Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-10T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
2021 Yılında İnovasyon Stratejisi Oluşturmanın 7 Yolu

2021 Yılında İnovasyon Stratejisi Oluşturmanın 7 Yolu


Dönüşüm ve inovasyon, günümüz kurumsal kültürünün en büyük moda sözcükleri kuşkusuz. Ancak gerçekte ne anlama geliyorlar, neden önemlidirler ve bunları şirketinizde nasıl uygulayabilirsiniz? Şeklindeki soruları doğru bir şekilde cevaplamak, boyutu ne olursa olsun firmanızın inovasyona giden yolda başarılı çıkışlar yapmasını sağlayabilir.

Aslında temelde dönüşüm ve inovasyon terimlerinin her ikisi de aynı anlama geliyor. Dönüşümü ele alalım. Her hangi bir yenilik uygulayıp dönüştüğünüzde, sürekli bir gelişme süreci ve ileri doğru hareketlilik durumundasınız. İnovasyon içinde geçerli bu. Başlangıçta küçük görünen yenilikçi fikirler üretirsiniz. Ancak bu fikirler dönüşür gelişir ve inovatif bir rüzgarla şirket yapınızda her alanı kaplayan son derece büyük yenilikçi değişimler olarak karşınıza çıkar. Nihai hedef her zaman aynıdır. Hem şirketiniz içinde hem de bir bütün olarak sektörde olumlu etkisi olan değişiklikleri uygulamak.

 

Neden İnovasyon Yapmalısınız?

Eğer ilerlemiyorsanız kaçınılmaz olarak mutlaka geride kalacaksınınız. Günümüzün hızla değişen ve dijitalleşen iş dünyasında durum budur. Siz yapmasanız bile diğer şirketler yenilikler yapmaya devam edecek. Bu yenilikler yaygınlaştıkça, sektöre yaklaşımınız için denenmiş ve onaylanmış yöntemleriniz eskisi kadar etkili olmayacak. Örneğin wordpress altyapılı web siteleri için tema yada eklenti üretiyorsanız mutlaka wordpress güncellemeleri ile birlikte sizde yazılımlarınızı güncellemeli yeni wordpress yapısına uyumlu  hale getirmelisiniz. Aksi halde bir sonraki aşamada eklenti yada temanız çalışmayacaktır.

İnovasyon yeteneğine sahip şirketler daha duyarlıdır. Sektördeki değişikliklere süratle adapte olabilir. Bu süratli yapı, örneğin küresel pandemi gibi durumlarla uğraşırken özellikle çok daha önemlidir. İnovatif şirketler, çalışanların işyerlerine olan ilişkilerinden, şirketin tüketiciler tarafından olumlu algılanmasına ve onlarla etkileşimine kadar her düzeyde genellikle daha sağlıklıdır.

İnovatif olmak, üretkenliği artırmanıza, maliyetleri düşürmenize ve pazarda daha iyi konumda olmanıza yardımcı olabilir.  Bu noktada, şu soruyu soruyor olabilirsiniz: "İnovasyon bu kadar faydalıysa, neden her şirket yapmıyor?"  Çünkü büyük ölçekte başarılı olmak aslında oldukça zor. Bu sebeple birçok şirket bir inovasyon süreci başlatmaktan şiddetle çekiniyor.

 

İnovasyonun Önündeki Ortak Engeller

Birçok şirketin yönetim şekli, daha en baştan inovasyon kültürü oluşturmalarını ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarını engelleyen bir dizi engel oluşturmuştur.

 

İnovasyonun önündeki en yaygın engellerden bazıları şunlardır:

» Ofis kuralları. Dünya çapında yapılan test ve araştırmalar sonucunda inovasyonun önündeki en yaygın engelin ofis kuralları olduğu saptandı. İnovasyon süreci şirketi her yönden etkileyen bir oluşumdur. Tüm şirketi ele alan bu değişim ve dönüşüm süreci departman yöneticilerinde konumlarını kaybedecekleri korkusu oluşturabilir.

