Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
1 Doğru Adımla SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

1 Doğru Adımla SEO Uzmanı Nasıl Olunur?


SEO Uzmanı Nasıl Olunur? araması ile geldiniz. Merak etmeyin doğru cevabı alacaksınız. Belki de bu makale sizin için yüksek gelirli dijital bir mesleğe adım atmanın başlangıcı olacak. Önce şunu bilin. SEO Uzmanı Olmak ve saygın bir meslekle kariyer yolculuğuna başlamak zor değil. SEO son derece karmaşık görünebilir. Bu oldukça normal bir bakış açısı. Çünkü bilmediğiniz her iş başlangıçta mutlaka karmaşık görünür.  

Öğrenmeye başladıkça karmaşa dağılır ve netleşmeye başlar. İşte o zaman her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlamaya başlarsınız. Bu SEO içinde geçerli. Evet, son derece kompleks ve detaylı bir sistemdir. Ancak uzaktan online eğitim ve uzman eğitmenler vasıtasıyla kısa süre içinde öğrenmeniz mümkün.  

Görüyorsunuz hızla dijitaleşen bir dünyadayız. Artık bir işletmenin başarılı olması için en başta Google aramalarında bulunur olması gerekiyor. Bu da yetmiyor sıralama sonuçlarında daha iyi olmak için yoğun bir program şart. Şu anda dünya genelinde 1 milyardan fazla web sitesi var. Bunların her biri arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) dikkat çekmek için yoğun çaba sarf ediyor. Daha iyisi internette göz önünde olmanın yolunun SEO‘dan geçtiğinin farkındalar.

Bu çok güzel. SEO‘ya olan ilgi tüm zamanların en yüksek noktasında. Daha çok işletme SEO yaptırmak için arayışa başladı. Tabi bu durum SEO öğrenmeyi cazip bir hale getiriyor. Sadece Türkiye değil dünya çapındaki eleman sitelerine bir bakın. Farklı dillerde yüz binlerce aynı başlık göreceksiniz. SEO Uzmanı Aranıyor ilânları tarihin en yüksek yoğunluğunu yaşıyor. 

Şimdi önce SEO Uzmanı Nasıl Olunur? sorusunu cevaplayalım. Dikkat ederseniz sorumuzun başlangıcında 1 profesyonel adımdan söz ediyoruz. Bu adım çok önemli. Her başarılı işin en önemli adımı ilk adımdır.

 

SEO Uzmanı Olmanın İlk Adımı

» SEO Uzmanlığı Eğitimi

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Net cevap: Konunun uzmanı eğitmenlerden SEO Uzmanlığı Eğitimi alarak SEO Uzmanı olursunuz. Bu eğitim sizin mesleğe hızlıca giriş yapmanızı sağlar. Çoğu insanın yaptığı gibi internette araştırmalar yapma, kitaplar okuma, videolar izleme gibi bireysel bazı çalışmalarla da SEO uzmanı olmak için çalışma yapabilirsiniz. Belki bir yıl sonunda küçük başarılar elde etmeniz de mümkün olur. Ancak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilerek yapabilir uzmanlığa erişmeniz en az 2 yılı bulur. Neden? Çünkü nereden başlayacağınızı bilmediğiniz bir işin içine giriyorsunuz. Araştırmalar, bilgi sahibi olmadan girilen yeni bir işte uzmanlaşmak için 10.000 saat pratik yapmak gerektiğini kanıtladı. Bu yaklaşık 2 yıl demek. 2 yılı boşa geçirmek istemezsiniz.

Günümüz teknolojileri ile bu süreci kısaltmak mümkün. Yani birkaç ay gibi kısa sürede SEO Uzmanı olarak göreve başlayabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde uzman eğitmenlerden alacağınız Sertifikalı SEO Uzmanlığı Eğitimi sizin için ideal başlangıç aşaması. Başlangıç aşamasını geçip sektöre uzman olarak giriş yaptıktan sonra artık diğer aşamalara geçebilirsiniz.

