Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
5 Adımda İdeal Meslek Seçimi

5 Adımda İdeal Meslek Seçimi


Teknoloji çağındasın. Önünde yüzlerce seçenek var. Bu çok iyi bir imkânlar zinciri. Akıllıca bir strateji belirleyip bu imkânları iyi analiz ederek iyi bir mesleki eğitim aldığın takdirde hem maddi hem manevi olarak keyif alacağın bir mesleğin olacak. Boğaziçi Enstitü olarak bizde sana gereken desteği en üst seviyede sağlıyor olacağız. Ancak önce şunu belirtelim iyi bir kariyer yolculuğu için seçimini yapmadan önce bazı adımları başarı ile geçmelisin. 5 Adımda İdeal Meslek Seçimiiçin geçilmesi gereken adımlar neler bakalım;

 

1 - ) Kendini Tanımalısın

Kendini her açıdan çok iyi tanımalısın. Bu göz ardı edilemez bir kriter. Örneğin değer yargıların, hobilerin, en iyi olduğun konular, kişilik yapın gibi kriterleri çok iyi bilmen gerekiyor. Neden?. Çünkü seçtiğin meslekte kariyerini sürdürürken her açıdan rahat olmalısın. Örneğin kişiliğin kapalı ortamda, baskı altında çalışmaya çok fazla uygun değildir. O halde masa başında bir grafiker olmak yerine Satış ve Pazarlama Uzmanı olarak zamanının çoğunu dışarıda müşteri ziyaretleri ile geçirebilirsin.  Böylece daha verimli ve rahat bir çalışma sistemin olacaktır. Ancak doğru tercih ve seçimi yapabilmek için kendini tanıma adımını başarı ile tamamlaman gerekiyor.

 

2 - ) Meslek Keşfi Yapmalısın

Teknolojinin zirve yapması ile birlikte gerek yüksek kazanç gerekse saygın kariyer açısından çok iyi sonuçlar veren yepyeni meslekler çıktı ortaya. Bütün bunları ciddi anlamda incelemelisin. Maaş durumundan, çalışma pozisyonuna göre bir dizi meslek keşfi yapabilir, sevdiğin mesleklerin listesini oluşturabilirsin. Oluşturduğun listeyi senin için önem sırasına göre eleyip en çok sevdiğin hayalindeki mesleği ortaya çıkarabilirsin. Bunun için sana teknoloji tabanlı popüler bazı yeni nesil meslekler listesi sunalım.

 

» İş İngilizcesi Eğitimi Sertifika Programı

» Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

» Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Sertifika Programı

» Hasta ve Yaşlı Bakımı Eğitimi Sertifika Programı

» Seo Uzmanlığı Eğitimi Sertifika Programı

» İnsan Kaynakları Yönetimi Sertifika Programı

» Diksiyon Eğitimi Sertifika Programı

» İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı

» İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sertifika Programı

» Yaşam Koçluğu Eğitimi Sertifika Programı

» Satış Teknikleri Eğitimi Sertifika Programı

 

 Sertifika Programlarımızı tüm liste olarak incelemek üzere tıklayınız »

 

Bu liste günümüzün popüler meslekleri arasından seçilerek oluşturuldu. İstediğin gibi eleme yapabilir, en severek yapabileceğin mesleği belirleyip hakkında daha kapsamlı araştırma yapabilirsin. ( Üzerine tıklayıp detayları okuyabilirsin )

 

3 - ) Derinlemesine Araştırma Yap

Yukarıdaki listede bir eleme yaptın ve geriye sadece severek yapabileceğini düşündüğün birkaç meslek kaldı. Şimdi bu aşamada onlar üzerinde derinlemesine araştırma yapmaya başlayabilirsin. Bu mesleklerde görev yapan insanlara iletişime geçmeye çalış. Bunun için asla çekingenlik gösterme. Görüştüğün kişilerle yaptığın konuşmalar sırasında notlarını al.

 

4 - ) Artık Meslek Seçimi İçin Hazırsın

Bütün araştırmalarını yaptın. İlgili kişilerle detaylı konuşmalar gerçekleştirdin. Herşeyi detaylı ve çok açış bir şekilde ele aldın. Şimdi büyük ihtimalle artık hangi mesleği seçeceğine dair kesin kanaatin oluştu. Çok iyi. Elde ettiğin bilgilere dayanarak yaptığın analiz sonucu senin her açıdan rahat ve huzurlu olacağını düşündüğün mesleği seçebilirsin. AAncak şunu özellikle belirtelim. Hayatının herhangi bir zamanında hatta yıllar sonra bile fikrini değiştirip bambaşka bir mesleğe yönelebilir, yeni bir meslek öğrenip kariyerini farklı şekilde sürdürebilirsin. Bu son derece normal. Hatta bu konuda aşağıdaki makalemizide okuyabilirsin;

» Yeni Bir Meslek Öğrenmek İçin Geçerli 4 Neden

 

5 - ) Şimdi Hedeflerini Tanımlama Zamanı

Artık net olarak meslek seçimine karar verdin.  Uzun vadeli hedefin seçtiğin mesleğin eğitimini alıp alanında sertifikalı bir uzman olmak. Kısa vadede hedefin stajyerlik programları, kısa workshop’lar yada eğitici seminerler olabilir.  Bu adımda hedeflerine ulaşmak için yapman gerekenleri içeren bir kariyer eylem planı hazırlaman gerekecek. Tıpkı bir girişimcinin kaliteli bir iş planı hazırlaması gibi özen ve dikkatle oluşturup bir dosya şeklinde sürekli yanında bulundur.

Bu senin başarılı olarak ilerlemende önünü net olarak görmeni sağlayacak detaylı yol haritan olacak.  Dolayısı ile hiçbir detayı göz ardı etmeden, kısa ve uzun vadeli bütün hedeflerini, bunlara ulaşmak için yapman gereken işlemleri madde madde detaylı olarak yaz.  Ayrıca hedeflerine ulaşmanda yardımcı olacak çözüm yolları ile birlikte sana engel olacak muhtemel zorluklarıda eklemeyi unutma.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?