2021 Yılında Saha Satış Temsilcisi Olmak

2021 Yılında Saha Satış Temsilcisi Olmak


Kariyerinizi Saha Satış Temsilcisi olarak yapmayı planlıyorsunuz? İyi fikir. Çünkü prestijli ve yüksek gelirli bir meslek. O halde işte size iyi haber! Doğru yerdesiniz. Saha Satış Temsilcisi olma konusunda bilmeniz gereken her şey bu makalede. Saha Satış Temsilcisi Rehberi niteliğinde oluşturduk bu yazıyı. Son derece nitelikli bilgiler eşliğinde tüm detayları öğreneceksiniz.

Bu yazı kariyer yolculuğunuzun başlangıcı olacak doğru adımı atmanız için size rehberlik edecek. Temel ve teknik bilgilerle adım adım ilerliyor olacağız. Önce saha satış kavramı hakkında sizi bilgilendirelim. Yazının sonlarına doğru her şey netleşmiş olacak zaten. Haydi başlayalım;

 

Saha Satış Nedir?

Saha Satış;  isminden de anlaşılacağı üzere sahada satışı ifade eder. Bu modelde direkt olarak dışarıda işletme dışında satış çalışmaları yürütülür. Büyük ya da küçük işletmeler bu görev için Saha Satış Elemanı ya da Saha Satış Temsilcisi ünvanlı personel istihdam eder. Saha satış personelleri işletmelerin belirledikleri satış hedefleri çerçevesinde satış ve pazarlama çalışmaları yapar. Saha satış temsilcileri, satış süreçleri, ticari ilişki kurma ve uzun vadeli sözleşmeleri hedef alır. Bu anlamda B2B ve toptan satış organizasyonlarını da yürütür.

 

Saha Satış Temsilcisi Kimdir?

Saha Satış Temsilcisi; İşletmenin ürün ya da hizmetleri için sahada pazar faaliyetleri yürüten ve müşteri bulan kişileri tanımlamak için kullanılan mesleki ünvandır. Saha satış temsilcileri saha olarak adlandırılan işletme dışında görev alır. Tüm satış işlemlerini yürütür. Yeni müşteri bulmak ve satış işlemini fiili olarak gerçekleştirmekle görevlidirler.

Saha Satış Temsilcisinin görevlerini madde madde yazalım;

 

Saha Satış Temsilcisinin Görevleri Nelerdir?

 • İşletmenin hedefleri çerçevesinde potansiyel pazar araştırmaları yapmak,
 • Potansiyel müşterilere ulaşıp onları işletmenin müşterisi yapmak,
 • Müşteri soru ve sorunları ile ilgilenmek ve çözüm sunmak,
 • Potansiyel müşteri kitlesine fiyat teklifleri sunmak,
 • Gelen talepler doğrultusunda görüşmeler gerçekleştirmek,
 • Satış sözleşmeleri hazırlamak,
 • İşletmenin satış ve ödeme yöntemleri konusunda müşterileri bilgilendirmek,
 • Müşterileri ürün ya da hizmetlerin faydaları konusuda eğitmek.
 • Eski müşterileri bakım, yenileme ve yeni siparişler için tekrar ziyaret etmek,

 

Saha Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Saha Satış Temsilcisi olmak isteyen kişiler üniversitelerin işletme, iktisat, pazarlama bölümlerinden mezun olarak bu meslek üzerine kariyerlerine devam edebilirler. Ancak satış konusunda üst düzey kariyer yapmak ve son derece profesyonel olarak ilerlemekte mümkün. Bunun için aşağıdaki eğitimleri alabilirsiniz;

Unutmayın, dijital teknolojiyi kullanmayı bilenler işletmeler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Siz sadece Saha Satış Temsilcisi olarak göreve başlamak istiyorsanız üniversite eğitimi almamış olmanız asla sorun teşkil etmiyor. Boğaziçi Enstitüsü tarafından düzenlenen Saha Satış Eğitimi sizin için ideal bir kariyer başlangıcı olacak. Eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifikanızı aldığınızda hemen göreve başlayabilirsiniz.

 

Saha Satış Temsilcisi Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile Saha Satış Temsilcisi ne kadar maaş alır inceleyelim;

Saha Satış Temsilcileri ilk işe başlangıçlarında 2.825–3000 TL aralığında maaş alır. Tabi bu miktar satış temsilcisinin profesyonelliği, tecrübe ve kıdem durumuna göre değişiklik gösterecektir. Örneğin, 10 yıllık bir Saha Satış Temsilcisi mevcut şirketinden herhangi bir sebeple istifa edebilir. Ya da corona virüs pandemisi gibi bir sebeple işten çıkarılabilir. Bu durumda farklı bir şirkette yeniden Saha Satış Temsilcisi olarak göreve başladığı durumda 10 yıllık çalışma kıdemi ve tecrübesi mutlaka göz önüne alınacaktır.

Türkiye genelinde Saha Satış Temsilcilerinin maaş ortalaması 3.797–4000 TL arasındadır. Kıdemli ve profesyonel Saha Satış Temsilcilerinin ücretleri daha yüksektir. Ya da kuruma göre küçük farklılık gösteren bir maaş skalası vardır. Ülkemizde en yüksek Saha Satış Temsilcisi maaşı 4.770–5000 TL arasındadır.

