Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-28T00:00
kocluk-egitimi
Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Kurulur?

Dijital Pazarlama Ajansı Nasıl Kurulur?


Dijital pazar harcamalarının birkaç gün sonra gireceğimiz 2021 yılında 435 milyar doları aşacağını biliyormuydunuz?. Çok büyük ihtimalle bilmiyordunuz ancak şimdi öğrenmiş oldunuz. Giderek daha fazla yükselen bu alana uzun zamandır girmeyi planlıyorsanız hemen şimdi net kararınızı vermek ve ilk adımlarınızı atmak durumundasınız. Bu arada Dijital Ajans Nasıl Kurulur hangi adımları atmak gerekir öğrenmek isteyeceksiniz. Ki bu gayet normal bir davranış olacak. Bizde bu makalede size rehber niteliğinde detaylı bir destek sunmak amacıyla dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama ajanları ne iş yapar ve 2021 Yılında 8 Adımda Dijital Ajans Nasıl Kurulur  konusunda adım adım bilgiler anlatıyor olacağız.

 

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Bilinen geleneksel ve klasik reklam kanallarından tamamen farklı olarak, pazarlama faaliyetlerini web siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya platformları, videolar ve benzeri internet tabanlı bütün dijital kanallarda yapan  yeni nesil reklam ajanları Dijital Pazarlama Ajansı olarak adlandırılır.

Gazete, dergi, televizyon ya da billboard afişleri gibi klasik yöntemlerin aksine kapsadığı alan itibariyle web tasarım, bloglar üzerinden hedef kitleye yönelik içerik stratejisi oluşturma, mobil uygulama geliştirme, arama motoru reklamları, arama motoru optimizasyonu, ücretsiz sosyal medya çalışmaları, ücretsli sosyal medya reklamları gibi iç içe geçmiş bir çok yönden daha etkili olarak hareket halindedir.

 

Dijital Ajanslar Hangi Hizmetleri Sunar?

Dijital ajansların kullandığı kanalların tümü web teknolojileri destekli olduğu için klasik geleneksel reklamlara oranla daha çok ölçülebilir ve daha fazla etkilidir. Bu etkiyi sağlamak adına dijital ajanslar firmalara hepsi birbiri ile ilişkili çok yönlü hizmetler sunar.  Böylece ilgili firmanın marka bilinirliği ve satışları artar. Bir dijital ajans genel hatlar itibariyle şu hizmetleri sunar;

» Web Site Tasarımı

» Web Site Trafik Analizi

» Mobil Uygulama Geliştirme

» Arama Motoru Reklamcılığı (SEM)

» Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

» Performans Analizi ve Raporlama

» Sosyal Medya Kurulum ve Yönetimi

» Blog Stratejisi ve İçerik Pazarlaması

» E - Posta Pazarlama

 

8 Adımda Dijital Ajans Kurmak

1 - İlk Adım Dijital Pazarlama Eğitimi Alın

2 - Niş Kategorinizi Seçin

3 - Rakip Araştırması Yapın

4 - Web Sitenizi Oluşturun

5 - Portföy Oluşturun

6 - Bir İş Modeli Oluşturun

7 - Sosyal Medya Hesaplarınızı Kurun

8 - Potansiyel Müşteriler Belirleyin

 

1 - Dijital Pazarlama Eğitimi Alın

Dijital pazarlama ajansı kurma girişiminde bulunuyorsanız elbette girmek istediğiniz alan konusunda bilginiz vardır. Ancak ciddi bir girişim için temel bazı bilgilerle yetinmek doğru bir strateji değil. Zira sektöre uzman olarak girenlerle karşılaştırıldığınızda tercih noktasında ikinci planda kalabilirsiniz. Dolayısı ile birşeyler biliyor olsanız bile daha fazlasını öğrenmek ve sektöre uzman olarak giriş yapmak için Dijital Pazarlama Eğitimi almanız bu alanda atmanız gereken en akılcı adımlardan biri olacaktır.

2 – Niş Kategorinizi Seçin

Dijital Pazarlama sektöründe rekabet son derece yoğun. Bu nedenle dijital pazarlamaya başlangıç aşamasında  sadece bir kategoriye odaklı kurulum yapmak yani niş bir alan seçmek gerek gelir elde etme aşamasında gerekse başarı açısından ön plana çıkmak için çok önemlidir. Böylece sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenen daha küçük bir kitleyi hedef olarak seçip onlara odaklanabilirsiniz. Örneğin sadece gıda endüstrisine yönelik dijital pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz.  Zira biliyorsunuz insanların lokantalarda yemek yediği günler geride kaldı. Şimdi, coronavirüs pandemisi sebebi ile virüsün yayılmasını engellemek için tüm lokantalar kapalı. Sadece paket sipariş hizmeti veriyorlar. Onlar için hizmet sunmak akılcı bir girişim olacaktır. Yada E-ticaret sektörü veya sadece emlak sektörü. Seçim size kalmış.

