Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
2021 Yılında SEO Nasıl Yapılır 8 Önemli Kriter

2021 Yılında SEO Nasıl Yapılır 8 Önemli Kriter


Artık dünya daha hızlı değişiyor. 2020 ‘den öncesini hızla unutun ve süratle 2021 yılına odaklanın. Zira global çapta yepyeni bir döneme girdik. Coronavirüs pandemisi tüm alışkanlıkların değişmesine vesile oldu. Bu SEO içinde geçerli. Daha önce popüler olan trendler şimdi yavaş yavaş unutulmaya yüz tutuyor. Geçmişi bir tarafa bırakıp 2021 Yılında SEO Nasıl Yapılır konusunu tüm yönleriyle ele almak gerek.  Zira Aralık 2020 Google Çekirdek Güncellemesiile kalitenin ön planda yer alacağı bir dizi kriter sunuldu. Çok önemli oldukları özellikle vurgulandı. Kapsamlı bir rehber niteliğindeki makalemizle sizlere 2021 için belirleyici olacak bu kriterler hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlıyoruz. 2021 yılına hazırlıklı girmek için makalemizi bir başucu belgesi gibi sürekli elinizin altında bulundurmak sizin açınızdan çok faydalı olacaktır.

 

2021 Yılının 8 Önemli SEO Kriteri

1 – Üst Düzey Kaliteli İçerik İlk Sırada

2 – Google EAT ve YML Kriteri

3 – Yerel SEO Çok Önemli

4 – Değişen Zamana Uyum Sağlayın

5 – Kullanıcı Deneyimi ( UX )

6 – Mobil Optimizasyon

7 – Sesli Arama Optimizasyonu

8 – Yapılandırılmış Veri (Structured Data )

 

Şimdi bunları tek tek inceleyelim;

 

1 - Üst Düzey Kaliteli İçerik

SEO ‘nun ortaya çıktığı ilk günden içinde bulunduğumuz şu ana kadar kullandığımız bir söz var. “İçerik Kraldır” diyoruz. Bu sözün ihtiva ettiği gerçek her dönem geçerliliği korudu. Şimdi bunu daha güçlendirilmiş şekilde söylemenin vakti geldi. Zira Google 2020 Çekirdek Güncellemesi ile buna her zamankinden çok daha güçlü bir vurgu yaptı. Güncelleme sırasında “içeriğiniz son derece kaliteliyse endişelenmenize gerek yok” şeklinde verdiği mesaj kaliteli içeriğin göz ardı edilemez önemine yapılan en dikkat çekici vurgu.

Ne kadar kaliteli içerik oluşturursanız, sizi o kadar çok kişi fark eder ve yeni yazılarınızı keyifle okumak için tekrar gelir. Kaliteli içerik çalışmalarınız gerek okuyucularınız gerekse başta google olmak üzere arama motorları tarafından  sevilir ve takdir edilir. Zira fayda sağlıyorsunuz. Unutmayın Google, kötü yazılmış içeriklerden hoşlanmıyor. Oluşturduğunuz yazılarla kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamazsanız yada web sitenizde iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturamazsanız özellikle yeni dönemde sizi çok hızlı bir şekilde aşağı çekecektir. Kopya içerikten ise söz bile etmiyoruz. Zira eğer sağdan soldan –çaldığınız- kopya içeriklerle doldurmaya devam ediyorsanız sitenizi gözden çıkarmışsınız demektir.

Ayrıca geçmişte olduğu gibi kelime sayısı takıntısı ile kısa kısa içerikler oluşturup bunları tonlarca anahtar kelimeyle optimize edebileceğinizi, böylece zaten kısa içeriğin tamamen anlamını bozduğunuzun farkında olmadan SEO yaptığınızı düşünecekseniz hemen belirtelim; bu teknik yıllar öncesinde kaldı. Dahası tamamen geçerliliğini yitirdi. Artık makalenizin kalitesi, kullanılan anahtar kelimelerin miktarından çok daha önemli. Makul miktarda anahtar kelimeyi makalenize adeta makaleyi tamamlayan bir parça gibi entegre etmek göz ardı edilemez kriteriniz olacak.

