5 Adımda İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

5 Adımda İçerik Yazarı Nasıl Olunur?


İçerik Yazarı Nasıl Olunur?  Kısa ve net cevap verelim. Bu yazıda anlattıklarımızı uygulayarak son derece başarılı ve gelir seviyesi yüksek bir içerik yazarı olabilirsiniz.  Bu nasıl olacak merak ediyorsunuz. Gayet doğal bir merak. Yazı yazarak para kazanan insanlar var. Siz de yapabilir misiniz? Tabi ki! Makalemiz size bunu öğretmek için planlandı. Önce şunu bilmelisiniz; İçerik, bir web sitesinin tasarımı ve estetiği kadar önemlidir. Belki de daha çok önemlidir. Neden? Çünkü arama motoru sonuçlarını yönlendirir. Sitenize gelen trafiği artırır. Dahası şirketinizi bir sektör lideri olarak ön plana çıkarır. Daha fazla satış, şirket büyümesi ve prestij olarak geri döner.

Sadece bu kadar mı? Tabi ki hayır! Serbest çalışan bir içerik yazarı olarak hayatını idame ettirmek son derece ideal bir mesleki planlama.  Şirketlerin günümüzdeki en büyük taleplerinden biri kaliteli yazarlar bulmak. Çünkü web siteleri, blogları ve sosyal medya platformları için etkili dijital pazarlama içeriklerine ihtiyaçları var. Onlara bu konuda  yardımcı olmak, profesyonel ve tek başına çalışan girişimciler için mükemmel bir evden çalışma modeli.

İyi bir içerik yazarı olmak aynı zamanda sizi kaliteli yazar statüsüne yükseltir. Siz daha profesyonel oldukça prestijinizde gelir seviyenizde artacaktır. Neden? Çünkü dijitalleşen dünyada en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden birini icra ediyorsunuz. Bu, dijital içerik yazarlığı. Yapmaktan zevk alacağınız son derece keyifli bir kariyer yolculuğu. İçerik Yazarı Nasıl Olunur? sorusunun uygulamalı cevabını birazdan öğreneceksiniz. Araştırmayı, teknolojiyi, yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız içerik yazarlığı tam size göre.

Genel olarak düzenli blog yazıları, web sitesi sayfaları, e-posta bültenleri, ürün açıklamaları ve teknik inceleme yazıları için yoğun talepler alırsınız. Yüksek kaliteli içeriğe olan talebin artması yakın zamanda yavaşlayacak gibi görünmüyor. Aksine artarak devam edecek.  Bu nedenle başlamak için şimdi tam zamanı.

 

Online İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?  Tabi ki her konuda geçerli kuralı uygulamakla. Yani kaliteli bir eğitimle içerik yazarı olunur. Online içerik yazarları hayatın her kesiminden gelebilir. Hemen hemen tamamı eğitimlidir. Eğitimden kasıt belli bir tahsil seviyesi. Yani örneğin üniversite. Ancak üniversite eğitimi asla zorunlu bir şart değil. Belirli bir kültürel birikiminiz varsa. Okumayı, araştırmayı seviyorsanız. Dünyaya bakışınız akılcı bir seviyede ise siz de başarılı bir içerik yazarı olabilirsiniz. Ancak yeni başlayanların hangi adımları atması gerektiğini bilmesi çok önemli. Bilinçli yapılan girişim hızlı sonuç almanızı sağlar. Size en doğru çözümü sunuyor olacağız. Konu başlığımız bu yüzden 5 Adımda İçerik Yazarı Nasıl Olunur? şeklinde. Yani sıfırdan en etkili adımlarla ilerleyeceğiz. Başlayalım;

 

5 Adımda İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

1. İçerik Yazarlığı Eğitimi

Kuşkusuz her branşın, her konunun en iyi öğrenme şekli onun profesyonel eğitimini almaktan geçiyor. Biz de öyle yapacağız. Önce Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi bir diğer ifadeyle Online İçerik Yazarlığı Eğitimi alarak başlayacağız. Neden? Çünkü sistemli ve kurallara uygun yazmak bunun nasıl yapılacağını öğrenmekle başlar. Dijital Yazarlık yapabilmek için başta google olmak üzere arama motorlarının içerik kriterlerini bilmek,  dil bilgisi kurallarına büyük oranda hakim olmak gerekiyor. Yeterli mi? Hayır. Aynı zamanda hedeflenen anahtar kelimeleri ustaca kullanabilmek, okuyucu odaklı, fayda oluşturur tarzda yazmak gerekiyor.

