Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
5 Aşamayla Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

5 Aşamayla Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?


Sağlık sektörünün dünyada ve ülkemizde son derece yüksek bir ivme ile büyümeye devam ettiğini net olarak görüyoruz. Özellikle pandemi sürecinde bu durum daha belirgin hale geldi. Dolayısı ile sağlık personeli ihtiyacıda her geçen gün daha çok artıyor. Tüm branşlar gibi Tıbbi Sekreter ihtiyacıda oldukça yüksek.  İstihdam yönünden sorunsuz olduğu için gençler ve kariyerini bu yönde sürdürmek isteyenlerinde en gözde tercihlerinden biri. 

Destek olması açısından bizimde konumuz bu. 5 Aşamayla Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur? Bunu en kapsamlı ve sade haliyle öğretmeyi amaçlıyoruz. Bu aşamada;

» Tıbbi Sekreterlik Nedir?

» Tıbbi Sekreter Kimdir?.

» Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

» Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarınıda bu makalede detaylı olarak sunuyor olacağız. Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur aşamalarına geçmeden önce teknik tanımlamaları yapalım;

 

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Tıbbi Sekreterlik ya da daha çok kullanılan adıyla Hasta Kabul Sekreterliği, sağlık kuruluşları ya da özel muayenehanelerde gelen hastaları kabul etme, kayıt işlemlerini gerçekleştirme, ilgili birimlere yönlendirme ve ofis işleyişi konusunda ki tüm düzeni sağlamakla yükümlü kişilerin mesleki adıdır. Tıbbi Sekreter kritik görevi sebebi ile sağlık kurumlarının çok önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilir.

 

Tıbbi Sekreter Kimdir?

Tıbbi Sekreterliğin tanımını yaptık. Peki bu görevi yerine getiren Tıbbi Sekreter Kimdir? Kısaca Tıbbi Sekreterlik görevinin gerektirdiği tüm süreci başarı ile yürüten eğitimli kişidir şeklinde cevap verebiliriz. Teknik olarak bu tanımı biraz daha genişletelim;

Tıbbi sekreter, sağlık konusundaki olası tüm istatistiki verileri profesyonel olarak derleyen, derlenmiş datayı bilimsel yollarla analize tabi tutup ilgili birimlere raporlayan ve tıbbi bölümlerde ki haberleşme, yazışma ve benzeri hizmetleri yürüten, sağlık görevlisidir. Sağlık bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir okuldan mezun olmak ya da Sağlık bakanlığı onaylı sertifika veren bir kurumdan eğitim almış olmak durumundadır.

 

Tıbbi Sekreterin Görev Tanımı Nedir?

Tıbbi sekreterin görev tanımını maddeler halinde şöyle belirtebiliriz;

» Telefonla randevu alan hastalara gerekli bilgileri vermek,

» Hastalardan gelen mesajları kayıt altında tutmak ve ilgili doktora iletmek,

» Sağlık birimine gelen hastaların hasta kayıt işlemlerini gerçekleştirmek,

» Hastaların bir sonraki randevu tarihini planlamak,

» İlgili formları hastalara iletmek ve bildilendirmek,

» Doktor takvimi için gerekli ayarlamaları yapmak,

» Kontrol tarihleri yaklaşan hastaları telefonla bilgilendirmek

» Laboratuvar ve analiz sonuçlarını teslim alım ilgili birime iletmek,

» Kendisine verilen notları ve tıbbi raporları kayıt altında tutmak,

» Ödeme takip ve faturalandırma işlemlerini yönetmek,

» Hasta haklarına, mahremiyetlere, kurum mesleki standartlarına, politika ve prosedürlerine uymak,

» Ofis ekipmanları arıza ve onarım takipleri ile ilgilenmek,

» Malzeme tedarik ve planlama gibi idari görevleri yürütmek,

» Finansal kayıt ve süreç yönetimi yapmak

 

Tıbbi Sekreter Hangi Nitelikleri Taşır?

» Tıbbi terminoloji ve yönetmelik konusunda bilgili olmak

» Microsoft Office programlarını iyi bilmek

» Son derece dikkatli ve iyi bir dinleyici olmak,

» Üst düzey İknâ yeteneği bulunmak,

» Sabırlı, güler yüzlü, her zaman sakin ve soğukkanlı olmak

» Tüm ofis sürecini başarıyla yönetebilecek vasıfları taşımak,

» Kurumsal yazışmaları yürütmek ve kayıt altında tutmak

» Başarılı zaman yönetimi yapabilmek

» Sorumluluk bilinci taşımak

 

Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

Tıbbi sekreter olmak için bilinen genel süreç önce Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarına bağlı iki yıllık Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü’nden mezuniyet şartıydı. Bu arada hatırlatalım, meslek liselerine bağlı Büro Yönetimi ile Sekreterlik yada Tıbbi Sekreterlik bölümlerinden mezun olan kişiler, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik önlisans programına sınavsız olarak geçiş yapabiliyor.