 

2 – Google EAT ve YML Kriteri

E.A.T. kavramı İngilizce Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir ifade. Dilimizde yukarıdaki sırayla “Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik” anlamına gelir.  E.A.T. kavramı Google tarafından ilk defa 2014 yılında detay verilmeden paylaşıldı. Çok daha sonra konu ile ilgili resmi açıklama yapıldı fakat yine detaylı bilgi verilmedi. 2018 yılı Ağustos ayında tıpkı bir güncelleme olarak işleme konuldu ve EAT kriterinin sayfa kalitesi (page quality) açısından değerlendirilecek 3 kriterden biri olduğu belirtildi. Hepsi bu kadar.

Ancak derin araştırmalar neticesi Uzmanlık – Yetkinlik ve Güvenlik anlamları ile özdeşleşen EAT kriterinin kullanıcı üzerinde güven oluşturacak uzmanlık ve yetkinliğe sahip olmayı gerektirdiği sonucuna ulaştık. Peki bu ne demek? Kısaca şu anlama geliyor. Açıklayalım;

» Uzmanlık:  Web sitenizle yayın yaptığınız alanda uzman olmanız gerekiyor. Bu konu daha çok finans, tıp, bilimsel yazılar gibi branşlarda üst düzey öneme sahip olsada makaleler kullanıcılar için son derece doğru ve gerçek anlamda yararlı bilgiler sunuyorsa bu durum uzmanlığı kanıtlamak için yeterli olacaktır. Ancak özellikle belirtelim örneğin sağlık alanında bir web siteniz varsa son derece doğru bilgi sunmanız kritik önem arzediyor. Aksi halde sitenizin google aramalarından silinmesi an meselesi.

» Yetkinlik: İlgili web sitesinde içerikler yayınlayan kişinin konu hakkında üst düzey yetkiliğe sahip olması gerekiyor. Örneğin herhangi bir sitede SEO yada teknoloji konusunda yazılar yazan biri yazdığı bu konularda üst düzey yetkinlik sahibi olmalı. Oluşturulan makaleler ilgili konuyu doğru bilgilerle, tamamen özgün ve okuyucu odaklı olarak kullanıcıya sunuyorsa bu durum makale yazarının konu hakkındaki yetkinliğini ispatlamak için yeterli olarak görülüyor.

» Güvenilirlik: Kullanıcıların söz konusu web sitesine tam anlamıyla güven duyması noktasına dayanıyor.  Bu ifade özellikle kredi kartı bilgileri ile işlem yapılan e-ticaret siteleri için geçerli. Dolayısı ile eğer e ticaret siteniz varsa  SSL sertifikası konusunda son derece titiz davranmalısınız. Bu takibi sadece e ticaret siteleri için geçerli değil.  Tüm web siteleri için zorunlu olan bir google kriteri. Sitenizde SSL sertifikası yoksa özellikle yeni dönemde süratle sıralama kaybetmeniz söz konusu olacaktır.

YML ise Your Money Your Life kelimelerinin baş harflerine vurgu yapan bir kısaltma. Oldukça önemli bir etken. Kavramda Money yani para ifadesinin geçiyor olması sizi yanıltmasın zira vurgulanmak istenen şey paradan daha ötesi. Google konu ile ilgili olarak, sağlık, mutluluk, güvenlik yada finansal durumunu ciddi anlamda etkileyebilecek sayfaları YMYL sayfaları olarak kabul ediyor. Kısaca şöyle örneklendirelim;

Örneğin finansal konular hakkında içerikler oluşturduğunuz sitenizde aynı zamanda yatırım önerileride sunuyorsanız bu durumda insanların mutluluk, güvenlik yada finansal durumunu ciddi anlamda etkileyebilecek bir davranış içindesiniz demektir. Dolayısı ile yetkinlik seviyeniz buna uygun değilse, doğru bilgiler yerine sağdan soldan doğruluğu kanıtlanmamış alıntılarada yer veriyorsanız siteniz şimdiye kadar google aramalarından silinmediyse silinmesi an meselesidir. Tavsiyemiz eğer internette var olmak istiyorsanız tam anlamıyla uzman olduğunuz alanda yayın yapan bir web sitesi oluşturup %100 doğru bilgilerle kaliteli içerikler oluşturmanız.  

