Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-31T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
2021'de Başlatabileceğiniz 10 İnternet İş Fikri

2021'de Başlatabileceğiniz 10 İnternet İş Fikri


Gerek sürekli yükselen ve hayatın her alanını kapsayan teknoloji gerekse tüm dünyayı kuşatan corona virüs pandemisi sebebiyle insanların geçimlerini sağlama biçimleri hızla değişiyor. Her yıl giderek daha fazla sayıda insan internet tabanlı online işler yapmaya yöneliyor. Bu gün bağımsız olarak internet üzerinden kendi işini yapan çok sayıda insan var ve elde edilen gelir oldukça iyi seviyelerde.  

Sizde sabah 8  akşam 6 gibi sürekli aynı şekilde devam eden maaşlı eleman olma rutininden kurtulmak  ve daha rahat bir çalışma sistemini benimsemek isteyebilirsiniz. Diğer taraftan tüm dünyayı etkisi altına alan Covıd-19 salgını ile birlikte  mevcut işinizden çıkarılmış yeni bir iş arayışına girmişte olabilirsiniz.  Sebep her ne olursa olsun evinizin konforunda internete dahaylı online işler yapmak, bilgi ve becerilerinizi bu yönde kullanmak çok iyi fikir.

2021'de Başlatabileceğiniz 10 İnternet İş Fikri  konulu makalemizde, 2021'de başlayabileceğiniz en iyi online iş fikirleri ‘nin bir listesini paylaşıyor olacağız.  Merak etmeyin eksik kaldığınız noktalarda uzaktan online olarak katılabileceğiniz sertifika programları ile daha donanımlı olarak adım atabileceksiniz. Şimdi bunları tek tek inceleyelim;

 

2021'de Yapabileceğiniz 10 İnternet İş Fikri

 

1 - Sosyal Medya Yöneticisi

Daha öncesinde Sosyal medya platformlarında kampanya oluşturma ve yönetme konusunda birazda olsa deneyiminiz varsa, şirketlerin ürünlerini Instagram, facebook, Twitter gibi kanallar aracılığıyla tanıtmalarına yardımcı olmak için harekete geçebilirsiniz. Dahası söz konusu şirketlerin ayrıca gelen yorumları yönetme, takipçilerini organik olarak büyütme ve sosyal medya kanallarını geliştirme konusunda yardıma ihtiyacı olabilir. Bu konuda ciddi bir potansiyel mevcut. Paylaşılabilir videolar oluşturarak yada komik GIF 'ler paylaşarak sesinizi insanların duymasını sağlayabiliyorsanız süratle müşteri kazanmaya başlayabilirsiniz.

» Öneri :  Sosyal Medya Yöneticisi olarak internet üzerinden iş yapma konusunda daha profesyonel bir girişimde bulunmak için Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı ‘na kaydolabilir, online olarak alacağınız Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi ile bu alana daha bilinçli ve uzman bir adımla giriş yapabilirsiniz.

 

2 -  Online Öğretmenlik

Matematik, fizik veya yabancı bir dil konusunda uzman mısınız? Öyleyse, dünyanın her yerinden öğrencilere ders vermenizi kolaylaştıran online öğretim işlerine hemen başvurabilirsiniz. Ancak bu konuda çoğu eğitim kurumu ve iş portalı, öğretmenlerin ilgili konuda lisans derecesine sahip olmasını gerektiğini belirtiyor. Dolayısı ile başvurunuzu yapmadan önce  bu detayı kapsadığınızda emin olmanızda fayda var. Tabiki sadece matematik, fizik veya yabancı dil için sınırlı değil bu başvurular. Biliyorsunuz bütün öğrenciler pandemi sebebiyle uzaktan eğitim sürecine geçtiler. Kısaca çok sayıda branşta ders verebilmeniz mümkün.