 

SEO Uzmanlığının Diğer Aşamaları

SEO Uzmanı Nasıl Olunur sorunuzun cevabı olan Sertifikalı SEO Eğitimi sürecini başarı ile tamamladınız. SEO Sertifikanızı aldınız. Çok güzel. Pekii ya sonra! Bir SEO Uzmanı olarak kendinize ait web siteniz olmalı. Öğrendiklerinizi web siteniz üzerinde uygulayarak başlamalısınız işe. Hangi bölgede görev yapacaksanız o bölgeye özel SEO Uzmanı aramalarında kullanıcıların karşısına çıkabilmelisiniz. Yeterli mi? Elbette hayır! Sürekli büyüyen bir SEO Uzmanı Olmak İçin düzenli olarak yapmanız gereken bir dizi işlem var. Sıralayalım;

» SEO Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  • İlk adımı atıp SEO Eğitimini almak (Tamamladınız)
  • Kendi web sitelerinizi kurmak ve başarı sağlamak.
  • Maaş bazlı çalışacaksanız öz geçmişinize SEO Sertifikasını eklemek.
  • Yakınınızdaki SEO konferanslarını takip etmek
  • Sosyal medyada SEO uzmanlarını takip etmek, bağlantı kurmak
  • SEO bloglarını düzenli olarak okumak
  • Dünya çapındaki otoriter SEO videolarını izlemek
  • Otoriter uzmanların SEO podcastlerini dinlemek.

 

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı başta Google olmak üzere genel anlamda arama motorlarının çalışma mantığını bilen, güncellemeri yakından takip eden, çalışma yaptığı web sitesini Google arama motorlarının belirlediği standartlara yükseltmek amacıyla çalışmalar yürüten dijital uzmandır. SEO Uzmanı ilgili siteyi insanlara fayda sağlayan okuyucu dostu, kaliteli bir yapıya çevirir. Onu çok yönlü olarak arama motoru sonuçlarında iyileştirme işlemleri uygular. Kısaca SEO Uzmanı: arama motoru sıralamalarında yükselmek isteyen web sitelerini bu işlem için uygun duruma getiren kişidir. SEO uzmanı, aynı zamanda arama motorlarından daha fazla organik trafiği nasıl çekeceğini bilir ve bunu uygular.

 

SEO Uzmanı Ne Yapar?

SEO Uzmanı komple bir dijital pazarlama sürecini kurgular ve belirlediği vakitte uygulamaya koyar. Amaç söz konusu web sitesi ve ürünlerini, potansiyel müşterilerine ulaştırmaktır. Bunun yolu tabi ki arama motorlarından geçiyor. SEO Uzmanı arama motorlarının şart koştuğu standartları uygulamak ve organik olarak sıralama yükselten çalışmaları yapmakla görevlidir. Aldığı eğitim gereği görevinin tüm aşamalarını tam olarak bilir. Planlama yapar. Bir zamanlama belirler. Ve adım adım ilerlemesi gereken süreci başlatır.

» SEO Uzmanı Görevleri Şunlardır;

