Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
11 Faydalı Özelliği ile Telegram Nasıl Kullanılır

11 Faydalı Özelliği ile Telegram Nasıl Kullanılır


Son günlerde gündemimizdeki en önemli konulardan biri Whatsapp. WhatSapp ‘ı biliyorsunuz. Oldukça kullanışlı bir uygulama. Ancak güvenlik açısından endişelere sebep oluyor. Bu endişeler aslında yersizde olsa insanları tedirgin etmeye yetmiş gibi. Yersiz zira diğerlerininde yüzde 100 güvenli olduğu konusunda hiç kimse emin olamaz. Ancak bütün bunlara rağmen genel bir tedirginlik söz konusu. Özellikle Türkiye gündemine oturan WhatsApp Sözleşmesi ile birlikte  tüm gözler Whatsapp Alternatifi Mesajlaşma Uygulamaları ‘na yöneldi. Alternatif uygulamalar konusundaki listemizi aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz;

» WhatsApp Alternatifi 12 Uygulama

Bu uygulamalar arasından temiz kullanıcı arayüzü ve çeşitli özellikleriyle Telegram'ın çok fazla dikkat çekmesi şaşırtıcı değil. Diğerleride kendi için oldukça kullanışlı ve farklı özellikler barındıran uygulamalar. Ancak çoğu sohbet istemcilerinden farklı olarak, Telegram bulut tabanlı bir uygulama. Bu ne demek? Akıllı telefonunuz, tabletiniz ve hatta masaüstünüz arasında konuşmalarınızı sorunsuz bir şekilde taşıyabilirsiniz demek.

Telegram, kullanıcıların ekstra güvenlik için uçtan uca şifrelenmiş gizli sohbetlere girmesine izin veren bir mesajlaşma istemcisinden daha fazlasıdır. Ayrıca Telegram, belgeleri aktarmanıza veya mevcut konumunuzu bir düğmeye tıklayarak bir arkadaşınıza göndermenize imkân tanır. Hepsinden iyisi, reklam yok ve tamamen ücretsiz. WhatSapp alternatifi olarak Telegram'ı tercih edip kullanmaya başlamak istiyorsanız sizler için rehber niteliğinde bir makale hazırladık.  Makalemiz vastasıyla Telegram Nasıl Kullanılır öğrenirken aynı zamanda çok bilinmeyen 11 Faydalı Telegram Özelliği ‘nide keşfediyor olacaksınız.

 

Telegram Nedir?

Telegram WhatsApp ‘a alternatif olarak yada her ikisini birlikte kullanabileceğiniz bulut tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulaması. 2013 yılında Nikolai ve Pavel Durov tarafından kuruldu. Facebook'un sahip olduğu WhatsApp 'ın aksine, Telegram bağımsız bir şirket tarafından kontrol edilir ve işletilir.  Günümüzde Telegram Windows, macOS, Android, iOS ve Linux dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca belirtelim, program indirim kurmayı sevmiyorsanız Telegram ‘ın web tabanlı bir sürümü de bulunuyor. Online olarak web üzerinden kullanabilirsiniz.

 

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram ‘ı kullanabilmek için önce indirip kurmanız gerekiyor. Akıllı telefon, mac yada windows işletim sistemleri için farklı kurulum yapıları mevcut. Bu başlığın daha kolay anlaşılması için madde madde yazmak daha iyi olacak. Telegramı kullanabilmek için;

1 - Telegram'ı Android Telefonunuzda Kullanabilmek İçin

Telegram'ı, Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu aşamada;

» Beyaz kağıt uçak logolu uygulamayı bulun.

» Yükle 'ye dokunun ve ekrandaki talimatları izleyin.

» Telegram başlatmak için butonuna tıklayın.

Uygulamayı çalıştırdığınızda oturum açmak veya yeni bir hesap oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin. Başlangıçta telefon numaranızı onaylamanız gerekecektir.

2 - Telegram'ı İphone Veya İpad'inizde Kullanabilmek İçin

Telegram'ı App Store'dan ( ana ekranınızdaki mavi-beyaz "A" simgesi ) şu şekilde indirebilirsiniz:

» App Store Telegram araması yapın

» Arama sonuçlarında Telegram Messenger 'ın yanındaki GET'e dokunun. İndirmeyi başlatmanız istenirse şifrenizi veya biyometrik bilgilerinizi girin.