 

3 – Yerel SEO Çok Önemli

Yeni dönemde özellikle coronavirüs pandemisininde sebep olduğu etki ile Yerel SEO çok daha fazla değer kazandı. Zira tüm hayat bir anda ve çok kısa sürede hemen hemen tamamen dijitale yönlendi. İş hayatı, sağlık, eğitim hatta yemek sektörü bile evden yada sipariş sistemi ile uzaktan yönetiliyor durumda. Bu süreçte insanların internetteki varlığınızdan haberdar olmasını istiyorsanız yerel SEO ‘ya çok daha fazla önem vermeniz gerekiyor.

 

4 – Değişen Zamana Uyum Sağlayın

Fiziki bir mekanda faaliyet gösteren bir işletme olsanız bile süratle yeni gelişmelere uyum sağlayabilecek  yapıda olmanız çok önemli. Bu realite corona virüs pandemisi sürecinde daha net anlaşılıyor. Zira artık insanlar online hizmet almayı tercih ediyor. Restoranlar dahil bir çok sektörün kapalı olduğu bu dönemde varlığınızın devam etmesini istiyorsanız mutlaka yeni dönemler için bir B planınız olmalı. Bu konuda birkaç öneri sunalım;

1 - İnternetten Hizmet Sunmaya Odaklanın: Fiziki olarak hizmet veren bir restoran olduğunuzu düşünelim. Şu anda kapalı olacaktınız. Peki bu kapalılık sürecinde ne olacak?. Elbette her zamanki gibi çalışmanız gerekiyor. Ancak artık müşterilerinize hizmet şekliniz farklı olacaktır. İnsanların mekanınıza gelerek yedikleri yemekleri paketler halinde yayınlayıp siparişlerinizi online alacağınız kaliteli bir web sitesi planlayın. Böylece yeni döneme kısa sürede uyum sağlıyor olacaksınız. Restoran örneği üzerinden açıklama yaptık. Ancak bu örnek şu anda kapalı olan tüm sektörler için geçerli. Unutmayın insanlar artık herşeyi internet vasıtasıyla sağlamaya çalışıyor.

2 – Online Danışmanlık Sitenizi Yayınlayın : Her ihtiyacını internetten karşılamak insanların zamandan tasarruf etmelerinide sağlıyor. Dolayısı ile artık onları internetten ayırıp fiziki ortamlara göndermek daha zor. Sz hangi sektörde olursanız olun internet üzerinde size ulaşılmasını sağlayacak bir web siteniz mutlaka olmalı. Web siteniz aynı zamanda SEO açısından iyi seviyede olmalı ki aranınca bulunsun.  Örneğin bir avukat olabilirsiniz. Yada emlakçı.  Unutmayın artık müşterileriniz size çok daha az uğrayacak. Özellikle kapalı olduğunuz zamanlarda onlara hiç ulaşamayacaksınız. Dolayısı ile onların sorularına cevap verebilecek, aradıklarında telefonlarını açacak, toplantıları internet üzerinden organize edecek bir online danışmanlık sitesi iyi fikir olacaktır.

3 -  3D Video ve Sanal Turlar Oluşturun :  Bir emlak acentesi yada mobilya mağazası sahibi olarak  müşterilerinize satmak yada kiralamak istediğiniz  evi yada mobilyaları 3D Sanal Tur teknolojisi ile online gösterebileceğiniz bir web sitesi yada uygulama planlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda mevcut işinizi potansiyel olarak daha fazla büyütecektir.

 

5 – Kullanıcı Deneyimi ( UX )

Google arama sonuçlarını filtreleme konusunda daha üst düzey kaliteye odaklanmaya başladığından beri yüksek kaliteli içeriğin yanı sıra çok önemli bir nokta daha göze çarpıyor. Bu nokta Başarılı bir UX ( kullanıcı deneyimi ) kriteri. Dünya çapında tüketicilerin % 89'u, kötü bir web sitesi kullanıcı deneyiminin hemen ardından o web sitesini hemen terkedip rakiplerinden birinden alışveriş yapıyor. Bu ciddi bir oran. Sitenize gelen kullanıcıyı kullanışsız web sitenizle karşılamamalısınız. Kullanıcı deneyimi 2021 ve sonrasında en çok tartışılan konulardan olacak. Bizde Uzaktan Eğitim sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak web sitemizin blog bölümünde bu konuyu dünya ile eş zamanlı olarak bütün detayları ile burada zaman zaman ele alıyor olacağız. Diğerleri gibi bu konudaki makalelerimizde size aradığınızı sunma noktasında üst düzey destek sağlıyor olacak. 