Dahası;

   • Anlam bütünlüğü
   • İçerik kurgusu
   • SEO kriterleri
   • Kullanıcı niyeti
   • Meta Tag
   • Başlık ve alt başlık kullanımı
   • İçerik türleri

gibi çok sayıda kriter hakkında bilgi sahibi olmak ve içeriği bu yapıya uygun olarak oluşturmak gerekiyor. Bu yüzden atılacak ilk adım İçerik Yazarlığı Eğitimi  almak. Boğaziçi Enstitüsünün sunmuş olduğu Uygulamalı Dijital İçerik Yazarlığı Eğitimi  hakkında detaylı inceleme yapabilir, neleri öğreneceğinizi bizzat görebilirsiniz. Eğitim sonunda sektöre bir profesyonel olarak başlayacaksınız. Ayrıca alacağınız İçerik Yazarlığı Sertifikası öz geçmişinizde farkındalık oluştururken daha çok tercih edilmenizi de sağlayacak.

 

2. Bir Web Siteniz Olsun

Dijital Yazarlık eğitiminizi aldınız. Şimdi öğrendiklerinizi bizzat kendi siteniz üzerinde uygulama zamanı. Web siteniz aynı zamanda dijital içerik yazarına ihtiyaç duyan potansiyel müşterilerinizle aranızda köprü görevi yürütecek.  Web siteniz hızlı açılsın ve mutlaka mobil uyumlu olsun. Hakkımızda, hizmetlerimiz, iletişim ve benzeri sayfalarını asla eksik bırakmayın. Mutlaka bir blog bölümü oluşturun ve yazmaya başlayın. Hangi konuda? Tabi ki öncelik kendi sektörünüz. Sonra teknoloji ve yeni trendler. Ancak çok dikkat edin. Amacınız insanlara fayda sunmak olmalı. İçerik Yazarlığı Eğitimi  sırasında öğrendiklerinizi uygulama zamanı geldi. Yazılarınız dikkat çeksin. Tıklama alsın. Okunsun ve fayda sunsun.

 

3. Temel SEO Kriterlerini Öğrenin

Neden? Çünkü online içerik yazarlığı sadece kelimelerden ibaret değil.  Ve giderek daha fazla dijital yazarın, SEO konusunda da en az temel seviyede yetkin olması bekleniyor. Bu son derece haklı bir istek. İnsanlar sitelerinde yayınlanacak yazıların aramalarda başarılı sonuç vermesini ister. Bunu SEO bilginizi de kullanarak siz yapacaksınız.

SEO korkutucu gelebilir. Çünkü başlı başına kompleks bir sistemden bahsediyoruz. Ancak gözünüz korkmasın. Anahtar kelime kullanımı, H etiket kriterleri, alt başlık kullanımı gibi belli başlı temel SEO bilgilerini kolayca öğrenebilirsiniz. Bu da sektörde iş yapma imkânınızı son derece artıracaktır. SEO konusunda kaynak aramanıza gerek yok. Öğrenmeye başlamak için en uygun ortam yine Boğaziçi Enstitüsü olacak. Temel SEO Eğitimi sunuyor. Dahası eğitim tamamen ücretsiz. Bu imkânı değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Ücretsiz SEO Eğitimini inceleyebilirsiniz.

 

4. Sosyal Medyada Aktif Olun

Web sitenizin yanı sıra, sosyal medyada daha aktif yer almak da kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olacaktır. Özellikle Twitter ve LinkedIn'i diğer yazarlarla ağ kurmak ve dijital yazar arayanlarla etkileşime girebilmek için kullanabilirsiniz. Bu iki platform sizi insanlara alanınızda ciddi bir uzman olarak sunacaktır. Son derece profesyonel bir sosyal varlık oluşturmak için tüm profillerinizi ve web sitenizi birbirine bağladığınızdan emin olun.

 

5. Webmaster Forumlarında İlân Yayınlayın

Yukarıdaki 4 adımı eksiksiz tamamladıysanız tebrikler! Şimdi özellikle online dijital ticaretin yoğun olarak yaşandığı webmaster platformlarında makale yazma ilanları yayınlayabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin, Blogunuz için düzenli içerik oluşturabilirim şeklinde bir giriş yapıp sunacağınız hizmeti detaylandırdığınız bir ilan yayınlayabilirsiniz. R10, Donanım Haber, Wmaraci gibi forumlar bu konu için son derece uygun platformlar. Başlangıçta her konuda olduğu gibi biraz zorluk çekebilirsiniz. Ancak deneyim kazandıkça müşterilerinizin bizzat kendileri size talepte bulunmaya başlayacaktır. Bu aşamada şunu özellikle vurgulayalım. Kalite her zaman vazgeçilmez prensibiniz olsun.  Bundan asla taviz vermeyin.

