Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
5 Maddede Verimli Plan Yapma Rehberi

5 Maddede Verimli Plan Yapma Rehberi


5 maddede verimli plan yapma rehberi yazımız sayesinde kesin başarı yakalayacak, iş ve okul yaşamınızda düzen hakim olacak. Yakaladığınız başarıyı daim kılmak, düzenli olmak ve disiplini sağlamak için 5 maddede verimli plan nasıl yapılır, bunu sizlere açıklıyoruz.

1. Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Verimli planlama yapmanın ilk yolu, yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Öğrenciyseniz sınav tarihleriniz, ders notlarınız; çalışan iseniz toplantılar, raporlar ve sunum günlerinizi kayıt altına alın. Üstelik yapılacak listesi oluşturmak için kağıt ve kaleme ihtiyacınız olmayacak. Çevrim içi ortamda kullanabileceğiniz birçok yapılacaklar listesi uygulaması mevcut.

2. Her Alanda Disiplin Sağlayın

Hayatı verimli yaşamanın en önemli yolu disiplin. Başarıya ulaşmak ve bu başarıyı daim kılmak istiyorsanız mutlak disiplini yaşamın her alanında uygulamanız gerekiyor. Oluşturduğunuz yapılacaklar listesine sadık kalın, yaşamınızı olumlu yönde iyileştirin, yapmanız gereken her şeyi zamanında yapın; ertelemeyin!

3. Not Tutmaya Özen Gösterin

5 maddede verimli plan yapma rehberinde ilk sırada liste oluşturmanızın gerekliliğinden bahsetmiştik. Şimdi de buna benzer bir şey yapmanız gerekiyor, not tutmak! Gündelik yaşamda işlerin yoğunluğu artabilir, yorulabilirsiniz ve zihniniz yeteri kadar dinç kalmayabilir.

Yapacağınız ve yaptığınız şeyleri mutlaka not alın. Hatırlamanız gereken en basit şeyler dahi gün içinde aklınızda kaybolabilir, önemseyin ve bunları da bir kenara yazın.

4. Dinlenmeyi Ertelemeyin!

Yoğun iş ve okul temposu, insanın enerjisini ciddi oranda azaltan unsurlar. Yoğun bir günün ardından programınıza bir iş yükü daha eklemeyin hem verimi düşürmüş olursunuz hem de dinlenme saatinizi azaltırsınız. Dinlenmeniz gereken vakti belirleyin, kendinizi rahatlatın.

Özellikle yoğun bir hafta geçirdiyseniz hafta sonu için ağır planlar yapmamaya özen gösterin. En azından bir günü tamamen dinlenmeye, kendinizi rahatlatacak şeyler yapmaya ayırın.

5. Anlık Planlar Yapın

5 maddede verimli plan yapma rehberi yazımızın ilk maddesinde planlamanın öneminden bahsetmiştik. Bu durumu biraz daha detaylandırmanız gerekecek. Saatlik hatta dakikalık planlar yapmaya özen gösterin. Yapılacak listesinde uzun vadede eklediğiniz planların yanına kısa vadede yapmanız gerekenleri de kaydedin.

Örneğin gün içinde dinleyeceğiniz müzik listelerini planlayın, akşam için güzel bir film, dizi listesi hazırlayın, planınıza ekleyin. Kendinize ayırdığınız bu küçük zamanlar sayesinde gündelik yaşamdaki veriminiz fazlasıyla artacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?