3 - Rakip Araştırması Yapın

Sadece dijital pazarlama için değil her sektör için geçerli bir kriter bu. Girdiğiniz sektörde rakiplerinizin durumu hangi seviyede, hangisi daha güçlü ve ne gibi faaliyetler yapıyorlar. Onlara karşı konumunuz nedir. Tüm detayları ile bilmek ve buna uygun bir harekat planı hazırlamak durumundasınız.

Rakip analizi yapmak için, işletmenizin online olarak kullanacağı size özel anahtar kelimeleri kullanmak isteyeceksiniz.  Kalite ve odaklanma açısından rekabet oranınızı en fazla 5 - 10 rakiple sınırlandırın ve daha üst sıralarda yer almak için gerekli tüm çalışmalarınızı hazırlayın. 

Önce 5 – 10 adetle sınırlı rakiplerinizi keşfettikten sonra, onların sektörde nasıl gelir elde ettiklerini herkesten farklı olarak hangi metodları kullandıklarını analiz edin.  Böylece sektörde ileri seviyede olmalarının sebeplerini, yöntemlerinin ne olduğunu ve hangisini uygulayarak başarı elde ettiklerini daha net öğrenebileceksiniz.

4 – Web Sitenizi Oluşturun

Web sitenizi oluşturmadan önce, içerik yapınız konusunda yine rakiplerinizi göz önünde bulundurun ancak asla kopyacı olmayın.  Başarılı rakiplerinizi sadece oluşturacağınız konsept konusunda fikir edinmek açısından izleyin. Bu aşamada işletmeniz için nasıl müşteri bulacağınız konusunuda detaylı bir fizibilite raporu haline getirmelisiniz. Ardından web siteniz için akılda kalıcı iyi bir alan adına ve kaliteli barındırma hizmetine ihtiyacınız olacak.

5 - Portföy Oluşturun

Bir dijital pazarlama ajansı kurduğunuzda, başlangıçta ön plana çıkmak ve tercih edilir olmak için ücretsiz hizmetler sunmak isteyeceksiniz. Zira bu başarılı rakipleriniz karşısında sektörde artık sizinde olduğunuzu göstermenin iyi bir yolu olacak. Müşterilerinizden güven kazandığınızda artık potansiyel müşterilerinizi çekiyor olacaksınız.

İyi bir portföy şunları içerir:

» Derinlemesine vaka çalışmaları

» Elde ettiğiniz referanslar

» Müşterileriniz için planladığınız hedefler

» Başarılı bir dijital strateji

» Üst düzey performans

Hedef kitlenize başarılı çalışmalar sunacağınızı ve onların satış ve kârlılığını artıracağını belirtiyor bunu başarılı bir şekilde yapmaya devam edeceğinizi göstermek istiyorsunuz. Çok iyi. Ancak Portföyünüzün gerçek dışı hayaller sunması yerine etik ve dürüst olduğundan mutlaka emin olun.

6 - Bir İş Modeli Oluşturun

Bir sonraki adım, iş modelinizi oluşturmak. Yani sunduğunuz hizmetler için ücret ve tahsilat politikanızı belirlemek. Müşteriniz artık size gelmeye başladı. Görüşmeler yapıyorsunuz.  Ancak ödeme noktası konusunda mutlaka bir model oluşturmanız gerekiyor. Ücretlendirme politikası belirlemenin birçok yolu var. Ancak size hangisi daha uygun bunu net olarak belirlemelisiniz. Örneğin sunduğunuz hizmetler karşılığında saat başına ödeme planlaması yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama ajansları için en popüler iş modelleri şunlardır:

» Saat başı

» Proje başına

» Aylık ücret

Ancak bu taktik az sayıda iş aldığınızda kullanılır olabilir.  Daha fazla müşteri söz konusu olunca kargaşa çıkmamalı.  Dolayısı ile daha basit metodlar geliştirmek akıllıca olacaktır. Örneğin basit bir fiyatlandırma modeli olarak aylık sabit bir ücretler karşılığında çalışma yapabilirsiniz. Aylık ücretlendirme daha iyi gibi görünsede ücretlendirme konusunda gerek rakiplerinizi gerekse sektörün genel kurallarını incelemenizde fayda var. Zira en başında oluşturacağınız sağlam bir iş modeli herşeyin düzenli olarak işlemesi için atacağınız başarılı bir adım olacak.

7 – Sosyal Medya Hesaplarınızı Kurun

Facebook, twitter, linkedin, tumblr, youtube başta olmak üzere sizi ön plana çıkaracak tüm sosyal medya kanallarında kaliteli olmasına özellikle dikkat ederek işletme hesaplarınızı mutlaka oluşturun. Bu platformlar aynı zamanda sizin daha fazla potansiyel müşteri ile bir araya geleceğiniz ortamlardır. Profil resimleriniz, kapak banner görselleri paylaşım görselleriniz ve kullandığınız metinsel ifadelerin son derece kaliteli olmasına dikkat edin.