» Telegram başlatmak için Open butonuna tıklayın.

» Oturum açmak veya yeni bir hesap oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin. Diğer platformda olduğu gibi önce telefon numaranızı onaylamanız gerekecek.

3 - Telegram'ı Windows 'ta Kullanabilmek İçin 

Windows için desktop.telegram.org adresinden uygulamayı indirebilirsiniz. Önce telefon numaranızı doğrulayın. Uygulamayı şu şekilde edinebilirsiniz:

» Aşağı kaydırın ve Windows için Telegram Al butonuna tıklayın. Uygulama hemen indirilmezse, indirmeyi başlatmak için Kaydet'e dokunun .

» İndirilen programı yüklemek için çift tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

» Uygulamayı başlatmak için Başlat menünüzdeki Telegram bağlantısını tıklayın .

» Yeni bir hesap oluşturmak veya mevcut bir hesapta oturum açmak için ekrandaki talimatları izleyin.

4 - Telegram'ı Mac 'te Kullanabilmek İçin

Uygulamayı, Dock'taki mavi-beyaz "A" simgesi olan Mac App Store'dan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Kurulum işleminin bir parçası olarak diğerlerinde olduğu gibi telefon numaranızı onaylamanız gerekeceği için, telefonunuz elinizin altında hazır olmalı. Uygulamayı şu şekilde edinebilirsiniz:

» Arama sonuçlarında Telegram Messenger'a tıklayın .

» Yüklemek için Get 'e tıklayın .

» Uygulamayı başlatmak için 'ı tıklayın .

» Oturum açmak veya yeni bir hesap oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin.

5 – Telegram ‘ı Web 'de Kullanabilmek İçin

Herhangi bir uygulama yüklemeden Telegram ‘ı sadece bilgisayarda online olarakta kullanabilirsiniz. web.telegram.org adresinden Telegram'a erişebilirsiniz. Bu sayfayı ilk açtığınızda sizden telefonunuzu doğrulamanızı isteyen bir alan belirecek.Telefonuzu doğrulayıp kayıt oluşturabilirsiniz. Bütün işlemleriniz için ekrandaki talimatları izlemeniz yeterli olacaktır.

Şimdi Telegram ‘ın bilinmeyen yada çok kullanılmayan özelliklerine bakalım;

 

Telegram ‘ın 11 Faydalı Özelliği

 

1 - Birden Fazla Telefon Numarası Kullanabilirsiniz

Varsayalım telefon numaranızı değiştirmeniz gerekti. Ancak tüm kişilerinizi ve diğer bilgilerinizi yeni numaraya aktarma konusunda endişeleriniz var. Zira bu çok fazla zaman alacak bir iş. Merak etmeyin Telegram sizin için hepsini yapıyor. Sohbetlerinizden veya kişilerinizden herhangi birini kaybetmeden hesabınıza ekli telefon numarasını kolayca değiştirebilirsiniz.

Telegram ile kullandığınız numarayı değiştirmek için, sol menüyü kaydırın, Ayarlar'ı açın ve Hesap altındaki telefon numaranıza dokunun . Ardından Numarayı Değiştir'i seçin ve talimatları izleyin.  Bu işlem, tüm mesajları, istemcileri ve medyayı yeni cep telefonu numaranıza taşıyacaktır. Ayrıca, Telegram önceki tüm kişileriniz için yeni numaranızı otomatik olarak ekleyecektir.

Geçiş yapmak yerine ikinci bir numara eklemek istiyorsanız, Telegram aynı anda birden fazla hesap kullanmanıza da izin verir.  Sol kenar çubuğunda, hesap değiştiriciyi seçmek için iletişim bilgilerinize dokunun ve Hesap Ekle'yi seçin . Bunu, örneğin başka bir mesajlaşma uygulaması kullanmak zorunda kalmadan kişisel ve profesyonel yaşamlarınızı ayrı tutmak için kullanabilirsiniz.

 

2 - Birden Fazla Profil Resmi Yükleyebilirsiniz

Telegram ek profil fotoğrafları yüklemenizede izin verir. Yeni profil resimleri yüklemek için Ayarlar'ı açın ve kamera simgesine dokunun. Bir fotoğraf çekebilir, mevcut olanı yükleyebilir,web'de yeni bir resim arayabilir veya mevcut fotoğrafınızı kaldırabilirsiniz. Yüklediğiniz yeni resimleri görmek için profil resminize dokunmanız yeterli.

