Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
3D Üretim Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

3D Üretim Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?


Dijital ortamda, AutoCAD, Solidworks, 3DsMax programları kullanılarak tasarlanan CAD çizimlerini gerçek hayata entegre eden üç boyutlu yazıcılar, günümüzde en çok kullanılan araçların başında gelir.

   İlk kez 1984 yılında Charless Hull tarafından kullanılan üç boyulu yazıcılar, 1986 yılında kurulan 3D System şirketi ile hem dijital hem de imalat sektöründe yeni bir dönemin başlamasını sağlamıştır.

Tasarımları katı nesneler halinde kullanıma hazır hale getiren üç boyutlu yazıcılar, hemen her sektörün tasarım alanında tercih ettiği cihazlardan birisidir.
Sanal tasarımları birden fazla materyal kullanarak katı nesnelere dönüştüren üç boyutlu yazıcıların; kartezyen yazıcı, delta yazıcı ve core xy yazıcı gibi çeşitleri bulunur. Genellikle filament adı verilen termo plastik materyallerden faydalanılan üretim sürecinde sınırsız seçenek sunar.

 

   3D ÜRETİM MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Özellikle sağlık alanında imalatı karışık ve maliyetli olan parçaların üretilmesinde sık kullanılan üç boyutlu yazıcıların gündelik hayata verdiği yön, Üç Boyutlu Yazılım Mühendisliği (3D Üretim Mühendisliği)ni de beraberinde getirmiştir.
Gıda, sağlık, turizm, mimari, sağlık, savunma, giyim, eğlence sektörleri başta olmak üzere geniş bir yelpazede hizmet sunan 3D Üretim Mühendisleri, geleceğin ‘normallerinin bugünden hayal eder ve tasarlar.
Su bardağından çikolataya, otel tasarımından protez kol ve organlara kadar birden fazla tasarımı bir arada sunabilen 3D Üretim Mühendisleri, bireysel ve kişiye özgü de hizmet sunabilmektedir.

   3D-uretim-muhendisligi-nedir


Geleceğin sayılı meslekleri arasında yer alan 3D Üretim Mühendisliği kendini özellikle sağlık alanında başarı ile kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra, dünyanın çeşitli ülkelerinde nüfusun gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da hizmetlerine devam eden 3D Üretim Mühendisleri, bilgisayar kontrollü üretim tezgahlarının da vazgeçilmez ustalarının başında gelir.
Hem ekonomik maliyetlerin düşmesinde hem de hata payının minimuma indirilmesinde önemli rol oynayan 3D Üretim Mühendisi, bireylere özgü üretimleri ile dünyanın hemen her yerinde aynı hizmeti sunabilir.

 

   NEDEN 3D ÜRETİM MÜHENDİSLİĞİ?

Endüstri 4.0, birden fazla meslek dalını giderek iş hayatında silmeye devam ediyor. Kol gücüne dayalı iş kollarını yerini alan makineler tahtını bir bir yapay zekâ ve dijital destekli çalışmalara bırakıyor.

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen 3D Üretim Mühendisliği işte tam da bu noktada devreye giren iş kollarından birisi.
Hem geniş bir AR-GE becerisi ve gündem takibi gerektiren bu alan aynı zamanda dünyanın tamamında insanların ve insanlığın faydasına çalışmalar yapmaya da imkan tanıyor.
2000’li yılların başından bu yana artan bireyselleşme, yaşamın birçok alanında farklı yardımcılara da ihtiyaç duyulmasına neden oluyor.
İnsanların temel ihtiyaçlarının yanı sıra bireysel zevklerinin de kolay ve düşük maliyetle üretilmesi, sağlık alanında ilklere imza atılması, dünya kaynaklarının doğru kullanımını gibi futuristik beklentileri de doğrudan destekleyen 3D Üretim Mühendisliği, yaratımın da en güçlü olduğu alanlardan birisi.

 

   neden-3d-uretim-muhendisligi

 

   3D ÜRETİM MÜHENDİSİ NE YAPAR?

Ürünün tespit edilmesi ve gerekli malzemelerin belirlenmesi ile başlayan süreçte aktif olarak görev alan 3D Üretim Mühendisi proje bazlı olarak beklentinin karşılanması için gerekli koşulların oluşmasında rol oynar.
Üretim için gerekli olan ve üretim sırasında kullanılan malzemeye ilişkin maliyetlerin hesaplanması, kalite ölçümlerinin yapılarak ürünün değerlendirilmesi de yine 3D Üretim Mühendisliği görev tanımları arasında bulunur.
Makine ve ekipmanlar için gerekli olan çalışmaların yürütülmesi ve bu çalışmayı yürütecek teknik ekiplerin denetiminden de sorumlu olan 3D Üretim Mühendisi, verimliliğin en üst seviyeye taşınması için öncüdür.
Doğru stratejilerin belirlenerek üretimin ihtiyaç duyulan alana tam uyum sağlaması için faaliyetlerini sürdüren 3D Üretim Mühendisi, analiz, istatistik ve raporlama gibi yazılı süreçleri de yakından takip eder.
Dünya ülkelerinin ekonomik göstergelerinde de önemli farklar oluşturması beklenen 3D Yazılım Mühendisliği yalnızca geleceğin mesleği olmakla kalmaz, toplumun yaşamına yön vermesi beklenen önemli aktörlerin yetişmesinde de önemli rol oynar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?