı Oluşturma  konusunda aşağıdaki makalemizden de faydalanabilirsiniz;

»  Adım Adım İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Gerek eğitim noktasında gerekse makalelerimiz vasıtası ile bizden her zaman destek alabilirsiniz. Dahası bilgi sahibi olmak istediğiniz her hangi bir konuda rehber niteliğinde son derece kapsamlı makalelerde hazırlayabiliriz. Bize ulaşabilir taleplerinizi bildirebilirsiniz.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?