Ancak şunu belirtelim, bizim burada aktardığımız Saha Satış Temsilcisi maaşları Türkiye genelinde birkaç firma ile yaptığımız araştırma neticesi sonuçlarıdır. Buna ek olarak Saha Satış Temsilcisi olarak görev yapan bazı çalışanların beyanatları da dahildir. Net bilgi elde etmek için çalışmayı düşündüğünüz kurumla bizzat görüşme yapmanız daha uygun olacaktır. Çünkü her şirketin, kamu ya da özel kurumun maaş standardı kendisine özel olabilmektedir.

 

Başarılı Saha Satış Temsilcilerinin Özellikleri Nelerdir?

 • Telefonda son derece rahat konuşabilme
 • Samimi ve kuşatıcı müşteri yaklaşımı
 • Kaliteli ve akıcı konuşma yapabilme
 • Keskin satış taktikleri oluşturma
 • Bağımsız çalışabilme becerisi

 

Satış Temsilciliği Konusunda Sık Sorulan Sorular

» Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Boğaziçi Enstitüsünün düzenlediği Saha Satış Eğitimi programını başarı ile bitirmek yeterlidir. Eğitim sonunda size uzmanlığınızı tescil eden Satış Temsilcisi Sertifikası sunulacaktır. Bu süreç satış temsilcisi olarak göreve başlamanıza yeterlidir.

» Satış Temsilcisi Nasıl Giyinmeli?

Aşırıya kaçmadan dengeli bir tarz oluşturmalı. Sıkıcı bir resmiyet ya da aşırıya kaçan sadelik hata olur. İdeal olan spor tarzına yakın giyimdir. Örneğin, şık bir ceket. Tek renk bir kazak ya da gömlek ve ceketle uyumlu pantolon ve ayakkabı şeklinde giyinebilirsiniz. Bu tür giyim modeli casual smart olarak adlandırılır. Giyim mağazalarına gittiğinizde bu modeli sorarsanız yardımcı olacaklardır.

» Satış Elemanı Müşteriyi Nasıl İkna Edebilir?

Bunun için son derece uzman, sabırlı ve kararlı bir Saha Satış Temsilcisi olmak gerekiyor. Sürekli, samimi ve kesintisiz devam eden görüşmeler sonrası müşteri iknâ olacaktır.

» Satış Temsilcisi Olmak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Günümüzde Saha Satış Temsilcisi olmak için üniversite eğitimine gereksinim duymadan online eğitim metodu ile uzaktan Saha Satış Kursu programına katılarak Saha Satış Temsilcisi olabilirsiniz.

» Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Üniversitelerin iktisat, pazarlama ya da işletme bölümlerinden mezun olanlar Satış Danışmanı olarak görev yapabilir. Ancak üniversite eğitimi almadan da uzaktan online eğitimle Satış Danışmanı olabilirsiniz.

» Satış Danışmanı Nasıl Konuşmalı?

Samimi ve dürüst aynı zamanda son derece kaliteli bir konuşma modeli uygulamalı. Müşteriye değerli olduğunu hissettirmeli. Onu dinlemeli ve sorularını dikkatli bir şekilde cevaplamalı.

» Mobil Satış Temsilcisi Nedir?

Çalıştığı işletmenin mevcut müşteri listesini baz alarak görüşmeler gerçekleştirip işletmenin ürün ya da hizmetlerini, onlara ulaştıran meslek grubudur. Söz konusu ürün ve hizmetlerden müşterilerini yararlandırırken aynı zamanda işletmenin satış ve kârlılığını artırmayı hedefler. Daha deneyimli mobil satışçılar kendi müşteri portföylerini de kullanır ve son derece yüksek satışlar gerçekleştirebilir.  

 

Sonuç

Saha Satış Temsilciliği günümüzün en popüler ve yüksek gelirli mesleklerinden biri. Kariyer web sitelerinde yüzlerce Satış Temsilcisi Aranıyor ilânı ile karşılaşmak mümkün. Hatta Satış Temsilcisi İş İlanları giderek artan bir yükseliş ivmesi ile her geçen gün daha fazla çoğalıyor. Neden? Çünkü satış bir işletmenin adeta kalbi niteliğinde. Eğer kalp çalışmazsa kısa sürede ölüm gerçekleşir. Dolayısı ile satış mutlaka sürekli olarak devam etmeli. Peki bunu kim sağlayacak? Elbette Saha Satış Temsilcisi. Yüksek gelirli ve prestijli bir meslek. Siz de bunun için burdasınız. Ve net kararınızı verdiğinizi düşünüyoruz. Üniversite eğitimi almamış olmanız kesinlikle eksiklik değil. Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde uzman eğitmenler eşliğinde düzenlenen Saha Satış Kursu kariyenizin dönüm noktası olacak. Öz geçmişinize ekleyeceğiniz Satış Danışmanlığı Sertifikası  yapacağınız iş başvurularında dikkatleri üzerinize çekecektir. Eğitim sonrası alacağınız üç farklı sertifika sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu sertifikaların listesini aşağıda veriyorum.

 • Boğaziçi Enstitüsü eğitim bitirme sertifikası
 • İstanbul Aydın Üniversitesi eğitim bitirme sertifikası
 • Uluslararası geçerliliği olan Cardcerd sertifikası
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}