2020’de 3 Önemli SEO Trendi

2020’de 3 Önemli SEO Trendi


İşletmeler devamlı olarak ürünlerini ve hizmetlerini değiştirmektedir ve bununla beraber yeni ürünler de geliştirmektedirler. Teknoloji gelişiyor insanların davranışları ve ihtiyaçları da buna paralel olarak dalgalanıyor. Büyük bir rekabet var. İşletmeler bu rekabete uyum sağlamaya çalışıyorlar ve çeşitli dönüşümler yapıyorlar. Bu Google için de geçerli olan bir durumdur. Google da bir işletmedir. Arama motorları arasında dünyanın en popüler ve en çok ziyaretçisi olan en büyük arama motorudur. Google da müşterilerinin deneyimlerini daha iyi hale getirmek üzere algoritmalarını sürekli olarak değiştirmektedir. Bu da SEO’nun sürekli değişmesine yol açmaktadır. Ve siz de bir işletme sahibi olarak internetteki varlığınızın çok iyi yerlere gelmesini istiyorsanız, bu değişikliklere ayak uydurmak zorundasınız.

seo trendi nedir

İşletmeniz için nasıl bir SEO bilgisine sahip olmalısınız?

Bir işletme olarak internette yer almak üzere bir web sitesi açtınız. Bu web sitesi üzerinden ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak istiyorsunuz. Belki de ürünlerinizin satışını da yapacaksınız.

Amacınız ne olursa olsun internette arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmayı mutlaka önemsiyor olmalısınız. Arama motoru optimizasyonu, yani SEO hakkında pek çok bilgiye internette rastlayabilirsiniz. 

Tüm bu yaşanan güncel değişiklikleri takip etmek zorunda mısınız?

 2019 yılında Google algoritmalarında 3 binden fazla güncelleme yapıldı, yaklaşık olarak 10 güncellemenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu güncellemelerden haberdar olmak müşterilerinizin size ulaşmasını kolaylaştıracak bir sebeptir ve dijital pazarlama stratejilerini belirlerken Google algoritmalarında ki temel güncellemelerden haberdar olmayı isteyebilirsiniz. Özellikle 2020 yılı için başarılı bir stratejiye sahip olmak istiyorsanız önümüzdeki yılın SEO trendlerini takip etmelisiniz. Peki 2020 SEO trendleri nelerdir?

2020 SEO trendleri nelerdir? 

 • 2020 SEO Trendi # 1 Görsel Arama

Google algoritmalarının önemli bir bölümü görsel ile ilgilidir. Görsel arama, bir metin yerine resim araması yapılan yerdir. Görüntüleri aramaya çalışan pek çok insan vardır ve bu önemli bir trafik hacmi demektir. Google algoritmaları ve yapay zeka araçları insanların tam olarak aradıkları şeyi bulmalarına yardımcı olmak için üstün bir çabayla çalışmaktadır. Görsel içerikler son derece önemlidir. İnsanlar gözlerini kullanarak pek çok ihtiyacını giderir, pek çok bilgi sahibi olur, işlerini görür. Görsel arama platformlarından bazıları şunlardır: Pinterest, Google, Bing ve amazon...Bunların her birinin kendine has özellikleri vardır ve her bir görsel arama platformunu ayrı ayrı dikkate almak gerekir. Örneğin ev dekorasyon ürünleri satıyorsanız, ürünlerinizi Amazon veya Pinterest’te gösterilecek şekilde düzenlemenizde fayda vardır.

Google görsel arama ise çok daha farklıdır. Kitaplar, Bitkiler, hayvanlar ve daha pek çok şey için özel algoritmalara sahiptir. Bunları yapay zeka algoritmalarıyla tanıyabilir. Görsel aramalarda öne çıkmak 2020 SEO trendleri açısından çok önemlidir. İnsanlar görselle arama yapmaya başlamışlardır. Bu yeni alışkanlık ile görselle arama yapma alışkanlığı önemli bir kazanç kapısı olabilir. Aynı zamanda sesli aramanın ve asistanların etkisiyle insanlar görsel aramayı daha fazla kullanabileceklerdir. Görsel arama sonuçlarında daha fazla yararlandığınızda hem metinleriniz hem de ürünleriniz daha fazla gösterilmiş olacaktır.

Görsel aramayı optimize etmek için neler yapabilirsiniz? 

Kullandığınız tüm görselleri internette yayınlarken mutlaka alt açıklamalar yapın. Eğer mümkünse, şema işaretlemesi kullanın ve kullandığınız görsellerin başlıklarını ihmal etmeden mutlaka yazın. Aynı zamanda dosyanızı internete yüklerken, dosya adını da optimize etmeyi unutmayın. Mutlaka kaliteli görüntüler kullanın. Google algoritmaları kaliteli görsellerle, kalitesi düşük görselleri birbirinden ayırt edebilmektedir. Aynı zamanda web sitenizin hızını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Hızlı bir web sitesine sahip olmak için görsellerinizin boyutlarını gerektiği şekilde optimize etmeyi ihmal etmeyin. Görselerinizi optimize ederken ücretsiz uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Tavsiye edilen programlar ise şunlardır: İmageOptim.com, tinypng.com

 • 2020 SEO Trendi # 2 Yerel Arama

Yerel Arama nedir önemi nedir? 

