Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
2021 Google Data Studio Eğitimi

2021 Google Data Studio Eğitimi


Hızlıca ve çok kapsamlı raporlar oluşturmak istiyorsunuz. Onları müşterileriniz ya da iş arkadaşlarınızla paylaşabilmelisiniz. Süreç çok kolay olmalı.  Tamam. İşte iyi haber. Hepsi ve daha fazlası için Google Data Studio var. Son derece başarılı, interaktif, yeni nesil raporlar oluşturmanız mümkün. Tüm detaylar makalemizde.

Google Data Studio ile vakit kaybetme sorunu yaşamayacaksınız. İster haftalık isterseniz aylık periyotlar halinde rapor alabilirsiniz. Üstelik istediğiniz herkesle paylaşabileceğiniz yapıda. Örneğin, müşterilerinize e-posta olarak haftalık rapor gönderebilirsiniz. Yüzü aşkın farklı veri kaynağından veri aktarmanız mümkün. Google Search Console, Google Analystics, Twitter, Facebook ve daha fazlası. Bu noktada Search Console ve Google Analystics hakkında kısaca bilgi verelim;

» Google Analytics

Google Analytics siteniz için kapsamlı ve geniş çaplı trafik analizi yapmanızı sağlar. Tarihsel olarak karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Dahası trafik kaynaklarını, ziyaretçilerin kullandığı araçları tespit etmenizde mümkün. Bütün bu verileri sağlayan Google Analystics Google‘ın ücretsiz hizmetlerinden biridir.

» Google Search Console

Google Search Console, Google Webmaster Tools‘un isim değiştirmiş yeni versiyonu. Tıpkı Google Analystics gibi ücretsiz bir Google aracı. Search Console ile sitenizin organik Google performansını izleyebilirsiniz. Ziyaretçi hangi anahtar kelime ile sitenize gelmiş. Ülke olarak nereden ziyaret gerçekleşmiş gibi son derece detaylı veriler almanız mümkün.

Kısaca Google Data Studio ile son derece bütüncül analizler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda tamamen dinamik. Bütün bunlar için Google Data Studio emrinizde olacak.  Bu ücretsiz bir Google hizmeti. Çok yönlü Google Data Stutio dashboardlar oluşturabilirsiniz. Bu makalede size Google Data Studio uzmanı olmanın yolunu anlatıyor olacağız.

 

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio dinamik ve görselleştirilebilir raporlar hazırlama imkânı sağlayan kompleks bir uygulama. Google‘ın yeni nesil hizmeti. Data Studio vasıtası ile Google Analytics ya da Google AdWords hesabınıza bağlanıp kapsamlı raporlar oluşturabilirsiniz. Bu kadarla sınırlı değil. Search Console, Yotube gibi çok sayıda web tabanlı araçtan veri aktarımıda mümkün. Kendi özel veri tabanınızda dâhil.

Örneğin, web siteniz ya da uygulamanızın MySQL veri tabanını ele alalım. Yada PostgreSQL. Buradaki veriyi Google Data Studio paneline aktarmanız birkaç saniye sürüyor. Böylece özel veri tabanınızdaki datayı okunabilir raporlar haline getirmeniz son derece kolay.

Tabi ki hepsi bu kadar değil. 3.taraf uygulamalarla dış kaynaklarada bağlantı sağlıyor. eBay, Amazon, Bing, Facebook, Linkedin, Twitter ve daha fazlası gibi. Google Data Studio ile reklam performans raporları oluşturabilirsiniz. Ya da ürün stok ve satış performans raporları. Aklınıza gelebilecek bir çok alanda rahat incelenebilir raporlar elde etmeniz mümkün.

 

Google Data Studio Eğitimi Nasıl Alınır?