» Riskten kaçınma. İnovasyon yaptığınızda, yeni bir şey yaparsınız ve bu risk almak anlamına gelir. Risk, birçok yönetim kurulu toplantısının hiç sevilmeyen kelimesidir. Ancak gerçek şu ki, uzun vadede yenilik yapmamak genellikle daha risklidir. Çünkü daha az adapte olma riski var. Dahası sektördeki değişikliklere ayak uyduracak kadar donanımlı olmayacaksınız.

Tıpkı insanlar gibi, şirketler de zaman içinde belirli bir iş yapma yöntemi geliştirir.  Bu herşeyin aynı olduğu rutin düzendir. Bir şeyi belirli bir rutinde ne kadar uzun süredir yapıyorsanız, onun çok daha iyi bir yolu olsa bile,  kalıplaşan çekirdek kültürünüz bu iyi yola yönelmenizi riskli görecek ve izin vermeyecektir.

» Bütçe değişiklikleri.  Yönetim kurulu toplantılarının bir başka istenmeyen ve tartışmalara sebep olan kaynağıda bütçe değişiklikleridir. Şirketiniz bir inovasyon planı uygulamak için yeterli paraya sahip olabilir.  Ancak bu paraları güvence altına almak, bürokrasi engellerini ortadan kaldırmak ve inovasyon yatırımının değerli olduğuna ikna etmeniz gerekecek. Bu tahmin ettiğinizden daha zor bir süreç olabilir.

» Görme eksikliği. İnovasyonun faydaları yıllarca hatta on yıllarca elle tutulur fayda sağlamayabilir. Yönetim kurulu üyeleri ve hissedarlar, genellikle uzun vadeli planlardan çok en fazla üç aylık kazançlarla daha fazla ilgilenir. En küçük bir riske girmez asla uzun vadeli plan yapmazlar. İşte bu zihniyet inovasyon kültürü oluşturmanın katı engellerinden biridir.

 

İnovasyon Stratejisi Nedir?

İnovasyon, insanların kullanmaya ve ödemeye istekli olduğu yeni bir değer ortaya çıkarmakla ilgili bir süreçtir. Oysa strateji, rekabetçi hedefe ulaşmayı desteklemek için pazarlama, operasyonlar, finans ve Ar-Ge gibi unsurlardan yararlanmayı amaçlar.  Peki bu aşamada İnovasyon Stratejisi Nedir?  İnovasyon Stratejisi  olabilecek en başarılı sonucu elde etmek amacıyla inovasyon sürecini basitleştirmek amacıyla oluşturulan kapsamlı bir yol haritasıdır. Makalemizdeki amaçta İnovasyon Stratejisi Oluşturmanın  7 Yolu  başlığı ile size son derece başarılı bir yol haritası sunmak. Aşağıda bunu net olarak görüyor olacaksınız.

 

İnovasyon Stratejisi Oluşturmak

İyi bir İnovasyon Stratejisi Oluşturmak İçin yukarıda İnovasyonun Önündeki Ortak Engeller başlığı altında incelediğimiz engelleri mutlaka aşmak gerekiyor. Peki bu nasıl olacak? Bu amaca yönelik olarak 7 aşamalı bir İnovasyon Stratejisi  planı hazırladık.   İşte söz konusu engelleri aşmak için hazırladığımız  7 İnovasyon Stratejisi Oluşturma aşaması;

 

İnovasyon Stratejisi Oluşturmanın  7 Yolu

 

1. Başarısızlık Korkusunu Kaldırın

Yeni bir şey denediğinizde, işe yaramama ihtimali her zaman vardır.  Çalışanlar açısından bakıldığında bu bir şirket için son derece kötü bir durum. Bu ciddi bir korku hali. Bu korkular artırılabilir. Şirketin ciro düşüklüğünden korkması, Kar edememekten korkması, çalışanların işini kaybetmekten korkması gibi.

