Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
2021 Yılının En İyi 5 Ücretsiz Video Düzenleme Programı

2021 Yılının En İyi 5 Ücretsiz Video Düzenleme Programı


Video pazarlamanın dijital medya çalışmalarınızı daha fazla hızlandıracağını ve çok daha yüksek performans elde edeceğinizi biliyor musunuz?  Bu makaleyi okuyor olmanız işletmeniz için En İyi Ücretsiz Video Düzenleme Programı aradığınızı gösteriyor. Dolayısıyla evet video pazarlamanın dijital medya için göz ardı öneminin farkındasınız. Bu çok iyi. Ancak zamanınızı ve paranızı en iyi video düzenleme programı olarak gördüğünüz şeye yatırmadan önce, buna neden ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde anlamanız gerekiyor.

Yani hedefi netleştirmeliyiz ki ona ulaşmak kolaylaşsın. Öncelikli olarak tam olarak neyi istediğiniz belirlemek için birkaç soru soralım. Daha sonra 2021 Yılının En İyi 5 Ücretsiz Video Düzenleme Programı için detayları anlatıyor olacağız. Başlayalım;

 

Video Düzenleme İhtiyacınızı Teşhis İçin 4 Soru

1 - Ne Tür Videolar Hazırlayacaksınız?

Sosyal medya için yalnızca çok kısa, basit videolar oluşturmayı planlıyorsanız, bu durumda ücretsiz bir yazılım indirmeniz daha iyi olacaktır. Büyük ihtimalle akıllı telefonunuzun varsayılan olarak gelen fotoğraf uygulaması, rengi ayarlama ve klipleri kırpma gibi ihtiyacınız olan hızlı düzenleme seçeneklerini size sunacaktır. Ancak benzersiz grafikler ve efektler gibi daha fazla özelleştirme seçeneğiyle daha uzun videolar oluşturmak istiyorsanız, ücretsiz bir video düzenleyici sizin için çok sınırlı olabilir. Temel olarak, videolarınız ne kadar basitse, bir video düzenleme yazılımında aradığınız özelliklerin sayısı da o kadar az olur.

2 - Ne Sıklıkla Video Oluşturacaksınız?

Ne sıklıkla video hazırlayacağınızı bilmek, video düzenleme programına ne kadar harcamanız gerektiğini belirlemenize büyük oranda yardımcı olacaktır. Yalnızca tek seferlik bir proje planlıyorsanız, her şeyi bir araya getirmek için ücretsiz bir video düzenleme yazılımı kullanmak ya da profesyonel bir video düzenleyici kiralamak yeterli olur.

Ancak videoyu içerik pazarlama stratejinizde düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız bu durumda yazılım satın almak işletmeniz için en akılcı strateji ve  başarılı bir yatırım olabilir. İkinci bir seçenek olarak eğer sizin bütün bunlar için vaktiniz yoksa alanında profesyonel bir video prodüksiyon personelini şirket bünyesine dahil etmekte dikkate alınacak bir fikir.

3 - Video Düzenleme Deneyiminiz Nedir?

Eğer video düzenleme konusunda son derece amatörseniz hatta bunun üstüne birde hiç denemediğiniz, nasıl kullanıldığını bilmediğiniz bir video düzenleme programı seçerseniz bu yanlış tercih video düzenleme sürecini sizin için zorlaştırabilir. Dolayısıyla bilmediğiniz için çok fazla vaktinizi alacak. Karmaşık programları indirmek yerine Daha az zaman harcayarak telefonunuzdaki standart video düzenleme uygulamasını öğrenmeye çalışmak ideal bir davranış olacaktır. Profesyonel düzeyde bir video düzenleme programı satın aldığınızda evet birçok harika özelliğe erişebilirsiniz. Ancak unutmayın bu özelliklerde uzmanlaşmak ve programını tam fonksiyonları ile hatasız kullanmayı öğrenmek çok fazla zaman alır.

4 - Video Düzenlemek İçin Hangi Teknolojiyi Kullanacaksınız?

En iyi video düzenleme yazılımlarından bazıları yalnızca belirli işletim sistemlerinde kullanılabilir.  Örneğin Mac ‘te kullanılabilen bir yazılım windows ortamında kullanılmayabilir. Yada İphone telefonda çalışan bir bir yazılım Android cihazda hata verebilir. Dolayısı ile Windows ortamında, Mac'te, iPhone'da veya başka herhangi bir cihazda video oluşturup oluşturmayacağınızı bilmek, seçeneklerinizi daraltmanıza ve kararınızı çok daha kolay vermenize son derece yardımcı olacaktır.