 

3 - Gizli Sohbetler Oluşturabilirsiniz

Tüm Telegram sohbetleri şifrelenmiş olsa da, varsayılan sohbetler hala Telegram'ın sunucularında saklanır. Bu, mesajlarınıza birden fazla cihazdan erişmenizi sağlar. Ancak güvenlik sorunları oluşturabilir.

Maksimum gizlilik için, istemciden istemciye şifreleme kullanan gizli sohbetler oluşturabilirsiniz. Bunlar Telegram'ın sunucularında depolanmaz, bu nedenle bunlara yalnızca belirli telefonunuzla erişebilirsiniz. Bir taraf bir mesajı silerse, mesaj her iki cihazda da kaybolur. Ayrıca, isterseniz tüm medya için bir kendi kendini imha zamanlamasıda belirleyebilirsiniz.  Yeni bir gizli sohbet başlatmak için soldaki menüyü kaydırmanız yeterlidir.

 

4 - Telegram Görünümünü Özelleştirebilirsiniz

Telegram'da varsayılan görünümün renklerini ve arka planını ayarlayabilirsiniz. İsterseniz, Telegram'ınızın tam olarak sizin istediğiniz gibi görünmesini sağlamak için kendi özel temanızı bile oluşturabilirsiniz. Temayı ayarlamak için Android 'de Ayarlar >Sohbet Ayarları 'na veya iOS 'ta Ayarlar >Görünüm 'e gidin .

Burada metin boyutunu, balon renklerini, gece modu ayarlarını ve benzer seçenekleri değiştirebilirsiniz. Örneğin gruplarınız için yeni bir duvar kağıdı ayarlamak isterseniz Sohbet Arka Planını Değiştir 'i seçin.  Kendi temanızı oluşturmak için sağ üstteki üç nokta (Android) veya artı (iOS) düğmesine dokunun ve Yeni Tema Oluştur 'u seçin. Burada kendi temanızı oluşturabilirsiniz.

 

5 - Telegram Botlarını Kullanabilirsiniz

Birçok dijital iletişim platformu gibi, Telegram da sohbet robotları içerir. Botlar hem kendi başlarına hem de sohbetlerinize yararlı işlevler ekler. Örneğin hava durumunu kontrol etmekten oyun oynamaya kadar her şeyi yapabilirler.

 

6 - Otomatik Gece Modunu Etkinleştirebilirsiniz

Hem açık hem de karanlık modları kullanmaktan hoşlanıyor musunuz? Telegram'ın otomatik gece özelliği vardır. Böylece geceleride daha kolay kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar>Sohbet Ayarları (Android) veya Ayarlar> Görünüm (iOS) seçeneğine gidin.

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçeneğiniz olacak:

» Sistem Varsayılanı (Android) veya Sistem (iOS): Temayı işletim sisteminizin mevcut moduyla eşleştirir.

» Planlanmış: Gece modu güneş battığında başlayacak ve güneş yeniden doğduğunda kapanacaktır. İsterseniz, açılıp kapanması için kendi zaman ayarlarınızı yapabilirsiniz.

» Uyarlanabilir (Android) veya Otomatik (iOS): Mod, çevrenizdeki ışık seviyesine göre otomatik olarak değişir.

 

7 - Kişilerin ve Grupların Sesini Kapatabilirsiniz

Pek çok Telegram sohbetinin içinde bulunuyor olabilirsiniz. Bu durumda hoşunuza gitmeyen faydalı bulmadığınız sohbetlerden uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için sohbeti sessize alma özelliği devreye girecektir. Böylece istemediğiniz sohbetlerin bildirimlerini almayacaksınız.

Android'de, herhangi bir Telegram sohbetinin sağ üst köşesindeki üç noktalı Menü düğmesine dokunun ve Bildirimleri sessize al 'ı seçin. İOS'ta, ekranın üst kısmındaki kişi veya grup adına dokunun ve Sesi Kapat 'ı seçin . Ardından sohbeti bir saat, sekiz saat, iki gün yada sonsuza kadar sessize almayı seçebilirsiniz.