Google Data Studio Eğitimi  kaliteli bir eğitim kurumu bünyesinde alınır. Bunun için Boğaziçi Enstitü son derece ideal seçim. Online Eğitim metodu ile eğitim alacaksınız. Kurum online eğitimin yanı sıra örgün eğitimde sunuyor. Eğitim sürecinde Google Data Studio artık size karmaşık gelmeyecek. Profesyonel veri analizi ve raporlar oluşturmayı, bunları başkaları ile paylaşmayı öğreneceksiniz. Google Data Studio hakkında tüm detayları biliyor olacaksınız.

Bir konuda uzmanlaşmak için her zaman iki seçeneğiniz vardır. Konunun uzmanından profesyonel eğitim almak. Ya da bireysel çabalarla deneme yanılma metodunu uygulamak. Profesyonel eğitim hedefinize kısa sürede ulaştırır. Ancak araştırmaya dayalı deneme-yanılma yöntemi böyle değildir. Yıllarınız geçer. Çoğu zaman odaklanma problemi yaşarsınız. Araştırmayı aksattığınız günler olur. Bıkarsınız bazen. Vazgeçmek istersiniz. Yine de devam ederseniz yeterli seviyeye ulaşmanız belki 2–3 yılı bulur. Bütün bunlara hiç gerek yok.

Bilgiyi hemen kullanmak, ondan gelir elde etmek istiyorsanız hız çok önemli. Bu yüzden tavsiyemiz Google Data Studio öğrenebileceğiniz eğitimleri almanız yönünde. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu inceleyebilirsiniz. İlgili eğitimleri alabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü eğitimleri uzman eğitmenler tarafından hazırlanır. Başarılı bir eğitim sürecinin ardından katıldığınız her eğitim için 3 adet sertifika alacaksınız. Hangi eğitimleri alabileceğinize bakalım;

 

Online Google Data Studio Eğitimi

Online Google Data Studio Eğitimi harika bir imkân. Mutlaka faydalanmalısınız. Buna herhangi bir engel yok. Eğitim Online olarak sunuluyor. Bu aşamada şunu net olarak biliyoruz. Pandemi süreci hâla devam ediyor. Bu süreçte yüz yüze eğitim verim sağlamaz. Neden? Çünkü sürekli olarak kesintiye uğruyor. Açılma olsa bile eğitim sırasında yeniden kısıtlama gelebilir. Bunun olmayacağını hiç kimse net olarak ifade edemiyor. Ancak merak etmeyin. Son derece kaliteli bir eğitim alternatifi var.

Bu alternatif yukarıda vurguladığımız üzere Online Eğitim modeli. Söz konusu pandemi kısıtlaması Online Eğitim için söz konusu değil. Olması da düşünülemez. Çünkü Online Eğitim dış mekandan uzak. Bizzat kendi evinizin konforunda gerçekleşiyor. Online Eğitimin avantajı sadece bununla sınırlıda değil. Online Eğitimi tercih ederseniz şu faydalarını göreceksiniz;

» Evinizin konforunda kaliteli eğitim alacaksınız.

» Yüklü eğitim masrafları olmayacak

» Derse gecikme gibi bir sorun yaşamayacaksınız

» Anlamadığınız konuyu istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz

» Eğitmenlere soru sorup cevap alabilirsiniz

Boğaziçi Enstitüsü tarafından sunulan Online Google Data Studio Eğitimi işte bu yüzden büyük bir imkân.  Online Eğitim metodu ile eğitim alacaksınız. Derslere istediğiniz yerden katılım yapabilirsiniz. Tek gereksinim internete bağlı bir bilgisayar. Yapmanız gereken Boğaziçi Enstitüsü web sitesine kayıt olmak. Keyifli bir eğitim sürecinin ilk adımını bu şekilde atmış olacaksınız. Tüm aşamalar son derece kolay. Sistem diğer adımlarda sizi yönlendirecek. Artık Boğaziçi Enstitüsü başarılı öğrecilerinden birisiniz.

Kolay bir eğitim süreci sonunda son derece itibarlı 3 sertifika sizi bekliyor. Onları Google Data Studio Eğitimi Nasıl Alınır başlığı altında açıkladık. Bu sertifikalar aynı zamanda CV'nizde farkındalık oluşturacak. İş başvuruları ya da müşteri görüşmelerinde bir adım öne çıkacaksınız.