 

Sorular ışığında neye ihtiyacınız olduğunu net olarak anladınız. Bu çok iyi bir gelişme. O halde ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacak Ücretsiz Video Düzenleme Programları 2021 için en iyi uygulamaları sizler için araştırıp kaleme aldık. Aşağıdaki programlar son derece profesyonel düzeyde hazırlanmış. Ancak hiç bir ücret gerektirmeden istediğinizden fazla özelliği kullanabileceğiniz yapıda size sunuluyor. İnceleyelim;

 

5 Ücretsiz Video Düzenleme Programı

 

1 - iMovie

imovie

Eğer Mac'iniz, iPad'iniz ya da iPhone'unuz varsa, zaten kullanabileceğiniz bir iMovie programına sahipsiniz. Bu program, her yetenek seviyesine göre kullanıcı düzeyinden içerik oluşturucular için farklı kullanımı kolaylığı sunar. MacOS ve iOS sistemlerde çalışır. 4K görüntüleri işleyebilir. Ücretli bir video düzenleme yazılımındaki tüm özelliklere sahip olmasa bile, kısa sürede profesyonel bir video oluşturmanıza izin verecek temel özellikleri sağlayacaktır size.

İmovie şu özelliklerle birlikte gelir:

» Profesyonel düzenleme

» Yüksek doğrululuklu filtreleme

» Ekstra Özel Efektler

» Basitleştirilmiş film müzikleri

» Yeşil arka plan efektleri

» Yüksek performans

» Ve dahası

İMovie'nin göze çarpan en büyük farkı onu Apple cihazlarında kullanabilmenizdir. İPad'inizde bir proje başlatır ancak bir MacBook'a geçmeye karar verirseniz, bunu Apple'ın iCloud veya AirDrop'uyla kolayca yapabilirsiniz. İMovie ile başlar ilerleyen süreçte Apple'ın ücretli video düzenleme yazılımı Final Cut Pro'ya yatırım yapmaya karar verirseniz, yeni yazılımda iMovie dosyasını açarken çok fazla sorun yaşamazsınız.

 

2 - OpenShot

openshot

OpenShot, kullanımı son derece kolay, öğrenmesi hızlı ve şaşırtıcı derecede güçlü açık kaynak video düzenleme yazılımı. MacOS, Windows ve Linux işletim sistemleri ile uyumlu çalışır. İMovie'nin aksine, Open Shot'ı kullanmak için bir Apple cihazına ihtiyacınızda yok.

OpenShot Temel Özellikleri:

» Güçlü animasyon çerçevesi

» Basil kullanıcı arayüzü

» Sınırsız katmanlar sunar

» 3D başlıklar

» Tüm işletim sistemleri ile uyumluluk

» Ses dosyalarını dönüştürme

» Zengin video efektler

» 70 ‘ten fazla dilde kullanım

» Ve dahası

OpenShot, ses, video ve resimler dahil olmak üzere çeşitli dosya biçimleriyle son derece uyumlu çalışır. Dolayısı ile istediğiniz şekilde bir video düzenleme işlemi yapabilirsiniz. OpenShot aynı zamanda birçok etkili video efekti içeriyor. Kullanımı ise oldukça basit. Bir video efektini çektiğiniz videoya sürükleyin ve parlaklığı, gama, renk tonu, gri tonlama, kroma tuşu ve çok daha fazlasını istediğiniz gibi ayarlayın. Geçişler, animasyon ve zaman kontrolüyle birlikte OpenShot ‘un son derece güçlü bir video düzenleyici olduğunu göreceksiniz.

 

3 - DaVinci Resolve

davinciresolve

DaVinci Resolve, ücretli bir yazılımda bulunan özellikleri ücretsiz olarak isteyen biri için en iyi video düzenleme yazılımı olarak görülebilir. Tıpkı OpenShot gibi MacOS, Windows ve Linux platformlarında sorunsuz çalışır. DaVinci Resolve, kurgulama, renk düzeltme, görsel efektler, hareketli grafikler ve ses post prodüksiyonunu tek bir yazılım aracında birleştiren oldukça başarlı bir video düzenleme programı.

Arayüzü son derece modern.  Öğrenmesi yeterince kolay. DaVinci Resolve, birden fazla uygulamanın özelliğini sunabilen komple bir uygulama. Bu yüzden daha hızlı ve daha yüksek kalitede çalışmanıza imkân tanır. Bu, tüm süreç boyunca orijinal kalitedeki görüntülerle çalışabileceğiniz anlamına geliyor. Tek bir uygulamada kendi post prodüksiyon stüdyonuzun düşünün. DaVinci Resolve ile size sunulan bu teknoloji.