Kaliteyi sağlamak için;

   • Verdiğiniz sözü mutlaka tutun. Bir engel çıkacaksa mutlaka bildirin.
   • Sizden talep edilen yazıları son derece kaliteli oluşturun.
   • Ücret politikası konusunda en uygun seviyeyi belirleyin.
   • Yazılarınız gerek müşterilerinize için gerekse okuyucularınız için faydalı olsun.

 

Etkili İçerik Nasıl Yazılır?

Dikkat çeken, etkili ve  kaliteli yazılar yazmanın çok gizli bir formülü yok.  Deneyim, bilgi birikimi ve kültürel seviye bunda son derece etkili. Yazılarınızın kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek birkaç ipucu paylaşalım:

  • Merak Uyandıran Bir Başlık Yazın:  Başlık, yazının geri kalanını okuyup okumayacakları konusunda okuyucularınıza fikir verir. Hatta yönlendirir.  Başlık ilgi uyandırmıyorsa, bir duyguyu harekete geçirmiyorsa ya da okuyucunun konu hakkında daha fazla bilgi edinme isteğini tetiklemiyorsa yazınızda istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz.
  • Dikkat Çeken Bir Özet Oluşturun:  Okuyucuları başlıktan sonra içeriğin kendisine yönlendirmek için üç saniyeniz var.  Özet kısımda görünen ilk birkaç cümle,  okuyucuların içeriğinizin geri kalanını okumaları konusunda belirleyici rol oynar. Merak uyandırmalı, dikkat çekmeli ve içeriğe yönlendirmelisiniz.
  • Detaylı Araştırma Yapın: Özellikle alanınız dışında akademik makale, teknoloji konulu makale ya da teknik konulu bir makale oluşturuyorsanız  konu hakkında son derece kapsamlı bilgiye sahip olmalısınız. Bunun için araştırma yapmalısınız. Güvenilirlik oluşturmak ve iddialarınızı desteklemek için istatistikleri, verileri ve ölçümleri makalenize mutlaka dâhil edin. Araştırmasını iyi yapmadığınız hiçbir konuyu asla yazmayın.
  • İçeriğinizi Optimize Edin: En iyi dijital içerik 5 satırı aşmayan kısa paragraflardan, anlam bütünlüğü sağlayan kısa cümlelerden ve madde işaretli listelerden oluşur. Daha sonra içeriğinizi SEO bilginizi kullanılarak arama motorları için mutlaka optimize edin.
  • Yayından Önce Dikkatli İnceleyin:  Makalenizi oluşturduktan sonra asla hemen yayına almayın. Önce en başa geri dönün ve yazınızı detaylı olarak gözden geçirin. Olası hataları ve yazım yanlışlarını nasıl düzeltebileceğinizi planlayın.

 

Sonuç

Etkili içerik yazmak ve tercih edilen bir içerik yazarı olmak için bu makalede yazdıklarımızı bir rehber olarak düşünün. Sonrasında hemen uygulama aşamasına geçin ve eksiksiz olarak hepsini yerine getirin. Bu süreç sizin prestijli bir içerik yazarı olmanızı sağlayacak. Aynı zamanda gelir seviyesi yüksek keyifli bir kariyer yolculuğu yapacaksınız.

Unutmayın! Web siteleri için kaliteli içerik kritik öneme sahip. İçerik oluşturmak sadece yazıp siteye eklemek değildir. Aynı zamanda söz konusu içeriğin yüksek kalitede olmasını sağlamak gerekiyor. Arama motorları, web sitesi içeriklerini tarar ve  iyi yazılmış makalelerin bulunduğu siteleri ödüllendirir. Söz konusu içerik genellikle sıfır noktada rich snippet olarak yerini alır. Bu size her açıdan yüksek geri dönüşüm sağlayacak üst düzey bir başarıdır. Artık her yönüyle İçerik Yazarı Nasıl Olunur?   biliyorsunuz. Şimdi bildiklerinizi uygulama zamanı. Her zaman aklınıza takılanları sorabilir, Boğaziçi Enstitüsü desteğini alabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}