  • SEO uzmanı, web sitesinin bulunduğu sektörün hedef anahtar kelimelerini tespit eder. Aranma hacmi en yüksek kelimeleri belirler. Kelimeleri en önemliden başlayarak tasnif eder ve SEO stratejisinin bir parçası olarak kurgusuna dahil eder.
  • Sitenin arama motorları tarafından ilgili kategoride listelenmesi için başlık (title) ve açıklama (description) kısımlarını son derece uygun yapılandırır.
  • Arama motorlarının siteden haberdar olması, indexlemesi ve organik olarak listelenmesi için site haritası oluşturma, uygun URL yapısı belirleme, robots.txt, .htacces gibi dosyaları tanımlama, shema yapılandırması, link inşaası, site hızı gibi bir dizi site içi optimizasyon çalışması planlar.
  • Söz konusu web sitesinin blog bölümünü oluşturur. Sektörel olarak aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri kullanarak SEO uyumlu kaliteli içerikler oluşturur ve sitenin değer kazanmasını sağlar.
  • Sitenin blogu varsa Google dizinine eklenmiş fakat kalitesiz olan içeriklerini siler ve bir dizi işlem sonucu dizinden kaldırır.
  • Sitenin düzenli spam analiz işlemlerini gerçekleştirir. Spam oluşturan kalitesiz backlink (geri bağlantı) kaynaklarının tamamını Google Disavow aracıyla reddetme sürecini yürütür.
  • İyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için planlama çalışmaları yapar. Siteye bir ziyaretçi gözüyle bakar. Eksikleri tespit eder.
  • Düzenli rakip analizleri yapar. Rakipleri takip eder ve güncel yenilikleri anında çalıştığı siteye uygular.
  • Güncel SEO gelişmeleri düzenli takip eder. İnovatif uygumaların doğruluğunu görmek için test siteler üzerinde deneme işlemine tabi tutar. Doğruluğunu gözlemlediği çalışmaları görevli olduğu site üzerinde uygular.
  • Söz konusu sitenin sosyal medya kanalını oluşturur ve yönetimi için profesyonel organizasyon oluşturur.
  • Growth Hacking işlemlerini bilir ve web sitesi için planlayıp uygular.
  • Profesyonel içerik konusunda uzmandır.
  • Web sitesi üzerinde profesyonel düzeyde site için link inşaası kurgular.

 

Görev maddelerini incelediğimizde SEO Uzmanının iç içe geçmiş sistemli parçalardan oluşan kompleks bir görevi adım adım yürüttüğünü anlıyoruz. Bunlara ek olarak söz konusu web sitesinin teknik olarak da SEO uyumlu yapılması gerekiyor. Bu işlem de SEO uzmanının görevlerinden biri. SEO Uzmanı web sitesinin hangi alt yapıda kodlandığına ya da yayın yaptığı dile bakmaksızın kendi alt yapısına uygun çalışmaların neler olduğunu bilmek durumundadır. Yani, SEO Uzmanı web tasarım ve kodlama konusunda en az temel seviyede bilgi sahibi olmalı.

 

2021 SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO Uzmanı Maaşları Google başta olmak üzere arama motorlarının en çok aranan kelimelerinden biri. Bu sektöre giriş yapmak isteyenlerin SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? Merakı oldukça normal. Artık şunu biliyoruz. SEO Uzmanı son derece kompleks bir sistemi yönetir. Konum gereği birden fazla konuda bilgi sahibi olmalı. Kaliteli makale yazabilmeli. Ya da herhangi bir web sitesinin birkaç saniye içinde eksik ve hatalarını ortaya çıkarabilmeli. Çok sayıda işi aynı anda başarı ile yürütebilmeli.

Dikkat ederseniz bütün bu işlemler SEO uzmanlığının son derece girift bir konu olduğunu net olarak gösteriyor. Bu sebeple maaşlar belirlenirken deneyim, bilgi birikimi ve uzmanlık seviyesi göz önüne alınır. Bu unsurlar maaşları belirleyici niteliktedir. Buna göre;

» 2021 SEO Uzmanı Maaşları şöyle;

  • SEO Elemanı: 3000 TL – 3500 TL
  • SEO Uzmanı: 4000 TL – 6500 TL
  • Kıdemli SEO Uzmanı: 7000 TL - 12.000TL
  • SEO Stratejisti: 7000 TL – 20.000TL

Maddeler halinde sıraladığım bu veriler, popüler kariyer siteleri iş birliği ile elde edilmiş güncel bilgilerdir. Daha çok şirket bünyesinde tam zamanlı çalışan personel esas alınmıştır. Bu durumda, Serbest Çalışan SEO Uzmanları Ne Kadar Kazanır? Bu sorunun cevabı da basit. Maaşlı çalışan SEO Uzmanları ile aralarında yüksek fark vardır. Şöyle örneklendirelim; evden çalışan SEO Uzmanı 2021 yılı itibariyle aylık 10.000 – 25.000 gelir seviyesine yükselebilir. Tabi bu gelirin artması için kaliteli insanlardan oluşan bir ekip kurmak gerekiyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?