DaVinci Resolve Temel Özellikleri Şöyle;

» Görsel efektler

» Renk ayarları

» Ses üretimi

» Yapay zeka tabanlı sihirli maske

» Yeşil veya mavi bir ekranı kaldırma

» Çekiminizde istemediğiniz şeyleri kaldırmak

» Hareketli nesneleri izole etme

» 3B öğelerle çalışma

» Ve dahası

Ücretsiz sürümü sizin video işlerinizi çok fazlası ile görecektir. Ancak bu programın ücretsiz versiyonunu çok beğenip düşündüğünüzden daha fazla özellik barındıran ücretli versiyonunda neler var merak ediyorsanız sadece şunu belirtelim DaVinci Resolve renk sayfası, Hollywood'un en gelişmiş renk düzelticisidir. Üstteki diğer video düzenleme programları dahil herhangi bir video yazılımından daha fazla sayıda üst düzey sinema filmini ve televizyon şovunu renklendirmek ve bitirmek için kullanılmıştır. Ücretli versiyon olan DaVinci Resolve Studio 'nun tek seferlik 299 $ 'lık bir lisans ödemesi var.   

 

4 – VSDC Ücretsiz Video Editör

VSDC-video-editor

VSDC Video düzenleyici, video dosyalarını düzenlemek ve çeşitli görsel ve işitsel efektler içeren videolar oluşturmak için tasarlanmıştır. Program zengin işlevsellik sunar. Oldukça basit ve sezgisel bir arayüze sahiptir.  Çok fazla zorlanmadan başarılı videolar oluşturmanıza imkân tanır.

VSDC Video Editör Temel Özellikleri

» Görsel ve işitsel efektler

» Karıştırma modları ve Instagram benzeri filtreler

» Maskeleme

» Hareket izleme

» Sosyal ağlara kolay aktarım

» Tüm formatlarda destek

» 4K ve HD dışa aktarma

» Grafiklerle çalışma

» YouTube yükleyici

» Video Dosyası Dönüştürücü

» Video yakalama

» Ve daha fazlası

Facebook, YouTube, İnstagram, Twitter ve Vimeo için kolayca ve sorunsuz bir şekilde video hazırlamak istiyorsanız VSDC Free Video Editor sizin için sosyal medya kanalınıza uygun bir format seçme ve tüm gereksinimleri karşılama stresini önemli ölçüde azaltan özel dışa aktarma profilleri sunar. 4K UHD, 3D ve VR 360 derecelik kaliteli videolar dahil olmak üzere aynı zamanda yüksek çözünürlüklü görüntüleri işleme kapasitesinede sahiptir.

 

5 – Blender

blender

Blender, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir 3B video oluşturma paketidir. Modelleme, arma, animasyon, simülasyon, oluşturma, birleştirme ve hareket izleme, video düzenleme ve 2D animasyon ardışık düzenini içeren 3B projelerinin tamamını destekler. Ayrıca çekime hazır kamera ve nesne takibi içerir. Video olarak çekilmiş saf görüntüleri içe aktarmanıza, görüntüleri izlemenize, istediğiniz alanı maskelemenize ve kamera hareketlerini 3B sahnenizde canlı olarak görmenize imkân tanıyan çok iyi bir video düzenleme programı.

Blender Video Editör Temel Özellikleri

» Hızlı giriş için özel şekiller

» Profesyonel ses senkronizasyonu

» Otomatik ve manuel izleme

» Güçlü kamera yapılandırması

» İzlediğiniz çekimlerin ve 3B sahnenizin gerçek zamanlı önizlemesi

» Düzlemsel izleme ve Tripod çözücüler için destek

» Kontur ve dolgu için katmanlar ve renkler

» 3B nesneleri fırça darbeleri ile şekillendirme

» Yüksek çözünürlüklü retina ekran desteği

» Göz kamaştırıcı renderler oluşturma

» Güçlü simülasyon araçları

» Çok daha fazlası

Blender yüksek kaliteli donanım ve animasyon araçları sayesinde, şu ana kadar çok sayıda kısa film, reklam, dizi ve uzun metrajlı film için kullanıldı. Aynı zamanda hâla sevilerek kullanılmaya devam ediyor.

 

Sonuç

Gördüğünüz gibi teknoloji hayatın her alanında son derece girift ve kolaylaştırıcı bir şekilde kendini gösteriyor. En baştada belirttiğimiz gibi ilk olarak video düzenleme ya da oluşturma ihtiyacınızın kapsamını net olarak belirledikten sonra buna uygun ücretsiz video düzenleme yazılımını bulmak son derece kolay. Üstelik öğrenmesi çok kolay ve harika özelliklerle birlikte geliyorlar. Her zaman belirttiğimiz gibi 2021 yılı ve sonrası dünya çok daha güzel teknolojilere ve kolaylıklara hazırlanıyor gibi. Çok yakın zamanda hep birlikte gözlemliyor olacak hatta elbette 2021 teknolojisininde tam olarak içinde yer alacağız.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?