Google özellikle yerel işletmelerin internette kolay bulunabilmesi için Google haritalarda görünen “Benim İşletmem” uygulamalarını başlatmıştır. İşletmenizin fiziki varlığı hakkında bilgi sahibi olunması güvenilirliği artırır. Google 2020'den itibaren güvenirlilik konusuna çok önem vermektedir. Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik bir başlık altında yeni SEO tanımlamalarında kendine yer bulmaktadır. 

Müşterileriniz işletmenizin fiziki varlığını internette gördüklerinde size olan güvenleri artacak, bu da çok önemli bir şekilde dönüşüm olarak gerçekleşecek demektir. Gelen aramaların bir başka önemi de, mobil cihazlar üzerinden aramaların yapılmasıdır. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Ürünlerimizin veya hizmetlerinizin bulunduğunuz konumla ilişkilendirilmesi, artık yeni bir SEO trendi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerel arama kelimelerini anahtar kelimeleriniz olarak seçebilirsiniz. 

Bulunduğunuz bölgedeki insanlar hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yapmaktadırlar?

Bu sorunun cevaplarını verebileceğiniz ölçüde yerel aramalarda öne çıkma şansınız çok daha artacaktır. Mümkün olduğu kadar sayfalarınızın yerel olmasına dikkat edin. İnsanlar bulundukları yerlerde kendilerine yakın olan iş veya işletmeleri ararken, mümkün olduğu kadar hareket halinde oldukları için sesli aramayı kullanırlar. Siz de arama sonuçlarında görünebilmek için SEO anlayışınızı sesli arama alışkanlıklarına göre düzenlemelisiniz. 

Google açısından çok önemli olan bir husus da o web sitesini kimin yaptığıdır. Bir web sitesinin sorumlusunun, iletişim bilgilerinin ilgili sayfalarda yer alması önemlidir. Adınızın, adresinizin, telefon numaranızı ve tüm sizinle ilgili detayların yer aldığı bir sayfa bulunduğundan mutlaka emin olun. İnsanlar şirketinizin doğru bilgilerini gördüklerinde bu insanları ikna eder hem de Google algoritmalarını tatmin edecek bir bilgidir bu...

 • 2020 SEO Trendi # 3 Sesli Arama

Zaman hızla akıp geçiyor. İnsanlar zaman geçtikçe daha da yoğun bir tempoyla çalışmak ve yaşamak durumunda kalıyor. Ve yoğun tempoya ayak uydurabilmek adına teknolojik gelişmeler etrafımızı sarıyor. Bunlardan biri kuşkusuz akıllı telefonlardır. Bütün bu teknolojiler insanları desteklemek için vardır. Bunlardan biri de sesli arama özelliğidir. İnsanlar konuşarak anlaştıkları gibi konuşarak arama yapmak istiyorlar.

Sesli arama hizmeti, insanların yani müşterilerimizin sesli arama yaptıkları internet üzerinden aradıkları bilgi ve hizmet gibi detaylara ulaştıkları bir arama şeklidir. Konuşma tanıma teknolojileri, son derece hassas bir şekilde insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek üzere dizayn edilmiştir ve hep güncellenmektedir.

İşletmenizin tüm içeriklerini insanlara sunabilmek için bu akıllı cihazların sesli arama özelliklerini adapte olmayı düşünmelisiniz. Böylece ilk sayfalarda kendinize yer bulabilirsiniz. Sesli aramayı olduğu gibi dikkate almak iyi bir fikirdir ve kısa vadeli hesaplar yapmamanız önerilmektedir. Uzun vadeli hesaplar yapmalısınız. İyi bir SEO’dan bahsediyorsak bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bunu başarabilirsiniz, işletmenizin sesli sorgulardaki ilk sırada çıkan seçenek olmasını sağlama ihtimaliniz olacaktır.

Sesli arama önemli bir trenddir. Bu trendi 2020’de yakalamak, marka bilinirliğini artırmak, internette daha fazla trafik almak ve nihayetinde satışlarınızı arttırmak için sesli aramayı daha önce hiç olmadığı kadar ciddiye almalısınız.

Sesli arama optimizasyonu için neler yapabilirsiniz?

İnsanların nasıl konuştuğunu düşünün. İnsanlar doğal dilde nasıl konuşuyorlarsa, aramalar da bu şekilde yapılmaktadır. Sesli aramalar doğal dil kullanılarak yapılan aramalardır. İnsanlar günlük hayatta doğal konuşmalarında birkaç kelime ile konuşmaz ve birden çok kelime ile konuşurlar; uzun cümleler kurarlar. Sizler de arama sonuçlarında anahtar kelimelerinizi belirlerken uzun kelime gruplarını kullanmalısınız, sesli arama cihazları mobil uyumlu web siteleri insanların ihtiyaçlarını karşılamak için vardır.

 Web sitenizin içeriği herkesin anlayabileceği türden olmalı. Çeşitli yaş gruplarındaki insanların sayfanızı ziyaret edeceğini unutmayın. Önde çıkabilmek için bu detayı lütfen atlamayın. Yapılandırılmış veri kullanmayı düşünebilirsiniz. Google yapılandırılmış verileri mutlaka incelemektedir. Web sitelerinde yapılandırılmış verilere önem verenler üst sıralarda kendilerine yer bulacaklardır.

Seo trendleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: Seo Eğitimi

Bütünleşik dijital pazarlama hakkında tam kapsamlı bir eğitim almak istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: Dijital Pazarlama Kursu

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?