 

Google Data Studio Fiyatı Nedir?

Google Data Studio, ücretsiz bir rapor oluşturma çözümüdür. Ücret ödemeksizin gelişmiş veri analizi ve görsel raporlar oluşturabilirsiniz. Kullanmayı düşünüyorsanız, Google Data Studio Fiyatı hakkında araştırma yapmanız normal. Ücretsiz bile olsa herhangi bir gizli maliyet ya da limit sınırlaması var mı? diye merak ediyorsunuz.

Bu bölümde, Data Studio fiyatlandırması ve kullanım limitleriyle ilgili merakları gideriyor olacağız. O halde hemen tekrar belirtelim. Şu anda Google Data Studio tüm kullanıcılar için ücretsiz. Ayrıca herhangi bir gizli ödeme ya da limit sınırıda yok. Dolayısı ile işletmenizin boyutu ne olursa olsun ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ücretsiz bir hizmet olduğu için benzeri araçlardan daha düşük kalitede olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aksine. Google Data Studio sürekli artan veri bağlayıcıları listesi, sezgisel kullanıcı arayüzü, gelişmiş veri görselleştirme ve dönüştürme özellikleriyle, kendi kategorisindeki ücretli araçları büyük ölçüde geride bırakıyor.

 

Google Data Studio Kullanım Maliyeti

Google Data Studio‘nun hiçbir gizli maliyeti yoktur. Ancak bazı üçüncü taraf araçlardan veri aktarmak istediğinizde ek maliyetler çıkar. Bu ücret Data Studio tarafından uygulanmaz. Örneğin, Google Analytics ya da Google E-Tablolar gibi local araçlar ücretsizdir. Ancak Facebook ya da Linkedin gibi platformlardan veri aktarımı yapmak için ücretli bir aktarıcı kullanmanız gerekebilir. Bu hizmeti 3 parti uygulamalar size ücretli olarak sağlar. Google tarafından oluşturulmuş 18 ücretsiz aktarıcı bulunuyor. Buna karşılık çoğu ücretli olan 350 adet üçüncü taraf araç mevcut. Tüm listeyi şuradan »datastudio.google.com/data inceleyebilirsiniz

Bunların fiyatları genellikle 29 $ ile 299 $ aralığında değişir. Facebook, Adobe Analytics, Twitter, Bing Ads gibi Google dışı hizmetlerden veri almanız gerektiğinde ücretli araçlar devreye girer.

 

Google Data Studio Kullanımı

En çok sorulanlardan biri de Google Data Studio Nasıl Kullanılır? sorusu. Google Data Studio Eğitimi aldığınız takdirde son derece rahat kullanım mümkün. Google Data Studio Kullanımı son derece kolay. Panel üst düzey kapsamlı dashboardlar oluşturmanıza imkân tanır.

Peki, dashboard nedir? hemen açıklayalım. Bu kelime İngilizceden dilimize çevrildi. Gösterge tablosu anlamına gelir. Bir proje ya da çalışmanın performans bilgilerini tek panelde gösteren grafiksel arayüz ekranı olarak tanımlayabiliriz. Bu son derece özgün bir tanım.

Hangi amaçla Data Studio Dashboard oluşturmak istiyorsunuz? Örneğin, bir Ads reklam performansı için oluşturacağınızı düşünelim. Google Ads ile bağlantınızı yaptıktan sonra Data Studio panelinize verileri aktarabilirsiniz. Aktarım tamamlandığında panelin sol tarafında raporunuza ait bir menü yer alır. Geçiş menüleri ve grafiksel arabirimi ile dashboard artık hazır.  