 

3 - Sanal Asistan

Profesyonel bazda şirket çalışmaları yada ofis görevleri deneyiminiz için online işler olup olmadığını merak ediyorsanız hemen belirtelim elbette var. Örneğin sanal asistan olmak sizin için çok iyi bir seçenek olabilir.  Gelen çağrıları yanıtlama, e-postalara geri dönüşler yapma gibi oldukça basit bir dizi ofis görevini yöneterek çok iyi seviyede gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu görevi yerine getirmek için sakin bir çalışma ortamı ve internet bağlantısı sorunsuz olan bir bilgisayarınız olmalı. Bunların yanı sıra eğer yakınınızda faks çekebileceğiniz bir Türk Telekom şubesi yoksa size birde faks cihazı gerekiyor olacak.  Sürekli bir iş olarak kurgulayıp oldukça iyi seviyede gelir elde etmeniz mümkün.

 

4 - E-posta Pazarlamacısı

Başka kimsenin sahip olmadığı inovatif ve size özel belirli bir yeteneğinizmi var? Örneğin insanların mutlaka okumak isteyeceği e-posta konu satırları oluşturabilir misiniz? Çok iyi. Zira buna günümüz iş dünyasında ciddi anlamda ihtiyaç var. Biliyorsunuz herkes gönderdiği e postaların okunmamasından şikayet ediyor. Tamam spam gönderiler çok olduğu için oluyor bu.  Ancak gerçek şu ki, zaman zaman spam gönderiler bile insanlar tarafından başlığındaki ilgi çekicilikten dolayı tıklanıp açılabiliyor. Sizde merak uyandıran ve mutlaka açma isteği oluşturan başlıklar yazabiliryosanız şirketlerle iletişim kurabilir ve e-posta kampanyalarını yöneterek online gelir edebilirsiniz. Bir defa başarı gösterdikten sonra  birçok şirketle uzun vadeli iş sözleşmeleri imzalarkan bulabilirsiniz kendinizi.

 

5 - Serbest Yazar

İyi bir yazardan öte kaliteli bir yazarsanız, bloglara, dergilere, hatta gazetelere makale yazmak için başvurabilirsiniz. Giderek daha fazla şirket, web sitesinde takipçilerine, potansiyle müşterilerine kaliteli içerik sağlamayı hedefliyor. Bu doğru bir strateji. Zira her web sitesi için blog büyük bir zorunluluk. Neden?. Çünkü blog bölümü kullanıcıları kitlesel olarak çeken tek etken.

Bu etken önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla değer kazanacak. Blogların ve kaliteli içeriğin önemi daha net gözlemlenecek. Zira google kaliteli içerik yayınlayan siteleri artık daha çok ön plana çıkarıyor olacak. Dolayısı ile kaliteli içerik üretebilen kaliteli yazarlara ihtiyaç var. Ancak şunu belirtelim çok iyi bir yazar olmak tek başına yeterli değil. Makaleleriniz aynı zamanda SEO uyumlu olmalı, google standartlarına uygun yazabilmelisiniz.

 

6 - Web Site Tasarımcısı

Web siteleri tasarlama konusunda başarılımısınız?. Değilseniz bile merak etmeyin. Zira eksiklerinizi tamamlayacak çözümü sunacağız. Web tasarımcı olarak kişisel web siteleri isteyenler, şirketler, dernekler ve daha fazlası için web sitesi tasarım işi yapabilirsiniz. Ancak özellikle belirtelim sizinle çalışmak isteyen şirketler Adobe Illustrator, UX ve CSS 'deki yeterliliğinizi test etmek isteyebili.  Dolayısı ile bu konularda donanımlı olduğunuzdan emin olun.

»  Öneri : Bu konudaki eksiklerinizi tamamlamak ve alanınızda uzman olmak için Front-End Web Geliştirme Eğitimi alabilir hem daha bilgili ve donanımlı aynı zamanda oldukça sağlam bir giriş yapabilirsiniz. 

 

7 - Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Günümüzde birçok şirket, uzaktan çalışırken müşteri görüşmelerini halletmek için müşteri hizmetleri temsilcilerini işe alıyor. Öncesinde eğitim veriliyor ve 24 saatlik bir süre içinde çeşitli vardiyalar arasından belirli bir program seçerek göreve başlıyorsunuz. İnsanlarla diyologunuz iyi ise ayrıca telefonda teknik sorunları çözmeyi seviyorsanız online müşteri hizmetleri ilanlarına başvurabilir yada direkt şirketlerin web sitelerinden bu işi yapabileceğinizi belirten profesyonel bir yazı gönderebilirsiniz. Ancak çalışmak için sessiz bir alana ihtiyacınız olacağını unutmayın.