Bu korkuyu azaltmanın iki yolu vardır; Önce kültürü değiştirmelisiniz. Başarısızlığı, direnç oluşturmak ve bir sonraki denemede şevkinizi artırmak için bir imkân olarak görün. Başarısızlıkları cezalandırmak yerine analiz ederek ve onlardan gerekli dersleri çıkararak yanıt verirseniz,  sizi çevreleyen korku doğal olarak ortadan kalkacaktır.

İkincisi, akıllıca riskler alarak kendinize bir başarı imkânı. Bir çalışan inovatif bir fikirle ortaya çıktığında, onu uygulamanın en iyi yolunu bulması için ekibin birlikte analiz etmesini sağlayın. Süreç sonunda fikrin sonucunu görmeleri için ihtiyaçları olan kaynakları onlara sağlayın. Ekip üyeleri, şirketin desteğine güvenebileceklerini bildiklerinde inovasyon oluşturma konusunda kendilerini daha güçlü hissedecekler.

 

2. Yeni Yaklaşımları Teşvik Edin

Yeni ürünler ve yaklaşımlar geliştirmenin ödülü, çalışanlara yeni bir şeyler denemek için ihtiyaç duydukları ekstra gücü sağlayabilir. Planladıkları şekilde başarılı olmasa bile risk aldıklarında çalışanlarınızı kutlayın.

Pek çok şirket lideri, "teşvik" kelimesini duyduğunda, özellikle bütçe sıkıntısıda yaşıyorsa bu durumda son derece temkinli davranır.  Ancak en iyi teşviklerin genellikle size hiçbir maliyeti olmadığını unutmayın.

Kamuoyu tarafından onaylanma, başarı odaklı çalışanlar için başlı başına güçlü bir ödül olabilir. Liderler inovasyon ve risk alma konusunda övgüde bulunduğunda, çalışanlar fikirlerinin peşinden gitmek için daha cesaretli hissedeceklerdir.

 

3. Takımlar Arası İşbirliğini Teşvik Edin

Personelinizi uzmanlık alanlarına göre ekiplere ayırmak, başarılı organizasyon ve üretkenlik açısından son derece anlamlı bir strateji.  Sorunların ortaya çıktığı yer, bu ekiplerin birbirinden izole şekilde çalıştırılmasıdır. Bilgi İşlem departmanındaki çalışanlar muhasebede neler olup bittiğini bilmiyor her ikisi de İnsan Kaynakları biriminde işlerin nasıl yürüdüğü konusunda fikir sahibi değilse çok ciddi sorunlar var demektir. Ayrıştırılmış bir kültürde, farklı bölümler, farkına varmadan benzer bir sorunla karşı karşıya olabilir.

Oysa iş birliğine odaklanmış birlik kültürü, ekipler ve departmanlar arasındaki bu engelleri ortadan kaldıracaktır. Böylece düşünce paylaşımı yapabilir, yeni fikirler için birlikte çalışabilirler. Açıkçası, burada bir denge kurmaya ihtiyaç var. İşte bu denge inovasyon çalışmalarınında önünü açacaktır.

 

4. Çalışanlara İhtiyaç Duydukları Kaynakları Verin

Dünya çapında başarılı bazı şirketler çalışanlarının mesai saatlerinin % 15 'ini deneysel projelere, hayal kurmaya ve fikir üretip kağıt üzerinde karalama yapmaya ayırmalarına izin verdi. Bu zekice bir düşünce. Zira bunu yapan çok sayıda şirket günümüzde sürekli olarak ortaya çıkardığı inovatif çalışmalar ve başarıları ile tanınıyor.

İnovatif fikirlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları araçları vermezseniz ekip üyelerinizin inovasyon yapmasını bekleyemezsiniz. Ekibinizin elinin altında doğru teknolojiye ve gerekli araçlara sahip olmasını sağlayarak inovasyonu teşvik edebilirsiniz. Peki çalışanların neye ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız? Çok basit. Onlara sorun.

 

5. İş Gücünüzü Çeşitlendirin

Grup ne kadar homojen olursa, geçmişlerinde, deneyimlerinde ve dünya görüşlerinde o kadar fazla benzerlikler olacaktır. Kişiliğe dayalı olarak insanlar arasında her zaman bazı farklılıklar olabilir. Ancak yine de birçok soruna aynı şekilde yaklaşırlar.