 

6 – Mobil Optimizasyon

Sürekli yeni nesil teknolojilerin ortaya çıktığı hayatı kısa sürede etkisi altına aldığı çok hızlı bir çağda yaşıyoruz.  Dikkat ederseniz her yaştan insan yeni teknolojik trendleri takip etmeye ve bir an önce bunlara hakim olmaya çalışıyor. Bu takip ve uyum sağlama konusunda onlarla aynı yolda olmalısınız. Örneğin mobil arama gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Herkesin bilgisayarı yok ama herkesin akıllı telefonu var.

Dolayısı ile web sitenizi ve içeriklerinizi mobil uyumlu ve mobil versiyonu daha kolay bulunacak şekilde düzenlerseniz gerek arama motorları gerekse kullanıcılar bu durumu mutlaka takdir edeceklerdir. Web sitenizi sadece masaüstü bilgisayarlar için optimize edilmiş halde bırakmak şimdiye kadar yaptığınız en büyük hatalardan biri olabilir.  Tabiki masaüstü görünümde çok başarılı görünmeli ve son derece hızlı açılmalı. Ancak Google yeniden ve özellikle Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi ile mobil optimizasyonun bir zorunluluk olduğunu ve göz ardı edilemez önemi konusunda uyardı.

 

7 – Sesli Arama Optimizasyonu

Özellikle belirtelim Dünya çapında kullanıcıların % 30 ve daha fazla kişi mobil cihazlarda sesli aramayı kullanıyor.  Neden? Çünkü artık böyle bir teknoloji var ve kullanımı çok kolay. Örneğin trafikte yazamazsınız ancak bu durumda bile sesli arama yapabilir istediğiniz konuyu sorgulayabilirsiniz. Böyle bir kolaylık varken neden aramakla uğraşsın insanlar?. O halde ile içeriklerinizi süratle sesli arama için optimize etmelisiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Çok kolay. Zira bu konuda daha önce bir rehber hazırladık.

» Detaylı olarak öğrenmek İçin Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

 

8 – Yapılandırılmış Veri (Structured Data )

Yapılandırılmış veriler, Google'ın bir sayfadaki içeriğin ne hakkında olduğunu tam olarak anlamasına yardımcı olur. Bu kriteri uyguladığınızda sitenizdeki içeriklerin öne çıkan snippet şeklinde sıralanarak daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Google aramalarının sıfır noktasında yakaladığınız en iyi sonuç hitinizide sitenizin otoritesinide artıracaktır.  Örneğin sıfır noktasında şu sonucu yakalayacaksınız;

rich-snippet

Peki bunu nasıl yapacaksınız?. Mesela sitenize bir SSS yani sık sorulan sorular sayfası oluşturup alt alta açılır bir liste şeklinde soru cevap sayfanızı optimize edebilirsiniz. Bu aşamada kod bölümünü düzenlemek içinde schema.org sitesini kullanacaksınız. Bu site yapılandırılmış veriyi işaretlemekte kullanılan etiket ve kodları bulundurur. Böylece rich snippet, featured snippet yada yapılandırılmış veri türlerini SERP ( arama ) sonuçlarında gösterebiliriz.

Ancak veri şemalarının hangi amaçla kullanıldığını öğrenip içeriğinize yada sitenize uygun olanı kullanmanız gerekiyor. Zira schema.org çok fazla şema modeli sunar.  Doğru kullandığınız takdirde, SEO performansınızı daha iyi seviyeye getirip otoritenizide artıracaktır.

 

Sonuç

Dünya her geçen gün daha fazla değişiyor. Teknolojiyi adeta zirve noktada. Yarın yepyeni yeni nesil teknolojik cihaz yada hizmetlerle karşılaşabilirsiniz. Google ‘da değişiyor düzenli olarak güncellediği SEO kriterleride. İnsan yarın ne olacağını net olarak bilemez. Ancak ne olursa olsun her şeye rağmen ortaya çıkacak yeni durumlara uyum sağlayacak seviyede olmak akılcı bir strateji olacaktır. Şu an hangi sektörde ne iş yapıyor olursanız olun iş modellerinizi yeni nesil teknolojilere süratle uyum sağlayacak seviyeye taşıyın. Yada örneğin coronavirüs pandemisi gibi tüm dünyayı etkisi altına alan sıradışı durumlara karşı dijital dünyaya uyumlu bir strateji belirleyin.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?