 

8 - SEO Uzmanı

Birçok şirket, arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek kişiler arıyor. Bu arayış günümüzde giderek dahada fazla artış gösterdi. Bunda corona virüs pandemisininde ciddi anlamda etkisi var. Dolayısı ile sürekli daha çok artan bu talepten faydalanmak için SEO Uzmanı olabilirsiniz. Ancak SEO uzmanı olarak çalışmak kuşkusuz en az orta düzey uzmanlığı gerektiriyor. Elbette orta düzeyde yetersiz. Ancak başlangıç için en az bu seviyede olmalısınız. Peki değilseniz. Sorun yok. Bunun içinde çözüm önerimiz var;

»  Öneri : Online olarak Uzaktan Eğitim metodu ile alacağınız profesyonel SEO Uzmanlığı Eğitimi sonrası sektöre başarılı bir giriş yapabilir SEO Uzmanı olarak firmalara hizmet sunmaya başlayabilirsiniz.

 

9 - Facebook Reklam Uzmanı

Biliyorsunuz Facebook reklamları satışları artırmak için oldukça etkili bir yoldur. Ancak bir çok işletme sadece başlangıç yapabiliyor. Sonrasını başarma konusunda eksikler.  Kampanyaları konusunda uzmanlıkları yada buna ayıracak zamanları yok. Bu nedenle Facebook reklam uzmanlarına ciddi anlamda yüksek talep var. Cazip reklam öğelerini nasıl ayarlayacağınızı ve kampanyaları belirli kitle segmentlerine göre nasıl kurgulayacağınızı bildiğiniz sürece, birçok şirketle iş anlaşması yapabilir ve hangi firma için çalışmak istediğinize siz karar verebilirsiniz.

 

10 – Online İnsan Kaynakları Uzmanı

İşe alma görevlileri olan insan kaynakları uzmanları yakın geçmişte sadece ofis ortamında çalışıyorlardı. Ancak artık işler değişti. Yeni süreçte evinizin konforunda online insan kaynakları uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Ana görevleriniz arasında boş pozisyonların duyurusu ile eleman ilanı yayınlamak ve bünyesinde çalışacağınız şirket için potansiyel çalışanları aramak olacaktır. Ancak bazı şirketler, başvuru sahiplerini önceden tarayıp, CV ‘lerini inceleyerek firmadaki ilgili yöneticiye sadece en iyilerini gönderebilmeniz için adaylarla telefon görüşmesi yapmanızıda isteyebilir.

»  Öneri :İnsan Kaynakları Uzmanı konusunda daha yetkin olmak ve eksiklerinizi tamamlamak için İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi alabilir sektöre uzman olarak giriş yapabilirsiniz. 

 

Sonuç

İnternet tabanlı online işlere ve evden çalışabilmeye olan talep yakın zamanda bitmeyecek. Hatta rahat olun internet var olduğu sürece katlanarak artacak.  Geleneksel çalışma politikalarının günden güne değiştiği günümüzde, internetten gelir elde etme imkânları tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Amacınız aile ekonominize katkı için yarı zamanlı çalışmak yada evden çalışarak tam zamanlı bir gelir modeli oluşturmak hangisi olursa olsun bütün bu girişimler bulunduğu konumdan ayrılmak ve farklı yenilikleri tanımaktan çekinen çoğu geleneksel çalışanın asla deneyimlemeyeceği ciddi bir esneklik sağlayabilir. İnternet üzerinden yapabileceğiniz daha pek çok iş modeli bulunuyor. Bunları sırası geldikçe sitemizde detaylı olarak inceliyor olacağız. Bu arada yeni nesil işlere ve yepyeni bir dünyaya hazır olmak için kendinizi sürekli geliştirmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?