Nerede kalmıştık. Evet Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu mezuniyeti gerekiyor demiştik. Ancak artık bu zorunlulukla sınırlı değilsiniz. Zira Sağlık bakanlığı onaylı eğitim kurumlarından alına Tıbbi Sekreterlik Sertifikası ‘da Tıbbi Sekreter olmak için yeterli. Kuşkusuz bu oldukça sevindirici bir haber. Şimdi 5 Aşamayla Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?  bunu madde madde açıklayalım;

 

5 Aşamayla Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

» Bir Lise Diplomanız Olsun

» Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Alın

» Bir Ofiste Sekreter Olarak Çalışın

» Kaliteli Bir CV Hazırlayın

» Tıbbi Sekreter İş İlanlarına Başvurun

 

1. Bir Lise Diplomanız Olsun

Lise Diploması Tıbbi Sekreter olabilmek için geçilmesi gereken en önemli aşamalardan biri. Zira Tıbbi Sekreterlik Sertifikası alabilmek için en az lise mezunu olmak durumundasınız. Merak etmeyin günümüzde lise mezunu olmakta sorun edilecek bir durum değil. Örneğin ilkokuldan sonra eğitiminizi sonlandırdıysanız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanmış kitapları temin edip derslere çalıştıktan sonra  sınava girip başarılı olduğunuz takdirde diplomanızı alabileceksiniz. Okula gitme zorunluluğu olmadığı gibi yaş kriteride yok.

2. Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Alın

En az lise düzeyinde bir diplomanız varsa artık önünüzde çok fazla bir engel kalmadı. Şimdiki aşama online uzaktan eğitim metodu ile Tıbbi Sekreterlik Eğitimi almak. Eğitimin hemen sonrasında size sunulacak olan Tıbbi Sekreter Sertifikası ile sağlık alanındaki kariyer hedefinize keyifli bir şekilde adım atabilirsiniz.  Sertifikanızı aldıktan sonra tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilirsiniz.  Artık kilit pozisyonda kalifiye bir sağlık personelisiniz.

3. Bir Ofiste Sekreter Olarak Çalışın

Sertifikanızıda aldınız. Tıbbi Sekreter olarak işe başlamak için önünüzde hiçbir engel yok. Ancak henüz hazır olmadığınızı düşünüyorsanız yada Tıbbi Sekreterlik ilanlarının çoğunda deneyim aranıyorsa, kaliteli bir firmada ofis ortamında sekreter yada büro memuru olarak bir süre görev yapabilirsiniz. Bu süreç sonunda elde edeceğiniz üst düzey deneyim sizi bir sonraki profesyonel seviyenize daha donanımlı olarak taşıyacaktır.

4. Kaliteli Bir CV Hazırlayın

Kaliteli ve dikkat çekici bir CV iş başvurularının en kritik unsurudur. Başvurmak istediğiniz tıbbi sekreterlik iş ilanları için CV nizi hazırlarken, istediğiniz pozisyonlara en uygun becerileriniz,  önceki iş deneyiminiz, sorumluluk ve yetkileriniz dahil olmak üzere en güçlü özelliklerinizi vurgulayın. Zira ofis ortamında sekreterlik yada büro deneyimleri, birçok tıbbi tesisin aradığı ve tercih ettiği deneyim özellikleridir. Tercih edilirliğinizi daha çok artıracak olan Tıbbi Sekreter Sertifikanızı CV nize eklemeyi unutmayın.

5. Tıbbi Sekreterlik İş İlanlarına Başvurun

Sertifika ve deneyimlerinizle donanmış son derece başarılı bir CV ‘de hazırladınız.  Artık tıbbi sekreterlik iş ilanları ‘na başvurmaya başlayabilirsiniz. Tercih edilirliğinizi en üst düzeye çıkarmak için yetenek, beceri ve deneyim seviyenize en uygun ilanlara odaklanın.

 

2021 Yılı Tıbbi Sekreter Maaşı Ne Kadar?

Tıbbi Sekreter Maaşlarını kademelere göre maddeler halinde belirtelim;

» Yeni göreve başlamış tıbbi sekreterler 4000 TL - 4300 TL aralığında

» 5 yıl kıdemli tıbbi sekreterler 4.500 TL - 5000 TL aralığında.

» 10 yıl kıdemli olan tıbbi sekreterler, 5000 TL - 5100 TL arasında

» 15 yıllık kıdemi bulunan tıbbi sekreterler, 5.159 TL

» 20 yıl kıdem derecesindeki tıbbi sekreterler, 5.500 TL

» 25 yıllık tıbbi sekreter, 5.700 TL

» 25 yıl üstü kadrolu tıbbi sekreterler, 5800 TL

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}