8 – Potansiyel Müşterilerinizi Belirleyin

Potansiyel müşteri oluşturmanın birkaç yolu vardır. İlk başta müşteri tabanınızı büyütmek son derece zor olabilir. Ancak asla cesaretiniz kırılmamalı. Zira her sektörde başlangıçta zorluklar bulunuyor. Potansiyel müşterilerilerinizi oluşturmadan önce,  hangi tip müşterileri hedeflediğinizi net olarak belirlemelisiniz.  Hedef müşteri kitlenizi belirledikten sonra potansiyel müşteri oluşturmak için harekete geçebilirsiniz.

Örneğin potansiyel müşteri oluşturmak için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden biri bir Youtube kanalı oluşturmak. Bunu zaten yukarıda sosyal medya maddesinde de belirttik. Potansiyel müşteriler oluşturmak için Youtube ‘da fayda sunan içeriğe sahip video içeriği yayınladığınızdan emin olun. Örneğin her sektöre hitap eden genel pazarlama konuları, nasıl yapılır konuları  gibi ilgi çekici konuları tercih edebilirsiniz.  

Web sitenizin blog bölümü içinde geçerli bu taktik. Üst düzey kaliteli içerikler oluşturun. Bunlar tam anlamıyla muhatabına fayda sunuyor olsun. İçeriklerinizi search console gibi araçlarla düzenli olarak analiz edin hangi makalelerin diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini tespit edin.  Farklı başlıklarda A / B testi yapın ve hangisinin daha iyi olduğunu netleştirin. Daha zayıf içeriklerin kalite seviyesini yükseltin.  Bu yöntemi farklı platformlarda da yapabilirsiniz. Örneğin bir iş ağı olan Linkedin ‘de. Kaliteli bir ağ kurup ve adım adım genişletebilir böylece potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz.

 

Son Söz

Kısa zaman sonra gireceğimiz 2021 Yılında Dijital Pazarlama Ajansı Kurmak  sürekli yükselen gelir seviyesi açısından bakıldığında son derece iyi ve kârlı bir iştir diyebiliriz. Zira başlangıçta yada istediğiniz her zaman kendi evinizin rahatlığında hizmet verebilirsiniz. Sıkıcı mesailer içinde bunalmadan kendi patronunuz olabilir ve çok fazla sermayeye ihtiyaç duymadan başarılı bir iş oluşturup gelir elde edebilirsiniz.

Bütün bunlar kulağa hoş gelebilir. Ancak başlamadan önce dikkate almanız gereken  birkaç önemli nokta var. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

»  Ne yaptığınızı net olarak bilmelisiniz. Dijital pazarlamada yeniyseniz, sadece internette araştırmalar neticesi elde ettiğiniz temel bilgi seviysindeyseniz o zaman Dijital Ajansınızı kurmadan önce bu konudaki bilgi seviyesini uzman derecesine yükseltmelisiniz. Aksi halde ciddi anlamda zorluk çekmeniz kaçınılmaz olacaktır. Dolayısı ile ilk madde olarak belirttiğimiz Dijital Pazarlama Sertifika Programı ‘na mutlaka katılın ve Dijital Pazarlama eğitiminizi alın.

»  Bilgi ve uzmanlık seviyenizi test etmek ve daha fazla güçlendirmek için kendi web sitelerinizde dijital pazarlama yapın. Böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını zihninizde netleştirene kadar farklı teknikler deneyin. Düzenli olarak başarılı sonuçlar elde ettiğiniz noktaya ulaştığınızda, hizmetlerinizi başkalarına sunma konusunda daha fazla rahat olacağınızı bizzat gözlemleyeceksiniz.

» Acele edip işinizi ilk kurduğunuz andan itibaren tüm dijital hizmetleri sunmaya çalışmayın ve çok hızlı genişletmeyin. Her seferinde bir yada iki artırarak müşteri portföyünüzü adım adım oluşturun.

» İşletmeniz için bir ekip oluşturma ve yeni insanlar işe alma zamanı geldiğinde, ekibinizi kademeli olarak oluşturun. Uzaktaki çalışanları işe almak ve yönetmek kolay değildir. Dahası sizinle uyumlu bir ekip olarak çalışabilecek kişileri bulana kadar birkaç adayı denemeniz gerekebilir.

» Bir blog oluşturmak ve onu büyütmek çok iyi seviyelere getirmek her zaman en önemli önceliklerinizden biri olmalı. Zira blog oluşturma, reklam harcaması yapmadan yeni müşteriler edinmenize yardımcı olur. Bu işletmeniz için büyük faydalar sağlayacaktır.

» Son olarak, müşterilerinize hak ettikleri ilgiyi ve değeri gösterin. Onları sizinle sürekli çalışmayı isteyecek müşterilere dönüştürün. Bu şekilde yeni müşteriler edinme maliyetini en aza indirir, kârınızı artırır ve işinizi daha hızlı ölçeklendirirsiniz.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?