Google Data Studio ekranı görünüm olarak şöyle;

data-studio-rapor

Gördüğünüz gibi ekran Türkçe. Data Studio‘nun artık Türkçe dil destediğide var. Kendi dilinizde rahatça kullanabileceksiniz. Oluştur butonu ile ilk adımınızı atıyorsunuz. Sol menüde sizinle paylaşılan Data Studio raporlarına ait link mevcut. Buraya tıklayarak başkalarının sizinle paylaştığı raporlara erişip inceleyebilirsiniz. Bu sayfaya erişmek için bir Gmail hesabınızın olması yeterli. Şuradan ulaşabilirsiniz »datastudio.google.com

Boş rapor şablonu ile başlayabileceğiniz gibi hazır şablonlardan da faydalanabilirsiniz. Hazır şablonlar için sağ alandaki Şablon Galerisi sekmesine tıklamanız yeterli. Aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

bos-sablonlar

 

Google Data Studio Kullanım Sınırı Var mı?

Evet. Diğer tüm araçlar gibi Google Data Studio'nun da sınırları vardır. Ancak sınırlandırma yüklediğiniz verinin boyutu ile ilgilidir. Kullanımda herhangi bir sınırlandırma yok. Tüm özellikleri ile sınırsız kullanabilirsiniz. Google Data Studio ile orta ölçekli veri analizleri yapabilirsiniz. Bu 2 milyon satıra veri demek.

Ancak karşılaştırma noktasında Excel çalışma kitabı başına 1 milyon satırla sınırlıdır. İşte sınırlandırma bu gibi alanlarda devreye giriyor. Daha büyük veriler için rapor oluşturmak istediğinizde veri yükleme noktasında uyarı alırsınız.

Google Data Studio‘daki bazı sınırlandırmalar şöyle;

» 100 MB'tan büyük CSV dosya yükleyemezsiniz.

» Bir kullanıcı 2 GB'den fazla toplam depolama alanı kullanamaz.

» CSV dosyaları veri kümesi başına günlük 100 yükleme ile sınırlıdır.

» Dışa aktarabileceğiniz veri 750.000 satırla sınırlıdır.

» Bir sayfaya grafik ve tablo olarak en fazla 50 öğe ekleyebilirsiniz.

» Oluşturduğunuz raporu en çok 50 kişiye mail olarak gönderebilirsiniz.

Örneğin, e posta gönderim listenize elliden fazla kişi eklediğinizde planla butonu pasif olur. Yani gönderim yapamazsınız. Kısaca Google Data Studio için veri bazlı bu sınırları aştığınızda farklı uyarılar alırsınız. Örneğin, "Çok fazla grafik eklediniz. Üzgünüz, bu, sayfa için çok fazla bileşen oluşturacaktır. Daha az grafik oluşturmayı deneyin!” gibi bir uyarının karşınıza çıkması olasıdır.

 

Sonuç

Google Data Studio, istisnasız herkese açık bir ücretsiz bir kontrol paneli raporlama çözümüdür. Son derece gelişmiş veri analizi ve görselleştirme çalışmaları yapmanıza imkân tanır. Evet, devasa boyuttaki veri projeleri uygun değil. Ancak genel olarak buna gerekte yok. Devasa boyut derken milyarca satırdan oluşan veriyi kastediyoruz. Çoğu şirket için bunun anlamı bile yok. Dolayısı ile Google Data Studio genel olarak ideal ve harika bir çözüm.

Google Data Studionun bir başka iyi tarafı tamamen ücretsiz olması. Üstelik her zaman yardıma hazır devasa bir teknik ekibi var. Bu nedenle, kendi alanındaki en iyi raporlama çözümü diyebiliriz. Hatta ücretli araçlardan bile daha iyi. Google Data Studio konusunda uzman olmak size çok büyük getiriler sağlayacak.

Gerek iş bulma konusunda gerekse bireysel çalışmalarda çok sayıda faydası ile karşılaşacaksınız. Google Data Studio Eğitimi için hangi yolu izlemeniz gerektiğini açıkladık. Bu yolu takip ettiğiniz takdirde Google Data Studio konusunda profesyonel olacaksınız.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?