 

8 – Anlık Konum Paylaşabilirsiniz

Mevcut veya anlık online konumunuzu paylaşmak isteyebilirsiniz. Nerede olduğunuzla ilgili tek seferlik bir güncelleme için Seçilen konumu gönder 'e dokunun. Uygulama konum bilginizi göndermeden önce bunu manuel olarak değiştirmenize izin verir. Dolayısı ile konum bilgileri yüzde yüz doğruluk göstermez.  Canlı Konumumu Paylaş özelliği belirttiğiniz süre boyunca sürekli olarak güncellenir: 15 dakika, bir saat veya sekiz saat.

 

9 - Bir Proxy Sunucusuna Bağlanabilirsiniz

Telegram 'ı engellendiği bir bölgede kullanmak istiyorsanız, bir proxy sunucusu aracılığıyla bağlanmanıza izin veren Telegram özelliği hoşunuza gidecek. Çoğu zaman, telefonunuzda bir VPN kullanmak daha iyidir. Ancak bir proxy yazılımı bölgesel kısıtlamaları aşmanıza yardımcı olabilir.

Telegram 'da bir proxy sunucu kullanmak için Ayarlar> Veri ve Depolama > Proxy Ayarları 'nı açın . Proxy Kullan 'ı etkinleştirin ve gerekli tüm bilgileri doldurun.  Gerekirse sunucu bilgilerini çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

 

10 - Sohbet Araçlarından Yararlanabilirsiniz

Telegram, sohbetlerde birçok kullanışlı seçenek sunar. Herhangi bir mesajı, üzerine dokunup ardından sağ üst taraftaki Çöp Kutusu simgesine tıklayarak silebilirsiniz. Uygulama, diğer kişinin bir sohbette gönderdiği mesajları bile istediğiniz zaman silmenizi sağlar.

Telegram ayrıca hashtag'leri de destekler. Bir hashtag'e dokunursanız, tüm aktif sohbetlerinizde bunun için arama yapabilirsiniz. Bu, gelecekte aradığınız mesajları bulmanızı veya bilgileri kendiniz için kategorilere ayırmanızı kolaylaştırır. Gruplarda veya kanallarda kullanabileceğiniz bir başka harika seçenek de mesajları sabitleyebilmektir. Bir mesaja dokunun ve onu sohbetin en üstünde herkesin kolayca görebileceği bir yerde tutmak için Sabitle 'yi seçin .

Ayrıca Gönder düğmesine uzun bastığınızda ortaya çıkan gizli bir menü de vardır. Zaman ayarlı bir gönderi oluşturmak için Mesajı planla 'yı seçebilirsiniz. Kişiler çevrimiçi olduğunda gönder 'e (Android'de üç noktalı menünün altında gizlidir) dokunabilirsiniz. Son olarak, eğer diğer insanları rahatsız etmek istemiyorsanız, mesajı sessizce diğer tarafa iletmek için Sessiz gönder 'i seçebilirsiniz.

 

11 - Gizlilik ve Güvenlik Kontrolünü Kendiniz Sağlayabilirsiniz

Telegram, birbirinizin kişilerinde olmasanız bile insanlarla etkileşim kurmanıza izin verdiği için, hesabınızı daha özel hale getirmek isteyebilirsiniz. Gizlilik seçeneklerini değiştirmek için Ayarlar> Gizlilik ve Güvenlik 'e gidin. Burada, telefon numaranızı, aktif durumunuzu ve daha fazlasını kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz.

Telegram ayrıca bu menüde kullanışlı ekstra güvenlik seçenekleri sunar. Örneğin insanların sohbetlerinizi okumasını engellemek için Parola Kilidi 'ni kullanabilirsiniz. Tüm aktif oturumları inceleyebilir ve artık kullanmadığınız tüm oturumları sonlandırabilirsiniz. Gelişmiş altında, Telegram'ın hesabınızı otomatik olarak silmesi için hiçbir işlem yapmadan ne kadar zaman geçmesi gerektiğini değiştirebilirsiniz.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 3.00 Puan
Toplam : 1 Yorum

 • %0
 • %0
 • %100
 • %0
 • %0
3.00

Yazı Puanı

Yazı Değerlendirmesi : 3.00
Toplam : 1 Yorum

 • %0
 • %0
 • %100
 • %0
 • %0

Yorumlar

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
Yorum & Oylama Ekle

 • Bu yazıyı beğendiniz mi?