Size sunulan fikirlerde daha fazla çeşitlilik görmek istiyorsanız, sizde çoklu ve çeşitli bakış açılarına sahip olmalısınız. Bununla birlikte, gerçek çeşitlilik sadece ırk yada cinsiyet faktörlerinden ibaret değildir. Aynı zamanda düşünce çeşitliliğinin de olduğu bir kültür oluşturmaktan bahsediyoruz. Çok önemli bir nokta.

 

6. Herkesin Konuşmasını Sağlayın

Kurumsal hiyerarşideki maaş derecesine yada seviyesine bakılmaksızın herkes inovasyon yapabilir. Gerçekten inovasyon amaçlayan başarılı işletmeler, fikirlerin kimden geldiklerine göre bir ayrım yapmazlar. Bunun yerine, herkesi yapıcı ve inovatif düşünmeye teşvik eden bir inovasyon kültürü oluştururlar .

Herkes, sormadan yeni fikirleri paylaşmaktan çekinmeyecektir. Liderler, düzenli olarak fikir ve geri bildirim talep ederek ekip üyelerini daha konuşkan olmaya teşvik edebilir. Yeniliği teşvik etmek için yukarıdaki ipucu burada da büyük oranda yardımcı olabilir. Bunu yaptıkları için ödüllendirileceğini ya da en azından cezalandırılmayacağını bildiklerinde daha fazla insan konuşacak ve fikirlerini sunacaklardır.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, hiç kimsenin aynı şekilde katkıda bulunmak istemeyeceğidir. İçine kapanık çalışanlarınız mutlaka vardır. Bunlar grup toplantılarında konuşmak yerine düşüncelerini yazılı olarak paylaşmayı tercih edebilir. Bire bir görüşmeler, metin tabanlı diyaloglar, grup beyin fırtınası oturumları ve çevrimiçi fikir oluşturma araçlarının bir karışımı, ekibinizdeki herkesin sürece katkıda bulunmasını sağlar.

 

7. Küçük Başlayın

Hemen hemen her sektörden girişimcilerin başarılı olma noktalarına baktığımızda aynı sonucu görüyoruz. Küçük başlangıç yapmak.  Örneğin bir sosyal medya pazarlama ajansı kurucusu potansiyel müşterilerileriyle uzun vadeli sözleşmeler yapmak yerine aylık çalışma planı teklif etti. Bu son derece yüksek bir talep oluşturdu. Dahası sektörde bir değişim meydana getirdi. Böylece hem ajans sahibi hemde müşteriler daha şeffaf ve sürdürülebilir başarıların önünü açmış oldu.

Sonuç olarak, inovasyon yapmanın birçok yolu var. Yeni bir ürün ortaya çıkarmak veya ürününüzü farklı bir şekilde satmak bu yaklaşımlardan biridir.  Süreç yenilikleri de aynı derecede önemlidir. Bu günlük operasyonlarınızı yürütmenin yeni yollarını bulmak anlamına gelir.  İşte bu aşamada yapılacak küçük bir ayar bazen büyük değişikliklere sebep olabilir.

 

Sonuç

İnovasyon hem dikkate değer ölçüde basittir, hem de tanımlanması ve uygulamaya konması inanılmaz derecede zordur. Çoğu şirket sorunlarla karşılaştığı durumlarda, inovasyon son derece yaygın bir değer ve etkili bir çözüm haline gelebilir. Bu durum organizasyondaki herkesin günlük işlerinde ulaşmak için çabaladığı bir başarı.  Kuşkusuz değişim her zaman kolay değildir. Şirketiniz ne kadar büyükse, büyük ölçekte inovasyon uygulamak için daha çok zorlanacaksınız. İşte yukarıdaki son madde de bahsettiğimiz küçükten başlamanın özellikle önemli olduğu yer tam burasıdır.  Unutmayın her başarılı inovasyon, gelecekte daha fazlasının yolunu açar.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?